CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Frankowicze najnowsze wiadomości

Stopy procentowe jeszcze wzrosną. Zobacz co możesz zrobić ze swoim kredytem?

Alina Kownacka Napisał Alina Kownacka
13 września 2022
w Frankowicze najnowsze wiadomości
A A
0
Stopy procentowe jeszcze wzrosną. Zobacz co możesz zrobić ze swoim kredytem?
Share on FacebookShare on Twitter

Polska nadal mierzy się z szalejącą inflacją, a kolejne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przynoszą tych wyczekiwanych przez wszystkich, głównie kredytobiorców, wieści o zaprzestaniu podnoszenia stóp procentowych. Jak długo będziemy czekać na zapowiadany szczyt inflacji? Do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe?

Jeśli już wspomnieliśmy kredytobiorców, to w drugiej części artykułu pochylimy się nad wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie Sankcji kredytu darmowego (SKD) dla kredytu hipotecznego.

Spis treści:

  • Co może zatrzymać inflację?
  • Czy 16 proc. stopy procentowe są możliwe?
  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 09.02.2022r.
  • Sankcja kredytu darmowego, a kredyt hipoteczny
  • Co to jest kredyt konsumencki?
  • Kiedy możemy skorzystać z Sankcji kredytu darmowego?
  • Podsumowując

Co może zatrzymać inflację?

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że w maju 2022 inflacja wynosiła 13,9 proc., a stopa referencyjna 6 proc. Taki stan daje ujemne realne stopy procentowe na poziomie -7,9 proc.

Dla porównania, we wrześniu 2021 roku realna stopa procentowa wynosiła 5,8 proc. Jak można było się spodziewać, eksperci w dziedzinie ekonomii są podzieleni w swoich opiniach, czy działania RPP są adekwatne do sytuacji.

Jedni uważają, że stopy procentowe powinny być realnie dodatnie, czyli wyższe od inflacji. Wypowiedzi tych z przerażeniem słuchają kredytobiorcy, bo w chwili obecnej musiałyby utrzymywać się na poziomie od 14 do 16 proc.

Prognozowany szczyt inflacji, który spodziewany jest za kilka miesięcy, mógłby przynieść 16 proc. stopy – przy założeniu, że inflacja w szczycie będzie wynosiła około 15,6 proc.

Zdaniem innej grupy znawców tematu, stopy procentowe powinny być wyższe od inflacji bazowej (inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii). Narodowy Bank Polski podał, że w maju bieżącego roku inflacja bazowa utrzymywała się na poziomie 8,5 proc. W najbliższych miesiącach spodziewany jest jej wzrost do poziomu od 9 do 10 proc.

Optymistyczną wydaje się więc być wypowiedź jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej,iż jego zdaniem stopy wzrosną do 7 proc. Nie mniej obiecującą opcją są przewidywania, że stopy zatrzymają się na poziomie 10 proc.

Czy 16 proc. stopy procentowe są możliwe?

Jeszcze w marcu bieżącego roku nikt poza ekspertami z ING Banku Śląskiego, nie brał pod uwagę stóp procentowych na poziomie od 5 do 10 proc.

Niestety, jedyne co możemy zrobić, to śledzić rezultaty posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej i mieć nadzieję, że inflacja w końcu wyhamuje.

Wielu kredytobiorców, szczególnie tych, którzy zaciągnęli kredyty w ostatnich dwóch latach, jest rozczarowana a nawet czuje się poszkodowana ciągle rosnącymi stopami kredytowymi, a co za tym idzie również rosnącymi zobowiązaniami wobec banków i innych instytucji finansowych.

Klienci banków szukają rozwiązań, które mogłyby choć na chwilę ich odciążyć. Takimi rozwiązaniami wydają się być np. tak zwane wakacje kredytowe oraz pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Sąd Apelacyjny w Warszawie, wydając wyrok w sprawie Sankcji kredytu darmowego, również dał nadzieję na możliwość dochodzenia swoich praw. Jednak należy dokładnie zagłębić się w sprawę, aby dobrze ją zrozumieć.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 09.02.2022r.

Sąd Apelacyjny w Warszawie z początkiem lutego wydał wyrok w ważnej dla wielu kredytobiorców sprawie. Zasądził, iż kredytodawca naruszył obowiązujące przepisy określone ustawą o kredycie konsumenckim nałożył tzw. Sankcję Kredytu Darmowego (SKD).

W jego rozumieniu kredytobiorca oddaje bankowi lub innej instytucji finansowej, czyli kredytodawcy, jedynie kwotę pożyczki hipotecznej bez odsetek, prowizji i innych kosztów związanych z kredytem.

Podstawą do orzekania była błędnie podana kwota całkowitego kosztu kredytu.

Sankcja kredytu darmowego, a kredyt hipoteczny

SKD ma zastosowanie do kredytów konsumenckich zawartych po 18.12.2011 roku oraz do kredytów hipotecznych zawartych między 18.12.2011 a 22.07.2017 roku. Wszystko opiera się o ustawę o kredycie konsumenckim.

W latach 2011-2017 Art. 30 ustawy o kredycie konsumenckim definiował wszystkie informacje (dane), jakie powinny być zawarte w każdej umowie kredytowej, dotyczyło to także kredytu hipotecznego.

Natomiast Art. 46 tej samej ustawy przewidywał możliwość skorzystania z Sankcji kredytu darmowego w przypadku braku lub fałszywie podanej jakiejkolwiek z tych informacji.

Dlaczego SKD dotyczy tylko kredytów konsumenckich i hipotecznych zaciągniętych w latach 2011-2017? Ponieważ w 2017 roku przepisy uchylono.

Uchwalono osobną ustawę o kredytach hipotecznych oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Jednak w ustawie tej nie wspomniano o Sankcji kredytu hipotecznego.

Co to jest kredyt konsumencki?

Dla przypomnienia, kredyt konsumencki to pożyczka zaciągnięta na podstawie umowy z bankiem lub inną instytucją finansową, często zwaną parabankiem.

Kredytobiorcą jest osoba fizyczna, a pożyczka nie większa niż 255 500 złotych została zaciągnięta na cele inne niż związane z działalnością gospodarczą.

Kredyt może być zaciągnięty w złotówkach lub innej walucie, ale tylko do równowartości wcześniej wspomnianego limitu.

Kredyt konsumencki zaciągnięty może zostać jedynie w oparciu o umowę według prawa bankowego oraz może tego dokonać jedynie konsument. Zgodnie z tymi założeniami umową kredytową będzie także umowa pożyczki, kredyt gotówkowy oraz kredyt odnawialny.

Kiedy możemy skorzystać z Sankcji kredytu darmowego?

Przede wszystkim należy pamiętać, że Sankcja kredytu darmowego ma uzasadnienie, kiedy w umowie kredytowej występują błędy lub braki w rozumieniu Art. 30 ustawy o kredycie konsumenckim.

Dotyczy ona wszystkich kredytów konsumenckich zaciągniętych po 18.12.2011 roku oraz umów kredytów hipotecznych podpisanych przed 22.07.2017 roku.

SKD ma zastosowanie wobec pożyczek udzielanych przez banki oraz parabanki, czyli inne instytucje finansowe.

Bardzo istotną informacją jest to, że obejmuje ona kredyty spłacane oraz kredyty już spłacone. W przypadku spłaconego kredytu, klient może skorzystać z Sankcji kredytu darmowego w ciągu roku od zakończenia umowy.

Ważne jest także to, że umowy nie uznaje się za zakończoną np. w przypadku, kiedy bank lub parabank nie wypłacił klientowi proporcjonalnej części prowizji, jaka mu się należy z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu.

Podsumowując

Kredytobiorcy szukając pomocy w spłacie zaciągniętych kredytów mogą liczyć na tak zwane wakacje kredytowe czy pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ważne jest także, aby w oparciu o adekwatne przepisy prawne umieć dochodzić swoich praw.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie Sankcji kredytu darmowego daje nadzieję na to, że kredytobiorcy sięgną po swoje umowy i przeanalizują je pod kątem poprawności i kompletności zapisów w nich zawartych.

Sankcja kredytu darmowego to ciągle mało rozpowszechnione zagadnienie, które może pomóc w trudnej sytuacji finansowej, szczególnie, kiedy bank lub instytucja finansowa popełniła błędy konstruując umowy, a konsument nie powinien ponosić za to odpowiedzialności finansowej.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij30Tweet19
Alina Kownacka

Alina Kownacka

Dziennikarka skupiający się w redakcji na sprawach bieżących. Przygotowuje informacje o najciekawszych wyrokach, bacznie przygląda się problemom Frankowiczów oraz śledzi pracę kancelarii świadczących pomoc dla Frankowiczów.

Rekomendowane dla Ciebie

Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Napisał Michał Augustynowicz
26 września 2023
0
Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Politycy liczą na to, że setki tysięcy frankowiczów skierują swoje sympatie wyborcze w kierunku, z którego spłynie do nich najwięcej obietnic. Mogą się jednak rozczarować. Kredytobiorcy, raz już...

Czytaj więcej

Frankowicze powinni pozwać banki po WYBORACH do Parlamentu? Będzie pomoc dla Frankowiczów?

Napisał Michał Augustynowicz
24 września 2023
0
Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Czy warto czekać z pozwem na spełnienie przez zwycięską partię obietnic wyborczych? Analizując dotychczasowy „wkład" dwóch głównych partii politycznych w rozwiązanie problemu kredytów frankowych wydaje się, że czekanie...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

Napisał Michał Augustynowicz
23 września 2023
0
Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

W czwartek 21 września br. sektor bankowy usłyszał kolejny niekorzystny dla siebie wyrok TSUE w sprawie o franki. Tym razem w Luksemburgu pochylono się nad sprawą C-139/22, co...

Czytaj więcej

Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Napisał Michał Augustynowicz
22 września 2023
0
Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Ile musi oddać bank frankowiczowi, gdy umowa kredytowa prawomocnie upadnie w sądzie? Do niedawna można by stwierdzić, że dokładnie tyle, ile otrzymał od klienta w ramach rat kapitałowo-odsetkowych,...

Czytaj więcej

Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Napisał Michał Augustynowicz
20 września 2023
0
Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Santander Bank Polska nie należy do grupy banków, które szybko zdecydowały się na oferowanie Frankowiczom ugód. Z czasem bank doszedł jednak do wniosku, że ugody opłacają mu się...

Czytaj więcej
Następny post
Czy warto brać kredyt lub leasing w euro? Jakie są zagrożenia?

Czy warto brać kredyt lub leasing w euro? Jakie są zagrożenia?

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony