Frankowiczów Millennium Bank, którzy złożyli pozew do sądu przeciwko bankowi, niepokoją od jakiegoś czasu otrzymywane wezwania do zapłaty kapitału. Co takie wezwanie oznacza i jak się zachować po jego otrzymaniu? Dlaczego bank je w ogóle wysyła? Co w takiej sytuacji rekomendują kancelarie prawne? Odpowiedzi na te pytania i szereg cennych wskazówek odnośnie działań, które powinien podjąć Frankowicz Millennium Bank po otrzymaniu wezwania do zapłaty w dzisiejszym artykule. Mimo że ze względu na pewne konkretne informacje przeznaczone właśnie dla kredytobiorców Millennium Banku, dzisiejszy wpis jest przeznaczony szczególnie dla nich, to z pewnych ogólnych wskazówek skorzystać mogą także Frankowicze innych banków.
Co może oznaczać wezwanie do zapłaty i jakie skutki wywołuje?
Mimo że sprawa w sądzie z pozwu Frankowicza jeszcze się nie zakończyła i bank podtrzymuje w niej, że umowa jest ważna, często wysyła do takich osób wezwania do zapłaty kapitału. Otrzymanie takiego wezwania może być sygnałem tego, że bank chce pozwać Frankowicza. Samo wezwanie do zapłaty wystawiane jest w celu postawienia środków w stan wymagalności, aby można było złożyć pozew. Tym samym bank niejako przyznaje się do tego, że ma świadomość, iż zawarta z Frankowiczem umowa jest nieważna i chce odzyskać środki, które kredytobiorcy pożyczył.
Albowiem zgodnie ze współczesnym orzecznictwem w sądach stosuje się teorię dwóch kondykcji, a to oznacza, że roszczenia kredytobiorcy i roszczenia banku są traktowane jako niezależne od siebie. Jeśli więc Frankowicz wygra sprawę ze swojego powództwa i umowa zostanie unieważniona, wówczas sąd na jego rzecz zasądzi wypłatę przez bank wszystkich środków, jakie kiedykolwiek do banku wpłacił. Będą one zawierały w sobie także kwotę pożyczonego kapitału.
Bank jeśli zechce go odzyskać, musi postawić więc owe środki w stan wymagalności i złożyć pozew przeciwko Frankowiczowi, jeśli ten nie spłaci kapitału dobrowolnie. I właśnie wystosowanie przez bank wezwania do zapłaty jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Poza tym bank liczy na to, że od daty niespełnienia przez Frankowicza świadczeń na rzecz banku ujętych w wezwaniu do zapłaty, będą na jego rzecz naliczane odsetki za opóźnienie.
Dlaczego jeszcze bank wysyła wezwania do zapłaty i kto szczególnie może się ich spodziewać?
Bank, licząc się z tym, że wytoczoną przez Frankowicza sprawę przegra, podejmuje działania, aby nie stracić kapitału, który kiedyś mu wypłacił w ramach kredytu frankowego. Wezwania do zapłaty, które stawiają roszczenia w stan wymagalności, wysyła jeszcze przed zakończeniem już toczącego się postępowania, ponieważ boi się, że jego roszczenia mogą się przedawnić. Dla instytucji bowiem termin przedawnienia roszczeń jest krótszy, niż dla konsumentów i wynosi jedynie 3 lata.
Postawienie roszczeń w stan wymagalności lub złożenie pozwu do sądu przerywa bieg terminu przedawnienia. W ten sposób właśnie bank się zabezpiecza. Każdy więc, kto pozwał bank lub złożył do niego reklamację na wadliwą umowę i wkrótce mogą upłynąć od tego zdarzenia 3 lata, może spodziewać się otrzymania od banku wezwania do zapłaty, a czasem od razu nawet pozwu.
Dotyczy to także osób ze spłaconym już kredytem, które tak naprawdę nie są bankowi nic winne. Jest to więc zabieg asekuracyjny ze strony banku, który wie, że po stwierdzeniu nieważności umowy przez sąd, Frankowiczowi zgodnie z teorią dwóch kondykcji zostanie przyznana także kwota kapitału. W pewnym sensie takie działania banku mają też odstraszyć od złożenia pozwu tych, którzy jeszcze go nie pozwali.
Jakie działania należy podjąć po otrzymaniu wezwania do zapłaty kapitału?
Frankowicz powinien wiedzieć, że wezwanie do zapłaty, które otrzymał, zostało wysłane jedynie na jego adres korespondencyjny, który kiedyś w banku podał. Nie otrzyma go więc jego pełnomocnik. Wskazane jest więc powiadomienie go o tym fakcie jak najszybciej, aby mógł on podjąć odpowiednie czynności w tej sprawie i przeciwdziałać niekorzystnym dla Frankowicza skutkom takiego wezwania. Trzeba więc koniecznie zapisać datę otrzymania wezwania, a następnie jego skan wraz z kopertą przesłać do pełnomocnika. Niezależnie od tego, aby pełnomocnik mógł podjąć skuteczne działania, będzie potrzebował on także danych odnośnie wpłaconych rat, które nie były wcześniej objęte pozwem.
Jak pozyskać zaświadczenie o wpłaconych ratach od złożenia pozwu do chwili obecnej?
Aby pozyskać dane dotyczące historii spłat, Frankowicz Millennium Bank powinien pobrać listę operacji z rachunku bankowego, a konkretnie z bankowości elektronicznej „Millenet”. Powinny one uwzględniać wszystkie wpłaty zawierające raty kapitałowo odsetkowe, prowizje oraz opłaty, a także składki na ubezpieczenie od czasu ostatniej raty przedstawionej w poprzednim zaświadczeniu. Po wejściu na platformę Millenet należy:
- Wejść do zakładki „Szczegóły kredytu”
- Wejść w zakładkę „Historia”.
- Na dole strony odszukać „Zaświadczenie o zapłacie odsetek kredytu hipotecznego”. Trzeba wskazać tam, jakiego okresu ma ono dotyczyć.
Jest to o wiele szybsza droga pozyskania tego rodzaju danych, niż składanie wniosku do banku o wystawienie zaświadczenia. Niestety ten sposób może być niemożliwy do zrealizowania w przypadku kredytów już spłaconych. W takie sytuacji konieczne będzie fizyczne złożenie w banku wniosku o wydanie potrzebnego zaświadczenia. Podobnie powinni postąpić także Frankowicze byłego Euro Banku, którego Millennium jest następcą prawnym.
Po otrzymaniu zaświadczenia należy bezzwłocznie przekazać go swojemu pełnomocnikowi.
Jakie czynności podejmie pełnomocnik Frankowicza po otrzymaniu wezwania do zapłaty?
Chociaż każda kancelaria ma swoją strategię działania i te czynności mogą nieco różnić się w zależności od prawnika, to jednak z reguły pełnomocnicy na podstawie otrzymanego zaświadczenia obliczają sumę wszystkich roszczeń Frankowicza, aby postawić je w stan wymagalności, wysyłając do banku wezwanie do zapłaty, a następnie przygotowują oświadczenie o potrąceniu.
Jest to sporządzony jednostronnie dokument, w którym zawiera się wszystkie roszczenia jednej i drugiej strony i potrąca się mniejszą kwotę z większą. Następnie takie oświadczenie o potrąceniu Frankowicz musi własnoręcznie podpisać i złożyć go w placówce bankowej lub wysłać na adres banku listem poleconym z potwierdzeniem nadania i odbioru.
Warto wiedzieć, że aby w wyniku oświadczenia o potrąceniu Frankowicz nie stracił odsetek, często się je kapitalizuje i dolicza do sumy roszczeń Frankowicza.
Co jeśli Millennium Bank pozwie Frankowicza?
Millenium Bank najczęściej nawet mimo złożenia oświadczenia o potrąceniu pozywa Frankowiczów. Jest to aktualna strategia banku i w przyszłości może to się zmienić. Nie trzeba się jednak martwić, jeśli taki pozew się otrzyma, lecz należy szybko działać. Przede wszystkim Frankowicz powinien skontaktować się ze swoim pełnomocnikiem, ponieważ nie otrzyma on kopii pozwu, podobnie jak wysyłanego przez bank wezwania do zapłaty.
Sprawa z powództwa banku jest bowiem odrębnym postępowaniem i pozew wysyłany jest wyłącznie na adres Frankowicza. Należy przesłać jego skan łącznie z datą otrzymania swojemu pełnomocnikowi i udzielić mu pełnomocnictwa także w tej nowej sprawie, aby mógł podjąć się skutecznej obrony. Przydadzą się do niej dowody, które zgromadziło się podczas czynności po otrzymaniu wezwania do zapłaty, a więc oświadczenia o potrąceniu i poświadczenie, że bank je otrzymał. Trzeba więc je również wysłać na adres pełnomocnika.
Czego robić nie warto po otrzymaniu wezwania do zapłaty od banku?
Frankowicz po otrzymaniu wezwania do zapłaty kapitału nie powinien samodzielnie kontaktować się z bankiem, ponieważ niektóre użyte niefortunnie przez niego słowa mogą zostać wykorzystane przeciwko niemu jako uznanie roszczeń.
Frankowicz nie powinien też wpłacać żądanych przez bank środków nawet jeśli je posiada, ponieważ potem może mieć problem z ich odzyskaniem. Nie oznacza to, że można takie wezwanie zignorować. Może to bowiem przynieść niepożądane konsekwencje. Trzeba po prostu jak najszybciej skontaktować się ze swoim prawnikiem i zastosować do jego instrukcji, które najczęściej będą tożsame z tym, co wskazaliśmy w dzisiejszym artykule.
Powyższe wskazówki mogą przydać się każdemu, kto otrzymał wezwanie do zapłaty kapitału lub pozew z banku. I chociaż szczegóły postępowania w przypadku pozyskiwania danych odnośnie spłaconych rat będą nieco inne w przypadku Millenium Bank (wskazaliśmy je powyżej), niż innych banków, to zasady działania są podobne i powyższe rady mogą przydać się także Frankowiczom innych banków.
Najważniejsze to nie wpadać w panikę po otrzymaniu wezwania czy pozwu, lecz szybko skontaktować się ze swoim pełnomocnikiem bez podejmowania działań na własną rękę. To zabezpieczy Frankowicza przed przykrymi konsekwencjami i będzie mógł on spokojnie czekać na zakończenie postępowania, które już się toczy z jego powództwa.