CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości

Najlepsza oferta “kancelarii” dla Frankowiczów może kosztować zawrotne sumy

Michał Augustynowicz Napisał Michał Augustynowicz
27 listopada 2022
w Wiadomości
A A
0
Najlepsza oferta “kancelarii” dla Frankowiczów może kosztować zawrotne sumy
Share on FacebookShare on Twitter

Od lat renomowane kancelarie adwokatów i radców prawnych oraz samorządy tych zawodów przestrzegają frankowiczów przed ryzykiem związanym z powierzeniem sprawy sądowej nierzetelnemu pełnomocnikowi. Akcja edukacyjna trafia jednak do ograniczonego grona odbiorców, a kredytobiorcy, nieświadomi ryzyka, bardzo często podejmują współpracę z podmiotem, którego oferta ma po prostu lepsze „opakowanie” marketingowe. Czym może się skończyć powierzenie sporu o kredyt we frankach tzw. pseudokancelarii prowadzonej najczęściej pod postacią sp. z o.o.? Jak rozróżnić tego rodzaju firmę od doświadczonej i rzetelnej kancelarii prawnej? Czy w ogóle jest szansa na to, że rynek usług prawnych w Polsce zostanie w końcu uregulowany?

Spis treści:

  • Pakiety korzyści i spam w skrzynce e-mailowej: tak reklamują się pseudokancelarie frankowe
  • Jakie ryzyka kryją się za współpracą z pseudokancelariami frankowymi i spółkami z o.o.?
  • Czy jest szansa na uregulowanie rynku usług prawnych?

Pakiety korzyści i spam w skrzynce e-mailowej: tak reklamują się pseudokancelarie frankowe

Jesteś byłym lub obecnym frankowiczem i dostajesz na swój e-mail oferty od „kancelarii frankowych”? Uważaj. Firmy, które je do Ciebie wysyłają, niemal na pewno nie są rzeczywistymi kancelariami prawnymi, działającymi jako indywidualne zespoły adwokatów lub radców prawnych lub spółki osobowe tychże zawodów. Kancelaria z prawdziwego zdarzenia, na czele której stoją adwokaci lub radcowie prawni, nie może reklamować się w taki sposób – zabrania jej tego np. kodeks etyki adwokackiej.

Ten jednak obowiązuje tylko kancelarie prowadzone przez adwokatów, a nie tzw. pseudokancelarie, czyli podmioty, najczęściej w formie spółek kapitałowych (sp. z o.o. lub akcyjnych), które nie podlegają zaawansowanym regulacjom.

To również może Cię zainteresować:

Czego unikać podczas negocjacji ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego – Ugody PKO BP, MBANK, MILLENNIUM i inne

Za i przeciw ugodzie z bankiem w sprawie o kredyt we frankach w 2023 roku?

Jak DOBRZE rozliczyć się z bankiem za Kredyt we frankach po unieważnieniu umowy w sądzie?

Spółka kapitałowa to firma, która może, ale nie musi zatrudniać prawników ze stosownymi uprawnieniami.

Tego rodzaju działalność może być w Polsce prowadzona przez osobę bez wykształcenia prawnego, czy jakiegokolwiek innego. Dodatkowo na czele takiego podmiotu może stać nawet osoba karana wyrokami sądowymi lub taka która wcześniej sprzedawała kredyty we frankach lub pracowała w banku (!!!)

Żaden frankowicz nie chciałby z pewnością, aby za powodzenie jego sprawy odpowiadała osoba bez matury i z wyrokiem za oszustwa albo taka, która sama w przeszłości pośredniczyła w udzielaniu kredytów frankowych, np. jako doradca w agencji kredytowej.

W praktyce nikt tego nie weryfikuje – sprawa oczywiście jest przypisywana do prawnika, który współpracuje z taką firmą, ale na ogół jest to osoba dopiero rozpoczynająca swoją karierę w zawodzie (często nawet aplikant) lub taka, która nie ma na tyle silnej pozycji na rynku, by samodzielnie pozyskiwać klientów – pod własnym szyldem i nazwiskiem.

Dla frankowicza to duże zagrożenie: gdy powierza swoją sprawę tzw. pseudokancelarii, jest narażony na to, że trafi na prawnika lub radcę prawnego, który nie jest merytorycznie przygotowany do prowadzenia postępowań tak dużego kalibru.

W sądzie zetrze się z wytrawnymi znawcami prawa bankowego reprezentującymi stronę przeciwną, czyli bank. Zespół prawników zatrudniony przez pozwanego to najlepsi specjaliści na rynku, często tacy, którzy mieli okazję uczestniczyć w kilku tysiącach indywidualnych sporów, gdzie przedmiotem roszczeń powoda było unieważnienie umowy.

Pełnomocnik banku nie musi nawet spotkać osobiście prawnika strony przeciwnej, by ocenić jego przygotowanie do sprawy – wystarczy wymiana pism procesowych, by dobry prawnik wychwycił brak doświadczenia swojego konkurenta, a następnie wykorzystał to na sali sądowej, rzucając mu „podkręcone piłki” w postaci kwestionowania statusu konsumenta u powoda czy wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego.

Z reguły pseudokancelarie frankowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są merytorycznie słabe, a ich ewentualne sukcesy w sądzie są jedynie wynikiem korzystnej linii orzeczniczej w sprawach frankowych. Jak więc pozyskują klientów i jak to możliwe, że co roku z usług tych podmiotów korzystają tysiące kredytobiorców? Powodów jest co najmniej kilka:

  • sposób konstruowania oferty, która jest pełna chwytliwych sloganów reklamowych, języka korzyści i różnego rodzaju pakietów promocyjnych czy gwarancji. Prosta forma i jednocześnie eksponowanie zalet, bez prezentowania ryzyk, to w tym przypadku klucz do sukcesu
  • przyjazny i „ludzki” wizerunek – pseudokancelarie często nazywają się społecznościami czy stowarzyszeniami działającymi na rzecz frankowiczów. Stawiają na promowanie indywidualnych historii swoich członków, którym udało się unieważnić umowę. W tego typu podmiotach potencjalny klient prędzej pozna historie życia innych kredytobiorców, niż dowie się czegokolwiek na temat doświadczenia i wykształcenia pracujących tam prawników
  • agresywny, ale i bardzo profesjonalny marketing – firmy tego typu nie są związane postanowieniami kodeksu etyki, a zatem mogą reklamować się jak typowe projekty komercyjne – i tak też czynią. Żeby znaleźć dobrą kancelarię frankową, kredytobiorca musi się natrudzić. Natomiast oferty pseudokancelarii są promowane na każdym kroku.

Jakie ryzyka kryją się za współpracą z pseudokancelariami frankowymi i spółkami z o.o.?

Kredytobiorcy często nie mogą uwierzyć, że ten miły pan lub niezwykle pomocna pani, którzy kontaktują się z frankowiczami w imieniu kancelarii, mogą mieć w istocie niezbyt przyjazne intencje. I że tak naprawdę nie pracują dla firmy nastawionej na sukces klientów, tylko na swój własny zysk. Jakie konsekwencje może nieść za sobą współpraca z pseudokancelarią?

  • przegranie sprawy lub wywalczenie tylko połowicznie korzystnego wyroku w wyniku przydzielenia klientowi niedoświadczonego pełnomocnika – to powszechny problem, ponieważ prawnik dbający o swoją renomę nie będzie pracował ze spółkami z o.o.
  • ogromna premia za sukces – kancelarie w formie spółek kapitałowych bardzo często kuszą kredytobiorców niskim kosztem początkowym czy wręcz prowadzeniem sprawy za zero złotych. Haczyk tkwi w bardzo wysokich kosztach obsługi prawnej w wypadku wygranej. Kancelaria pobiera wówczas nie tylko premię za sukces, ale i za wyzerowanie salda. Łączny koszt takiej obsługi prawnej może wynieść nawet ponad 30 proc. wartości przedmiotu sporu
  • niewypłacenie zasądzonej kwoty – w skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której kredytobiorca, mimo prawomocnego wyroku, nie otrzyma zwrotu pieniędzy. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że zasądzone środki nie są wypłacane przez bank na konto klienta, a na konto kancelarii, która wpierw pobiera swoje wynagrodzenie, a następnie resztę kwoty wysyła klientowi na indywidualny rachunek bankowy. Jeżeli pseudokancelaria znajdzie się w finansowych tarapatach i złoży do sądu wniosek o wszczęcie postępowania sanacyjnego lub upadłość, kredytobiorca będzie miał duży problem z odzyskaniem swoich należności.

Jak sprawdzić, czy kancelaria, z którą chcemy nawiązać współpracę, jest tego rodzaju szemranym podmiotem? Najlepiej zweryfikować, czy prawnicy, którzy ją reprezentują a w szczególności właściciel kancelarii, posiadają stosowne uprawnienia. Można to zrobić np. tutaj: https://rejestrradcow.pl/ i https://rejestradwokatow.pl/adwokat

Ponadto warto też wpisać w wyszukiwarkę CEIDG numer NIP lub REGON kancelarii i sprawdzić, czy podmiot wyświetla się w rejestrze – oraz kiedy rozpoczął swoją działalność i czy przypadkiem nie świadczy również usług pośrednictwa finansowego.

Podstawową jednak zasadą jest, że sprawę powierzamy jedynie kancelarii adwokackiej lub adwokacko radcowskiej.

Czy jest szansa na uregulowanie rynku usług prawnych?

Naczelna Rada Adwokacka już od dłuższego czasu apeluje, aby rządzący uregulowali rynek usług odszkodowawczych, windykacyjnych i prawnych, dając tym samym prawo do ich świadczenia tylko podmiotom posiadającym stosowne uprawnienia.

W tym celu NRA złożyła projekt ustawy w Senacie. Sprawą interesuje się także Rzecznik Praw Obywatelskich, którego niepokoi, że nieuczciwe podmioty – głównie odszkodowawcze, mogą wstrzymywać wypłatę świadczeń swoim klientom, a także pobierać od nich zbyt wygórowane, nierynkowe opłaty za swoje usługi.

RPO postanowił zainteresować problemem Ministerstwo Sprawiedliwości. Sekretarz Stanu MS zapowiedział, że prace legislacyjne nad rozwiązaniem tej kwestii są już w toku. Ministerstwo Sprawiedliwości jest w fazie opracowywania projektu, którego założenia to m.in. ograniczenie możliwości nakładania na klienta procentowej prowizji za świadczone usługi. W planie jest też wprowadzenie regulacji mających na celu zapobieganie przetrzymywaniu przez kancelarie należności klientów. Analizowany jest też podobno projekt ustawy przedłożony przez Naczelną Radę Adwokacką.

Kiedy projekt MS trafi pod głosowanie, na razie nie wiadomo.

Powiązane artykuły

Udostępnij30Tweet19
Michał Augustynowicz

Michał Augustynowicz

Rekomendowane dla Ciebie

Czego unikać podczas negocjacji ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego – Ugody PKO BP, MBANK, MILLENNIUM i inne

Napisał Barbara Gawrońska
28 stycznia 2023
0
Czego unikać podczas negocjacji ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego – Ugody PKO BP, MBANK, MILLENNIUM i inne

Gdy jasne stało się, że TSUE wkrótce określi, jak powinno wyglądać rozliczenie frankowiczów z bankami po ustaleniu, że ich umowy są nieważne, kredytodawcom nagle zaczęło zależeć na ugodach....

Czytaj więcej

Za i przeciw ugodzie z bankiem w sprawie o kredyt we frankach w 2023 roku?

Napisał Barbara Gawrońska
28 stycznia 2023
0
Za i przeciw ugodzie z bankiem w sprawie o kredyt we frankach w 2023 roku?

Temat programu ugód frankowych jest obecny w mediach od wielu miesięcy i im bliżej orzeczenia TSUE w sprawie C-520/21, tym bardziej skłonne są banki do kompromisów z klientami....

Czytaj więcej

Jak DOBRZE rozliczyć się z bankiem za Kredyt we frankach po unieważnieniu umowy w sądzie?

Napisał Barbara Gawrońska
28 stycznia 2023
0
Jak DOBRZE rozliczyć się z bankiem za Kredyt we frankach po unieważnieniu umowy w sądzie?

Unieważnienie kredytu frankowego jest tym, do czego dążą tysiące kredytobiorców w całej Polsce. Jednak wyrok sądu apelacyjnego nie powoduje automatycznie, że wszelka relacja pomiędzy stronami przestaje istnieć –...

Czytaj więcej

Kolejne usunięcia WIBOR-u z umów po pozwach złotówkowiczów. Czy takie informacje TERAZ będą codziennie?

Napisał Barbara Gawrońska
28 stycznia 2023
0
Kolejne usunięcia WIBOR-u z umów po pozwach złotówkowiczów. Czy takie informacje TERAZ będą codziennie?

Właśnie pojawiły się doniesienia o kolejnych dwóch postanowieniach krajowych sądów w sprawie kredytów złotowych.  Przedwczoraj informowaliśmy o postanowieniu Sądu Okręgowego w Lublinie, który w ramach postępowania o sygn....

Czytaj więcej

MILARDY złotych JUŻ czekają na Frankowiczów którzy pozwali banki. Banki szykują się do wypłaty

Napisał Barbara Gawrońska
28 stycznia 2023
0
MILARDY złotych JUŻ czekają na Frankowiczów którzy pozwali banki. Banki szykują się do wypłaty

Rok 2022 wbrew pozorom nie był wcale łatwy dla sektora bankowego w Polsce. Mimo bardzo wysokiego oprocentowania hipotek złotowych banki były zmuszone do ponoszenia gigantycznych kosztów dodatkowych. Część...

Czytaj więcej
Następny post
Unieważnienie Wibor pozew zbiorowy

Unieważnienie Wibor pozew zbiorowy

Dodaj recenzję

0 Oceny

Brak recenzji

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wiadomości
  • Wyroki

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony