Frankowicze coraz częściej pozywają banki, by przed sądem domagać się swoich pieniędzy. Podobnie też czynią kredytobiorcy z Getin Noble Banku, którzy dotychczas często otrzymywali korzystny wyrok sądowy. Co więcej, sędziowie byli też nieraz przychylni względem zabezpieczenia roszczeń na czas postępowania, co niosło ogromne korzyści dla konsumentów. W wielu przypadkach dzieje się tak nadal, nawet po rozpoczęciu procesów restrukturyzacyjnych w Getin Banku. Dlatego Frankowicze nie powinni się dłużej wahać, tylko próbować zawiesić spłatę kolejnych rat i choć tak ratować swój budżet.
Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank
Od końca września 2022 roku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację banku Getin Noble. Działalność tej instytucji przeniesiono właśnie do BFG, ale jej właścicielem stał się też System Ochrony Banków Komercyjnych, który składa się z ośmiu największych banków, działających obecnie w kraju. Obowiązkowa restrukturyzacja jest wynikiem zbyt złej sytuacji finansowej Noble Banku, którego nie można było uratować w inny sposób, ponieważ jednostka ta tonęła już nieprzerwanie od kilku lat.
Jak podaje Getin Noble Bank, już od 2016 roku co roku ponosili straty finansowe, natomiast końcem kwietnia 2022 roku bank był oficjalnie zagrożony upadłością. Noble Bank miał ujemny kapitał własny – na poziomie aż ponad -3,5 mld złotych – zatem niemożliwe było pokrycie zaległych i bieżących zobowiązań, także względem kredytobiorców frankowych.
Pomóc w tym ma właśnie restrukturyzacja. Co ważne, cały ten proces ma nie wpłynąć na dotychczasowych klientów Getin Noble Banku – mają oni dostęp do swoich środków i operacji, jakie mogli dotychczas wykonywać. Na zabezpieczenie kapitału klientów, przeznaczono aż ponad 10,3 mld złotych na zasadzie bezzwrotnego wsparcia. Jak natomiast wygląda sytuacja Frankowiczów, którzy spłacają swój kredyt w CHF właśnie do Noble Banku?
Sytuacja Frankowiczów po restrukturyzacji Getin Noble Banku
Przeciwko bankowi Getin wytoczono blisko 10 tysięcy pozwów, a wielu kredytobiorców walczy też o zabezpieczenie swoich roszczeń na czas postepowania sadowego. Chodzi o zawieszenie spłaty rat do momentu otrzymania prawomocnego wyrku sądowego, by nie płacić niepotrzebnie bankowi, jeśli umowa miałaby zostać unieważniona.
Chociaż dotychczas sędziowie godzili się na przerwanie spłaty tych rat, to zaszły obawy, czy zabezpieczenie roszczeń będzie możliwe również po przymusowej restrukturyzacji Noble Banku. Jednak prawnicy frankowi potwierdzają, że nawet w obecnej sytuacji można zawiesić spłatę rat.
Prawo a zabezpieczenie roszczeń kredytobiorców po restrukturyzacji
Według artykułu 135 z ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, kiedy trwa przymusowa restrukturyzacja, nie można dopuścić do wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz zabezpieczającego, względem tego podmiotu restrukturyzowanego. Z kolei postępowanie egzekucyjne bądź zabezpieczające, które wszczęto jeszcze przed początkiem przymusowej restrukturyzacji, ulega umorzeniu z mocy prawa.
Jednak prawnicy frankowi wskazują, że zapisy te niekoniecznie muszą wpływać na problem Frankowiczów, którzy walczą o swoje pieniądze w sądzie. Przedmiotem rozprawy bowiem jest zwykle przede wszystkim unieważnienie umowy kredytowej w CHF, a więc żądania kredytobiorców nie dotyczą stricte pieniędzy w tym zakresie.
Środki takie są zasądzane dopiero orzeczeniem o nieważności umowy frankowej. Zawieszenie spłaty rat zatem nie jest blokadą środków już posiadanych przez restrukturyzowany bank. Co więcej, jeżeli umowa zostaje unieważniona, to cofnięte zostają wszystkie jej warunki i powstaje sytuacja, w której środki będące przedmiotem zabezpieczenia, nigdy nie należały do Getin Banku.
Zabezpieczanie roszczeń Frankowiczów przez sądy po restrukturyzacji Getin Banku
Wobec powyższego i znając powagę sytuacji Frankowiczów na przestrzeni lat, sędziowie często udzielają zabezpieczenia ich roszczeń, w sprawach przeciwko restrukturyzowanemu Getin Bankowi. Spłaty rat zostają zawieszone aż do momentu uzyskania prawomocnego wyroku sądowego unieważniającego umowę i niemal wszystkie procesy frankowe właśnie tak się kończą.
Za przykład warto tu przytoczyć postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 8 października 2022 roku o sygnaturze akt: XXVIII Cz 1805/22, według którego sąd ten zmienił postanowienie odnośnie zabezpieczeń powództwa z niższej instancji.
Frankowiczowi przyznano zabezpieczenie jego roszczeń, poprzez zawieszenie spłaty rat od momentu wydania postanowienia, aż do wydania prawomocnego wyroku w tej sprawie.
Dlaczego Zawieszenie spłaty rat za kredyty frankowe jest takie ważne?
Wspomniane przepisy prawa o BFG nie pozwalają na dochodzenie swoich roszczeń od banku, który jest w trakcie restrukturyzacji. Kiedy więc sąd prawomocnie orzeknie o unieważnieniu całej umowy frankowej, to kredytobiorcy nie będą mogli egzekwować swych należności w tym czasie. Często nie wiadomo, czy kredytobiorcy w ogóle odzyskają zasądzone na siebie pieniądze.
Dlatego bardzo ważne jest szybkie wytoczenie powództwa przeciwko Getin Noble Bank, by choć legalnie zatrzymać spłatę rat i nie tracić więcej niesłusznie więcej pieniędzy. Co więcej, nawet jeśli przedstawiciele Getin Banku wniosą o zawieszenie postępowania frankowego, zasądzone już wstrzymanie spłaty rat przez kredytobiorców pozostanie w mocy. Prawnicy frankowi zapewniają, że nawet kiedy dojdzie do upadłości Getin Banku, to Frankowicze nie utracą zabezpieczenia sowich roszczeń.
Kredytobiorcy, dla których zaistniała sytuacja z Noble Bankiem nie jest do końca jasna, powinni sięgnąć po profesjonalną pomoc prawną, by jak najszybciej powalczyć w sądzie o swoje finanse. O ile w przypadku restrukturyzowanego banku nie będzie można można dochodzić zwrotu nadpłaconych dotychczas środków, o tyle będzie można sporo pieniędzy uratować, uwalniając się od płacenia kolejnych bardzo wysokich rat frankowych.