Obecnie korzystne dla Frankowiczów orzecznictwo TSUE pozwala na wygrywanie prawie 98% spraw. Wobec takiego rozwoju sytuacji szczególnie pokrzywdzeni czują się kredytobiorcy, którzy już wcześniej spłacili swój kredyt. A jest ich niemało. Na 750 tysięcy udzielonych kredytów frankowych, spłacono już 400 tysięcy, czyli więcej niż połowę. Czy osoby ze spłaconym kredytem mają szansę walczyć przed sądem o unieważnienie umowy i zapłatę nienależnie pobranych przez bank pieniędzy tak jak Frankowicze z aktywnym kredytem? Sprawdźcie.
Czy można ubiegać się o zwrot pieniędzy w przypadku spłaconego kredytu w CHF?
Spłacony wcześniej kredyt frankowy nie zamyka Frankowiczowi możliwości dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Niewiele osób o tym wie i czują się pokrzywdzeni, słysząc obecnie o dużej ilości wygrywanych spraw i odzyskiwaniu przez kredytobiorców pieniędzy od banku. Jeśli spłaciłeś swój kredyt frankowy nawet wiele lat temu, wciąż masz szansę uzyskać w sądzie unieważnienie umowy i odzyskać pieniądze.
Co więcej, w przypadku kredytów spłaconych, są one często w znacznie większej wysokości. Warto więc złożyć pozew przeciwko nieuczciwemu bankowi, który najprawdopodobniej po spłacie przez ciebie kredytu, zapomniał, że istniejesz i nie czuje się zobowiązany do zaproponowania ci ugody. Jak pokazują statystyki, najwięcej toczących się obecnie spraw frankowych dotyczy kredytów aktywnych, bo to właśnie tacy Frankowicze, którzy są już wycieńczeni dużymi płatnościami na rzecz banku, decydują się na pozew.
Spośród 130 tysięcy spraw frankowych jedynie 26 tysięcy dotyczy spłaconych już wcześniej kredytów. Pokazuje to jednak, że taka możliwość istnieje i jest jak najbardziej zasadna. Pamiętaj, że jeśli twoja umowa kredytowa była wadliwa i zawierała nieuczciwe zapisy, masz takie samo prawo walczyć w sądzie o jej unieważnienie, jak osoba, która wciąż ma aktywny kredyt.
Spłacony kredyt a przedawnienie
Niektórzy z kredytobiorców ze spłaconym kredytem wiele lat temu mogą mieć wątpliwości, czy ich roszczenia nie uległy przedawnieniu. Otóż w świetle najnowszego orzecznictwa TSUE, które obecnie jest kluczowe w orzekaniu w sądach, roszczenia o unieważnienie toksycznej umowy nie przedawniają się, jeśli nie miałeś wiedzy na temat nieuczciwych praktyk banku. Termin przedawnienia wynosi bowiem 6 lat od momentu, w którym zdałeś sobie sprawę, że umowa zawiera niedozwolone klauzule i złożyłeś do banku reklamację.
Jeśli nie wiedziałeś o tym i takiej reklamacji nie było lub nie minęło jeszcze 6 lat od jej złożenia, o przedawnieniu nie może być mowy. Jeżeli więc złożysz pozew przeciwko bankowi teraz, masz duże szanse nie tylko na wygraną, ale też na wytrącenie bankowi argumentów, że posiadałeś wiedzę na ten temat. Jeśli nie zdecydujesz się na wytoczenie sprawy teraz, za kilka lat może być ci trudno udowodnić brak takiej wiedzy o tym, że twoja umowa kwalifikowała się do unieważnienia w obliczu obecnie często nagłaśnianych spraw frankowych.
O co konkretnie możesz walczyć w sądzie przy spłaconym kredycie?
Składając pozew do sądu przy spłaconym wcześniej kredycie frankowym, masz realne szanse wywalczyć unieważnienie umowy, a co się z tym wiąże, wypłatę przez bank odszkodowania, które w przypadku spłaconych kredytów jest często znacznie większe niż przy kredytach aktywnych. Zawiera bowiem różnicę pomiędzy wartością pożyczonego kapitału a kwotą, którą rzeczywiście bankowi wpłaciłeś. Dodatkowo przy wygranych przez Frankowiczów sprawach i opóźnieniach banków w zapłacie odszkodowania, naliczane są bankowi odsetki za opóźnienie. Jest więc o co walczyć, ponieważ w przypadku spłaconych kredytów często można odzyskać od banku pokaźne sumy sięgające kilkudziesięciu, na nawet kilkuset tysięcy złotych.
Dlaczego warto złożyć pozew jak najszybciej?
Teraz jest najlepszy czas na złożenie pozwu przeciwko bankowi, który udzielił ci toksycznego kredytu ze względu nie tylko na możliwość przedawnienia sprawy za kilka lat, ale też dlatego, że obecnie prokonsumenckie orzecznictwo TSUE stało się podstawą linii orzeczniczej w polskich sądach, co skutkuje większością wygrywanych spraw.
Daje ci więc realną szansę na wygraną i odzyskanie pieniędzy od banku. Jak pokazują realia jednak niestabilny obecnie sektor bankowy i możliwość upadku banku, w którym brałeś kredyt, może nawet w przypadku wygranej w sądzie przekreślić możliwość odzyskania od banku pieniędzy. Tak się stało w przypadku klientów Getin Noble Banku.
Spośród nich ci Frankowicze, którzy złożyli pozwy wcześniej i wygrali sprawę w sądzie przed upadłością banku, mogli cieszyć się z odszkodowania, Natomiast ci, którzy wygrali sprawy już po ogłoszeniu upadłości banku, mają nikłe szanse na odzyskanie pieniędzy. Przy obecnej niepewnej sytuacji na rynku, kiedy to banki zaczęły ponosić konsekwencje swoich toksycznych działań względem klientów, nigdy nie wiadomo, czy nie spotka to także innego banku. Warto więc się z pozwem pospieszyć.
Czy bank może zaproponować ugodę Frankowiczowi ze spłaconym kredytem?
Banki, które masowo zaczęły proponować ugody Frankowiczom z aktywnym kredytem, zdecydowanie pomijają tych, którzy już swój kredyt spłacili i udają, że nie ma problemu. Mimo że osoby decyzyjne w bankach mając świadomość nieuczciwych praktyk, powinny z takimi ugodami wychodzić także do klientów ze spłaconymi kredytami, nie robią tego.
Wiedzą bowiem, że w tym przypadku nie osiągnęłyby żadnego zysku, a jedynie musiałyby zwracać pieniądze. Nie licz więc, że bank jako instytucja finansowa, której strategia nastawiona jest na jak największy zysk, zwróci się do ciebie, aby zaproponować ci zwrot nadpłaconych środków. Zamiast biernie czekać na przyzwoite zachowanie banku, złóż przeciwko niemu pozew.
Jak złożyć pozew przeciwko bankowi w 2024 roku?
Jeśli zechcesz dochodzić swoich praw w sądzie, najpierw wybierz do pomocy odpowiednią kancelarię prawną biegłą w sprawach frankowych i przekaż jej pełnomocnictwo. To najlepsze rozwiązanie, jeśli jesteś laikiem w sądowych kwestiach formalnych. Pamiętaj też, że do pozwu, który napisze za ciebie pełnomocnik, będziesz musiał dołączyć różne dokumenty. Są to:
- umowa kredytowa wraz z regulaminem i aneksami, jeśli takie były,
- zaświadczenia z banku pokazujące historię twoich wpłat,
- pełnomocnictwo na piśmie udzielone swojemu pełnomocnikowi i opłata skarbowa w wysokości 17 zł od tego,
- opłata sądowa za wniesienie pozwu w wysokości 1000 zł,
- reklamacje składane do banku i odpowiedzi na nie, jeśli takie były.
Po skompletowaniu wszystkich dokumentów i napisaniu pozwu można już będzie go złożyć w sądzie I instancji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania.
W sytuacji, gdy kredyt spłaciłeś już jakiś czas temu i nie posiadasz już związanych z nim dokumentów, możesz wystąpić do banku, który takiego kredytu ci udzielał, o wydanie kopii.
Jak wygląda proces sądowy przeciwko bankowi w sprawie frankowej?
Składając pozew do sądu przeciw bankowi, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ obecnie bardzo duża ilość spraw frankowych w niektórych miastach znacznie wydłużyła okres postępowania sądowego. Przy spłaconym kredycie jednak, mając świadomość, że nie musisz już denerwować się spłacaniem każdej obciążającej twój budżet raty, możesz spokojnie czekać na korzystny wyrok.
Najpierw po rejestracji pozwu i wylosowaniu sędziego, zostaje nadany bieg sprawie i toczy się ona w sądzie I instancji, gdzie podczas postępowania strony przedstawiają dowody, argumenty i ewentualnych świadków. Twoja obecność na rozprawie jest konieczna jedynie wtedy, gdy dostaniesz wezwanie z sądu. Jeśli sąd wyśle ci zawiadomienie, nie musisz się stawiać osobiście. Po wydaniu wyroku, który najczęściej jest korzystny dla Frankowiczów, bank może złożyć apelację do sądu II instancji i najczęściej to robi. Nie zrażaj się tym jednak, bo to najpewniej nie zmieni i tak korzystnego dla ciebie wyroku, lecz nieco przedłuży sprawę. Po rozpatrywaniu sprawy w sądzie II instancji wyrok jest prawomocny i stanowi podstawę do wypłaty należnych Frankowiczowi środków przez bank.
Spłacony kredyt we frankach nie zamyka Frankowiczowi drogi do unieważnienia nieuczciwej umowy w sądzie i wypłacenia przez bank odszkodowania. Co więcej, kredytobiorcy w tym wypadku mają ogromne szanse na odzyskanie nawet bardzo dużych sum pieniędzy. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i już spłaciłeś swój kredyt, lecz zdecydujesz się na złożenie pozwu przeciwko bankowi, pamiętaj, że najważniejsze to wybrać doświadczoną w sprawach frankowych kancelarię prawną, która poprowadzi cię do zwycięstwa w sądzie.