Sytuacja Frankowiczów Millenium Bank w 2024 zmieniła się dzięki korzystnemu orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak wygląda przebieg postępowania sądowego i w jaki sposób najnowsze orzecznictwo TSUE wpływa na rozstrzyganie spraw? Co zrobić, jeśli bank zaproponuje ugodę? Odpowiedzi na te pytania i wiele cennych wskazówek znajdziesz w niniejszym artykule.
Postępowanie sądowe przeciwko Bankowi Millennium – jak napisać pozew?
Jak pokazują statystyki wygrywanych spraw frankowych, warto wnieść do sądu pozew przeciwko Bankowi Millennium. Frankowiczom z tego banku, którzy zamierzali wnieść do sądu pozew zbiorowy, prawnicy odradzają tę formę, ponieważ ma ona wiele wymagań formalnych i może trwać o wiele dłużej, co przy obecnym oblężeniu sądów sprawami frankowymi, jest kiepskim rozwiązaniem.
Opłaca się za to złożyć pozew indywidualny, napisany przy pomocy pełnomocnika z doświadczonej kancelarii frankowej prowadzonej przez adwokatów lub radców prawnych. W pozwie przeciwko Bankowi Millennium należy zawrzeć roszczenia kredytobiorcy. Są to:
- Roszczenie główne dotyczące unieważnienia umowy kredytowej oraz wynikające z tego roszczenie zapłaty z tytułu nieważności stanowiące równowartość wszystkich świadczeń pobranych przez bank od kredytobiorcy w toku realizacji umowy.
- Roszczenie ewentualne o zapłatę w przypadku „odfrankowienia” kredytu. Powinno się je umieścić w pozwie, aby jak najlepiej zabezpieczyć roszczenie. Mimo że w większości spraw obecnie sąd unieważnia umowę frankową, takie roszczenie ewentualne może w niektórych przypadkach zapobiec oddaleniu sprawy.
Odpowiednio napisany pozew jest podstawą do wszczęcia postępowania i może mieć wpływ na jego tok. Do pozwu należy dołączyć odpowiednie dokumenty.
Jakie dokumenty załączyć do pozwu przeciwko Bankowi Millenium S.A.?
Przy składaniu pozwu należy załączyć do niego komplet dokumentów. Jeśli jako Frankowicz decydujesz się korzystać z pomocy wybranej kancelarii adwokackiej, obejmują one także udzielane jej pełnomocnictwa. Oto wykaz dokumentów, które trzeba złożyć wraz z pozwem, aby sprawie mógł zostać nadany bieg:
- pełnomocnictwo udzielane przez kredytobiorcę pełnomocnikowi, który będzie go reprezentował,
- opłata skarbowa od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł,
- opłata sądowa od pozwu w wysokości 1000 zł,
- umowa kredytowa wraz z regulaminem,
- aneksy do umowy – jeśli były takie zawierane,
- reklamacja kredytobiorcy na wadliwość umowy,
- odpowiedź banku na reklamację,
- wyliczenia, które mogą potwierdzić wysokość dochodzonych roszczeń,
- zaświadczenia od Banku Millennium o udzieleniu kredytu i poniesionych kosztach od kredytu hipotecznego
- odpis pozwu, który sąd przekazuje stronie pozwanej.
Jak przebiega postępowanie sądowe przeciwko Bankowi Millennium?
Po wniesieniu do sądu pozwu wraz z załącznikami sprawie zostaje nadany bieg. Trzeba przy tym zaznaczyć, że od 11 kwietnia 2023 roku pozwy można wnosić do sądów właściwych miejscu zamieszkania powoda. Po wniesieniu pozwu do właściwego sądu następuje rejestracja sprawy, nadanie jej sygnatury i losowanie sędziego. Następnie ten po zapoznaniu się z dokumentacją i stwierdzeniu jej kompletności, wysyła do banku pozew. Bank ma dwa tygodnie do miesiąca w zależności od sądu na udzielenie odpowiedzi na pozew, po czym następuje postępowanie dowodowe, na które składa się zarówno załączona dokumentacja, jak i zeznania świadków, przesłuchanie powoda oraz w niektórych wypadkach powoływanie biegłego. Osobiste stawiennictwo przed sądem powoda jest konieczne jedynie w przypadku otrzymania wezwania do sądu. W innym przypadku, gdy powód otrzymuje jedynie zawiadomienie, jego uczestnictwo jest możliwe, ale nie jest konieczne. W wyniku postępowania sądowego w sądzie I instancji zapada nieprawomocny wyrok, od którego stronom przysługuje prawo do apelacji. Niezależnie od wyroku warto wystąpić do sądu po jego wydaniu o uzasadnienie wyroku, które może być pomocne w sądzie II instancji. Taki wniosek należy złożyć w ciągu tygodnia od wydania wyroku.
Czy można zaprzestać spłacać raty kredytu po korzystnym nieprawomocnym wyroku I instancji?
Nie można zaprzestać spłacać raty po wydaniu wyroku w sądzie I instancji, chyba że wcześniej został złożony wniosek o zabezpieczenie powództwa i sąd się do niego przychylił. Najlepiej złożyć go razem z pozwem, ponieważ sąd rozpatrzy go niezwłocznie i jeśli się do niego przychyli, istnieje realna szansa, że Frankowicz będzie mógł zawiesić spłacanie rat na czas trwania procesu. Jeśli kredytobiorca takiego wniosku nie złoży, będzie mógł zaprzestać spłacać raty dopiero po wygraniu sprawy w sądzie apelacyjnym, jeśli bank taką apelację złoży. W przypadku Banku Millennium apelacje po przegranych sprawach w sądach I instancji składane są w 99% spraw. Po wniesieniu apelacji do sądu przełożonego cały tok sprawy zaczyna się na nowo i dopiero wydany wyrok przez sąd apelacyjny staje się wiążący i nie ma od niego odwołania.
Czas trwania postępowania w sądach I i II instancji zależy od obłożenia sądów. Często pierwsza rozprawa ma miejsce po kilku miesiącach od jej wniesienia, ale w niektórych sądach, gdzie natłok spraw frankowych i nie tylko takich jest duży, może się ten termin wydłużać. Najgorsza sytuacja w tej chwili jest w dużych miastach takich jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław. Co ciekawe, sądy apelacyjne w tych miastach działają często sprawniej i wyroki zapadają szybciej.
Jak przygotować się do rozprawy sądowej?
Udział kredytobiorcy frankowego w rozprawie przeciwko Bankowi Millennium jest konieczny przynajmniej na jednym przesłuchaniu. Warto się do takiego przesłuchania odpowiednio przygotować, aby w odpowiedniej chwili zachować spokój i konkretnie odpowiadać na zadane pytania. Jeśli jesteś Frankowiczem i masz przed sobą takie stresujące przesłuchanie, w przygotowaniu do przesłuchania przed sądem mogą pomóc ci pytania, które najczęściej zadaje sąd.
Oto przykładowe pytania, które możesz usłyszeć podczas rozprawy sądowej:
- Czy pan/pani posiadał(a) zdolność kredytową, żeby uzyskać kredyt w PLN?
- Czy możliwe było negocjowanie z bankiem treści poszczególnych warunków umowy?
- Czy przed podpisaniem umowy otrzymał(a) pan/pani wzór umowy oraz regulamin, aby zapoznać się z ich treścią?
- Czy został(a) pan/pani poinformowany(a) o ryzyku kursowym?
Oczywiście podane pytania są przykładowe i może się zdarzyć, że sąd zada ci też inne pytania, ale nie stresuj się niepotrzebnie. Nie musisz pamiętać wszystkich szczegółów zawieranej przed laty umowy i jeśli nie będziesz znał odpowiedzi na jakieś pytanie, nic się nie stanie.
Jaki wpływ na wyroki sądów ma najnowsze orzecznictwo TSUE?
Sytuacja Frankowiczów zmieniła się na ich korzyść po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej serii orzeczeń, które zaczęły stanowić podstawę orzekania w polskich sądach w sprawach frankowych. Najnowsze orzecznictwo TSUE ma wpływ nie tylko na unieważnianie umów w sprawach przeciwko Bankowi Millennium, ale też w sprawach wytaczanych Frankowiczom z powództwa banku. Do tej pory bank składał pozwy, domagając się takich roszczeń jak:
- roszczenie o zwrot udostępnionego kapitału
- roszczenie o bezumowne korzystanie z udostępnionego kapitału
- roszczenie o sądową waloryzację udostępnionego kapitału
W wyniku orzeczeń TSUE, które były wydawane przez Trybunał od 15 czerwca ubiegłego roku do 12 stycznia br., obecnie najczęściej sądy uznają roszczenia banku za bezzasadne.
Co jeśli bank zaproponuje Frankowiczowi ugodę?
W obliczu dużej ilości przegrywanych w sądach spraw frankowych, Bank Millenium zaczął masowo proponować kredytobiorcom frankowym ugody. Pamiętaj, aby zawsze w razie otrzymania takiej propozycji ugodowej, powiedzieć bankowi, że powinien on przedstawić propozycję bezpośrednio twojemu pełnomocnikowi, który ją przeanalizuje, a jeśli jeszcze go nie masz, skontaktuj się z radcą prawnym biegłym w sprawach frankowych i decyzję podejmij, robiąc bilans korzyści, które mogłaby ci przynieść ugoda i sprawa sądowa.
Z reguły ta ostatnia daje dużo większe korzyści Frankowiczom, ponieważ Bank Millenium często proponuje przewalutowanie po niższym kursie jedynie pozostałej do spłaty kwoty kredytu. Zauważa się też, że kredytobiorcom, którzy odrzucili ugodę, bank oferuje nowe korzystniejsze warunki ugody. Nie dają one jednak Frankowiczowi takich korzyści, jak unieważnienie umowy w sądzie. Pomimo deklaracji Banku Millennium, że jest otwarty na negocjacje, nie wspomina on jednak o umorzeniu całości zadłużenia bądź zwrocie nadpłaty, jak to ma miejsce, kiedy kredytobiorca frankowy wygrywa sprawę w sądzie.
W porównaniu z poprzednimi latami sytuacja Frankowiczów Banku Millenium w 2024 roku jest korzystniejsza. Nie tylko w przeważającej większości wygrywają w sądzie, uzyskując unieważnienie umowy, ale też bank zachowuje się bardziej elastycznie niż wcześniej, proponując ugody. Nie są one co prawda tak korzystne, jak klienci mogliby oczekiwać, ale to zawsze krok naprzód w porównaniu z ubiegłymi latami. Najlepszym jednak rozwiązaniem dla Frankowiczów obecnie jest złożenie pozwu przeciwko bankowi i ewentualne rozważenie ugody dopiero na tym etapie. Wtedy Bank Millenium może być skłonny do większych ustępstw, niż na drodze przedsądowej.