CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Frankowicze najnowsze wiadomości

Wakacje kredytowe 2022 – kto i kiedy może z nich skorzystać?

Alina Kownacka Napisał Alina Kownacka
4 lutego 2023
w Frankowicze najnowsze wiadomości, Kredyty w złotówkach
A A
0
Wakacje kredytowe 2022 – kto i kiedy może z nich skorzystać?
Share on FacebookShare on Twitter

Kredytobiorcy złotówkowi czekają, aż rząd udostępni zapowiadany mechanizm wakacji kredytowych. 26 maja projekt po pierwszym czytaniu trafił do sejmowej komisji finansów. Eksperci wskazują na niejednoznaczne zapisy w treści projektu, które pozwalają przypuszczać, że z rozwiązania będą mogli skorzystać również frankowicze. Mimo iż rząd wyraźnie kieruje planowane wsparcie do posiadaczy kredytów w PLN i nanosi poprawki do projektu, część wątpliwości pozostaje aktualna. Czy frankowicze będą mogli jednak skorzystać z zawieszenia spłaty rat kredytu?

Spis treści:

  • Wakacje kredytowe – na czym mają polegać?
  • Banki niezadowolone z rządowego projektu
  • Czy kredytobiorcy frankowi będą mogli odroczyć swoje raty?

Wakacje kredytowe – na czym mają polegać?

Założenia proponowanego przez rząd programu są proste – kredytobiorcy będą mogli odroczyć spłatę rat kredytowych, zarówno w części odsetkowej, jak i kapitałowej. Zawieszeniu będą podlegać wybrane 4 raty w bieżącym roku (po dwie na kwartał) i 4 w przyszłym (po jednej na każdy kwartał). Rozwiązanie wzbudza kontrowersje – będzie ono dostępne dla wszystkich kredytobiorców, niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej i tego, czy stać ich na bieżące spłacanie swojego zobowiązania. NBP szacuje, że łączny koszt wakacji kredytowych za bieżący i przyszły rok może wynieść dla sektora bankowego nawet 20 mld złotych.

Projekt zakłada możliwość skorzystania ze wsparcia dla wszystkich kredytobiorców, których umowy z bankiem zostały zawarte przed 1 lipca 2022 roku (i gdy okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty). Skorzystanie z odroczenia rat jest dla kredytobiorcy bezpłatne, natomiast same wstrzymane raty zostają przesunięte w czasie – z tego tytułu nie zostaną jednak naliczone dodatkowe odsetki.

Co istotne, choć z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy będący w dowolnej sytuacji finansowej, muszą posiadać status konsumenta. Ograniczeniom podlega również sytuacja, w której kredytobiorca spłaca jednocześnie kilka kredytów w danym banku. Wówczas będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko w przypadku jednego z nich.

Banki niezadowolone z rządowego projektu

Sektor bankowy jest zaniepokojony szeroko zakrojoną rządową pomocą, która ma być finansowana z kieszeni kredytodawców. Związek Banków Polskich sygnalizuje potrzebę skorygowania planowanych przepisów i ograniczenia wsparcia tylko do części posiadaczy kredytów. Wg sektora bankowego z pomocy powinni być wyłączeni ci kredytobiorcy, którzy spłacają zobowiązanie o stałym oprocentowaniu, ponieważ nie odczuli oni wzrostu kwoty rat. Z kolei NBP niepokoi brak ograniczenia w przyznawaniu tego środka kredytobiorcom, których sytuacja finansowa jest stabilna i umożliwia dalszą terminową spłatę.

Pojawiają się pomysły, że projekt mógłby być dostępny tylko dla tych kredytobiorców, dla których rata kredytu hipotecznego przekracza określoną część dochodu gospodarstwa domowego. Na razie nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się ulec wątpliwościom banków oraz NBP i naniesie kolejne poprawki do projektu.

Czy kredytobiorcy frankowi będą mogli odroczyć swoje raty?

Z zapowiedzi rządu i treści samego projektu, w którego skład wchodzą wakacje kredytowe, można się dowiedzieć, że mechanizm ten będzie dedykowany kredytobiorcom, którym udzielony został kredyt hipoteczny w złotówkach.

Rzecz w tym, że pod ten typ kredytów można również podciągnąć kredyt frankowy, a taka interpretacja nie będzie nadużyciem. Podobną kwalifikację kredytów frankowych zastosował Sąd Najwyższy w wyroku z listopada 2019 roku.

Mimo iż kredyty frankowe są błędnie uważane za walutowe, gdyż są powiązane z kursem franka, mają więcej wspólnego z zobowiązaniem złotówkowym. Frankowicze otrzymali kapitał udzielony w ramach kredytu w polskiej walucie, zdecydowana większość tak go też spłacała przez lata.

W przypadku umów indeksowanych do franka także sama kwota zobowiązania kredytobiorcy wyrażona jest w PLN, co stanowi jeszcze jeden argument za tym, aby frankowicze mogli skorzystać z formy pomocy proponowanej przez rząd posiadaczom hipotek w polskim złotym.

I choć w sprawie wypowiedziało się już wielu prawników, podając rozsądne i podparte odpowiednimi przepisami argumenty, na razie nic nie wskazuje, aby rząd miał zamiar uczynić zadość potrzebom kredytobiorców frankowych i uwzględnić ich w nadchodzącym programie.

Frankowicze nie muszą spłacać zobowiązania w oparciu o stawkę WIBOR, zależną od wysokości stóp procentowych ustalanych przez RPP, ale mają inny problem – rosnący kurs franka, który jeszcze się umocni, jeśli Szwajcarski Bank Narodowy, zgodnie z zapowiedziami, zacznie walczyć z inflacją.

Jeśli SNB podniesie stopy procentowe, które dziś są rekordowo niskie (wynoszą minus 75 punktów bazowych), problem dla kredytobiorców z zobowiązaniem frankowym będzie podwójny – z jednej strony będą więcej płacić za franka, z drugiej wzrośnie oprocentowanie ich kredytu, zależne od stawki SARON. Na razie brak zapowiedzi, czy i w jaki sposób rząd zamierza pomóc tej grupie kredytobiorców w nadchodzących trudnych warunkach ekonomicznych.

Na chwilę obecną wszystko wskazuje jednak na to, że frankowicz, który chce odciążyć swoje gospodarstwo domowe i uwolnić się od spłaty kredytu, może to uczynić tylko na drodze sądowej. Statystyki wygranych za pierwszy kwartał br. są dla kredytobiorców bardzo optymistyczne – znacznie ponad 90% spraw frankowych sądy rozpatrują na korzyść konsumentów. Szacuje się, że aktywnych pozostaje ok. 400 tysięcy kredytów frankowych. W samym tylko I kwartale 2022 roku do sądów okręgowych wpłynęło niemal 16 tysięcy pozwów od frankowiczów.

Co ciekawe, frankowicze zdecydowani na pozwanie banku mają do dyspozycji dużo korzystniejszy mechanizm niż złotówkowe wakacje kredytowe. Chodzi oczywiście o zabezpieczenie roszczenia kredytobiorcy poprzez zawnioskowanie o wstrzymanie spłaty kredytu. Pozytywna odpowiedź sądu na taki wniosek skutkuje zawieszeniem kredytu na czas trwającego postępowania – a to trwa przeciętnie 2 lata w sądzie I instancji i ok. 12 miesięcy w sądzie odwoławczym. Frankowicze, którzy są zdecydowani na walkę z bankiem i dochodzenie swych roszczeń przed sądem, w wielu przypadkach odczują zatem finansową ulgę już na początkowym etapie postępowania.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij30Tweet19
Alina Kownacka

Alina Kownacka

Dziennikarka skupiający się w redakcji na sprawach bieżących. Przygotowuje informacje o najciekawszych wyrokach, bacznie przygląda się problemom Frankowiczów oraz śledzi pracę kancelarii świadczących pomoc dla Frankowiczów.

Rekomendowane dla Ciebie

Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Napisał Michał Augustynowicz
26 września 2023
0
Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Politycy liczą na to, że setki tysięcy frankowiczów skierują swoje sympatie wyborcze w kierunku, z którego spłynie do nich najwięcej obietnic. Mogą się jednak rozczarować. Kredytobiorcy, raz już...

Czytaj więcej

Frankowicze powinni pozwać banki po WYBORACH do Parlamentu? Będzie pomoc dla Frankowiczów?

Napisał Michał Augustynowicz
24 września 2023
0
Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Czy warto czekać z pozwem na spełnienie przez zwycięską partię obietnic wyborczych? Analizując dotychczasowy „wkład" dwóch głównych partii politycznych w rozwiązanie problemu kredytów frankowych wydaje się, że czekanie...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

Napisał Michał Augustynowicz
23 września 2023
0
Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

W czwartek 21 września br. sektor bankowy usłyszał kolejny niekorzystny dla siebie wyrok TSUE w sprawie o franki. Tym razem w Luksemburgu pochylono się nad sprawą C-139/22, co...

Czytaj więcej

Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Napisał Michał Augustynowicz
22 września 2023
0
Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Ile musi oddać bank frankowiczowi, gdy umowa kredytowa prawomocnie upadnie w sądzie? Do niedawna można by stwierdzić, że dokładnie tyle, ile otrzymał od klienta w ramach rat kapitałowo-odsetkowych,...

Czytaj więcej

Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Napisał Michał Augustynowicz
20 września 2023
0
Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Santander Bank Polska nie należy do grupy banków, które szybko zdecydowały się na oferowanie Frankowiczom ugód. Z czasem bank doszedł jednak do wniosku, że ugody opłacają mu się...

Czytaj więcej
Następny post
Sprawę o kredyt we frankach można przegrać jeśli prawnik nie ma doświadczenia

Sprawę o kredyt we frankach można przegrać jeśli prawnik nie ma doświadczenia

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony