Kredyty we frankach szwajcarskich stały się popularne w Polsce w latach 90. Ich początki sięgają jednak banków austriackich, które zaczęły udzielać kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego. Emigracja Austriaków do Szwajcarii w celach finansowych przyczyniła się do zainteresowania tymi kredytami. Początkowo były one dostępne tylko dla branży motoryzacyjnej, ale z czasem ich popularność rosła, a banki zaczęły udzielać ich również w celach mieszkaniowych.
Rozwój kredytów frankowych w Polsce
Pierwsze kredyty frankowe w Polsce pojawiły się w 1998 roku, dwa lata po ich wprowadzeniu w Austrii. Początkowo były one mało popularne, ale ich liczba zaczęła rosnąć wraz z zainteresowaniem Polaków. W 2002 roku zadłużenie Polaków we frankach wynosiło 6,1 miliarda franków, a w 2007 roku wzrosło do 30,9 miliarda franków. Wtedy to kredyty frankowe stanowiły aż 90% kredytów zaciągniętych przez polskich konsumentów, głównie w formie kredytów hipotecznych.
Kryzys frankowy w Polsce
W 2008 roku kredyty we frankach straciły miano bezpiecznych kredytów, a kryzys gospodarczy jeszcze bardziej pogorszył sytuację. W Austrii wprowadzono zakaz udzielania kredytów frankowych ze względu na obawy o niewypłacalność kredytobiorców. W Polsce wielu kredytobiorców pozostało z zadłużeniem we frankach, a brak informacji na temat ryzyka związanych z tymi kredytami sprawił, że wielu Polaków potrzebuje pomocy w uwolnieniu się od toksycznego kredytu.
Wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE
Kredyty frankowe były problemem nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, takich jak Francja, Węgry, Rumunia i Hiszpania. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dostarcza nadziei dla frankowiczów na wygranie spraw w sądzie. Wyroki te dotyczą kwestii nieuczciwych postanowień umownych i niewystarczającego poinformowania konsumentów o ryzyku kursowym.
Przykłady orzeczeń
W niektórych krajach, takich jak Francja i Węgry, orzeczenia sądowe stwierdziły, że terminy przedawnienia nie mają zastosowania w przypadku nieuczciwych warunków umownych. Sąd uznał również, że prosta informacja o ryzyku kursowym nie jest wystarczająca, a konsument powinien zrozumieć konsekwencje ekonomiczne takiej umowy. Podobne wyroki zapadły w przypadku hiszpańskich konsumentów, co dowodzi, że banki muszą odpowiednio poinformować kredytobiorców o konsekwencjach zaciągnięcia kredytu we frankach.
Sytuacja w Polsce
W Polsce sądy zaczęły bardziej przychylnie patrzeć na problemy frankowiczów po zapoznaniu się z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE w 2019 roku. Banki często nie informowały kredytobiorców o ryzyku związanym z kredytem we frankach, co skutkowało rażącym niedoinformowaniem. Dlatego wielu Polaków rozważa wytoczenie procesu sądowego przeciwko bankom w celu pozbycia się kredytu.
Podsumowanie
Kredyty we frankach szwajcarskich miały swój początek w Austrii, gdzie banki wprowadziły je na rynek w latach 90. W Polsce zaczęły pojawiać się w 1998 roku i szybko zyskały popularność. Jednak kryzys gospodarczy w 2008 roku spowodował, że kredyty we frankach straciły swoje zaufanie i stały się problemem dla wielu kredytobiorców. Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE dają nadzieję na wygranie spraw w sądzie dla frankowiczów w Polsce i innych krajach. W Polsce sądy zaczęły przychylniej patrzeć na problemy frankowiczów, a wielu z nich rozważa wytoczenie procesu sądowego przeciwko bankom w celu uwolnienia się od kredytów we frankach.