CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Poradnik Frankowicza

PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Anna Gromera Napisał Anna Gromera
19 czerwca 2023
w Poradnik Frankowicza
A A
0
PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie
Share on FacebookShare on Twitter

Uzyskanie dochodu przez podatnika jest w Polsce związane z powstaniem obowiązku podatkowego. Jak ta reguła ma się do korzyści, które uzyskują frankowicze na drodze sądowej, doprowadzając do prawomocnego unieważnienia swojej umowy kredytowej? Czy frankowicz w takiej sytuacji musi zapłacić podatek wynikający z uzyskanych korzyści? W jaki sposób należy traktować ten obowiązek, gdy powództwo zostało wytoczone przez konsumenta, a jak, gdy kredytobiorcą był przedsiębiorca? I jak obowiązek podatkowy wygląda w przypadku, gdy kredytobiorca podpisze ugodę z bankiem?

Spis treści:

  • Wygrana frankowicza w sądzie – co z podatkiem dochodowym?
  • Jak sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców?
  • Podatek od ugody z bankiem
  • Co zrobić w przypadku wątpliwości w kwestii należnego podatku?
  • Co wybrać: unieważnienie umowy czy ugodę z bankiem?

Wygrana frankowicza w sądzie – co z podatkiem dochodowym?

Choć Polacy są przyzwyczajeni do nieuchronności opłacania podatków od uzyskanych przychodów i nieugiętości urzędu skarbowego w tym względzie, frankowiczów, którym uda się prawomocnie unieważnić swoją umowę kredytową, czeka miła niespodzianka.

Na mocy wydanego przez Ministerstwo Finansów rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego , które są związane z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, podatnik jest zwolniony z płacenia podatku od umorzonych wierzytelności. 

Rozporządzenie wydano 11 marca 2022 roku i stanowi przedłużenie rozwiązań, które obowiązywały do końca minionego roku.

Zaniechanie poboru podatkowego, o którym mówi rozporządzenie Ministra Finansów, będzie dotyczyło sytuacji, w których umorzone zostały:

  • kwoty wierzytelności wynikające z tytułu kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe
  • kwoty kredytów mieszkaniowych z ujemnym oprocentowaniem

Co istotne, zaniechanie poboru podatkowego jest możliwe jedynie w przypadku, gdy dotyczy on jednej inwestycji mieszkaniowej. Gdy kredytów było więcej, można skorzystać z umorzenia, jeśli wszystkie dotyczyły jednej inwestycji mieszkaniowej, a sam kredytobiorca nie wykorzystał przywileju zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia wierzytelności przy kredycie, z którego finansowana była inna inwestycja mieszkaniowa.

Zwolnieniu z poboru podatku podlegają zarówno kwoty umorzonego kredytu, odsetki, a także wszelkie opłaty i prowizje, których uiszczenie było nieodzowne celem zawarcia umowy o kredyt hipoteczny. Wyjątkiem w tym względzie jest ubezpieczenie kredytu i ewentualne usługi dodatkowe.

Jak sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców?

Ponieważ w rozporządzeniu dotyczącym poboru  podatku dochodowego od niektórych dochodów mowa jest o osobach fizycznych, co z przedsiębiorcami? Czy przedsiębiorca, który prawomocnie unieważni swój kredyt frankowy, również może liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego od umorzenia wierzytelności? Nie jest to już takie proste. Wiele zależy od tego, w jaki sposób wykorzystywana była nieruchomość, która była celem kredytowym przedsiębiorcy.

Jeżeli przedsiębiorca zaciągnął mieszkaniowy kredyt hipoteczny, a potem przekształcił przeznaczenie nieruchomości na cele mieszkaniowe, może powołać się na treść marcowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Rozporządzenie w obecnej formie będzie obowiązywało do końca 2022 roku. Niewykluczone, że termin jego obowiązywania zostanie ponownie przedłużony.

Co ciekawe, rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Finansów obejmują również kredytodawców. Z rozporządzenia wynika, że zaniechanie poboru podatku będzie dotyczyło osób prawnych, a więc banków – i będzie dotyczyło zakresu, w którym podatek normalnie byłby należny od części kapitału umorzonego kredytu.

Podatek od ugody z bankiem

Co istotne, to samo rozporządzenie reguluje też kwestie podatkowe związane z podpisanymi przez kredytobiorców ugodami frankowymi. Frankowicz, który podpisze ugodę proponowaną przez banki  i uzyska korzyść w postaci obniżonego salda zadłużenia, nie będzie musiał zapłacić z tego tytułu podatku.

Podobnie, jak w przypadku wygranej sprawy przeciwko bankowi w sądzie, tak i tutaj przywilej zaniechania poboru podatkowego jest zarezerwowany dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, realizując cel potrzeb mieszkaniowych i nie skorzystały wcześniej z umorzenia zobowiązania z tytułu zawarcia ugody z bankiem dotyczącej umowy kredytowej na inną inwestycję mieszkaniową.

Co zrobić w przypadku wątpliwości w kwestii należnego podatku?

W wielu sprawach frankowych status kredytobiorcy jest skomplikowany, może mieć on więc słuszne wątpliwości dotyczące tego, czy umorzenie części zobowiązania będzie podlegać w jego przypadku opodatkowaniu. W takiej sytuacji najlepiej jest zgłosić się do Krajowej Administracji Skarbowej i zawnioskować o indywidualną interpretację. Koszt wydania takowej to 40 zł. Tego rodzaju wniosek można złożyć osobiście lub drogą internetową (przez profil zaufany).

Można też wysłać wniosek listownie. W składanym wniosku frankowicz powinien precyzyjnie opisać swoją sytuację, jak również własną interpretację obowiązujących przepisów, do której odniesie się organ w swojej odpowiedzi.

W przypadku, gdy sytuacja kredytobiorcy nie jest transparentna, nie należy szukać podobnych interpretacji KAS dla spraw, które wydają się frankowiczowi zbliżone do jego położenia i na nich opierać swoją decyzję. Interpretacja wydawana przez KAS jest skuteczna jedynie w przypadku konkretnego wnioskodawcy i opisanych przez niego okoliczności.

Co wybrać: unieważnienie umowy czy ugodę z bankiem?

Mimo iż zarówno ugoda, jak i prawomocne unieważnienie umowy frankowej są na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Finansów zwolnione z podatku, korzyści z nich wynikające nie są porównywalne. Unieważnienie umowy może być nawet 6 razy bardziej korzystne niż ugoda.

Wynika to z tego, że unieważnienie należy traktować tak, jak gdyby zakwestionowana umowa nigdy nie została zawarta. Strony rozliczają się ze środków, które wzajemnie od siebie pobrały, a kredytobiorca dodatkowo może rościć o ustawowe odsetki za opóźnienie.

W przypadku ugody z bankiem kredyt dalej jest w mocy, dochodzi jedynie do jego konwersji na zobowiązanie złotowe i zmiany wskaźnika oprocentowania na WIBOR.

Po ugodzie z bankiem, nawet uwzględniającej częściowe umorzenie salda zadłużenia, kredytobiorca na ogół dalej musi spłacać swoje zobowiązanie, a wysokość należnych rat może go bardzo zdziwić. Z uwagi na obecne wysokie stopy procentowe prawnicy frankowi nie polecają zazwyczaj ugody z bankiem, ponieważ jej konsekwencją jest dużo mniej przewidywalny w tej chwili kredyt złotowy.

 

5/5 - (2)

Powiązane artykuły

Udostępnij63Tweet39
Anna Gromera

Anna Gromera

Śledzi orzecznictwo sądów. Sprawdza aktualne problemy kredytobiorców, przygląda się produktom bankowym sprawiającym problemy. Gromadzi informacje o najważniejszych wydarzeniach dla kredytobiorców.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
1 sierpnia 2023
0
Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Kancelarie prawne przestrzegają Frankowiczów przed zbyt długim zwlekaniem ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Powodem jest możliwość podnoszenia przez banki zarzutu przedawnienia roszczeń. Co prawda, zgodnie z orzecznictwem TSUE...

Czytaj więcej

Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Napisał Alina Kownacka
16 czerwca 2023
0
Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu przeciwko bankowi duża część frankowiczów stara się znaleźć informację o tym, ile można zyskać na wygranej sprawie frankowej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie...

Czytaj więcej

Jak spłacić kredyt we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
25 maja 2023
0
Jak spłacić kredyt we frankach?

Na pewno wielu kredytobiorców, którzy posiadają zobowiązanie we frankach, zastanawia się, czy warto spłacać kredyt w tej walucie. Zdaniem ekonomistów, jednorazowa spłata kredytu we frankach jest w tej...

Czytaj więcej

Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Napisał Michał Augustynowicz
3 kwietnia 2023
0
Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Kredyty frankowe, które dziś są kwestionowane w sądach, były najczęściej zaciągane w latach 2004-2008. Nie da się ukryć, że od tego czasu sytuacja życiowa wielu posiadaczy tych zobowiązań...

Czytaj więcej

Twoje dzieci DOSTANĄ W SPADKU kredyt we frankach i będą musiały go spłacać! NIE MUSI TAK BYĆ!

Napisał Michał Augustynowicz
6 marca 2023
0
Twoje dzieci DOSTANĄ W SPADKU kredyt we frankach i będą musiały go spłacać! NIE MUSI TAK BYĆ!

Kredyty frankowe dość często są określane mianem niespłacalnych. Dzieje się tak dlatego, że mimo kilkunastu lat regularnej spłaty takiego kredytu, saldo zadłużenia jego posiadacza może być wyższe niż...

Czytaj więcej
Następny post
Nie trzeba spłacać kredytu we frankach i darmowe kredyty dla Frankowiczów – to są konsekwencje wyroków TSUE.

Nie trzeba spłacać kredytu we frankach i darmowe kredyty dla Frankowiczów - to są konsekwencje wyroków TSUE.

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony