CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Frankowicze najnowsze wiadomości

PREZES dużego BANKU przyznaje, że kredyty frankowe to był błąd

Michał Augustynowicz Napisał Michał Augustynowicz
12 marca 2023
w Frankowicze najnowsze wiadomości
A A
0
PREZES dużego BANKU przyznaje, że kredyty frankowe to był błąd
Share on FacebookShare on Twitter

Mogłoby się wydawać, że po latach sporu frankowego bankowcy już nie dostrzegą błędów w swoim postępowaniu i będą stać jak jeden mąż na stanowisku, że wszystkiemu winni są jak zwykle ci chciwi klienci. W jednolitej narracji sektora pojawiła się jednak wyrwa, i to nie byle jaka, bo spowodowana wypowiedzią wiceprezesa PKO BP, Piotra Mazura. Dostrzegł on potrzebę zmiany warunków, na których banki przyznają kredyty konsumentom. Mazur zaprezentował swoje stanowisko w tej sprawie w trakcie debaty odbywającej się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

  • Zdaniem wiceprezesa PKO BP banki powinny poświęcać jeszcze więcej uwagi informowaniu klientów o konsekwencjach określonych produktów finansowych
  • Piotr Mazur wskazuje, że niektóre produkty powinny być dostępne tylko dla tych klientów, którzy w pełni rozumieją ryzyko
  • Banki muszą zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie obowiązujące prawa konsumentów nie przystają do warunków proponowanych przez sektor w ramach wieloletnich kredytów hipotecznych
  • Wiceprezes PKO BP zauważa, że albo to sektor musi zmienić swoje produkty, albo zmianie musi ulec prawo.

Spis treści:

  • Wyłom w jednolitej narracji bankowców: wiceprezes PKO BP szczerze o kredytach
  • Opinia wiceprezesa PKO BP głosem wołającego na puszczy?
    • Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

Wyłom w jednolitej narracji bankowców: wiceprezes PKO BP szczerze o kredytach

Od wielu miesięcy trwa medialna burza związana z kontrowersyjnymi produktami finansowymi, jakimi są kredyty hipoteczne. I chodzi tu już nie tylko o wadliwe kredyty frankowe, masowo unieważniane dziś w sądach, ale też o „klasyczne” kredyty hipoteczne w złotówce, które jeszcze niedawno banki sprzedawały niemal wyłącznie w wersji ze zmiennym oprocentowaniem stawką WIBOR + marża. Dziś w stronę KNF sypią się gromy.

Przez lata pozwalała na to, aby bankowcy namawiali Polaków na zmienne oprocentowanie, w dodatku w czasach, gdy stopy procentowe były rekordowo niskie. Doprowadziło to do sytuacji, w której po cyklu podwyżek kosztu pieniądza raty kredytowe tysięcy gospodarstw domowych wzrosły o ponad 100 proc.

Do polskich sądów trafiło jak na razie kilkadziesiąt pozwów „za WIBOR”, a banki otrzymują wciąż nowe reklamacje i przedsądowe wezwania do zapłaty, wymownie świadczące o intencjach klientów.

Do tej pory konsumentów wybitnie drażniła pewność siebie bankowców, którzy nie dostrzegali absolutnie nic złego czy nieetycznego w swoich działaniach. Zarówno w kwestii WIBORu, wyliczanego w dużej mierze w oparciu o hipotetyczne transakcje, jak i kredytów frankowych, co do których wadliwości wątpliwość mają chyba tylko bankowcy, sektor utrzymywał przez cały czas, że jest niewinny. Zdaniem jego przedstawicieli to klienci, reprezentowani przez wyspecjalizowanych prawników, rozpętali wojnę z bankami, w której nieoczekiwanym sprzymierzeńcem okazał się TSUE.

Unijny Trybunał przypomniał bankowcom o tym, że przedsiębiorcy funkcjonujący na polskim rynku są zobowiązani do przestrzegania praw konsumenta. Koszt tej lekcji był dla sektora dotkliwy: do tej pory banki musiały zawiązać ponad 40 mld zł rezerw na ryzyko prawne wadliwych kredytów waloryzowanych kursem franka.

Następne w kolejce mogą być umowy złotowe, przed których podpisaniem bank nie dopełnił obowiązku informacyjnego wobec konsumenta. Początkowo bagatelizowane przez bankowców ryzyko zaczyna być traktowane poważnie, co widać po wypowiedzi wiceprezesa PKO BP, który podczas Europejskiego Kongresu Finansowego pokusił się o wypowiedź dotyczącą relacji sektora z konsumentami.

Piotr Mazur, wiceprezes PKO BP zauważa na przykład, że ochrona konsumenta staje się coraz większa. Banki nie powinny więc przenosić na klientów ryzyka produktów finansowych, muszą też lepiej informować o konsekwencjach związanych z produktami. Zdaniem wiceprezesa PKO BP warto byłoby rozważyć wprowadzenie dyrektywy MIFID 3 (na wzór MIFID, ustanawiającej ramy prawne dla sektora i dotyczącej prawidłowego funkcjonowania rynku), która regulowałaby kwestię produktów finansowych z ryzykiem występującym po stronie klienta.

Szczególnie przydatne miałoby to być w przypadku produktów długoterminowych, takich jak kredyty hipoteczne. Wdrożenie takiej dyrektywy miałoby doprowadzić do sytuacji, w której produkt byłby dostępny tylko dla klienta świadomego wszystkich ryzyk. Zdaniem Mazura sektor popełnił błąd, tylko częściowo informując klientów o ryzyku.

Ci byli informowani o tym, że ich raty mogą rosnąć, jednak nie położono należytego nacisku na powiadomienie ich, że mogą rosnąć nie przez chwilę, ale przez dłuższy czas, doprowadzając do sytuacji, w której kapitał takiego kredytu nie będzie spadał. Celem banków powinna być zatem zmiana modelu biznesowego i dostosowanie go do bieżącego otoczenia prawnego – wiceprezes PKO BP mówi, że albo to prawo musi się zmienić, albo banki muszą zmienić produkty.

Opinia wiceprezesa PKO BP głosem wołającego na puszczy?

Stanowisko wiceprezesa PKO BP zaprezentowane na Kongresie różni się znacząco od tego, co mówią przedstawiciele innych banków, a nawet samego ZBP. Tam wciąż stawia się na kreślenie nierealnych scenariuszy i pudrowanie rzeczywistości. Związek Banków Polskich podkreśla na przykład, że wyrok TSUE w sprawie C-520/21 wcale nie jest jeszcze przesądzony i może różnić się od opinii Rzecznika Generalnego. Banki pytane przez dziennikarzy o to, czy zaczną wreszcie proponować frankowiczom lepsze ugody, odpowiadają, że nie planują zmian, a negocjacje będą odbywać się indywidualnie.

Większość sektora przesypia prawdopodobnie ostatni moment na dogadanie się z frankowiczami i zażegnanie narastających napięć związanych z kredytami opartymi o WIBOR. Ten problem wydaje się bankowcom wciąż odległy, bowiem w sprawach, w których kredytobiorcy kwestionują wskaźnik referencyjny rodzimych hipotek, nie zapadł jeszcze żaden wyrok. Obserwując opieszałe działania bankowców, należy więc wysnuć wniosek, że następne miesiące nie przyniosą rewolucji w zakresie warunków ugód, a frankowiczom chcącym uwolnić się od ryzyka kursowego pozostaje właściwie tylko pozew.

Kredytobiorca może dosłownie w moment porównać korzyści wynikające z unieważnienia umowy z tymi, które proponują banki w ramach ugody wg rekomendacji KNF. Narzędziem służącym do szybkiej i bezpłatnej analizy jest https://kalkulatorfrankowicza.pl/, który pozwala zestawić ze sobą wiodące scenariusze, a przede wszystkim pokazuje, z jakich korzyści rezygnuje kredytobiorca, gdy podpisuje ugodę frankową.

Narzędzie nie uwzględnia dodatkowych roszczeń, jakie już wkrótce będą kierować pod adresem banków konsumenci – chodzi o waloryzację świadczenia wskaźnikiem inflacji lub średnim oprocentowaniem kredytu, a także odszkodowanie za straty o charakterze niemajątkowym. Niektórzy eksperci wskazują, że owe roszczenia mogą znacząco wpłynąć na łączną wartość korzyści uzyskanych w efekcie unieważnienia umowy.

Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij33Tweet21
Michał Augustynowicz

Michał Augustynowicz

Ekspert finansowy, skupiający się od 5 lat na kredytach frankowych. Ma zdolność do analizy skomplikowanych zagadnień oraz pasje do dzielenia się wiedzą. Autor wielu publikacji stanowiących źródło informacji dla poszkodowanych klientów banków.

Rekomendowane dla Ciebie

Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Napisał Michał Augustynowicz
26 września 2023
0
Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Politycy liczą na to, że setki tysięcy frankowiczów skierują swoje sympatie wyborcze w kierunku, z którego spłynie do nich najwięcej obietnic. Mogą się jednak rozczarować. Kredytobiorcy, raz już...

Czytaj więcej

Frankowicze powinni pozwać banki po WYBORACH do Parlamentu? Będzie pomoc dla Frankowiczów?

Napisał Michał Augustynowicz
24 września 2023
0
Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Czy warto czekać z pozwem na spełnienie przez zwycięską partię obietnic wyborczych? Analizując dotychczasowy „wkład" dwóch głównych partii politycznych w rozwiązanie problemu kredytów frankowych wydaje się, że czekanie...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

Napisał Michał Augustynowicz
23 września 2023
0
Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

W czwartek 21 września br. sektor bankowy usłyszał kolejny niekorzystny dla siebie wyrok TSUE w sprawie o franki. Tym razem w Luksemburgu pochylono się nad sprawą C-139/22, co...

Czytaj więcej

Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Napisał Michał Augustynowicz
22 września 2023
0
Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Ile musi oddać bank frankowiczowi, gdy umowa kredytowa prawomocnie upadnie w sądzie? Do niedawna można by stwierdzić, że dokładnie tyle, ile otrzymał od klienta w ramach rat kapitałowo-odsetkowych,...

Czytaj więcej

Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Napisał Michał Augustynowicz
20 września 2023
0
Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Santander Bank Polska nie należy do grupy banków, które szybko zdecydowały się na oferowanie Frankowiczom ugód. Z czasem bank doszedł jednak do wniosku, że ugody opłacają mu się...

Czytaj więcej
Następny post
mBank, Pko Bp, Millennium Bank – pozwać czy NEGOCJOWAĆ ugodę za kredyt we frankach 2023

mBank, Pko Bp, Millennium Bank - pozwać czy NEGOCJOWAĆ ugodę za kredyt we frankach 2023

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony