CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Frankowicze najnowsze wiadomości

Prezydent, Ministerstwo, Frankowicze – nikt nie chce ustawy REGULUJĄCEJ KREDYTY WE FRANKACH. Banki też nie chciały ale NAGLE JUŻ CHCĄ

Michał Augustynowicz Napisał Michał Augustynowicz
11 marca 2023
w Frankowicze najnowsze wiadomości
A A
0
Prezydent, Ministerstwo, Frankowicze – nikt nie chce ustawy REGULUJĄCEJ KREDYTY WE FRANKACH. Banki też nie chciały ale NAGLE JUŻ CHCĄ
Share on FacebookShare on Twitter

Na temat ustawy rozwiązującej problem kredytów frankowych mówiło się w Polsce od wielu lat. O systemowe wsparcie zabiegały bezskutecznie środowiska Frankowiczów. Wysiłki te były torpedowane przez lobby bankowe, które za każdym razem potrafiło przekonać polityków do porzucenia prac nad ustawą. Po latach, kiedy okazało się, że banki przegrywają około 97 proc. spraw w sądach, a dodatkowo pojawiło się poważne ryzyko, że nie będą mogły żądać wynagrodzenia od kapitału, za to kredytobiorcom będą przysługiwały dodatkowe roszczenia, sektor bankowy zmienił stanowisko o 180 stopni. Teraz Związek Banków Polskich apeluje do polityków wszystkich opcji o podjęcie ustawowej interwencji w sprawie kredytów frankowych i strategiczne podejście do tematu. Banki chcą ekspresowego przyjęcia ustawy zanim zapadnie wyrok TSUE w sprawie C-520/21 dotyczącej wynagrodzenia za kapitał. Wiadomo już że Prezydent Duda i Ministerstwo Finansów nie prowadzą żadnych prac legislacyjnych w tym zakresie. Ustawy nie chcą też Frankowicze, którzy od lat mogą liczyć tylko na sądy.

  • Kancelaria Prezydenta RP oraz Ministerstwo Finansów zaprzeczają, aby prowadziły prace legislacyjne nad ustawą dla Frankowiczów.
  • Z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez dziennikarzy wynika, że rząd wstępnie opracowuje dwa projekty ustaw chroniących banki i gospodarkę przed negatywnymi skutkami niekorzystnego wyroku TSUE.
  • Związek Banków Polskich, który przed laty torpedował wysiłki w kierunku przyjęcia systemowego rozwiązania problemu kredytów frankowych, teraz apeluje do środowisk politycznych o jak najszybsze pochylenie się nad ustawą frankową.
  • ZBP oraz KNF chcą zobowiązać banki do proponowania Frankowiczom ugód, ale koncepcja ta nie ma zbyt wielu zwolenników. Do kuriozalnego pomysłu obłożenia 100-proc. podatkiem korzyści z wyroku unieważniającego umowę nikt nie chce się oficjalnie przyznać. ZBP zaprzecza, aby był to jego pomysł.
  • Frankowicze nie chcą ustawy, bo zwyczajnie jest na to za późno. Ponad 110 tys. posiadaczy kredytów frankowych poszło już do sądów i wielu z nich unieważniło swoje umowy.

Spis treści:

  • Banki przez lata nie chciały słyszeć o ustawie frankowej. Teraz ZBP twierdzi, że ustawa ma fundamentalne znaczenie i apeluje do polityków o strategiczne podejście
  • Kancelaria Prezydenta RP oraz Ministerstwo Finansów nie zaangażowały się w prace nad ustawą frankową
  • Prace nad ustawą frankową mocno spóźnione. Frankowicze już nie chcą ustawy
    • Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

Banki przez lata nie chciały słyszeć o ustawie frankowej. Teraz ZBP twierdzi, że ustawa ma fundamentalne znaczenie i apeluje do polityków o strategiczne podejście

Frankowicze wiele lat czekali na to, aż banki i politycy wypracują jakiś zadowalający wariant rozwiązania sporu na drodze ustawy, tak jak stało się to w kilku innych krajach, gdzie kredyty we franku były równie popularne (m.in. na Węgrzech i w Chorwacji).

Pomimo wielu wysiłków środowisk skupiających Frankowiczów i wspierających ich prawników, w Polsce nie udało się przyjąć ustawy, na mocy której kredyty frankowe zostałyby przewalutowane na złotówki po kursie z dnia zawarcia lub w oparciu o tzw. „kurs sprawiedliwy” zaproponowany w prezydenckim projekcie ustawy.

To również może Cię zainteresować:

Frankowicze stracili możliwość wyboru sądu – Prezydent podpisał nowelizację KPC!

Ile kosztuje pozwanie banku za kredyt frankowy w 2023 roku?

Raty kredytów we frankach teraz wzrosną i to będzie SZOKUJĄCY wzrost dla Frankowiczów?

Ostatecznie dopiero w 2019 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji. Nie było to jednak rozwiązanie dedykowane stricte dla posiadaczy kredytów pseudowalutowych, a dotyczyło rozszerzenia działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego mogli skorzystać zarówno Złotówkowicze, jak i Frankowicze mający trudności ze spłatą rat. W ostatnim momencie, na skutek silnego lobbingu środowisk bankowych, w tym Związku Banków Polskich, z ustawy został wykreślony zapis dotyczący powołania Funduszu Konwersji, który miałyby utworzyć banki w celu pokrywania kosztów przewalutowania kredytów frankowych na złotówki.

Wówczas Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz apelował do Prezydenta RP oraz Posłów, aby poszukali lepszych rozwiązań niż zmuszanie banków do konwersji kredytów frankowych na złotówki.

Prezes ZBP tak w 2019 r. tłumaczył dlaczego ustawa dla Frankowiczów nie jest dobra

Dzisiaj Prezes ZBP K. Pietraszkiewicz apeluje do wszystkich sił politycznych, aby podeszły w strategiczny sposób do ustawowej interwencji w sprawie kredytów walutowych i doprowadziły do przyjęcia ustawy jeszcze przed wyrokiem TSUE w sprawie C-520/21 dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Według Pietraszkiewicza, ustawa dotycząca kredytów w CHF ma fundamentalne znaczenie i powinna być rozpatrzona pomimo okresu przedwyborczego.

Jak wynika z niedawnej wypowiedzi Prezesa ZBP, ustawa miałaby uregulować zasady rozliczeń stron (kredytobiorcy oraz banku) w sytuacji kiedy umowa kredytowa zostaje unieważniona, wygaszona lub zawarta zostanie ugoda. Rozliczenie polegające na pozbawieniu banku prawa do wynagrodzenia za to, że kredytobiorca korzystał przez kilkanaście lat z kapitału, szef ZBP ocenił jako bezsensowne. Przyznał, że pojawił się pomysł opodatkowania korzyści z wyroku unieważniającego umowę, ale nie jest to propozycja pochodząca z ZBP.

Pietraszkiewicz optuje obecnie za uzupełnieniem ustawy o wsparciu kredytobiorców o koncepcję zaproponowaną przez KNF, czyli ugody polegające na konwersji kredytów frankowych na złotówki. Tym samy Prezes ZBP wraca po czterech latach do koncepcji ustawy prezydenckiej, którą wcześniej mocno krytykował i przyczynił się do jej przyjęcia w znacznie okrojonej formie.

Czy ZBP może teraz liczyć na wsparcie Prezydenta RP? Kancelaria głowy państwa podeszła do pomysłu z dużą rezerwą, podobnie jak Ministerstwo Finansów.

Kancelaria Prezydenta RP oraz Ministerstwo Finansów nie zaangażowały się w prace nad ustawą frankową

Środowiska bankowe bardzo liczyły na wsparcie Prezydenta Andrzeja Dudy w kwestii prac nad ustawą rozwiązującą problem kredytów w CHF. Prezydent jednak zaprzeczył aby w jego kancelarii trwały jakiekolwiek prace w tym temacie. Jednocześnie dyplomatycznie stwierdził, że czeka na propozycje i koncepcje ze strony instytucji państwowych.

Dziennikarzom TVN24 Biznes udało się uzyskać stanowisko Ministerstwa Finansów w kwestii prac nad ustawą frankową. Resort finansów nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze, chociaż przyznaje że uczestniczy w obradach Komitetu Stabilności Finansowej, który monitoruje kwestię ryzyka prawnego związanego z portfelem pseudowalutowych kredytów mieszkaniowych. MF ocenia ryzyko dla sektora bankowego za wysokie, ale nie zagrażające stabilności systemu. Sektor bankowy od dłuższego czasu przygotowuje się na różne scenariusze i zawiązał już spore rezerwy.

Tymczasem dziennikarze RMF FM ustalili, że rząd wstępnie opracowuje dwa projekty ustaw w związku z przewidywanym niekorzystnym dla banków wyrokiem TSUE. Ich celem ma być utrzymanie stabilności systemu bankowego. Pierwszy projekt przewiduje obniżenie wymogów kapitałowych dla banków, a w przypadku zagrożenia upadłością wsparcie finansowe. Drugi projekt ustawy może dotyczyć zobowiązania banków do zawierania ugód z Frankowiczami, ale takie rozwiązanie nie ma zbyt wielu zwolenników.

Prace nad ustawą frankową mocno spóźnione. Frankowicze już nie chcą ustawy

Sektor bankowy i rząd dopiero w sytuacji podbramkowej, kiedy jasne stało się, że prokonsumencka linia orzecznicza TSUE i sądów krajowych nie ulegnie zmianie, podjęły kroki w kierunku wypracowania systemowego rozwiązania i przyjęcia stosownej ustawy.

Frankowicze podchodzą do tego pomysłu bardzo krytycznie. Niezależnie od opcji politycznej, każdy obóz władzy pozostawał głuchy na apele kredytobiorców wmanewrowanych w nieuczciwe umowy. Politycy, rządy, a także instytucje odpowiedzialne za nadzór nad rynkiem finansowym ignorowały prawomocne wyroki SOKiK i nie podjęły żadnych systemowych działań, aby wyeliminować z obrotu wadliwe umowy frankowe.

Propozycje ugód pojawiły się dopiero w momencie, kiedy banki zaczęły wyraźnie przegrywać z Frankowiczami w sądach. Wiele osób właśnie ze względu na indolencję organów państwowych i tolerowanie niezgodnego z prawem stanu rzeczy, zaczęło szukać sprawiedliwości w sądach. Dzisiaj te osoby mają być karane podatkiem za to, że skorzystały z konstytucyjnego prawa do sądu i dowiodły winę banków?

Bankowcom w roku wyborczym trudno będzie znaleźć poparcie polityczne dla absurdalnych pomysłów. Raczej nie mogą liczyć na pomoc Prezydenta RP, którego wcześniejsze projekty mocno krytykowali. Jest zdecydowanie za późno na systemowe rozwiązanie, bo co najmniej 110 tys. Frankowiczów już poszło do sądów, a w samym 2022 roku przybyło 60 tys. nowych spraw frankowych. W tym roku do sądu pójdzie kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób.

Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

Powiązane artykuły

Udostępnij34Tweet21
Michał Augustynowicz

Michał Augustynowicz

Rekomendowane dla Ciebie

Frankowicze stracili możliwość wyboru sądu – Prezydent podpisał nowelizację KPC!

Napisał Michał Augustynowicz
26 marca 2023
0
Frankowicze stracili możliwość wyboru sądu – Prezydent podpisał nowelizację KPC!

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, której obawiali się wszyscy zadłużeni we frankach szwajcarskich stała się faktem, bowiem 22 marca br. prezydent podpisał ustawę zawierającą nowe regulacje, i tym samym...

Czytaj więcej

Ile kosztuje pozwanie banku za kredyt frankowy w 2023 roku?

Napisał Anna Gromera
27 marca 2023
0
Ile kosztuje pozwanie banku za kredyt frankowy w 2023 roku?

Jedną z metod zniechęcania Frankowiczów do wszczynania procesów sądowych jest kreowanie przez banki wizji długotrwałego i kosztownego procesu. W rzeczywistości czas trwania spraw frankowych w sądach znacząco się...

Czytaj więcej

Raty kredytów we frankach teraz wzrosną i to będzie SZOKUJĄCY wzrost dla Frankowiczów?

Napisał Michał Augustynowicz
25 marca 2023
0
Raty kredytów we frankach teraz wzrosną i to będzie SZOKUJĄCY wzrost dla Frankowiczów?

Frankowicze są zaniepokojeni tym, co dzieje się na krajowym rynku, a ma wpływ na ich sytuacją finansową. Jak się okazuje, powinni bacznie obserwować również wydarzenia w szwajcarskim sektorze...

Czytaj więcej

Rusza pozew grupowy frankowiczów 2023 – co się stanie jeśli wygrają, co im to da?

Napisał Michał Augustynowicz
24 marca 2023
0
Rusza pozew grupowy frankowiczów 2023 – co się stanie jeśli wygrają, co im to da?

Problemy z frankowymi umowami kredytowymi nie maleją, a wręcz przeciwnie, ostatnie wydarzenia pokazują, że już wkrótce spór przeniesie się na nowe płaszczyzny. Pierwsza zła dla banków informacja pojawiła...

Czytaj więcej

Ogromne Odszkodowania za kredyty we frankach coraz bardziej realne w 2023 roku

Napisał Michał Augustynowicz
22 marca 2023
0
Ogromne Odszkodowania za kredyty we frankach coraz bardziej realne w 2023 roku

Jeszcze niedawno kredytobiorcy frankowi nieśmiało marzyli o tym, by ich zobowiązania zostały przekonwertowane na krajową walutę. Dziś stoją przed coraz bardziej realną perspektywą sankcji darmowego kredytu, a wręcz...

Czytaj więcej
Następny post
PREZES dużego BANKU przyznaje, że kredyty frankowe to był błąd

PREZES dużego BANKU przyznaje, że kredyty frankowe to był błąd

Dodaj recenzję

0 Oceny

Brak recenzji

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony