CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Frankowicze najnowsze wiadomości

Umowy kredytów we frankach są masowo unieważniane przez sądy – i to coraz szybciej

Barbara Gawrońska Napisał Barbara Gawrońska
3 stycznia 2023
w Frankowicze najnowsze wiadomości
A A
0
Umowy kredytów we frankach są masowo unieważniane przez sądy – i to coraz szybciej
Share on FacebookShare on Twitter

Marzec 2022 roku przyniósł kolejne rekordy w procesach frankowych. W ubiegłym miesiącu zapadło w tych sprawach aż 685 wyroków. To kilkukrotnie lepszy wynik niż ten pochodzący z analogicznego okresu 2021 roku. Systematycznie poprawia się również statystyka wyroków wydanych na korzyść kredytobiorcy – w tej chwili to aż 96%. Liczba orzeczeń w sprawach frankowych wydanych w lutym to 530. Czy, biorąc pod uwagę tę dynamikę, można spodziewać się 1000 wyroków miesięcznie w III kwartale 2022 roku?

Spis treści:

  • W samym marcu zapadło 101 prawomocnych orzeczeń w sprawach frankowych
  • Sądy coraz częściej decydują o unieważnieniu umowy kredytowej
  • TSUE zdecyduje w sprawie o wynagrodzenie z tytułu korzystania z kapitału
  • Ilu wyroków w sprawach frankowych należy się spodziewać w drugim półroczu 2022 roku?

W samym marcu zapadło 101 prawomocnych orzeczeń w sprawach frankowych

Dane zebrane przez Kancelarie Frankowe pokazują jak na dłoni umacniającą się linię orzeczniczą polskich sądów, które coraz sprawniej radzą sobie z decydowaniem w sprawach frankowych. Zwiększa się zarówno miesięczna liczba wyroków w sądach I instancji, wyroków prawomocnych i rośnie liczba sukcesów kredytobiorców w stosunku do wygranych banków.

Marzec przyniósł aż 101 orzeczeń, które są już prawomocne – lepszy pod tym względem był jednak luty, gdzie liczba ta wyniosła 117. Pomyślne wyroki frankowe, które zdominowały I kwartał 2022 roku, dają nadzieję wielu konsumentom na szybkie pozbycie się finansowego obciążenia, jakim jest kredyt w helweckiej walucie.

Warto dodać, że zebrane przez kancelarię dane są niepełne, gdyż Ministerstwo Sprawiedliwości nie udostępnia szczegółowych statystyk dotyczących spraw frankowych, a jedynie ogólną liczbę pozwów, które wpłynęły do sądów w ujęciu kwartalnym. Informacje o stosunku spraw zakończonych na korzyść frankowiczów do tych rozpatrzonych pomyślnie dla banków są szacunkowe i stanowią wynik analizy wielu różnych źródeł, w tym oficjalnych i nieoficjalnych.

Sądy coraz częściej decydują o unieważnieniu umowy kredytowej

Ważnym dla konsumentów aspektem, który wyróżnia się w bieżących statystykach, jest zdecydowana dominacja unieważnień umów frankowych w stosunku do pozostałych wyroków. To pomyślna informacja dla kredytobiorców – unieważnienie umowy jest najkorzystniejszym rozwiązaniem sporu z bankiem. W tym przypadku umowa kredytowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta – bank jest zobowiązany do oddania klientowi wszystkich pobranych od niego w ramach zawartej umowy środków, w tym również wszelkich prowizji. Klient natomiast oddaje bankowi kapitał, który od niego otrzymał.

Drugim rozwiązaniem korzystnym dla kredytobiorców jest odfrankowienie kredytu – w marcu 2022 roku tylko 28 orzeczeń sądu zawierało takie postanowienie. Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z umowy wszystkich klauzul niedozwolonych i przewalutowaniu zobowiązania na złotówki (po kursie obowiązującym w dniu jego zaciągnięcia).

Co ciekawe, taki kredyt jest traktowany jako zawarty od początku w złotówkach – w związku z tym bank jest zobowiązany do oddania klientowi wszystkich nadpłaconych rat. Jest to zatem najkorzystniejsze rozwiązanie dla frankowiczów, oczywiście zaraz po unieważnieniu całej umowy kredytowej.

TSUE zdecyduje w sprawie o wynagrodzenie z tytułu korzystania z kapitału

Kontrowersje wciąż wzbudzają kontrpozwy banków, które w przypadku przegranego procesu wysuwają wobec swoich byłych już klientów roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z udzielonego kapitału. Gdy pierwsze pozwy z tego tytułu wpłynęły do sądów, kredytobiorcy byli bardzo zaniepokojeni – uznanie przez sądy racji banku mogłoby oznaczać, że prawomocne unieważnienie umowy kredytowej wcale nie rozwiązuje problemu konsumentów. Dotychczasowe orzecznictwo pokazuje jednak, że sądy – w odróżnieniu od banków – nie uważają tych roszczeń za zasadne i oddalają takie powództwa na masową skalę.

Logika stosowana przez banki w sporach sądowych okazała się bronią obosieczną – oto bowiem kredytobiorcy w swoich roszczeniach domagają się coraz częściej nie tylko unieważnienia umowy, ale również zapłaty przez bank wynagrodzenia na rzecz klienta z tytułu korzystania z kapitału wpłacanego w ramach rat kredytowych. W zeszłym roku sąd w Warszawie podjął więc decyzję o złożeniu wniosku do TSUE w sprawie wydania opinii na temat tego, czy i komu należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Warto nadmienić, że stanowisko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dość znacząco różni się w tej sprawie od opinii Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas gdy rząd przyjął postawę zdecydowanie prokonsumencką, KNF wskazuje na potencjalne ogromne koszty, jakie poniesie sektor bankowy w przypadku, gdy TSUE zdecyduje o zasadności roszczeń wysuwanych przez konsumentów.

Co więcej, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego był zdania, że to instytucjom finansowym należy się opłata za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy. Jakie będzie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie? Trudno dziś spekulować, można jednak z pewnością stwierdzić, że będzie miało ono ogromny wpływ na sytuację polskich kredytobiorców, którzy w dalszym ciągu spłacają zobowiązania w CHF.

Ilu wyroków w sprawach frankowych należy się spodziewać w drugim półroczu 2022 roku?

Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja TSUE, mało prawdopodobne jest, aby miała ona wpływ na tempo orzecznicze w sprawach frankowych w bieżącym roku. Może natomiast zrewolucjonizować statystyki w latach następnych, w tym wpłynąć na decyzję osób wahających się co do wejścia na drogę sądową w sporze z bankiem.

Tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2022 roku do sądów okręgowych w Polsce wpłynęło prawie 10 tysięcy pozwów frankowych. Liczba pozwów za cały ubiegły rok to nieco ponad 62 tysiące. II półrocze 2022 roku będzie więc bardzo pracowite dla sądów orzekających w sprawach frankowych. Jeśli trend z I kwartału będzie się utrzymywał, realne jest, że w III i IV kwartale możemy spodziewać się nawet 1000 orzeczeń w skali miesiąca.

Niewykluczone, że część kredytobiorców wstrzymuje się z pozwem, oczekując na wyrok TSUE w kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale również w sprawie przedawnienia roszczeń – jeśli w obu tych tematach Trybunał Sprawiedliwości UE przyzna rację konsumentom, oznaczać to będzie lawinowy wzrost pozwów i tym samym wielomiliardowe straty sektora bankowego.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Tagi: Frankowicze BOŚ BankFrankowicze Warszawa
Udostępnij31Tweet19
Barbara Gawrońska

Barbara Gawrońska

Dziennikarka, specjalizuje w dawaniu prostych odpowiedzi na skomplikowane i nietypowe pytania oraz tłumaczeniu trudnych zagadnień prawnych na zrozumiały język.

Rekomendowane dla Ciebie

Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Napisał Michał Augustynowicz
26 września 2023
0
Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Politycy liczą na to, że setki tysięcy frankowiczów skierują swoje sympatie wyborcze w kierunku, z którego spłynie do nich najwięcej obietnic. Mogą się jednak rozczarować. Kredytobiorcy, raz już...

Czytaj więcej

Frankowicze powinni pozwać banki po WYBORACH do Parlamentu? Będzie pomoc dla Frankowiczów?

Napisał Michał Augustynowicz
24 września 2023
0
Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Czy warto czekać z pozwem na spełnienie przez zwycięską partię obietnic wyborczych? Analizując dotychczasowy „wkład" dwóch głównych partii politycznych w rozwiązanie problemu kredytów frankowych wydaje się, że czekanie...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

Napisał Michał Augustynowicz
23 września 2023
0
Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

W czwartek 21 września br. sektor bankowy usłyszał kolejny niekorzystny dla siebie wyrok TSUE w sprawie o franki. Tym razem w Luksemburgu pochylono się nad sprawą C-139/22, co...

Czytaj więcej

Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Napisał Michał Augustynowicz
22 września 2023
0
Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Ile musi oddać bank frankowiczowi, gdy umowa kredytowa prawomocnie upadnie w sądzie? Do niedawna można by stwierdzić, że dokładnie tyle, ile otrzymał od klienta w ramach rat kapitałowo-odsetkowych,...

Czytaj więcej

Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Napisał Michał Augustynowicz
20 września 2023
0
Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Santander Bank Polska nie należy do grupy banków, które szybko zdecydowały się na oferowanie Frankowiczom ugód. Z czasem bank doszedł jednak do wniosku, że ugody opłacają mu się...

Czytaj więcej
Następny post
Jaka kancelaria dla frankowiczów w Gdańsku?

Jaka kancelaria dla frankowiczów w Gdańsku?

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony