sobota, 14 czerwca, 2025
Kontakt: info@chf24.pl
CHF24.PL

Portal informacyjny dla Frankowiczów i kredytobiorców złotówkowych - Wiadomości dotyczące sporów sądowych z bankami.

  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Kolejny Sąd POZWALA nie spłacać kredytu w złotówkach opartego o WIBOR. Banki zabierają głos

Michał Augustynowicz Napisał Michał Augustynowicz
Data ostatniej modyfikacji: 13/02/2025 13:23
Czas czytania:4 minut
A A
0
Share on FacebookShare on Twitter

Jeszcze nie opadł kurz po listopadowym postanowieniu katowickiego Sądu Okręgowego w sprawie powództwa złożonego przeciwko ING Bankowi Śląskiemu, a kolejna sensacyjna decyzja zapada w Warszawie. Tym razem sąd przyznaje kredytobiorczyni zabezpieczenie powództwa na czas postępowania, ale nie usuwa z jej umowy stawki WIBOR, tylko całkowicie wstrzymuje obowiązek spłaty kredytu, odbierając bankowi prawo do wypowiedzenia umowy. Pozwanym w sprawie jest BNP Paribas. Kredyt, którego spór dotyczy, został zaciągnięty 4 lutego 2022 roku. Sprawy o WIBOR nabierają tempa, a Związek Banków Polskich stara się gasić entuzjazm kredytobiorców, twierdząc, że pozwy wiążą się z ogromnym ryzykiem po stronie klienta i podkreślając, że samo postanowienie sądu to jeszcze nie prawomocny wyrok.Kolejny Sąd POZWALA nie spłacać kredytu w złotówkach opartego o WIBOR. Banki zabierają głos

  • Wg informacji udzielonych przez Związek Banków Polskich w krajowych sądach toczy się już kilkadziesiąt spraw o WIBOR, znacznie więcej jest jednak reklamacji oraz przedsądowych wezwań do zapłaty

  • Sektor bankowy twardo stoi na stanowisku, że z WIBORem jest wszystko w porządku, gdyż zyskał on akceptację Komisji Nadzoru Finansowego i Komitetu Stabilności Finansowej

  • Tymczasem wiadomo już o drugim postanowieniu sądu o zabezpieczeniu powództwa w sprawie o WIBOR. Tym razem klientka banku może w ogóle zapomnieć o spłacaniu rat do uprawomocnienia się wyroku – to bardzo podobne rozwiązanie, jakie sądy stosują w przypadku spraw frankowych.

Sądy dostrzegają, że z WIBORem może być coś nie tak

Sektor bankowy stoi przed kolejnym ogromnym zagrożeniem: jest mniej więcej w połowie konfliktu ze społecznością frankową, a tymczasem „wyrasta” mu nowy antagonista w postaci kredytobiorców złotowych. Jak na razie zagrożenie jest bagatelizowane, co widać po wypowiedziach bankowców.

Wiceprezes Związku Banków Polskich przyznaje wprawdzie, że pozwów o WIBOR jest już kilkadziesiąt, jednak podkreśla, że statystyki w tym zakresie prowadzone są od niedawna. Zauważa też, że znacznie więcej jest reklamacji i przedsądowych wezwań do zapłaty.

To z pewnością nie powinno pocieszać banków, bo w wielu przypadkach jest to oczywiście preludium do pozwu. Pokazały to zresztą sprawy frankowe, gdzie to właśnie reklamacja z przedsądowym wezwaniem do zapłaty poprzedza zainicjowanie sporu sądowego.

Sprawy o WIBOR są oczywiście świeże, pierwsze pozwy wpłynęły w lutym tego roku, zatem na prawomocne orzeczenia będzie trzeba poczekać przynajmniej 2-3 lata.

Jednak samo to, że sądy przychylają się do próśb kredytobiorców o przyznanie zabezpieczenia powództwa jest ważną informacją dla złotówkowiczów: dowodzi bowiem, że sądy dostrzegają interes prawny powodów w kwestionowaniu warunków umownych, a także że powodom udaje się przekonać sądy, iż zasadność ich roszczeń jest prawdopodobna.

Innego zdania są oczywiście pełnomocnicy banków. W kwestii głośnego zabezpieczenia powództwa z Katowic wypowiedzieli się przedstawiciele kancelarii reprezentującej ING Bank Śląski. Wskazali oni, że sąd przed wydaniem zabezpieczenia powództwa zapoznał się jedynie z argumentami strony przeciwnej, zatem bank nie miał okazji przedstawić swojego stanowiska. Tamto postanowienie zostało już zaskarżone przez ING Bank Śląski, więc nie wiadomo jeszcze, czy zostanie utrzymane.

Co natomiast wiadomo, to to, że ING „nagle” zdecydował o wstrzymaniu przyznawania kredytów na zmiennej stopie – do połowy przyszłego roku w ofercie banku będą tylko produkty z czasowo stałym oprocentowaniem. Natomiast w połowie 2023 roku ING Bank Śląski wznowi oferowanie kredytów zmiennoprocentowych, ale już na nowej stawce, czyli WIRON.

Kolejne zabezpieczenie roszczeń w sprawie o WIBOR

15 grudnia 2022 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli wydał postanowienie w sprawie skierowanej przeciwko BNP Paribas. Tu również kredytobiorczyni udało się przekonać sąd, że zabezpieczenie roszczeń jest jej należne. W odróżnieniu od sytuacji z Katowic, tutaj nie usunięto z umowy stawki referencyjnej, a wstrzymano obowiązek płacenia rat kapitałowo-odsetkowych aż do uprawomocnienia się wyroku. Sprawę kredytobiorczyni, która zdecydowała się pozwać BNP Paribas, prowadzi Kancelaria Radcy Prawnego Marka Myśliwca.

Sam kredyt gotówkowy został zaciągnięty 4 lutego 2022 roku, a zatem już po pierwszych podwyżkach kosztu pieniądza. Jest zatem ważną informacją, że sąd dostrzegł potrzebę przyznania kredytobiorczyni zabezpieczenia powództwa i jednoczesnego zabronienia bankowi wypowiedzenia umowy.

Kolejny Sąd POZWALA nie spłacać kredytu w złotówkach opartego o WIBOR. Banki zabierają głos
Źródło: https://www.facebook.com/nabicinaWIBOR/posts/pfbid02jUCGejx8Z4ynR25oZ9gB2CmzfWPY2h2vyB3Qm66ZMfzawmKLMHEsY9nmGBBHi8HRl

Kancelaria reprezentująca klientkę BNP Paribas pochwaliła się uzyskaniem korzystnej decyzji sądu bardzo niedawno, zatem nie jest znane jeszcze stanowisko pozwanego.

W komentarzu do listopadowego postanowienia SO w Katowicach wiceprezes ZBP tonował nastroje, wskazując, że ta decyzja sądu to jeszcze nie wyrok. To oczywiście prawda, przy czym zdaniem ekspertów prawnych sąd wydaje tego rodzaju postanowienia wyłącznie wówczas, gdy powodowi uda się uprawdopodobnić swoje racje.

Argumenty musiały być zatem na tyle przekonujące, że katowicki sąd (a teraz też i warszawski) uznały, że zasadność stawki WIBOR stoi pod znakiem zapytania. I to mimo tego, że – jak podkreśla ZBP – wskaźnik WIBOR posiada akceptację KNF i Komitetu Stabilności Finansowej.

Wg Związku Banków Polskich spraw o WIBOR może przybywać. Jednak zdaniem wiceprezesa ZBP wiążą się one z dużym ryzykiem po stronie klientów. Pytanie tylko, czy klienci, ważąc to ryzyko, uznają je za istotniejsze niż zagrożenie wynikające z płacenia horrendalnie wysokich rat kapitałowo-odsetkowych.

Jak mogą potoczyć się sprawy o WIBOR?

Złotówkowicze, którzy rozważają pozew wobec banku, zwykle chcą wiedzieć, na jaki wyrok mogą liczyć w przypadku, gdy sąd uzna ich roszczenia. Prawnicy i radcowie prawni wskazują na kilka możliwości. Dominujący pogląd to ten, wg którego sądy w takiej sytuacji zaczną wykluczać WIBOR z umowy – tak jak miało to miejsce w przypadku katowickiego zabezpieczenia roszczeń.Wówczas rata kapitałowo-odsetkowa będzie oprocentowana tylko marżą banku. W przypadku klientki ING Banku Śląskiego spowodowało to spadek raty z 6700 zł na 1700 zł.

Inną możliwością jest ta, że sądy – wzorem spraw frankowych – zaczną unieważniać umowy kredytowe, co będzie prowadziło do konieczności rozliczenia się stron z wzajemnie spełnionych świadczeń. Część środowiska prawnego wskazuje też, że możliwe jest uzyskanie tzw. sankcji darmowego kredytu, czyli wyeliminowania z umowy zarówno WIBORu, jak i marży banku, a wówczas kredytobiorca spłacałby wyłącznie pożyczony kapitał.

Tagi: Sankcja kredytu darmowego
Udostępnij39Tweet25
Michał Augustynowicz

Michał Augustynowicz

Ekspert finansowy, skupiający się od 5 lat na kredytach frankowych. Ma zdolność do analizy skomplikowanych zagadnień oraz pasje do dzielenia się wiedzą. Autor wielu publikacji stanowiących źródło informacji dla poszkodowanych klientów banków. e-mail: m.augustynowicz@chf24.pl

Rekomendowane dla Ciebie

Banki w Polsce boją się własnych klientów! Kredyt w złotówkach może pójść śladem franków

Napisał Michał Augustynowicz
12 czerwca 2025
Banki w Polsce boją się własnych klientów! Kredyt w złotówkach może pójść śladem franków

Strach przed własnymi klientami – brzmi to jak paradoks, ale taki właśnie obraz wyłania się z polskiego sektora bankowego A.D. 2025. Po dekadzie zmagań z frankowiczami banki muszą...

Czytaj więcejDetails

Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Napisał Michał Augustynowicz
12 czerwca 2025
Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Polskie sądy odetchnęły z ulgą – po latach lawiny pozwów od frankowiczów statystyki wreszcie pokazują odwrót trendu. W pierwszym kwartale 2025 r. do sądów trafiło o połowę mniej...

Czytaj więcejDetails

WIBOR w TSUE: Rząd broni banków, Sędziowie mocno dopytują! Zakończyła się gorąca rozprawa

Napisał Michał Augustynowicz
11 czerwca 2025
WIBOR w TSUE: Rząd broni banków, Sędziowie mocno dopytują! Zakończyła się gorąca rozprawa

W środę 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbyła się przełomowa rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) dotycząca złotowych kredytów hipotecznych opartych na wskaźniku WIBOR. Sprawa trafiła do...

Czytaj więcejDetails
Następny post
Rząd wprowadza nowe przepisy i zapewnia ochronę przed lichwiarzami – kampania Mamy Prawo do walki z lichwą

Rząd wprowadza nowe przepisy i zapewnia ochronę przed lichwiarzami - kampania Mamy Prawo do walki z lichwą

Spis treści:

  • Sądy dostrzegają, że z WIBORem może być coś nie tak
  • Kolejne zabezpieczenie roszczeń w sprawie o WIBOR
  • Jak mogą potoczyć się sprawy o WIBOR?

Serwis informacyjny o kredytach i sporach z bankami. Wiadomości, analizy i komentarze dotyczące kredytów we frankach i złotówkach. Śledzimy wyroki, zmiany w prawie i oferty ugodowe, aby kredytobiorcy byli na bieżąco. Znajdziesz tu także praktyczne poradniki, relacje kredytobiorców i opinie ekspertów, które pomogą Ci zrozumieć aktualną sytuację i podjąć właściwe decyzje.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii frankowych
  • • Ranking kancelarii SKD
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredyty w złotówkach
  • • Baza wiedzy
  • • Kontakt

WYDAWCA

Michał Augustynowicz

Dolnośląskie Centrum Biznesu

ul. Stanisławowska 47

54-611, Wrocław

E-mail: info@chf24.pl

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt