Jeszcze rok temu kredytobiorcy frankowi mieli prawo wahać się z decyzją o złożeniu pozwu w apelacji wrocławskiej, która uznawana była przez dłuższy czas za trudniejszą – w porównaniu do innych sądów w kraju – do skutecznego zakwestionowania umowy kredytowej. Dzisiaj nie ma już powodów do obaw – Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydaje prawomocne wyroki korzystne dla Frankowiczów. Nie jest to jednak reguła, bo wiele zależy od doświadczenia i profesjonalizmu kancelarii frankowej. Korzystne rozstrzygnięcia sądowe udaje się uzyskać tylko dobrym kancelariom, a najlepsze z nich czynią to w sposób ekspresowy.
- Kontrowersje wokół sposobu orzekania Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawach frankowych to już przeszłość. W apelacji wrocławskiej można uzyskać korzystny prawomocny wyrok nawet w 2 lata.
- Sąd Apelacyjny we Wrocławiu od pewnego czasu wydaje wyroki zgodne z utrwaloną ogólną linią orzeczniczą sądów powszechnych, orzecznictwem TSUE i Sądu Najwyższego. Coraz częściej unieważnia on umowy frankowe różnych banków.
- Nadal jest to jednak bardziej wymagający sąd w kraju, dlatego kluczowe znaczenie ma doświadczenie i profesjonalizm kancelarii frankowej.
- Korzystny i w dodatku szybki prawomocny wyrok są w stanie uzyskać we Wrocławiu tylko najlepsze kancelarie frankowe, do których zalicza się Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski, znana ze swojej skuteczności i szybkiego tempa uzyskiwania wyroków. Poniżej przykłady ostatnich prawomocnych wygranych uzyskanych przez tę kancelarię w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.
Frankowiczom nie straszny już Sąd Apelacyjny we Wrocławiu
Można powiedzieć, że Frankowicze szturmem zdobywają Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Przez kilka lat sąd ten skutecznie opierał się prokonsumenckiej linii orzeczniczej w sprawach frankowych i zasłynął z kontrowersyjnych orzeczeń. Musiało upłynąć trochę czasu zanim sędziowie z apelacji wrocławskiej zaczęli dostrzegać abuzywność postanowień zawartych w umowach kredytów frankowych i inne wady prawne przesądzające o ich nieważności. Pod falą krytyki, także ze strony Sądu Najwyższego, linia orzecznicza SA we Wrocławiu mocno ewoluowała i obecnie jest ona zgodna z ukształtowanym już trendem do unieważniania umów kredytowych.
W ciągu ostatnich miesięcy w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu zapadło wiele prawomocnych korzystnych dla Frankowiczów wyroków, a postępowania apelacyjne trwały niejednokrotnie nawet poniżej roku. Wielu kredytobiorców frankowych mogło się także cieszyć z szybkiego zakończenia sprawy w dwóch instancjach. Prawomocne wyroki w 2 lata, takie jakie uzyskała Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski w opisanych niżej sprawach, to zdecydowanie jedne z najlepszych rezultatów w skali kraju.
Korzystny wyrok w apelacji wrocławskiej potrafi uzyskać tylko Dobra Kancelaria Frankowa
Pomimo że Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił swoje orzecznictwo w sprawach frankowych na prokonsumenckie, nadal jest to jeden z bardziej wymagających sądów w kraju. Nie każda kancelaria jest w stanie doprowadzić we Wrocławiu sprawę frankową do pozytywnego i szybkiego zakończenia.
Liczne korzystne prawomocne wyroki uzyskane w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu ma na koncie wspomniana wyżej kancelaria mecenasa Borowskiego. Poniżej przykłady kilku prawomocnych wygranych, które udało się jej uzyskać we Wrocławiu w błyskawicznym tempie 2 lat.
Prawomocne unieważnienie umowy Banku Millennium w 2 lata we Wrocławiu
W dniu 14 marca 2022 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał wyrok w sprawie o sygn. akt I ACa 1291/21, którym oddalił apelację Banku Millennium od wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy z dnia 30 czerwca 2021 r. do sprawy o sygn. akt I C 457/20. Sąd I instancji unieważnił przedmiotową umowę, jednak bank wniósł apelację właśnie do SA we Wrocławiu, który po upływie zaledwie 9 kolejnych miesięcy wydał prawomocny wyrok podtrzymujący nieważność umowy.
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą sądów krajowych, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał, że umowa zawiera klauzule abuzywne, po wyeliminowaniu których nie może być dalej kontynuowana. Sąd nie dostrzegł także podstaw do modyfikowania umowy poprzez zastąpienie niedozwolonych postanowień średnim kursem NBP. W przepisach krajowych brak jest bowiem przepisu dyspozytywnego pozwalającego na takie „naprawianie” umowy, a dodatkowo sąd nie jest do tego uprawniony. Ponadto sąd uznał zgłoszony przez bank zarzut zatrzymania za nieuprawniony. Całe postępowanie dwuinstancyjne trwało łącznie 2 lata.
Prawomocne unieważnienie trzech umów dawnego Kredyt Banku (Santander Bank Polska) w 2 lata we Wrocławiu
Spektakularny sukces osiągnęła Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski doprowadzając do prawomocnego unieważnienia jednocześnie trzech umów „Ekstralokum” dawnego Kredyt Banku (obecnie Santander Bank Polska). Wyrok w tej sprawie (sygn. akt I ACa 1436/20) wydał w dniu 17 marca 2022 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wcześniej, po zaledwie 6 miesiącach od złożenia pozwu, przedmiotowe umowy kredytowe zostały w dniu 20 października 2020 roku uznane za nieważne przez Sąd Okręgowy w Świdnicy (sprawa o sygn. akt I C 644/20), ale Santander BP wniósł od tego wyroku apelację.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił apelację i tym samym trzy umowy dawnego Kredyt Banku stały się prawomocnie nieważne. SA uznał, że sąd I instancji prawidłowo ustalił stan faktyczny, a wydane rozstrzygnięcie było słuszne. Zarówno sąd w Świdnicy, jak i sąd we Wrocławiu podzieliły argumentację zaprezentowaną przez prowadzącą sprawę kancelarię, że pozwany bank nie dopełnił obowiązków informacyjnych wobec powodów w zakresie ryzyk wiążących się z podpisaniem tego typu umowy, ani też nie zaproponował im żadnych instrumentów zabezpieczających.
Bank nie powiadomił także klientów, że kurs franka może ulegać nieograniczonym wahaniom, a sam przyznał sobie prawo do hipotetycznego dowolnego kształtowania kursów waluty i tym samym wysokości zadłużenia kredytobiorców. Umowy zawierały abuzywne postanowienia, co skutkowało ich nieważnością. Zdaniem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, bez znaczenia były zawarte aneksy umożliwiające spłatę kredytu bezpośrednio w CHF, gdyż ustalenie nieważności wywołuje skutek z mocą wsteczną tj. na moment podpisania umowy. Warto podkreślić, że jak na konieczność zbadania aż trzech umów kredytowych na raz, postępowanie w dwóch instancjach trwało bardzo krótko (niecałe 2 lata). Szybki i korzystny wyrok był możliwy dzięki pozytywnemu nastawieniu sądu oraz profesjonalnemu poprowadzeniu sprawy przez Kancelarię Borowski.
Prawomocne unieważnienie umowy Santander BP w 2 lata we Wrocławiu
Prawomocny korzystny wyrok wydał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu także w innej sprawie dotyczącej umowy dawnego Kredyt Banku (sprawa o sygn. akt I ACa 535/21). Wyrok zapadł w dniu 2 marca 2022 roku, a pozwany Santander BP tym razem apelował od wyroku Sądu Okręgowego w Opolu, który w dniu 3 lutego 2021 roku unieważnił przedmiotową umowę w ramach postępowania o sygn. akt I C 585/20. W dwóch instancjach sprawa toczyła się 2 lata, a wyrok prawomocny zapadł po zaledwie roku postępowania apelacyjnego i w dodatku po przeprowadzeniu tylko 1 rozprawy, która trwała 10 minut.
Do wydania wyroku sąd nie potrzebował przeprowadzać dodatkowych czynności, co wpłynęło na skrócenie czasu oczekiwania na prawomocny wyrok. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podzielił argumentację reprezentującej kredytobiorcę Kancelarii Adwokackiej Paweł Borowski co do wadliwości mechanizmu indeksacyjnego, który powodował że – mimo regularnej spłaty kredytu przez kilkanaście lat – saldo kapitału nie spadło, ale wzrosło. Kredytobiorca zaciągnął kredyt w wysokości 146 tys. zł, a pozwany bank utrzymywał że wynosi ono jeszcze 183 tys. złotych. Prawomocny wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu pozwoli kredytobiorcy uwolnić się od toksycznego zadłużenia i nie spłacać kolejnych rat kredytowych.