Opublikowane informacje na temat nadchodzącego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-118/23 wskazują, że rok 2024 może przynieść kolejne znaczące zwycięstwo dla Frankowiczów. Decyzja ta dotyczy skargi, która została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie w sprawie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku (GNB) przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). W przypadku pozytywnego wyroku TSUE, Frankowicze będą mieli szansę na dochodzenie odszkodowań od Skarbu Państwa.
Wyrok TSUE – kluczowa data
Według zawiadomienia TSUE, rozprawa w sprawie C-118/23 została zaplanowana na dzień 21 marca 2024 roku. Jest to kluczowa data, która może przynieść rozstrzygnięcie w kwestii odpowiedzialności Skarbu Państwa za działania BFG w przypadku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.
Skarga i pytania prejudycjalne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skierował cztery pytania prejudycjalne do TSUE dotyczące zgodności formuły restrukturyzacji banku przyjętej przez BFG z prawem. Pytania te mają istotne znaczenie dla Frankowiczów oraz innych osób poszkodowanych przez przymusową restrukturyzację GNB. Decyzja TSUE może otworzyć drogę do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa, jeśli zostanie stwierdzone naruszenie prawa przez BFG.
Utrata szans na odzyskanie należności
Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku spowodowała, że wielu wierzycieli, w tym Frankowicze, obligatariusze i akcjonariusze, praktycznie stracili szanse na odzyskanie swoich należności. Nawet po uzyskaniu prawomocnych wyroków unieważniających wadliwe umowy kredytowe, Frankowicze nie mają możliwości odzyskania nadpłat ponad kapitał kredytu. Muszą czekać na zakończenie postępowania upadłościowego prowadzonego przez syndyka i ustawić się w kolejce wierzycieli.
Nadzieja na odszkodowania
Decyzja TSUE w sprawie C-118/23 może otworzyć drogę do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa. Jeśli wyrok będzie korzystny dla Frankowiczów, którzy zaskarżyli decyzję BFG, będą mogli kierować przeciwko Skarbowi Państwa pozwy o odszkodowania. Istnieje także możliwość, że osoby, które nie złożyły skargi, ale zostaną uznane za poszkodowane, również będą mogły dochodzić odszkodowań na podstawie wyroku TSUE.
Znaczenie wyroku dla innych banków
Wyrok TSUE w sprawie C-118/23 będzie miał również istotne znaczenie dla innych banków, w tym tzw. “banków-wydmuszek”, które obsługują spłaty kredytów frankowych. Jeśli Trybunał uzna, że formuła restrukturyzacji była niezgodna z prawem, banki te będą musiały brać pod uwagę możliwość odpowiedzialności za swoje działania.
Podsumowanie
Nadchodzący wyrok TSUE w sprawie C-118/23 wskazuje na możliwość kolejnego zwycięstwa dla Frankowiczów. Decyzja ta może otworzyć drogę do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa za przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Warto śledzić rozwój tej sprawy, ponieważ jej rezultat może mieć wpływ na wiele osób poszkodowanych przez praktyki bankowe.