sobota, 14 czerwca, 2025
Kontakt: info@chf24.pl
CHF24.PL

Portal informacyjny dla Frankowiczów i kredytobiorców złotówkowych - Wiadomości dotyczące sporów sądowych z bankami.

  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Podważenie kredytu w złotówkach z powodu klauzuli zmiennego oprocentowania – tak jak kredytu we frankach?

Barbara Gawrońska Napisał Barbara Gawrońska
Data ostatniej modyfikacji: 13/02/2025 12:39
Czas czytania:5 minut
A A
0
Share on FacebookShare on Twitter

Procesy z bankami to domena przede wszystkim frankowiczów, jednak wiele wskazuje na to, że już wkrótce o swoje prawa zawalczą także posiadacze kredytów hipotecznych w złotówkach. Rosnące od kilku miesięcy oprocentowanie kredytów złotówkowych coraz bardziej daje się we znaki zadłużonym w rodzimej walucie, i jednocześnie rodzi pytania na temat zasadności zapisów zawartych w umowach kredytowych, które uprawniają banki do podwyższania stawki WIBOR zawsze wtedy, gdy główna stopa procentowa jest podnoszona przez Radę Polityki Pieniężnej. Podważenie kredytu w złotówkach z powodu klauzuli zmiennego oprocentowania - tak jak kredytu we frankach?

Klauzula zmiennego oprocentowania, która jest powodem obecnych kłopotów kredytobiorców, zawarta jest w przeważającej większości umów o kredyty hipoteczne w złotówkach, co jednak ciekawe, już kilka lat temu prawnicy zwracali uwagę na wadliwość zapisów w tym zakresie, a sądy w tym przedmiocie wydawały wyroki, które te twierdzenia potwierdzały.

Wówczas jednak były to pojedyncze i odosobnione sytuacje, z kolei dziś może dojść do masowego, jak w przypadku kredytów frankowych, kwestionowania umów kredytowych wyrażonych w złotówkach.

Klauzule abuzywne w umowa o kredyty hipoteczne wyrażone w złotówkach.

Niedawno media obiegła informacja, że do sądów złożone zostały pierwsze pozwy przez posiadaczy kredytów złotówkowych, w których zakwestionowane zostały zapisy dotyczące zmiennego oprocentowania kredytu według stawki WIBOR, tak jak więc w przypadku kredytów frankowych, kredytobiorcy domagają się uznania za abuzywne postanowień przyznających bankom zbyt dużo swobody i dowolności w kształtowaniu zobowiązania kredytobiorcy.

WIBOR jest podstawą wyznaczania oprocentowania dla prawie wszystkich kredytów o zmiennym oprocentowaniu, problem z WIBOR-em polega z kolei na tym, że jest to wskaźnik, który powinien odzwierciedlać zawierane przez banki transakcje depozytowe na rynku międzybankowym, jednak transakcje te od dłuższego czasu stanowią rzadkość, a więc WIBOR jest ustalany na podstawie szacunkowych danych dostarczanych przez banki.

Obawa, że wskaźnik WIBOR nie oddaje rzeczywistych parametrów jest zatem uzasadniona, zwłaszcza, gdy przypomnimy sobie jak banki działały w przypadku kredytów frankowych, a to nie jedyne co banki mogą mieć na sumieniu w przypadku kredytów złotówkowych.

Prawnicy analizujący umowy o kredyty hipoteczne w złotówkach zwracają uwagę, iż niektóre umowy kredytowe, poza zapisami odnoszącymi się do WIBOR, zawierały również inne wątpliwe regulacje, jak choćby takie, że zmiana oprocentowania mogła nastąpić także w przypadku zmiany „parametrów rynku finansowego”.

Co pod owym tajemniczym pojęcie się kryło, żaden kredytobiorca w momencie zawierania umowy kredytowej najpewniej nie wiedział, bankowi taki zapis dawał jednak dużą dowolność w kształtowaniu oprocentowania kredytu. Zdarzało się również, że niektóre banki zastrzegały na swoją rzecz w umowie minimalne wynagrodzenie, a więc w umowie zawierany był zapis, który stanowił, że oprocentowanie kredytu nie spadnie poniżej określonego poziomu, nawet gdyby obniżeniu uległ wskaźnik WIBOR.

W przypadku procesów na gruncie kredytów złotówkowych, najpewniej podnoszony będzie również argument bardzo dobrze znany ze spraw frankowych, a więc, że bank nie dopełnił obowiązku informacyjnego względem kredytobiorcy.

Banki, będące instytucjami zaufania publicznego, mają wobec swoich klientów szereg obowiązków, a jednym z nich jest właśnie udzielenie pełnych i jasnych informacji na temat ryzyka związanego z zawarciem umowy kredytowej. W przypadku zmiennego oprocentowania kredytu, kredytobiorca powinien więc zostać przez bank poinformowany, że pełne ryzyko związane ze zmianą oprocentowania kredytu ponosi właśnie on, a żeby lepiej to ryzyko zobrazować, kredytobiorcy powinny zostać przedstawione dane historyczne dotyczące zmiany stawki WIBOR na przestrzeni lat.

Przeczytaj: Czy kredyt w złotówkach można unieważnić w sądzie?

Ponadto, kredytobiorcy powinna zostać przedstawiona symulacja, jak będą kształtować się jego raty, gdy oprocentowanie nagle wzrośnie. Prawda jest niestety taka, że praktycznie żaden bank nie może pochwalić się, iż w pełni wykonał nałożone na niego obowiązki informacyjne, dla kredytobiorców jest to więc kolejny argument w sądzie.

Zmienne oprocentowanie w kredytach złotówkowych kwestionowano już kilka lat temu.

Banki z całą pewnością mocno się obawiają, że kredytobiorcy wściekli na ciągle rosnące oprocentowanie kredytów złotówkowych, w końcu ruszą masowo do sądów i przysporzą jeszcze więcej kłopotów niż frankowicze, zwrócić uwagę jednak należy, że wadliwość zmiennego oprocentowania kredytów złotówkowych to wcale nie jest temat nowy, gdyż już w 2018 roku pojawił się w tym zakresie wyrok.

Przedmiotowe orzeczenie zostało wydane przez Sąd Okręgowy w Siedlcach w dniu 27 marca 2018 r., sygn. akt: I C 1139/16, a największe zdziwienie budzi fakt, że pozwaną w sprawie była kredytobiorczyni, a więc bank przegrał zainicjowane przez siebie postępowanie, gdyż sąd dopatrzył się dużych uchybień właśnie po stronie banku.

Podważenie kredytu w złotówkach z powodu klauzuli zmiennego oprocentowania - tak jak kredytu we frankach?
źródło: https://www.sprawy-przeciwko-bankom.pl/kredyt-zlotowkowy-jak-kredyt-we-frankach-klauzule-niedozwolone-w-kredycie-zlotowkowym-prawomocna-wygrana-sprawa-o-dlug-155-28948-zl/

 

Początkowo sprawa wydawała się przegrana przez kredytobiorczynię, gdyż bank wypowiedział zawartą umowę kredytową i zażądał natychmiastowej spłaty zobowiązania z uwagi na zaprzestanie spłacania kredytu, w procesie Sąd jednak postanowił przyjrzeć się zawartej umowie kredytowej.

Po analizie umowy Sąd doszedł do wniosku, że zawarty kontrakt zawiera niedozwolone postanowienia umowne, czyli klauzulę abuzywną, a jest nim zapis dotyczący zmiennego oprocentowania kredytu. Sam fakt, że umowa o kredyt zawiera zapis, iż oprocentowanie kredytu jest zmienne, nie stanowi oczywiście postanowienia niedozwolonego, gdyż takie rozwiązanie jest zgodne z prawem, jednak fakt, że umowa kredytowa nie określa zasad wyliczania takiego oprocentowania oraz nie wskazuje w jakich okolicznościach do zmiany może dojść, stanowi już naruszenie obowiązujących regulacji i jest klauzulą niedozwoloną.

W sprawie został nawet powołany biegły sądowy by wyliczyć wysokość zadłużenia kredytobiorczyni, jednak i biegły stwierdził, że nie jest możliwe dokonanie precyzyjnych wyliczeń, gdyż zapisy umowy w zakresie zmiennego oprocentowania nie precyzują w jakich dokładnie okresach oprocentowanie jest liczone, ani nie jest wskazane kiedy zaczynają się i kończą okresy dla których oprocentowanie jest ustalane.

Sąd ponadto ustalił, że kredytobiorczyni nie została poinformowana przez bank o całkowitej kwocie kredytu do spłaty, stopie oprocentowania kredytu, jak również o zasadach i terminach spłaty, choć przekazanie tych informacji obciążało bank, a klientka miała prawo uzyskać pełną i rzetelną informację. W związku z powyższym, Sąd doszedł do wniosku, że do wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank nie doszło, a zatem powództwo nie mogło zostać uwzględnione.

Posiadacze kredytów w złotówkach w sądach będą walczyć o to samo co frankowicze.

Nie da się ukryć, że argumenty po stronie osób posiadających kredyty w złotówkach są silne by zawarte umowy podważyć, zatem zasadne jest by w sądzie domagać się usunięcia z umowy niedozwolonych postanowień, lub nawet unieważnienia zawartego kontraktu.

Eliminacja z umowy zapisu dotyczącego zmiennego oprocentowania według stawki WIBOR, to w istocie takie samo roszczenie jak żądanie odfrankowienia umowy o kredyt frankowy, więc po tym zabiegu, zawarta umowa zostanie zmodyfikowana w ten sposób, że kredyt zostanie oprocentowany wyłącznie samą marżą, natomiast pozostałe postanowienia nie ulegną zmianie.

Z kolei unieważnienie kredytu złotówkowego będzie miało taki sam skutek jak unieważnienie umowy frankowej, a więc umowa przestanie istnieć, zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego, zaś strony takiej umowy będą zobowiązane do zwrotu wzajemnie otrzymanych świadczeń.

Tagi: Frankowicze
Udostępnij33Tweet21
Barbara Gawrońska

Barbara Gawrońska

Dziennikarka, specjalizuje w dawaniu prostych odpowiedzi na skomplikowane i nietypowe pytania oraz tłumaczeniu trudnych zagadnień prawnych na zrozumiały język.

Rekomendowane dla Ciebie

Banki w Polsce boją się własnych klientów! Kredyt w złotówkach może pójść śladem franków

Napisał Michał Augustynowicz
12 czerwca 2025
Banki w Polsce boją się własnych klientów! Kredyt w złotówkach może pójść śladem franków

Strach przed własnymi klientami – brzmi to jak paradoks, ale taki właśnie obraz wyłania się z polskiego sektora bankowego A.D. 2025. Po dekadzie zmagań z frankowiczami banki muszą...

Czytaj więcejDetails

Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Napisał Michał Augustynowicz
12 czerwca 2025
Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Polskie sądy odetchnęły z ulgą – po latach lawiny pozwów od frankowiczów statystyki wreszcie pokazują odwrót trendu. W pierwszym kwartale 2025 r. do sądów trafiło o połowę mniej...

Czytaj więcejDetails

WIBOR w TSUE: Rząd broni banków, Sędziowie mocno dopytują! Zakończyła się gorąca rozprawa

Napisał Michał Augustynowicz
11 czerwca 2025
WIBOR w TSUE: Rząd broni banków, Sędziowie mocno dopytują! Zakończyła się gorąca rozprawa

W środę 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbyła się przełomowa rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) dotycząca złotowych kredytów hipotecznych opartych na wskaźniku WIBOR. Sprawa trafiła do...

Czytaj więcejDetails
Następny post
Klauzule zmiennego oprocentowania – dlaczego kredyty CHF są nieważne?

Klauzule zmiennego oprocentowania - dlaczego kredyty CHF są nieważne?

Spis treści:

  • Klauzule abuzywne w umowa o kredyty hipoteczne wyrażone w złotówkach.
    • Przeczytaj: Czy kredyt w złotówkach można unieważnić w sądzie?
  • Zmienne oprocentowanie w kredytach złotówkowych kwestionowano już kilka lat temu.
  • Posiadacze kredytów w złotówkach w sądach będą walczyć o to samo co frankowicze.

Serwis informacyjny o kredytach i sporach z bankami. Wiadomości, analizy i komentarze dotyczące kredytów we frankach i złotówkach. Śledzimy wyroki, zmiany w prawie i oferty ugodowe, aby kredytobiorcy byli na bieżąco. Znajdziesz tu także praktyczne poradniki, relacje kredytobiorców i opinie ekspertów, które pomogą Ci zrozumieć aktualną sytuację i podjąć właściwe decyzje.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii frankowych
  • • Ranking kancelarii SKD
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredyty w złotówkach
  • • Baza wiedzy
  • • Kontakt

WYDAWCA

Michał Augustynowicz

Dolnośląskie Centrum Biznesu

ul. Stanisławowska 47

54-611, Wrocław

E-mail: info@chf24.pl

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt