Osoby posiadające kredyt, którzy zdecydują się na zawarcie ugody z bankiem, na zasadzie której zostaną zwolnieniu z długu w określonej kwocie, mogą również zostać zwolnieni z opłaty podatku dochodowego w wysokości 19%. Według ordynacji podatkowej musi być spełniony jeden punkt, mianowicie kredyt powinien być zawarty na zaspokojenie własnych potrzeb bytowych. Specjaliści zauważają, że przepisy nie podają ile kredytobiorca musi mieszkać w nabytej nieruchomości, aby zasada ta została spełniona.
Sytuacja prawna zaniechania podatku
Przykładem sytuacji są podatnicy (rodzice i syn), którzy zawarli ugodę z bankiem, na zasadzie której instytucja przeliczyła kredyt z waluty obcej t. franków szwajcarskich na złotówki z datą wcześniejszą. W tym momencie bank zwolnił osoby posiadające kredyt od długu o konkretnym saldzie do spłaty.
Zgodnie z dokumentem jakim jest aneks do umowy kredytu, posiadacze zobowiązania spłacają pozostałą cześć. Biorąc pod uwagę paragraf 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 marca 2020 roku w sprawie zaniechania opłaty podatku dochodowego od niektórych przychodów związanych konkretnie z kredytem hipotecznym, udzielonym na potrzeby mieszkaniowe, zarządza się anulowanie poboru podatku 19% od osób fizycznych.
Do tej pory wyżej opisany kredytobiorcy nie skorzystali ze wskazanego rozwiązania. Wystąpili zatem z wnioskiem o interpretację do urzędu skarbowego, czy dotyczy ich zaniechanie opłaty podatku od przychodu związanego z ugodą bankową. Zdaniem kredytobiorców, powinni byli skorzystać z możliwości braku opłaty podatku dochodowego.
Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej
Według interpretacji z dnia 24 sierpnia tego roku Krajowej Informacji Skarbowej, kredytobiorcy dostali odpowiedź, że stanowisko ich jest nieprawidłowe. W piśmie zostało podkreślone nie zastosowanie zaniechania podatku dochodowego z uwagi na niespełnienie wszystkich przesłanek, które umożliwiają zastosowanie rozwiązanie.
Mianowicie, rodzice syna, jako współkredytobiorcy nie wykorzystali kredytu na własne cele mieszkaniowe. Organ stwierdził, samo poniesienie wydatku jakim był zakup nieruchomości, nie świadczy o uprawnieniu do skorzystania z zaniechania opłaty podatku.
Do wniosku o nieopłacanie podatku dochodowego w tej sprawie należy dołączyć dokument potwierdzający zrealizowanie własnych celów bytowych za pomocą zakupu danej nieruchomości. W tej sytuacji rodzice zaspokajając potrzeby bytowe syna, sami nie realizują przesłanki pozwalającej na niepłacenie podatku w ramach ugody z bankiem. Jednak ze stanu faktycznego wynikało, że po zaciągnięciu zobowiązania do nowej nieruchomości wprowadził się jedynie syn z żoną.
Stanowisko specjalistów
Eksperci zgadzają się ze stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej, zauważając fakt niezaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziców, jako współkredytobiorców. Słusznie dyrektor KIS wskazał, że umorzona kwota kredytu jest dla wnioskodawców przychodem w rozumieniu art. 11 ust 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym na gruncie tego rozporządzenia sprawa jest jasna i nie ma co do niej żadnych wątpliwości. Inni eksperci uważają, że decyzje podejmowane przez banki o częściowych umorzeniach spłat kredytów stanowią przychód z innych źródeł na podstawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ważną kwestią jest fakt, że ustawa PIT nie określa przez jaki okres czasu oraz jak długo kredytobiorca powinien mieszkać w nabytym mieszkaniu spełniając warunek zakupu nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
Podsumowanie
Należy pamiętać, aby po zawarciu ugody z instytucją bankową, zorientować się czy osoba jako kredytobiorca ma możliwość z zaniechania opłacania podatku od przychodu ze strony banku, na pokrycie jakiejś części zobowiązania kredytowego. Jeśli do wniosku o kredyt, oraz do umowy przystąpili wszyscy kredytobiorcy, którzy poprzez zakup nieruchomości realizują własne cele mieszkaniowe- sprawa jest jasna.
W tym momencie można wnioskować o zaniechanie opłaty podatku dochodowego w wysokości 19%. Jeśli jednak zdarzy się tak, że współkredytobiorca do umowy z bankiem o kredyt na nieruchomość poprosi osobę trzecią, która nie będzie realizowała poprzez zakup własnych celów bytowych, sprawa się skomplikuje. Nie jest to jednak kwestia przesądzona, ponieważ przepisy nie regulują przez jaki okres osoba powinna zamieszkiwać pod danym adresem, aby skorzystać z zaniechania podatku od przychodu.
Jeśli zatem kredytobiorcy planują korzystać z ugody z bankami, powinni przemyśleć sprawy zamieszkiwania w kredytowanej nieruchomości. Może jest wyjście, dzięki któremu w momencie wnioskowania o zaniechanie opłaty podatku dochodowego, wszyscy kredytobiorcy mogą dzielić wspólny adres.
W wyżej opisanym przypadku mieszkał w nieruchomości tylko syn, a rodzice w żadnym okresie czasu tj. od podpisania umowy kredytowej do wnioskowania o zaniechanie zapłaty podatku, nie udokumentowali realizacji własnych celów mieszkaniowych pod tym adresem, przez to nie było możliwości nawet odwołania się do decyzji Krajowej Izby Skarbowej.