Jak przebiegają sprawy frankowe na Śląsku? Czy w Katowicach można dziś unieważnić kredyt równie skutecznie, co w Warszawie? Zdecydowanie tak! Co więcej, pozywając bank w Katowicach, kredytobiorca ma większe szanse na to, że jego sprawa zostanie rozpatrzona szybciej niż w warszawskim XXVIII Wydziale Cywilnym. Frankowicze ze Śląska, którzy zastanawiają się, czy po nowelizacji kpc i zmianie właściwości miejscowej sądów prawdopodobieństwo unieważnienia umowy nie zmaleje, nie mają powodów do niepokoju. Składając pozew w stolicy województwa śląskiego, oddajemy sprawę w dobre ręce.
- Statystyki z 2022 roku wskazują, że to właśnie Katowice są na drugim miejscu pod względem ilości zapadających wyroków w sprawach frankowych. Na pierwszym miejscu jest Warszawa
- Tamtejsi sędziowie doskonale znają specyfikę spraw dotyczących kredytów frankowych, ponieważ to właśnie w Katowicach swoją centralę ma ING Bank Śląski
- Katowice jednocześnie nie są tak obłożone pozwami frankowymi jak Warszawa, zatem kredytobiorca może tam liczyć na szybszy prawomocny wyrok w swojej sprawie
- Po nowelizacji kpc zainteresowanie pozwaniem banku w Katowicach z pewnością wzrośnie, zatem warto śpieszyć się ze złożeniem swojego wniosku, by ubiec innych chętnych i „zająć kolejkę”.
Sądy w Katowicach sprawnie rozpatrują spory frankowe
15 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, a frankowiczów najbardziej interesuje wchodzący w jej skład artykuł 18, zmieniający właściwość miejscową sądów w sprawach o kredyty pseudowalutowe. Z dnia na dzień XXVIII Wydział Cywilny, wyspecjalizowany w sprawach przeciwko bankom, stał się niedostępny dla powodów spoza Warszawy.
Nowe sprawy, złożone po tym terminie będą więc toczyły się w sądach właściwych dla osoby powoda przez wzgląd na jego miejsce zamieszkania. Dla tysięcy kredytobiorców tym sądem będzie właśnie ten w Katowicach, który jest znakomicie przygotowany merytorycznie do rozpatrywania takich spraw, ma też w tym naprawdę bogate doświadczenie.
Trzeba bowiem podkreślić, że do tej pory nie wszyscy kredytobiorcy spoza stolicy mogli sądzić się w Warszawie – niektóre banki, jak np. ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank czy BPH S.A. nie mają swoich siedzib w tym mieście. Ten pierwszy podmiot ma centralę właśnie w Katowicach, zatem od lat śląscy sędziowie są zaangażowani w rozpatrywanie sporów o franki.
Zmiany w kpc niewiele w tym przypadku zmienią, zwiększą jedynie częstotliwość, z jaką kredytobiorcy będą składać swoje roszczenia do Sądu Okręgowego w Katowicach, a pracująca w nim obsada orzecznicza będzie miała do czynienia z większym zróżnicowaniem analizowanych wzorców umownych.
Jak Sąd Okręgowy w Katowicach rozpatruje sprawy frankowe? Bardzo sprawnie, o czym świadczą statystyki: w I połowie 2022 roku tamtejszy sąd wydał 617 orzeczeń, co plasuje go na drugim miejscu pod względem pracowitości – na pierwszej pozycji jest oczywiście Warszawa, co jest zrozumiałe ze względu na skalę wpływających powództw oraz dostępność wyspecjalizowanego wydziału, zasilonego przez 30 orzeczników.
W Katowicach, prócz Sądu Okręgowego, działa oczywiście Sąd Apelacyjny, którego linia orzecznicza jest korzystna dla konsumentów. Tak zresztą jest w całym kraju – kredytobiorcy frankowi prawomocnie wygrywają prawie 99 proc. wszystkich kierowanych przez siebie spraw sądowych. W sądach I instancji statystyki są podobne: 97 proc. spraw to wygrane kredytobiorców przeciwko bankom. Świadczy to o tym, że te rzadkie przypadki, w których sąd I instancji nie znajdzie podstaw do uczynienia zadość roszczeniom kredytobiorcy, mają zwykle szczęśliwy finał w sądzie II instancji, który uznaje, że umowę trzeba unieważnić.
Zdecydowana większość wyroków zapadających obecnie w sądach w sprawach o franki to bezwzględne unieważnienia umów w oparciu o teorię dwóch kondykcji. Do przeszłości odchodzi więc teoria salda, nieco mniej korzystna dla konsumentów. Odfrankowienia to dziś absolutny promil.
Zdaniem TSUE krajowi sędziowie nie mogą uzupełniać luk powstałych po klauzulach abuzywnych przepisami o charakterze dyspozytywnym, jeśli kredytobiorca wyraźnie sobie tego nie życzy. To dobra wiadomość dla frankowiczów, która świadczy o tym, że mają oni realny wpływ na to, w jaki sposób rozsądzona zostanie ich sprawa.
Kredytobiorca frankowy, który chce szybko unieważnić swoją umowę w Katowicach, powinien się śpieszyć. Linia orzecznicza wprawdzie nie powinna zmienić się na niekorzyść konsumentów (mimo szczerych chęci banków i KNF, które optują za ustawowymi regulacjami w kwestii franków), ale kolejka chętnych do unieważnienia umowy może szybko się zwiększyć, zwłaszcza gdy TSUE wyda wyrok w sprawie o sygnaturze C-520/21, w której gra toczy się o słynne już wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału.
Jeśli Trybunał uzna, że bankom takie roszczenie jest nienależne, konsumenci tym chętniej będą składać pozwy, a to wpłynie na obłożenie katowickich sądów nowymi postępowaniami. Lepiej więc wysłać pozew jeszcze przed orzeczeniem TSUE, złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczeń, a potem już tylko spokojnie czekać na werdykt w sprawie.
Jak wyglądają wyroki w katowickich sprawach frankowych? Prezentujemy przykłady
W sprawach frankowych, które od początku do końca toczyły się w Katowicach, znane są przykłady licznych prawomocnych wyroków, wydanych na korzyść kredytobiorców. Poniższe przykłady pochodzą z portfolio Kancelarii Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.
Unieważniona umowa frankowa Santander Consumer Bank w 20 miesięcy
Dnia 18 listopada 2022 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał orzeczenie Sądu Okręgowego, tym samym oddalając apelację Santander Consumer Banku i uznając kwestionowaną przez powodów umowę kredytu frankowego za nieważną. Sprawa w II instancji toczyła się pod sygnaturą akt I ACa 917/21.
Przedmiotem sporu była umowa kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, a przyczyną unieważnienia umowy była obecność w niej klauzul niedozwolonych, w tym tych związanych z naliczanym przez bank spreadem walutowym. Sprawa przeszła przez obie instancje w zaledwie 20 miesięcy, a wyrok w niej jest już prawomocny.
Korzyść powodów z zakwestionowania umowy zawartej z Santander Consumer Bankiem wyniosła ok. 350 tys. zł.
Unieważniona umowa frankowa ING Bank Śląski w 24 miesiące
Dnia 9 lutego 2022 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał wyrok w sprawie I ACa 421/21, toczącej się przeciwko ING Bankowi Śląskiemu z powództwa kredytobiorców, którzy zawarli z tym podmiotem umowę kredytu frankowego w 2008 roku.
Wpierw stwierdzenie nieważności umowy nastąpiło w Sądzie Okręgowym w Katowicach, który 26 lutego 2021 roku wydał wyrok, skutkujący następnie apelacją ING Banku. Apelacja jednak okazała się nie przynieść rezultatu, tym samym umowa jest już prawomocnie nieważna, a bank musi pokryć koszty postępowania sądowego. Całe postępowanie trwało łącznie 24 miesiące.