sobota, 14 czerwca, 2025
Kontakt: info@chf24.pl
CHF24.PL

Portal informacyjny dla Frankowiczów i kredytobiorców złotówkowych - Wiadomości dotyczące sporów sądowych z bankami.

  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Pracownicy banków ŻĄDAJĄ unieważnienia kredytów we frankach

Alina Kownacka Napisał Alina Kownacka
Data ostatniej modyfikacji: 13/02/2025 12:34
Czas czytania:5 minut
A A
0
Share on FacebookShare on Twitter

Kilka dni temu w mediach było głośno na temat sprawy sądowej, w ramach której były pracownik bankowości piastujący w przeszłości funkcje dyrektorskie domaga się unieważnienia czterech kredytów frankowych. Przedmiotowa sprawa rozstrzygnięta zostanie dopiero na początku maja. Już wiadomo jednak, że pracownicy banków, w tym osoby na eksponowanych stanowiskach, doprowadzali w przeszłości do unieważnienia w sądach swoich kredytów we franku szwajcarskim. Fakt że kredytobiorca w momencie zawierania umowy był pracownikiem banku wcale nie dyskwalifikuje go w sądzie, jeżeli kredyt został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe i nie miał związku z działalnością zawodową.Pracownicy banków ŻĄDAJĄ unieważnienia kredytów we frankach

  • Chociaż banki twierdzą, że Frankowicze byli przed laty świadomi ryzyka walutowego, a wybierając kredyt w obcej walucie kierowali się chęcią zysku, coraz częściej okazuje się że pracownicy banków również czują się oszukani i żądają unieważnienia swoich kredytów frankowych.
  • Ofiarą nieuczciwego procederu frankowego padali także pracownicy banków, którzy mimo posiadania wyższej niż inni kredytobiorcy wiedzy ekonomicznej nie byli w stanie ocenić skali ryzyka oraz długofalowych skutków zawarcia umowy powiązanej z kursem waluty obcej.
  • Pracownicy banków także mają szansę unieważnić swój kredyt w CHF jeżeli został on zaciągnięty bez związku z działalnością zawodową w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych własnych i swojej rodziny. W takich sytuacjach przysługuje im status konsumenta, niezależnie od faktu posiadania wykształcenia ekonomicznego oraz zatrudnienia w banku.

Bankowcy też zadłużali się we franku szwajcarskim

W mediach trwa kampania, w ramach której Frankowicze są obwiniani między innymi za to, że przed laty nie doczytali umów kredytowych, a obecnie instrumentalnie wykorzystują przychylny dla nich klimat w sądach. Prawda jest zgoła odmienna – konsumentom zarówno na mocy przepisów krajowych jak i prawa unijnego przysługuje ochrona przed nieuczciwymi warunkami w umowach, a profesjonaliści – do których zaliczają się też banki – są zobowiązani dopełnić obowiązków informacyjnych, tak aby konsument podjął świadomą decyzję o wyborze takiego, a nie innego produktu.

Przed laty banki nie wywiązały się z ciążących na nich obowiązków informacyjnych, a niejednokrotnie wprowadzały nawet klientów w błąd co do bezpiecznego charakteru umów frankowych.

Na zaciągnięcie kredytu we franku szwajcarskim decydowały się nie tylko osoby z niższym poziomem wiedzy ekonomicznej. Kredyty w CHF wybierali także pracownicy banków, w tym zajmujący wysokie stanowiska. Okazuje się, że po latach także oni czują się oszukani i teraz żądają unieważnienia swoich kredytów. Co więcej, coraz częściej sądy przyznają im rację i uznają ich za takich samych konsumentów jak pozostali Frankowicze.

Jeżeli umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne, treść postanowień umownych nie podlegała indywidualnym negocjacjom, a sąd nie odmówi kredytobiorcy statusu konsumenta, może on z powodzeniem unieważnić kredyt we franku pomimo że w momencie zawierania umowy był zatrudniony w banku.

Pracownik banku może być konsumentem

Były lub obecny pracownik banku również może zostać uznany za konsumenta. Zgodnie z definicją z kodeksu cywilnego, konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej (np. zawierająca umowę kredytu), która nie jest bezpośrednio związana z działalnością gospodarczą lub zawodową prowadzoną przez tę osobę.

Oznacza to, że umowa kredytowa zawarta w celu zaspokojenia prywatnych potrzeb mieszkaniowych własnych lub swojej rodziny, niezwiązana bezpośrednio z aktywnością zawodową kredytobiorcy zatrudnionego w banku jest umową konsumencką.

Sądy wielokrotnie w wydawanych wyrokach stwierdzały, że dla oceny czy dana czynność została dokonana w charakterze konsumenta nie ma znaczenia wykształcenie, wiek, doświadczenie życiowe danej osoby oraz fakt, że wcześniej zawierała ona już podobne kredyty.

Banki niejednokrotnie powołują się w toku procesów sądowych na ponadprzeciętną wiedzę ekonomiczną osób, które zaciągały kredyty frankowe. Sądy na ogół nie biorą tych argumentów pod uwagę i oceniają jedynie związek pomiędzy umową a wykonywaną pracą zawodową. Przedmiotem badania może być ewentualny udział kredytobiorcy w tworzeniu wzorców umów frankowych, posiadanie wiedzy na temat kursów walutowych oraz ryzyka kursowego.

Co jednak istotne, nawet dyrektor oddziału banku może prawomocnie unieważnić swój kredyt frankowy, jeżeli dowiedzie przed sądem, że w momencie podpisywania umowy nie posiadał wiedzy na temat konstrukcji i specyfiki umów kredytów waloryzowanych kursem waluty obcej.

Dyrektor banku prawomocnie unieważnił swój kredyt frankowy

Jednym z ciekawszych przykładów sprawy, w ramach której doszło do unieważnienia umowy frankowej zawartej przez pracownika bankowości jest postępowanie o sygn. I ACa 123/21, które zakończyło się w dniu 18 listopada 2021 roku prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Lublinie stwierdzającym nieważność kredytu w CHF dawnego Fortis Banku (obecnie BNP Paribas). Do unieważnienia zawartej przez siebie umowy kredytowej doprowadził (przy wsparciu Kancelarii Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni) były długoletni pracownik pozwanego banku, który przez pewien czas pełnił funkcję dyrektora oddziału w tymże banku.

Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w Lublinie (sygn. I C 10/19) bardzo wnikliwie zbadał czy kredytobiorcy przysługuje status konsumenta. W toku procesu powód był przesłuchiwany aż trzy razy. Sąd przesłuchał także świadka tj. osobę zatrudnioną przy sprzedaży kredytów w CHF, która zarekomendowała kredytobiorcy wybór właśnie tego produktu.

Z zebranego w toku procesu materiału dowodowego wynikało, że powód nie brał udziału w tworzeniu wzorca umowy i nie miał wpływu na treść jej postanowień, bo gotowe umowy przychodziły do oddziału banku z centrali. Bank nie udowodnił też, że kredytobiorca miał możliwość negocjowania treści umowy, dlatego – w ocenie sądu – jego sytuacja była taka sama jak w przypadku innych konsumentów.

Zarówno sąd I jak i II instancji zgodził się z zaprezentowaną argumentacją dotyczącą umów zawieranych z przedsiębiorcami w celu niezwiązanym z działalnością zawodową i przyznał kredytobiorcy status konsumenta. W efekcie, sporna umowa kredytowa została prawomocnie uznana za nieważną. Warto przy tym wspomnieć, że chodziło o wzorzec umowny Fortis Banku, który przez pewien czas był uznawany za trudniejszy do podważenia w sądzie.

Unieważnienie umowy frankowej w sądzie w Koszalinie przez pracownicę banku PKO BP

Kolejnym przykładem unieważnienia umowy frankowej przez pracownika banku jest sprawa o sygn. I C 43/21, która toczyła się  przed Sądem Okręgowym w Koszalinie i zakończyła się wyrokiem z dnia 8 czerwca 2022 r. unieważniającym umowę kredytu frankowego „Własny Kąt Hipoteczny” banku PKO BP. Sprawę prowadziła Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Sąd ustalił, że kredytobiorcy zawarli przedmiotową umowę jako konsumenci, pomimo że powódka w chwili podpisywania umowy była zatrudniona w pozwanym banku na podstawie umowy o pracę. Sąd przyznał powodom status konsumenta, uznając że kredyt został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych (swoich i swojej rodziny) i nie miał związku z ich działalnością zawodową. Nie zmienił tego także fakt zatrudnienia kredytobiorczyni w banku.

Jak podkreślił koszaliński sąd, wykształcenie, wiek i doświadczenie kredytobiorcy zawierającego umowę z profesjonalistą jest bez znaczenia, jeżeli nie występuje bezpośredni związek pomiędzy przedmiotową czynnością prawną (umową) a działalnością zawodową kredytobiorcy.

Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

Tagi: Frankowicze
Udostępnij553Tweet346
Alina Kownacka

Alina Kownacka

Dziennikarka skupiający się w redakcji na sprawach bieżących. Przygotowuje informacje o najciekawszych wyrokach, bacznie przygląda się problemom Frankowiczów oraz śledzi pracę kancelarii świadczących pomoc dla Frankowiczów.

Rekomendowane dla Ciebie

Banki w Polsce boją się własnych klientów! Kredyt w złotówkach może pójść śladem franków

Napisał Michał Augustynowicz
12 czerwca 2025
Banki w Polsce boją się własnych klientów! Kredyt w złotówkach może pójść śladem franków

Strach przed własnymi klientami – brzmi to jak paradoks, ale taki właśnie obraz wyłania się z polskiego sektora bankowego A.D. 2025. Po dekadzie zmagań z frankowiczami banki muszą...

Czytaj więcejDetails

Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Napisał Michał Augustynowicz
12 czerwca 2025
Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Polskie sądy odetchnęły z ulgą – po latach lawiny pozwów od frankowiczów statystyki wreszcie pokazują odwrót trendu. W pierwszym kwartale 2025 r. do sądów trafiło o połowę mniej...

Czytaj więcejDetails

WIBOR w TSUE: Rząd broni banków, Sędziowie mocno dopytują! Zakończyła się gorąca rozprawa

Napisał Michał Augustynowicz
11 czerwca 2025
WIBOR w TSUE: Rząd broni banków, Sędziowie mocno dopytują! Zakończyła się gorąca rozprawa

W środę 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbyła się przełomowa rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) dotycząca złotowych kredytów hipotecznych opartych na wskaźniku WIBOR. Sprawa trafiła do...

Czytaj więcejDetails
Następny post
Opinia Rzecznika TSUE 16.02.23 i Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału dla banków – o co w tym chodzi

SN i TSUE już NIE są przychylne Frankowiczom? Teraz są po stronie banków?!

Spis treści:

  • Bankowcy też zadłużali się we franku szwajcarskim
  • Pracownik banku może być konsumentem
  • Dyrektor banku prawomocnie unieważnił swój kredyt frankowy
  • Unieważnienie umowy frankowej w sądzie w Koszalinie przez pracownicę banku PKO BP
    • Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

Serwis informacyjny o kredytach i sporach z bankami. Wiadomości, analizy i komentarze dotyczące kredytów we frankach i złotówkach. Śledzimy wyroki, zmiany w prawie i oferty ugodowe, aby kredytobiorcy byli na bieżąco. Znajdziesz tu także praktyczne poradniki, relacje kredytobiorców i opinie ekspertów, które pomogą Ci zrozumieć aktualną sytuację i podjąć właściwe decyzje.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii frankowych
  • • Ranking kancelarii SKD
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredyty w złotówkach
  • • Baza wiedzy
  • • Kontakt

WYDAWCA

Michał Augustynowicz

Dolnośląskie Centrum Biznesu

ul. Stanisławowska 47

54-611, Wrocław

E-mail: info@chf24.pl

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt