Wygranie sprawy frankowej zakończone prawomocnym wyrokiem sądu wymaga jeszcze od Frankowicza rozliczenia się z bankiem. Nie odbywa się to bowiem w sposób automatyczny. Podobnie jest w przypadku podpisania ugody. Jakie kwoty i koszty powinny być wzajemnie rozliczone? Jakie są sposoby rozliczenia z bankiem po uzyskaniu prawomocnego wyroku? Co trzeba pozyskać od banku po zawarciu ugody, a co po prawomocnym wyroku? Odpowiedź na te pytania i wiele cennych wskazówek znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Prawomocny wyrok sądu lub ugoda z bankiem podstawą do wzajemnego rozliczenia
Prawomocny wyrok sądu kończy spór Frankowicza z bankiem, ale konieczne jest jeszcze dokonanie końcowego rozliczenia. Prawomocny wyrok może zapaść w sądzie II instancji już w chwili jego wydania lub w sądzie I instancji wtedy, gdy upłynął termin jego zaskarżenia i nie została złożona apelacja. Zdarza się, że strona po prawomocnym wyroku składa zażalenie na część orzeczenia i wówczas wyrok uprawomocnia się w niezaskarżonej części. Czasami strona składa zażalenie na koszty postępowania.
Wniesienie takiego zażalenia nie wpływa na prawomocność wyroku. Jednak nawet uzyskanie prawomocnego wyroku, którego już nie można zaskarżyć i który jest wiążący dla sądu oraz stron sporu, nie rozlicza Frankowicza z bankiem automatycznie. Takiego rozliczenia trzeba dokonać samodzielnie na podstawie tego wyroku.
Zawarcie z bankiem sądowej ugody na jakimś etapie postępowania, również nie oznacza automatycznego rozliczenia z bankiem. Treść takiej ugody sądowej stanowi część protokołu rozprawy i prowadzi do umorzenia postępowania, ale wymaga też podjęcia dodatkowych czynności ze strony Frankowicza, aby rozliczyć się z bankiem.
Dużo zależy od tego, na jakim etapie spłat był kredytobiorca i na jakie warunki ugody się zgodził. Podobnie jest z zawarciem ugody pozasądowej po wytoczeniu procesu bankowi. W tym wypadku po zawarciu ugody konieczne będzie cofnięcie pozwu, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Żadna ugoda nie oznacza jednak automatycznego rozliczenia z bankiem.
Zawierając porozumienie, trzeba też zwrócić uwagę na wszystkie jego zapisy, gdyż niektóre z nich mogą rodzić obowiązek podatkowy. Trzeba też pamiętać, że podpisanie porozumienia oznacza zamknięcie drogi do dochodzenia roszczeń w sądzie.
Jakie kwoty i koszty trzeba z bankiem rozliczyć?
Po prawomocnym wyroku sądu rozliczeniu z bankiem podlegają kwoty zasądzone w wyroku sądu. Składają się na nie:
- Raty kredytu oraz prowizji, a także kwoty niektórych poniesionych przez Frankowicza ubezpieczeń
- Odsetki ustawowe za opóźnienie, które liczy się od wskazanego w wyroku dnia do dnia zapłaty
- Koszty postępowania
Z reguły kosztami postępowania obciążona jest strona przegrywająca proces. Składają się na nie koszty zastępstwa procesowego, opłaty sądowe i skarbowe, koszty opinii biegłego, jeśli taki był powołany, koszty postępowania pojednawczego, koszty stawiennictwa świadka. W niektórych wypadkach sąd może odstąpić od obciążania takimi kosztami strony przegrywającej. - Kwoty zasądzone we frankach szwajcarskich, które mogą być wypłacane w CHF lub w złotych polskich po przeliczeniu według kursu NBP z dnia wymagalności.
- Koszty, które nie zostały objęte wyrokiem
W ostatecznym rozliczeniu z bankiem trzeba uwzględnić także kwoty rat, które Frankowicz spłacał w trakcie procesu, a które nie były ujęte w dołączonym do pozwu zaświadczeniu. Do tego mogą dojść jeszcze opłaty i prowizje poniesione przez Frankowicza w czasie trwania postępowania, czy koszty ubezpieczeń, które z różnych powodów nie znalazły się w pierwotnym wyroku. - Rozliczenie się z bankiem z otrzymanego kapitału
Po wyroku sądowym stwierdzającym nieważność umowy na rzecz Frankowicza w oparciu o teorię dwóch kondykcji zasądzane są wszystkie środki, jakie kiedykolwiek do banku wpłacił, łącznie z kwotą spłaconego kapitału. Ten kapitał jednak trzeba będzie bankowi zwrócić.
Jakie są sposoby rozliczenia z bankiem po prawomocnym wyroku?
Prawomocny wyrok sądu w sprawie frankowej jest podstawą do dokonania ostatecznego rozliczenia z bankiem. Można to zrobić na dwa sposoby, takie jak:
- Porozumienie kompensacyjne
Obie strony niedawnego sporu w ramach rozliczenia podpisują porozumienie rozliczające, w którym wskazują swoje wzajemne roszczenia celem definitywnego zakończenia sporu. Prawidłowo sporządzony dokument takiego porozumienia powinien zawierać:
– dane kredytobiorcy, jak i banku oraz dane sprawy,
– wskazanie i opis kwot, które należą się stronom,
– określenie, która strona zobowiązana jest do zapłaty,
– zapisy dotyczące zaprzestania przetwarzania danych osobowych, ewentualnego wydania dodatkowych dokumentów, np. listu mazalnego koniecznego do zwolnienia hipoteki, czy też związane z kwestią potencjalnego złożenia pozwu przez bank. - Oświadczenie o potrąceniu
W przeciwieństwie do porozumienia, które jest oświadczeniem obu stron, oświadczenie o potrąceniu jest dokumentem sporządzonym jednostronnie np. przez Frankowicza. W sytuacji, gdy bank nie jest zainteresowany porozumieniem, można takie oświadczenie złożyć, zawierając w nim, jakie należności przysługują obu stronom oraz do jakiej wysokości będą wzajemnie potrącone. Warto wiedzieć, że oświadczenie o potrąceniu można złożyć nie tylko po prawomocnym wyroku, ale także już w czasie procesu, np. w przypadku, gdy bank pozwie Frankowicza o zwrot kapitału lub wyśle do niego wezwanie do zapłaty kapitału. Złożenie oświadczenia o potrąceniu po prawomocnym wyroku jest zasadne oczywiście wtedy, gdy bank nie dokonał jeszcze zwrotu zasądzonych wyrokiem środków. Jeśli już to zrobił, trzeba po prostu dokonać przelewu kwoty kapitału.
Powyższe sposoby umożliwiają skuteczne rozliczenie się z bankiem po prawomocnym wyroku sądu. W sytuacji, gdy bank nie chce się rozliczyć, można skierować roszczenia do egzekucji komorniczej.
Jakie dokumenty pozyskać od banku po prawomocnym wyroku lub po zawarciu ugody?
W razie zawarcia ugody, jak i po prawomocnym wyroku sądu unieważniającego umowę trzeba też zadbać o to, aby pozyskać od banku następujące dokumenty:
- list mazalny, na mocy którego można będzie wykreślić hipotekę,
- weksel lub deklaracja o zniszczeniu weksla, jeśli bank takie zabezpieczenie stosował,
- dokumenty dotyczące zwolnienia wszelkich innych zabezpieczeń kredytu,
- oświadczenie banku, że zaprzestanie on przetwarzać dane osobowe.
Powyższe dokumenty bank powinien przekazać Frankowiczowi po prawomocnym wyroku, a w przypadku zawarcia z bankiem ugody, kwestia tych dokumentów powinna być też jasno określona w jej treści, aby uniknąć w przyszłości wszelkich nieporozumień.
Sprawdź, jakie kwoty wchodzą w grę podczas rozliczeń – przykłady wyroków
Prawomocny wyrok sądu unieważniający umowę daje duże większe kwoty do rozliczeń niż ugoda, gdyż Frankowicze nie muszą rezygnować z części roszczeń, jak w przypadku ugody z bankiem. Oto przykłady konkretnych wyroków. Sprawdźcie, jak duże kwoty można zyskać.
- Unieważnienie kredytu we frankach PKO BP w dniu 16 lutego 2024 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o sygn. akt XXVIII C 1897/21 prowadzonej przez Kancelarię Adwokacką Sosnowski z Warszawy. Postępowanie trwało 34 miesiące i zakończyło się po I instancji, ponieważ bank nie złożył apelacji. Frankowicz zyskał aż ponad 503 tys. złotych oraz ponad 45 tys. CHF. Wyrok jest prawomocny.
- Prawomocne unieważnienie kredytu we frankach również po I instancji w dniu 21 grudnia 2023 roku przez Sąd Okręgowy w Opolu. Sprawa o sygn. akt I C 1183/23 toczyła się przeciwko mBankowi i trwała tylko 7 miesięcy. Prowadziła ją Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego z Wrocławia, a Frankowicz zyskał aż 457 tys. złotych.
Powyższe wyroki pokazują, jak wiele mogą zyskać Frankowicze, którzy zdecydują się na proces. Oczywiście wszystko zależy od wielkości udzielonego kredytu oraz etapu jego spłacenia. Są to jednak zwykle bardzo duże środki, które po uzyskaniu prawomocnego wyroku trzeba rozliczyć z bankiem.
Jeśli zadba się o wszelkie szczegóły, spisując z bankiem porozumienie rozliczeniowe lub składając oświadczenie o potrąceniu, można być pewnym, że temat kredytu zostanie raz na zawsze zamknięty i Frankowicza nie będą czekać żadne przykre niespodzianki w przyszłości. Warto więc, stosując się do naszych wskazówek, pomyśleć także o wszystkich dokumentach, które trzeba od banku pozyskać podczas ostatecznego rozliczenia. Jeśli natomiast ktoś zdecydował się na podpisanie ugody, również po jej zawarciu musi się z bankiem rozliczyć.
Jeżeli umowa pozostaje ważna, trzeba zadbać o pozyskanie nowego harmonogramu spłat, a w przypadku zakończenia kredytu i zwrotu przez bank środków także o to, aby wskazane w ugodzie środki określone były jako nienależnie pobrane. W innym wypadku może wystąpić konieczność zapłacenia podatku. Ugoda powinna też regulować kwestie listu mazalnego czy przetwarzania danych lub zniszczenia weksla.