CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Poradnik Frankowicza

Ugoda frankowa z Bankiem Millennium czy warto się na to zgodzić w 2022 r.?

Alina Kownacka Napisał Alina Kownacka
4 lutego 2023
w Poradnik Frankowicza
A A
0
Ugoda frankowa z Bankiem Millennium czy warto się na to zgodzić w 2022 r.?
Share on FacebookShare on Twitter

Banki, które jeszcze kilkanaście lat temu z chęcią udzielały konsumentom kredytów we franku, dziś mają problem – orzecznictwo sądów, delikatnie mówiąc, nie jest dla nich korzystne. Aż 96% spraw frankowych z ostatnich miesięcy to przegrane banków i wiele wskazuje na to, że linia orzecznicza może się jeszcze zaostrzyć, jeśli kolejne wyroki TSUE w sprawie kredytów w CHF będą pomyślne dla klientów. Oczywiste jest zatem, że banki starają się minimalizować swoje straty. Intensywne działania podejmuje chociażby Millennium Bank, proponując swoim klientom do podpisania ugody. Czy warto rozważyć propozycję banku i na czym ona właściwie polega?

Spis treści:

  • Millenium Bank na podium pod względem udziału kredytów w CHF
  • Ugoda z Millenium Bankiem – jakie są jej warunki?
  • Zmiana wskaźnika oprocentowania a konsekwencje
  • Odfrankowienie kredytu lepszą opcją niż ugoda
  • Unieważnienie kredytu w CHF – najkorzystniejsze rozwiązanie
  • Co zrobić, gdy ugoda z bankiem została już podpisana?

Millenium Bank na podium pod względem udziału kredytów w CHF

Starania Millenium Banku zmierzające do zmniejszenia liczby obsługiwanych kredytów w CHF są zrozumiałe. Może to być ostatni dzwonek przed tym, jak TSUE zadecyduje o ustaleniu rozpoczęcia biegu przedawnienia dla kredytów frankowych, a także w sprawie wynagrodzenia z tytułu korzystania z udzielonego kapitału. Jeśli w obu przypadkach TSUE orzeknie na korzyść frankowiczów, straty banków mogą wynieść ponad 200 miliardów złotych.

Millenium Bank, który wg różnych rankingów jest na trzeciej, a niekiedy nawet na drugiej pozycji pod względem procentowego udziału kredytów frankowych w portfelu transakcji, jest więc zdeterminowany, by porozumieć się z klientami, zanim orzecznictwo zostanie zaostrzone. Propozycje ugód są rozsyłane nie tylko do tych klientów, którzy złożyli już pozew, ale również do kredytobiorców, którzy nie podjęli jeszcze takich działań. Na czym miałaby polegać ugoda z Millenium Bankiem?

Ugoda z Millenium Bankiem – jakie są jej warunki?

Warto nadmienić, że instytucją, która w 2020 roku rekomendowała bankom próby ugodowego porozumienia się z klientami była Komisja Nadzoru Finansowego. Mało który bank brał pod uwagę podczas tworzenia treści ugód zalecenia KNF, a większość tych instytucji dość luźno interpretowała te rekomendacje. W efekcie ugody proponowane klientom są tylko nieznacznie bardziej korzystne niż dalsza spłata zobowiązania w CHF – a przynajmniej były w zeszłym roku, gdy WIBOR był rekordowo niski. Dziś decyzja o przewalutowaniu kredytu frankowego do złotówki to rozwiązanie, które może nie przynieść klientowi korzyści, a wręcz spowodować, że wpadnie on z deszczu pod rynnę.

Podstawowe warunki ugody proponowanej frankowiczom przez Millenium Bank to zmniejszenie salda oraz marży kredytu, co skutkować będzie też zmniejszeniem miesięcznej raty. Istotne jest to, że przewalutowaniu podlega jedynie kwota pozostała klientowi do spłaty, co dla zdecydowanej większości klientów, którzy brali przecież kredyt w CHF nierzadko kilkanaście lat temu, jest niekorzystnym rozwiązaniem.

Zmiana wskaźnika oprocentowania a konsekwencje

Najważniejszą jednak kwestią przy podpisaniu ugody jest zmiana wskaźnika, na podstawie którego wyliczane jest oprocentowanie kredytu. Frankowicze przez lata płacili raty oprocentowane wg dość stabilnego wskaźnika LIBOR, który od stycznia 2022 roku został zastąpiony przez SARON.

Po ugodzie kredyt zostałby zmieniony w zobowiązanie złotówkowe podlegające pod oprocentowanie wg aktualnego WIBOR-u. Biorąc pod uwagę kontrowersje związane z wyliczaniem tego wskaźnika, który jest w dużej mierze zależny od wysokości stóp procentowych, trudno oprzeć się wrażeniu, że instytucje bankowe próbują na ugodach z frankowiczami jeszcze dodatkowo zarobić.

I choć rząd zaczyna dostrzegać problem i wdrażać rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom złotówkowym, a sama przyszłość WIBOR-u stoi pod dużym znakiem zapytania, nie ma sensu z pełną świadomością zasilać grona posiadaczy zobowiązania w PLN, gdy wejście na drogę sądową oferuje znacznie większe korzyści i w ponad 90% przypadków umożliwia uwolnienie się od kredytu w CHF.

Odfrankowienie kredytu lepszą opcją niż ugoda

Warto zauważyć, że nie tylko unieważnienie umowy, ale nawet samo odfrankowienie kredytu jest dużo korzystniejszą opcją niż ugoda z bankiem. Odfrankowienie kredytu dla klienta, który w momencie składania pozwu miał jeszcze do spłaty kilkaset tysięcy złotych, będzie skutkowało nie tylko obniżeniem salda i zmniejszeniem raty.

Z umowy zostaną usunięte klauzule niedozwolone, a więc zmieni się też sposób przeliczania należnych kwot, które klient wpłacił przez lata w ramach rat. Bank będzie zmuszony oddać klientowi tę nadpłatę, co w przypadku ugody nie miałoby miejsca. Co istotne, mimo iż kredyt po odfrankowieniu zostanie przeliczony na złotówki, nie podlega oprocentowaniu wg stawki WIBOR, ale wg korzystniejszego wskaźnika SARON. Będzie to miało ogromny wpływ na wysokość spłacanych rat.

Unieważnienie kredytu w CHF – najkorzystniejsze rozwiązanie

Jeszcze lepszą opcją jest unieważnienie umowy kredytowej, które zdecydowana większość frankowiczów wskazuje w swoim pozwie jako roszczenie główne. Nie bez przyczyny – w ostatnich miesiącach ponad 90% spraw frankowych kończy się bowiem uznaniem nieważności umowy, co umożliwia klientowi banku całkowite uwolnienie się od kredytu. Unieważniona umowa kredytowa traktowana jest tak, jak gdyby nigdy nie została zawarta.

Strony sporu oddają sobie kapitał, który wzajemnie od siebie pobrały – klient oddaje bankowi kwotę udzielonego kredytu, a bank zwraca kredytobiorcy środki, które pobrał od niego w ramach rat – z uwzględnieniem opłat dodatkowych i prowizji.

W wielu przypadkach wartość kapitału otrzymanego przez bank od klienta w spłacanych ratach dalece przekracza już pierwotnie pożyczoną kwotę. Mało tego, o unieważnienie umowy walczą w sądach nawet ci kredytobiorcy, którzy zdążyli spłacić zobowiązanie frankowe w całości już kilka lat temu. Wyrok TSUE, którego należy spodziewać się w III kwartale 2022 roku, może wywołać kolejną falę pozwów, w tym również od tej grupy klientów.

Co zrobić, gdy ugoda z bankiem została już podpisana?

Osoby, które z różnych względów podpisały ugodę z Millenium lub dowolnym innym bankiem i po czasie zauważyły, że kredyt spłacany na nowych warunkach wcale nie zmienił ich położenia finansowego, nie stoją na przegranej pozycji. Warto zauważyć, że – o ile ugoda nie została podpisana na drodze sądowej – są szanse na zakwestionowanie tych nowych ustaleń. Aby sprawdzić, czy jest to możliwe, warto poszukać doświadczonej kancelarii prawnej, która przyjrzy się samej umowie, aneksom do niej oraz treści ugody i oceni, jak wyglądają perspektywy klienta w ewentualnym sporze sądowym.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Tagi: Frankowicze Bank Millennium
Udostępnij30Tweet19
Alina Kownacka

Alina Kownacka

Dziennikarka skupiający się w redakcji na sprawach bieżących. Przygotowuje informacje o najciekawszych wyrokach, bacznie przygląda się problemom Frankowiczów oraz śledzi pracę kancelarii świadczących pomoc dla Frankowiczów.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
1 sierpnia 2023
0
Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Kancelarie prawne przestrzegają Frankowiczów przed zbyt długim zwlekaniem ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Powodem jest możliwość podnoszenia przez banki zarzutu przedawnienia roszczeń. Co prawda, zgodnie z orzecznictwem TSUE...

Czytaj więcej

PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Napisał Anna Gromera
19 czerwca 2023
0
PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Uzyskanie dochodu przez podatnika jest w Polsce związane z powstaniem obowiązku podatkowego. Jak ta reguła ma się do korzyści, które uzyskują frankowicze na drodze sądowej, doprowadzając do prawomocnego...

Czytaj więcej

Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Napisał Alina Kownacka
16 czerwca 2023
0
Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu przeciwko bankowi duża część frankowiczów stara się znaleźć informację o tym, ile można zyskać na wygranej sprawie frankowej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie...

Czytaj więcej

Jak spłacić kredyt we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
25 maja 2023
0
Jak spłacić kredyt we frankach?

Na pewno wielu kredytobiorców, którzy posiadają zobowiązanie we frankach, zastanawia się, czy warto spłacać kredyt w tej walucie. Zdaniem ekonomistów, jednorazowa spłata kredytu we frankach jest w tej...

Czytaj więcej

Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Napisał Michał Augustynowicz
3 kwietnia 2023
0
Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Kredyty frankowe, które dziś są kwestionowane w sądach, były najczęściej zaciągane w latach 2004-2008. Nie da się ukryć, że od tego czasu sytuacja życiowa wielu posiadaczy tych zobowiązań...

Czytaj więcej
Następny post
Czy trudno jest wygrać sprawę w sądzie o unieważnienie kredytu frankowego?

Czy trudno jest wygrać sprawę w sądzie o unieważnienie kredytu frankowego?

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony