Banki w Polsce mają nadzieję na wprowadzenie nowych regulacji dotyczących kredytów frankowych przez nowy rząd. Sektor bankowy oczekuje, że nowa władza będzie działać na rzecz wsparcia kredytobiorców i wprowadzi rozwiązania, które pomogą w rozwiązaniu problemu kredytów udzielonych w walucie franka szwajcarskiego. Frankowicze nie chcą na obecnym etapie ugód z bankami, oczekują że rząd nie będzie koncentrował się na ustawie frankowej a zamiast tego usprawni działanie sądów w których frankowicze wygrywają obecnie z bankami 97% spraw.
Kredyty frankowe a oczekiwania banków
Banki w Polsce, takie jak ING Bank Śląski czy mBank, mają wiele oczekiwań wobec nowego rządu. Jednym z kluczowych problemów, które banki chciałyby rozwiązać, są kredyty udzielone w walucie franka szwajcarskiego. Kredytobiorcy, zwani frankowiczami, zmagają się z wysokimi ratami kredytowymi, które wynikają z dużych wahań kursu franka do złotówki.
Banki liczą na to, że nowa władza podejmie działania mające na celu wsparcie kredytobiorców i wprowadzi regulacje, które pozwolą na rozwiązanie problemu kredytów frankowych. Jednym z postulatów banków jest wprowadzenie ustawy, która zmusi strony do zawierania ugód na warunkach korzystnych dla banków.
Postulaty banków a oczekiwania frankowiczów
Frankowicze oczekują, że nowy rząd będzie działał na rzecz ich interesów i wprowadzi rozwiązania, które pomogą im w sprawnym unieważnieniu kredytu we frankach w sądzie. Wiele osób zadłużonych w tej walucie ma trudności finansowe związane z wysokimi ratami, które są wynikiem dużych wahań kursu franka.
Wyroki korzystne dla frankowiczów
Według informacji podawanych przez kancelarie frankowe, aż 97 proc. wyroków sądowych w sprawach frankowych było korzystnych dla kredytobiorców. W 2023 roku, spośród 16 438 wyroków, aż 15 965 było na korzyść frankowiczów. To imponujące 97 proc. wszystkich wydanych wyroków. Warto zaznaczyć, że spośród tych wyroków, aż 3 217 zakończyło się prawomocnym rozstrzygnięciem.
Statystyki pokazują, że liczba wydanych wyroków w sprawach frankowych znacząco wzrosła w ostatnich latach. W roku 2023, sądy wydały o 71 proc. więcej wyroków niż w 2022 r., a w 2022 r. zapadło minimum 9 596 orzeczeń. Jeszcze większy wzrost można zaobserwować w przypadku wyroków wydanych przez sądy drugiej instancji – o 106 proc. więcej niż w 2022 r., kiedy zapadło 1 561 wyroków. To świadczy o tym, że sądy coraz częściej przyznają rację frankowiczom.
Przyczyny korzystnych wyroków
Przyczyny korzystnych wyroków dla frankowiczów można upatrywać w dwóch głównych czynnikach. Po pierwsze, sądy coraz częściej uznają umowy kredytowe oparte na walutach obcych za nieważne. W 96 proc. przypadków wyroków korzystnych dla frankowiczów, sądy stwierdzają nieważność umowy kredytowej. Po drugie, orzecznictwo sądowe jest zgodne z wytycznymi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wskazał na nieprawidłowości dotyczące odsetek i braku konieczności składania oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej.
Obecna sytuacja na rynku sądowym daje nadzieję frankowiczom na dalsze sukcesy. Wzrost liczby wyroków korzystnych dla kredytobiorców oraz zgodność orzecznictwa z wytycznymi TSUE sprawiają, że sądy są bardziej skłonne przyznawać rację frankowiczom.
Wpływ nowego rządu na sytuację frankowiczów
Nowy rząd ma ogromny wpływ na sytuację frankowiczów i ich możliwości restrukturyzacji kredytów. Banki liczą na to, że nowa władza będzie bardziej przychylnie nastawiona do ich interesów, jednak frankowicze oczekują, że nowy rząd będzie działał na rzecz ich interesów i wprowadzi rozwiązania, które pomogą im w szybszym uzyskaniu sprawiedliwości w sądach. Jest to zgodne z tym co deklarowały rządzące obecnie partie polityczne przed wyborami.
Działania banków na rzecz frankowiczów
Banki podejmują różne działania mające na celu rozwiązanie problemu kredytu we frankach. Jednym z przykładów jest ING Bank Śląski, który utworzył rezerwy na poziomie 109% wartości portfela kredytów frankowych. To oznacza, że bank jest przygotowany na ewentualne straty związane z restrukturyzacją tych kredytów.
Banki starają się także negocjować ugody z frankowiczami, które pozwolą na spłatę kredytów w sposób bardziej korzystny dla kredytobiorców. Jednak ugody proponowane na początku 2024 roku są obiektywnie nie korzystne dla frankowiczów biorąc pod uwagę korzyści jakie mogą uzyskać w sądzie.
Podsumowanie
Banki w Polsce oczekują zmian w sprawie kredytów frankowych. Sektor bankowy liczy na to, że nowa władza wprowadzi regulacje, które pomogą w rozwiązaniu problemu kredytów udzielonych w walucie franka szwajcarskiego. Frankowicze natomiast oczekują, że nowy rząd będzie działał na rzecz ich interesów i wprowadzi rozwiązania, które umożliwią im sprawne dochodzenie roszczeń w sądach. Wiele zależy od decyzji nowej władzy i jej podejścia do problemu kredytów frankowych.