CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna W Sądach

Sądy w Warszawie coraz częściej bez rozprawy unieważniają kredyty we frankach

Anna Gromera Napisał Anna Gromera
3 stycznia 2023
w W Sądach
A A
0
Sądy w Warszawie coraz częściej bez rozprawy unieważniają kredyty we frankach
Share on FacebookShare on Twitter

W przestrzeni publicznej wciąż pojawia się wątek przewlekłości postępowań frankowych, które ciągną się latami i wymagają wielokrotnego stawiennictwa w sądzie. O podtrzymanie tego mitu dbają szczególnie banki, którym na rękę jest, by frankowicze utożsamiali sprawę sądową z czymś wyjątkowo kłopotliwym i stresującym. Jak wygląda rzeczywistość? Mimo ogromnego przyrostu nowych pozwów, sądy bardzo sprawnie rozpatrują kolejne sprawy, w których przedmiotem sporu jest kredyt frankowy. W wielu przypadkach nie potrzebują ani jednej rozprawy, by wydać jednoznacznie prokonsumencki wyrok. Kiedy frankowicz ma szansę na to, że jego pozew zostanie rozpatrzony w takim trybie?

Spis treści:

  • Wyrok w sprawie frankowej bez rozprawy – kiedy jest możliwy?
  • Ekspresowe unieważnienie umowy frankowej Raiffeisen Polbank bez rozprawy
  • Unieważnienie umowy frankowej Millennium Bank bez rozprawy

Wyrok w sprawie frankowej bez rozprawy – kiedy jest możliwy?

Ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję krajowego orzecznictwa, jeśli chodzi o sprawy frankowe. To już nie te czasy, gdy na prawomocne orzeczenie trzeba było czekać po 5-6 lat, a sądy musiały posiłkować się opiniami biegłych, by w ogóle zdecydować, czy pretensje kredytobiorcy wobec banku są zasadne. Dziś udział biegłego sądowego w sprawie frankowej to już rzadkość.

Doświadczony sędzia nie potrzebuje przeprowadzania dowodu z opinii biegłego i odrzuca wniosek banku o jego udział w postępowaniu. Wie po prostu, że ta opinia nie wniesie nic nowego i będzie trzeba czekać na nią od 6 do 12 miesięcy (co jest na rękę bankom, bo wydłuża postępowanie i odwleka w czasie wydanie prawomocnego wyroku).

To również może Cię zainteresować:

Ile teraz trwa postępowanie w sprawie frankowej?

Sądy już MASOWO unieważniają kredyty we frankach PO 1 ROZPRAWIE w 2023 roku

Unieważnienie kredytu i odsetki za kredyt we frankach – Sąd Najwyższy wyda wyrok w 2023 roku

Podstawowym dowodem w sprawie frankowej jest materiał dostarczany samodzielnie przez bank – jest nim historia spłaty kredytu, na podstawie której pełnomocnicy prawni szacują wartość przedmiotu sporu i formułują kwotę roszczenia. Trudno polemizować z autentycznością wyliczeń, które prowadziła pozwana strona, zwłaszcza gdy kredytobiorca nie wnosi co do nich zastrzeżeń.

Jednak sama historia spłaty kredytu dostarczona przez bank to trochę zbyt mało, by sąd wydał wyrok bez przeprowadzenia rozprawy, w tzw. trybie niejawnym. Aby orzecznik mógł bezsprzecznie stwierdzić nieważność umowy kredytowej, musi otrzymać kompletny materiał, który perfekcyjnie podpiera argumentację pełnomocników powoda i udowadnia, że umowy w żaden sposób nie można uratować przed unieważnieniem, np. poprzez usunięcie z niej abuzywnych warunków.

W tym celu niezbędne jest nawiązanie współpracy z dobrym prawnikiem lub radcą prawnym, specjalizującym się w sprawach o unieważnienie umowy kredytowej.

W tego rodzaju procesach absolutnym priorytetem jest prawidłowe sporządzenie samego pozwu, tak pod kątem formalnym, jak i merytorycznym, oraz bezbłędna argumentacja w pismach procesowych wymienianych między stronami. Bank będzie wręcz stawał na głowie, by zasiać ziarno wątpliwości w umyśle sędziego. Najpopularniejsze triki to podważanie statusu konsumenta u powoda, twierdzenie, że umowa nie jest nieważna, ponieważ znajdują się w niej odniesienia do średniego kursu NBP, a także argumentowanie, że kredytobiorca indywidualnie negocjował umowę.

Dodatkowo, jeżeli kredytobiorca posiadał wcześniej produkt finansowy waloryzowany kursem waluty obcej, bank z pewnością wykorzysta to w trakcie rozprawy i będzie próbował dowieść, że powód doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak funkcjonują tego rodzaju kredyty. Po stronie pełnomocnika kredytobiorcy leży odparcie tych zarzutów i dowiedzenie nieważności umowy, tak aby sąd nie miał wątpliwości, jaki wyrok musi zapaść w tej sprawie.

Sam dar przekonywania i umiejętność jasnego formułowania swoich myśli to zbyt mało, by wygrać z bankiem. Konieczna jest wieloletnia praktyka prawna w kwestionowaniu umów frankowych, bo tylko w ten sposób można od podszewki poznać wszystkie sztuczki banku i umiejętnie przewidywać jego ruchy, stosując uderzenia wyprzedzające. Prawników, którzy łączą wszystkie te cechy, jest w Polsce niewielu, pracują dla zaledwie kilku, może kilkunastu kancelarii w kraju, które łącznie obsługują co roku tysiące spraw frankowych i mają w nich skuteczność bliską 100 proc.

Sprawdźmy w takim razie, jak wygląda wzorowo przeprowadzona sprawa frankowa.

Ekspresowe unieważnienie umowy frankowej Raiffeisen Polbank bez rozprawy

8 marca 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie o sygnaturze XXVIII 3948/21, uznając kwestionowaną przez powodów umowę kredytu hipotecznego zawartą z Polbank EFG za nieważną. Spadkobiercą umów Polbanku jest Raiffeisen Bank i to on był pozwanym w tej sprawie. Co ważne, wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym, a w sprawie nie przeprowadzono ani jednej rozprawy.

Ponieważ sprawa toczyła się w Wydziale Frankowym, trafiła do doświadczonego sędziego, który bez problemu zidentyfikował najważniejsze elementy materiału dowodowego i pominął wnioski nieistotne dla sprawy. Pominięty został zarówno wniosek o przesłuchanie pracowników banku, o powołanie biegłego, a nawet o przesłuchanie stron – wszystkie materiały potrzebne do wydania wyroku w tej sprawie miały charakter pisemny i zostały dostarczone już na samym wstępie, a z ich rzetelnością wprost nie sposób polemizować. Na podstawie zgromadzonego materiału sąd zidentyfikował abuzywny mechanizm indeksacyjny jako sprzeczny z art. 353 (1) kc. Eliminacja samych klauzul niedozwolonych i utrzymanie umowy w mocy nie miałyby sensu, ponieważ w konsekwencji powstałaby umowa o zupełnie innej treści, której strony niemal na pewno w takim kształcie by nie zawarły. W konsekwencji umowę należało wyeliminować z obiegu poprzez stwierdzenie jej nieważności.

Postępowanie trwało 13 miesięcy, wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Pełnomocnikiem kredytobiorców w tej sprawie jest adw. Jacek Sosnowski.

Unieważnienie umowy frankowej Millennium Bank bez rozprawy

1 kwietnia 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie o sygnaturze XXVIII C 3073/21, czego konsekwencją było uznanie umowy zawartej przez powódkę z bankiem Millennium za nieważną. Efektem tego orzeczenia od banku zasądzono na rzecz powódki kwoty 93 850,15 zł i 26 461,72 CHF wraz z częściowymi odsetkami za opóźnienie. Bank musi też pokryć koszty postępowania sądowego. Postępowanie od momentu złożenia pozwu do ogłoszenia wyroku trwało 12 miesięcy.

W tym przypadku ponownie sędzia Wydziału Frankowego otrzymał spójny, obszerny materiał dowodowy, który bazował na faktach, w dużej mierze ustalonych przez pozwanego (historia spłaty kredytu). Strony wymieniły się pismami procesowymi, gdzie ogromną rolę odegrały doświadczenie pełnomocnika powódki i zastosowana argumentacja.

Sąd po zapoznaniu się z pisemnymi argumentami stron stwierdził, że w tej sprawie nie jest potrzebne ani przesłuchanie pracowników banku, ani przesłuchanie stron, ani też przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Wyrok został wydany na posiedzeniu niejawnym, bez przeprowadzenia rozprawy, oszczędzając tym samym powódce stresu. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Pełnomocnikami powódki w tej sprawie są adw. Jacek Sosnowski i adw. Dominika Peżyńska – Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni

 

Powiązane artykuły

Udostępnij36Tweet22
Anna Gromera

Anna Gromera

Śledzi orzecznictwo sądów. Sprawdza aktualne problemy kredytobiorców, przygląda się produktom bankowym sprawiającym problemy. Gromadzi informacje o najważniejszych wydarzeniach dla kredytobiorców.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile teraz trwa postępowanie w sprawie frankowej?

Napisał Barbara Gawrońska
25 marca 2023
0
Ile teraz trwa postępowanie w sprawie frankowej?

Rosnąca liczba pozwów o kredyt frankowy to coś, czego wszyscy się spodziewali – skala tego zjawiska jednak zaskoczyła sądy, do których w 3 pierwszych miesiącach tego roku wpłynęło...

Czytaj więcej

Sądy już MASOWO unieważniają kredyty we frankach PO 1 ROZPRAWIE w 2023 roku

Napisał Alina Kownacka
6 lutego 2023
0
Sądy już MASOWO unieważniają kredyty we frankach PO 1 ROZPRAWIE w 2023 roku

Dla banków powoli staje się jasne, że 2023 rok przyniesie rekordowe zainteresowanie frankowiczów pozwami. Banki więc robią, co mogą, by przekonać klientów, że na prawomocne rozpatrzenie sporu w...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu i odsetki za kredyt we frankach – Sąd Najwyższy wyda wyrok w 2023 roku

Napisał Alina Kownacka
3 stycznia 2023
0
Unieważnienie kredytu i odsetki za kredyt we frankach – Sąd Najwyższy wyda wyrok w 2023 roku

Frankowicze ponownie stali się przedmiotem medialnej dyskusji. Tym razem z uwagi na coraz większą liczbę pozwów o unieważnienie zawartych z bankami umów i konsekwencjami, które się z nimi...

Czytaj więcej

Usunięcie WIBORU z kredytu złotówkowego

Napisał Alina Kownacka
30 stycznia 2023
0
Usunięcie WIBORU z kredytu złotówkowego

W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja na rynku kredytów hipotecznych uległa znacznemu pogorszeniu. Już nie tylko frankowicze mają powód do narzekań. Wysoka inflacja sprawiła, że stopy procentowe poszybowały w...

Czytaj więcej

Sądy zaczynają usuwać WIBOR z umów i raty kredytów w złotówkach mocno spadają

Napisał Alina Kownacka
21 grudnia 2022
0
Sądy zaczynają usuwać WIBOR z umów i raty kredytów w złotówkach mocno spadają

Stawka WIBOR budzi wiele kontrowersji, między innymi dlatego, że jest wartością zmienną ustalaną na podstawie danych przekazanych od 10 największych banków, które mają na celu oszacowanie koszt pozyskania...

Czytaj więcej
Następny post
Znów raty kredytów w złotówkach rosną przez WIBOR ale czy to uczciwe?

Znów raty kredytów w złotówkach rosną przez WIBOR ale czy to uczciwe?

Dodaj recenzję

0 Oceny

Brak recenzji

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony