Afera GetBack to niewątpliwie jedna z największych afer ostatniej dekady. Chociaż wybuchła jeszcze w 2018 roku, do tej pory nie została w pełni wyjaśniona, a wielu pokrzywdzonych wciąż nie doczekało się żadnych odszkodowań za wyrządzoną im w drodze przestępstwa szkodę. Jak podaje Prokuratura Regionalna w Warszawie, sprawa ta jest nie tylko największą, ale i najbardziej skomplikowaną spośród spraw gospodarczych w ostatnich latach. Wartość wyrządzonej szkody prawie 10 tys. poszkodowanych szacuje się na około 3 mld złotych. W sprawie bada się kilkadziesiąt różnych wątków, zarzuty postawiono 131 osobom. Do sądów skierowano już akty oskarżenia przeciwko 98 osobom, a postępowania toczą się w sądach kilku największych miast polskich. Akta postępowań liczą ponad 10 tysięcy tomów. W najbliższym czasie, bo już w dniu 21 marca br. odbędzie się rozprawa w postępowaniu karnym przeciwko byłym pracownikom Idea Banku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Pokrzywdzeni mogą przystąpić do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego poprzez złożenie oświadczenia i wystąpić o naprawienie szkód wyrządzonych przestępstwem poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Niezależnie od postępowań karnych toczą się związane z aferą postępowania cywilne, a emocji dodaje prowadzona w tej sprawie kontrola NIK, której wyniki możemy poznać już na przełomie marca i kwietnia. Jak zapowiadają przedstawiciele Izby, mogą one wstrząsnąć opinią publiczną.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie są najnowsze informacje dotyczące afery GetBack i postępowań sądowych.
- Dlaczego Prokuratura Regionalna w Warszawie określa tę aferę jako jedną z największych w ostatnich latach.
- Ilu pokrzywdzonych straciło pieniądze i jaka jest wartość szkody.
- Jakie kroki mogą podjąć poszkodowani, aby dochodzić swoich roszczeń.
- Dlaczego wyniki kontroli NIK mogą wstrząsnąć opinią publiczną.
- Kiedy odbędzie się kluczowa rozprawa przeciwko pracownikom Idea Banku.
- Jakie działania podejmuje prokuratura w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu układowym.
- Jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy przez poszkodowanych w aferze.
- Prowadzona przez GetBack emisja obligacji doprowadziła po skrzywdzenia prawie 10 tysięcy osób, kiedy to okazało się, że ma problemy z płynnością i nie może spłacić inwestorów. W większości są to osoby prywatne, ale wśród pokrzywdzonych jest też 178 instytucji.
- Obligacje były oferowane często w nieuczciwy sposób przez niektóre banki, między innymi przez Idea Bank, od których to obligatariusze próbowali odzyskać pieniądze. Niestety w 2019 roku Zgromadzenie wierzycieli GetBacku zdecydowało o układzie, w myśl którego posiadacze obligacji mają szansę odzyskać zaledwie 25% zainwestowanych pieniędzy. Prokuratura informuje o nieprawidłowościach, a sprawą zajmuje się NIK.
- Prokuratura Regionalna w Warszawie informuje o toczących się postępowaniach sądowych po skierowaniu przez nią 10 obszernych aktów oskarżenia wobec pracowników spółki GetBack i podmiotów oraz osób z nią współpracujących. Sprawy sądowe toczą się nie tylko w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ale i sądach w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Szczecinie i Łodzi.
- Poszkodowani w aferze walczą o sprawiedliwość w postępowaniach cywilnych, a 21 marca br. będą mogli zostać także oskarżycielami posiłkowymi w procesie karnym przeciwko pracownikom Idea Bank i złożyć wnioski o naprawienie wyrządzonych szkód.
Afera GetBack przedmiotem wielu śledztw i postępowań
Zakrojona na szeroką skalę afera GetBack obejmuje aż kilkadziesiąt wątków, które do tej pory są badane i wyjaśniane. Nie sposób ich wszystkich omówić, gdyż same akta dotyczące spraw z nią związanych liczą ponad 10 tysięcy tomów. Warto jednak przypomnieć kwestie szczególnie istotne dla osób w niej pokrzywdzonych, czyli obligatariuszy, którzy przed laty zakupili obligacje GetBacku, inwestując w nie czasami oszczędności życia.
Afera wybuchła nagle w połowie kwietnia 2018 roku, kiedy to windykacyjna spółka GetBack poinformowała w komunikacie giełdowym o prowadzonych z Polskim Funduszem Rozwoju i PKO BP negocjacjach dotyczących możliwego wsparcia dla GetBacku o wartości prawie 250 mln złotych. Po tym komunikacie zarówno PKO BP, jak i PFR zdementowały te informacje, a GPW zawiesiła obrót akcjami GetBacku. Sprawą zajęła się KNF.
Potem już każdy dzień przynosił nowe wątki i na jaw wychodziło coraz więcej oszustw. Szybko okazało się, że spółka ma duże problemy z płynnością finansową i nie jest w stanie już spłacić swoich inwestorów. Już wówczas aresztowano prezesa spółki, ale wielu nieprawidłowości dopatrzono się również w instytucjach z nią współpracujących, w tym banków sprzedających obligacje klientom, takich jak Idea Bank SA, który już w listopadzie 2018 roku został wpisany na listę publicznych ostrzeżeń KNF w związku z jego działalnością maklerską prowadzoną bez zezwolenia i oferowaniem rzekomo pozbawionych ryzyka obligacji.
Sprawą zajęła się prokuratura, a ze względu na skalę nieprawidłowości i znaczną ilość osób pokrzywdzonych szczególną uwagę skupiła na sprzedaży obligacji za pośrednictwem Idea Banku. Do tej pory przesłuchano już w postępowaniach prowadzonych na terenie kraju około 4500 świadków. Następcy prawnemu GetBacku spółce CAPITEA SA przekazano część odzyskanych środków sięgających około 40 mln złotych na pokrycie spłaty należności w ramach układu restrukturyzacyjnego.
Prokuratura wskazuje na nieprawidłowości w postępowaniu układowym
Już od maja 2018 roku w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu toczyło się przyspieszone postępowanie układowe GetBacku. W styczniu 2019 roku zgromadzenie wierzycieli GetBacku przegłosowało przyjęcie układu spółki w restrukturyzacji z wierzycielami. Za przyjęciem oddano 86% głosów. Następnie układ został zatwierdzony przez Sąd Rejonowy we Wrocławiu. Przewidywał on spłatę niezabezpieczonych wierzycieli, którzy mieli odzyskać jedynie jedną czwartą zainwestowanych pieniędzy.
Przyspieszonemu postępowaniu układowemu przyjrzała się prokuratura i znalazła nieprawidłowości. Obecnie prowadzi śledztwa dotyczące działania kuratora obligatariuszy, nadzorcy sądowego, prokuratorów i sędziów, w tym sędziego komisarza oraz innych podejmujących działania w postępowaniu układowym. Śledztwo dotyczy także wykorzystywania fałszywych danych finansowych podawanych przez organy spółki.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Obligatariuszy GetBack informowało już o tych nieprawidłowościach od lat i teraz wyraża zadowolenie, że w końcu prokuratura stanęła po stronie pokrzywdzonych, co może dać szansę na zmianę krzywdzącego dla poszkodowanych obligatariuszy układu.
Co ciekawe, aferą GetBack i kontrolą przebiegu przyspieszonego postępowania układowego zajęła się także NIK i już teraz zapowiada przedstawienie na przełomie marca i kwietnia jej wyników, które mogą być wstrząsające dla opinii publicznej. Sprawę więc warto śledzić, szczególnie że, jak przekazał przedstawiciel NIK, kontrola napotykała po drodze wiele barier, w tym ze strony organów państwa. Niektóre z nich nosiły znamiona torpedowania śledztwa, a nawet dochodziło do gróźb w stosunku do kontrolerów.
Postępowania karne przeciwko winnym afery wciąż trwają
Jak wspomniano już na wstępie, w sprawach związanych z aferą 131 osobom postawiono zarzuty, a wobec 98 osób zostały skierowane akty oskarżenia. Do tej pory sądy wydały skazujące wyroki w przypadku 11 oskarżonych. Niektóre z nich stały się prawomocne i w niektórych przypadkach orzeczono kary pozbawienia wolności.
Postępowania sądowe toczą się w sądach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Szczecinie, Łodzi i Poznaniu. To właśnie w poznańskim sądzie w najbliższym czasie odbędzie się rozprawa, do której wciąż można dołączyć jako oskarżyciel posiłkowy.
21 marca 2025 roku rozprawa w postępowaniu karnym w Sądzie Okręgowym w Poznaniu
Kancelaria Rady Prawnego Beaty Strzyżowskiej z Poznania informuje wszystkich zainteresowanych aferą GetBack i pokrzywdzonych przez nią o rozprawie mającej odbyć się 21 marca 2025 roku w postępowaniu karnym przeciwko pracownikom Idea Bank. Postępowanie o sygn. akt III K 403/24 prowadzone jest w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Informacja ta jest dostępna na profilu Facebook kancelarii.
Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciw 10 byłym pracownikom Idea Banku do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Sprawa dotyczy bowiem pracowników wielkopolskich placówek bankowych, którzy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości kilkadziesiąt osób w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a nawet uczynili z tego stałe źródło dochodu.
Odbyło się już 11 lutego br. posiedzenie wstępne, podczas którego prokurator zobowiązał się do przedstawienia listy świadków, którzy mają zeznawać, a są jednocześnie podejrzani lub oskarżeni w innych sprawach o czyny powiązane z czynami osób oskarżonych w tym procesie. Sąd na posiedzeniu wstępnym odrzucił też wniosek obrońcy jednego z oskarżonych o umorzenie postępowania oraz wyznaczył terminy rozpraw od 21 marca do 1 października tego roku, podczas których będą wyjaśniane okoliczności sprawy w celu wydania wyroku.
Podczas najbliższej rozprawy, czyli już 21 marca będzie odczytanie aktu oskarżenia, co powoli rozpocząć przewód sądowy w sprawie. Liczący około 300 stron akt oskarżenia dokładnie przedstawia sposób działania oskarżonych, którzy świadcząc doradztwo inwestycyjne, oferowali i sprzedawali obligacje GetBacku bez posiadania zezwolenia lub zgody KNF. Wprowadzali też w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania w oferowane obligacje oraz informowali o krótkiej dostępności przedstawianej oferty, co miało ją uatrakcyjnić.
Sprawę prowadzi adwokat Anna Strzyżewska reprezentująca pokrzywdzonych klientów, którzy występują w postępowaniu jako oskarżyciele posiłkowi.
Osoby, które nabyły obligacje GetBack w wielkopolskich placówkach Idea Banku, nadal mają możliwość przystąpienia do sprawy jako oskarżyciele posiłkowi. Do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej można złożyć stosowne oświadczenie o przystąpieniu do postępowania. Odczytanie aktu oskarżenia zaplanowano na 21 marca 2025 roku.
Dodatkowo, aż do zakończenia rozprawy głównej w postępowaniu przed sądem I instancji, istnieje możliwość złożenia wniosku o naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem. To istotna opcja dla poszkodowanych, którzy chcą dochodzić swoich roszczeń.
Do postępowania jako oskarżyciel posiłkowy poprzez złożenie oświadczenia wciąż można przystąpić do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego. Dotyczy to osób, które nabyły obligacje GetBacku w wielkopolskich placówkach Idea Banku.
Natomiast do momentu zakończenia rozprawy głównej można będzie także złożyć wniosek o naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem. Warto z tej możliwości skorzystać.
Andrzej Jabłoński
Ekspert CHF24.pl
Nie rezygnuj z odszkodowania za poniesione straty w aferze GetBack
W podobny sposób można działać w przypadku innych toczących się postępowań karnych na terenie kraju. Jeśli jeszcze nie zostałeś oskarżycielem posiłkowym w postępowaniu karnym przeciwko tym, którzy doprowadzili cię do strat finansowych, czas to zrobić. Wsparcia w działaniu warto szukać u dobrych prawników, którzy podpowiedzą, jakie działania można podjąć, aby zwiększyć szanse na odzyskanie pieniędzy.
Kancelarie prawne wspierają osoby pokrzywdzone także w postępowaniach cywilnych. Dużym problemem w dochodzeniu roszczeń od Idea Banku okazała się jednak prowadzona przez BFG restrukturyzacja, w wyniku której część aktywów banku przejął Pekao. Przejęcie nie objęło natomiast zobowiązań wynikających z roszczeń po sprzedaży obligacji GetBack. Sytuacja była podobna do tej, w której znaleźli się Frankowicze upadłego Getin Noble Banku, ale na szczęście w tamtej sprawie zarzutami dotyczącymi działania BFG zajął się TSUE, a wydany przez niego wyrok ma wpływ również na sytuację w sprawie zawieszania postępowań w analogicznej sytuacji w przypadku Idea Banku.
Na skutek orzeczenia Trybunału więc Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie podjął zawieszone wcześniej postępowania dotyczące skarg kasacyjnych od wyroku WSA oddalającego złożone przez pokrzywdzonych w aferze GetBack skargi na działalność BFG.
Sprawa jest świeża, bo NSA podjął postępowanie w sprawie II GSK 1396/22 11 lutego br., co oznacza, że orzeczenie może zapaść szybko, bo nawet w ciągu 2 miesięcy. Jeśli będzie korzystne, otworzy drogę osobom poszkodowanych przez decyzje o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku do ubiegania się o odszkodowania od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Z tego względu warto już teraz zastanowić się nad możliwością podjęcia działań, a przede wszystkim porozmawiać z prawnikiem.
Podsumowanie
Poszkodowani w aferze GetBack, mimo że nie doczekali się jeszcze wyjaśnienia wielu związanych z nią kwestii i nadal nie odzyskali swoich pieniędzy, nie powinny tracić nadziei, bo właśnie teraz pojawia się coraz więcej szans na to, aby w końcu skutecznie dochodzić roszczeń. Po znalezieniu przez prokuraturę nieprawidłowości w postępowaniu układowym między wierzycielami a spółką GetBack sprawie przyjrzała się dokładniej NIK, przeprowadzając kontrolę, której wyniki poznamy wkrótce. Zarówno fakt stwierdzenia uchybień przez prokuraturę, jak i wyniki NIK mogą dać szanse na zmianę niekorzystnego dla poszkodowanych w aferze układu, według którego mają oni prawo jedynie do 25% utraconych pieniędzy.
Pewną szansę na odzyskanie środków dają też trwające postępowania karne przeciwko osobom odpowiedzialnym za poniesione przez obligatariuszy straty. Można do nich przystąpić jako oskarżyciel posiłkowy i złożyć wniosek o naprawienie szkód.
Kolejną szansę daje odwieszenie postępowań w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dotyczących składanych przez pokrzywdzonych skarg kasacyjnych. Jeśli wyrok będzie korzystny, da możliwość osobom pokrzywdzonym przez restrukturyzację Idea Banku, domagania się odszkodowania od BFG. Czas więc już rozważyć podjęcie działań, a przede wszystkim skontaktować się z dobrym prawnikiem, który pomoże w dochodzeniu roszczeń.

Główne wnioski
- Afera GetBack to jedna z największych afer finansowych ostatniej dekady, a jej skutki odczuwają tysiące osób.
- Postępowania karne i cywilne w tej sprawie są nadal w toku, a pokrzywdzeni mogą wciąż dochodzić roszczeń.
- Prokuratura bada nieprawidłowości w procesie układowym i postawiła zarzuty 131 osobom.
- Najbliższa rozprawa karna odbędzie się 21 marca 2025 r. w Sądzie Okręgowym w Poznaniu – poszkodowani mogą do niej dołączyć jako oskarżyciele posiłkowi.
- NIK prowadzi kontrolę w tej sprawie, której wyniki mogą wpłynąć na dalsze działania prawne i polityczne.
- Odwieszone postępowania w NSA mogą otworzyć drogę do odszkodowań dla osób poszkodowanych przez restrukturyzację Idea Banku.
- Poszkodowani powinni rozważyć konsultację z prawnikiem, aby skutecznie dochodzić swoich praw.