2023 rok był bardzo pomyślny dla kredytobiorców frankowych. W sądach zapadła rekordowa liczba wyroków, kredytobiorcy znów poprawili swoje statystyki wygranych (zwyciężają prawomocnie w 99 na 100 przypadków), a TSUE dał im kolejne powody, by bezwzględnie żądać nieważności abuzywnych umów i, oczywiście, uczciwych rozliczeń, zgodnych z teorią dwóch kondykcji. Powody do świętowania mają nie tylko sami frankowicze, ale także ich pełnomocnicy, dla których 2023 rok był pasmem sukcesów. Przyjrzyjmy się rocznym statystykom opublikowanym przez wiodące kancelarie frankowe w Polsce. Ile spraw wygrali z bankami najlepsi adwokaci i radcowie prawni?
- Najlepsze kancelarie adwokackie i radcowskie, wyspecjalizowane w prowadzeniu spraw frankowych, mają na koncie po ok. 1400 zwycięstw i są w stanie podważyć nawet te wzorce umów, które przez lata uchodziły za szczególnie trudne
- Najbardziej doświadczone podmioty na rynku prowadzą sprawy frankowe od ok. 10 lat – zaczynały więc swoją działalność, nim TSUE pochylił się nad którąkolwiek polską sprawą kredytu w CHF
- Część kancelarii prezentuje na swoich stronach statystyki, które ukazują nie tylko skalę zwycięstw po stronie konsumentów, ale i ujawniają, które banki są największymi przegranymi w sądach. Sprawdzamy, dla których banków pozwy frankowe są największym problemem.
Ranking kancelarii frankowych 2024: które podmioty wygrały najwięcej spraw w ubiegłym roku?
Od wielu miesięcy informujemy, że wydziały cywilne rozpatrujące sprawy frankowe robią, co mogą, by przyśpieszyć tempo orzecznicze. I robią to, wbrew zapewnieniom banków, dość skutecznie, co jest wyraźnie widoczne w statystykach. Tylko przez trzy kwartały 2023 roku sądy wydały 11 187 wyroków w sprawach o kredyty w CHF, z czego w 10 850 przypadkach orzekły na korzyść kredytobiorców. Dla porównania w całym 2022 roku sądy wydały „tylko” 9 596 takich wyroków, co jasno wskazuje na to, że sędziowie oddelegowani do rozpatrywania sporów o umowy pseudowalutowe nie próżnują. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach własnych prowadzonych przez wyspecjalizowane kancelarie frankowe. Najlepsze upubliczniły już swoje wyniki za 2023 rok. Jak wygląda ranking najskuteczniejszych kancelarii?
Nr 1: Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni
Na pierwszym miejscu nie ma niespodzianki. Warszawska kancelaria prowadzona przez adwokata Jacka Sosnowskiego od lat przoduje w rankingach skuteczności. Podmiot ma dziesięcioletnie doświadczenie w reprezentowaniu frankowiczów w sporach z bankami i ponad 1400 zwycięstw na swoim koncie. Jak wyglądał 2023 rok w tym podmiocie?
W całym ubiegłym roku kancelaria uzyskała dla swoich klientów 815 korzystnych wyroków sądowych, w tym 147 orzeczeń prawomocnych. Kancelaria poprawiła swoją statystykę o 89 proc. w ujęciu rok do roku. Adwokaci i radcowie prawni pracujący pod szyldem kancelarii wygrali najwięcej spraw przeciwko PKO BP (139 wyroków), mBankowi (136 wyroków) i Millennium Bankowi (129 wyroków). Najwięcej prawomocnych wyroków zapadło przeciwko Millennium Bankowi (28).
Co warte podkreślenia, podmiot wygrywa także sprawy, w których pozwanymi są banki słynące z trudnych wzorców umownych. Jako przykłady można podać Fortis Bank (1 wygrana kancelarii) czy Raiffeisen Bank (95 wygranych kancelarii w I instancji i 16 w II instancji), których umowy frankowe znane są z nietypowych konstrukcji.
Nr 2: Kancelaria adwokata Pawła Borowskiego
Wrocławska kancelaria prowadzona przez adwokata Pawła Borowskiego to jeden z najbardziej doświadczonych podmiotów w dziedzinie pomocy frankowiczom. Kancelaria ma na koncie prawie 1500 zwycięstw i z dumą informuje na swojej stronie, że wygrywa ze wszystkimi bankami. W 2023 roku kancelaria wygrała 762 sprawy, w tym 175 orzeczeń jest już prawomocnych. Rekordowe w kancelarii były miesiące kwiecień i listopad – wówczas zapadło po 80 orzeczeń korzystnych dla jej klientów. Najwięcej prawomocnych orzeczeń wydano w kwietniu – było ich wówczas 31.
Nr 3: Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Mazur i Wspólnicy
Podium zamyka kancelaria, na której czele stoi radca prawny Robert Mazur, znany w całej Polsce specjalista od kredytów pseudowalutowych, bardzo często goszczący w programach poświęconych temu zagadnieniu. Kancelaria na swojej stronie podaje, że od początku publikowania swoich zestawień (czyli od września 2021 roku) doliczyła się 1000 zwycięstw. Tylko w 2023 roku kancelaria wygrała 550 spraw – jak informuje, niemal co czwarty ze zwycięskich wyroków jest prawomocny. W grudniu 2023 roku kancelaria uzyskała 62 korzystne wyroki, w tym 15 prawomocnych. W trzech przypadkach sąd oddalił roszczenie banku o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z niego.
Nr 4: Kancelaria radcy prawnego Barbary Garlacz
Kancelaria mecenas Garlacz to jeden z tych podmiotów, które bardzo skrupulatnie dokumentują wyniki swojej pracy, podawane czytelnikom bloga w formie miesięcznych zestawień. Nie inaczej było w 2023 roku, obfitującym w liczne sukcesy. Sumarycznie w całym ubiegłym roku kancelaria wygrała dla swoich klientów 505 spraw, w tym w 125 uzyskała prawomocne wyroki.
Najwięcej spraw kancelaria wygrała w czerwcu – łącznie wydano wówczas 68 korzystnych dla jej klientów orzeczeń, w tym 18 wyroków jest prawomocnych.
Nr 5: Kancelaria Czabański Wolna-Sroka
Imponujące statystyki uzyskała w 2023 roku kancelaria prowadzona przez duet ekspertów, dr Jacka Czabańskiego oraz adw. Annę Wolną-Srokę. Podmiot jest znany z działania na rzecz frankowiczów, a także doskonałych pod względem merytorycznym materiałów edukacyjnych, które są udostępniane konsumentom w formie webinarów na social mediach kancelarii.
W 2023 roku kancelaria uzyskała w swoich sprawach 351 wyroków w sądach I instancji i 104 wyroki w sądach II instancji. Po zsumowaniu statystyki są zbliżone względem tych z roku 2022, gdy w sprawach prowadzonych przez kancelarię zapadło kolejno 312 i 157 wyroków.
Kancelaria prezentuje nie tylko swoje sukcesy, ale także porażki, wyjaśniając, że nie wszyscy sędziowie uznają umowy frankowe za nieprawidłowe. W przypadku wyroków uzyskanych przez kancelarię w I instancji w ok. 87 proc. spraw stwierdzono nieważność umów, a w 1,1 proc. spraw zdecydowano o odfrankowieniu kredytów. W 9,4 proc. przypadków sędziowie wydali niekorzystne dla frankowiczów wyroki. Sytuacja znacząco poprawia się w sądach II instancji, gdzie w 94 proc. przypadków doszło do uznania kwestionowanych umów za nieważne, a w 3 proc. przypadków uchylono wyroki z I instancji i skierowano sprawy do ponownego rozpoznania.
Nr 6: Orski Dąbrowska Radcy Prawni sp.k.
Na miejscu szóstym uplasowała się kancelaria Orski Dąbrowska Radcy Prawni, która w 2023 roku uzyskała 181 wyroków w sądach I instancji (w tym 169 korzystnych dla swoich klientów) oraz 74 wyroki w sądach II instancji (w tym 73 korzystne dla klientów kancelarii). Sumarycznie podmiot uzyskał w latach 2016-2023 aż 653 frankowe wyroki, w tym 467 w sądach I instancji i 179 w sądach II instancji. Spośród wszystkich uzyskanych wyroków wydanych w I instancji 398 to zwycięstwa kancelarii. W II instancji kancelaria zaraportowała łącznie 164 zwycięstwa.