CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Frankowicze najnowsze wiadomości

Kredyty we frankach można teraz łatwo unieważnić w sądzie.

Anna Gromera Napisał Anna Gromera
4 lutego 2023
w Frankowicze najnowsze wiadomości
A A
0
Kredyty we frankach można teraz łatwo unieważnić w sądzie.
Share on FacebookShare on Twitter

Od ubiegłego roku banki w szerszym zakresie proponują frankowiczom zawieranie ugód, i choć jeszcze niedawno pojawiały się informacje, że sporo kredytobiorców zdecydowało się z tego rozwiązania skorzystać, to jednak mimo wszystko, zainteresowanie procesami sądowymi nie maleje. Kredytobiorcy decydują się na pozwanie banku z uwagi na rosnącą inflację, ciągłe podwyżki stóp procentowych i coraz wyższy kurs franka szwajcarskiego, lecz co bardzo istotne, pomimo iż w sądach toczą się tysiące procesów przeciwko bankom, widać wyraźnie, że sprawy frankowe mocno przyspieszają, zatem kredytobiorcy szybciej uzyskują korzystne wyroki. Wszystko wskazuje więc na to, że rok 2022 będzie rekordowy nie tylko pod względem liczby pozwów złożonych przeciwko bankom, lecz również z uwagi na liczbę zapadłych rozstrzygnięć.

Spis treści:

  • Banki przegrywają sprawy z Frankowiczami często i szybko.
  • Problemy z kredytami frankowymi szybko się nie skończą.
  • Sądy nie ułatwiają bankom, wyroki zapadają ekspresowo.

Banki przegrywają sprawy z Frankowiczami często i szybko.

W sprawach frankowych tak naprawdę już od kilku lat nie ma niespodzianek, gdyż od 2019 roku zdecydowana większość wydawanych orzeczeń jest korzystna dla kredytobiorców, jednak w przeciągu ostatnich kilku miesięcy dało się zauważyć, że wyroki zapadają bardzo szybko, więc sądy zdecydowanie przyspieszyły rozpoznawanie tego rodzaju spraw.

Z informacji zebranych przez kancelarię zajmującą się pomocą frankowiczom wynika, iż tylko przez pierwsze pół roku bieżącego roku, sądy rozstrzygnęły ponad 4 tysiące zainicjowanych procesów, przy czym z całą pewnością nie jest to liczba ostateczna.

Wiele wyroków nie zostało zapewne w tych statystykach ujętych, gdyż oficjalnie nie jest prowadzony żaden rejestr zapadłych orzeczeń, zatem do sporej liczby rozstrzygnięć dotrzeć nie można, zwłaszcza że sądy nadal bardzo często procesują w trybie zdalnym. Niemniej jednak, liczba ponad 4 tysięcy wyroków robi bardzo duże wrażenie, gdyż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wydanych zostało niespełna 2 800 orzeczeń, natomiast jeszcze rok wcześniej, tylko około 950.

Na czele tego niechlubnego rankingu plasuje się mBank, gdyż przeciwko temu bankowi wydano ponad 900 wyroków w pierwszych dwóch kwartałach bieżącego roku. Kolejne miejsce zajmuje PKO BP z blisko 600 wyrokami, choć ten bank jako pierwszy zaczął w szerokim zakresie proponować ugody frankowiczom, zgodne z rekomendacjami KNF, widać więc, że wdrożenie tego rozwiązania za bardzo sytuacji banku nie poprawiło.

W przedziale pomiędzy 400, a 500 wyroków znalazł się bank Millennium, Raiffeisen i bank BPH, natomiast bank Santander i Getin Noble Bank nie przekroczyły liczby 400 orzeczeń, choć są blisko tego wyniku. Najmniej wyroków sądy wydają przeciwko bankowi Alior i Bankowi Handlowemu. 

Wśród wyroków do których udało się dotrzeć, aż 97 procent orzeczeń było korzystnych dla kredytobiorców, czyli ponad 3 900 rozstrzygnięć uwzględniało zgłaszane przez frankowiczów żądania. Kredytobiorcy przegrali tylko 3 procent postępowań, co stanowi około 120 wyroków.

Zdecydowanie najczęściej dochodzonym roszczeniem jest unieważnienie zawartej umowy, szacuje się, że około 3 750 zapadłych rozstrzygnięć dotyczyło właśnie unieważnienia, pozostałe korzystne wyroki dotyczą przede wszystkim odfrankowienia podpisanego kontraktu.

Co istotne, w 2022 roku zapadło również wiele prawomocnych wyroków, szacuje się bowiem, że przez pierwsze pół roku sądy wydały ponad 650 prawomocnych orzeczeń, a przewaga frankowiczów nad bankami jest tutaj jeszcze większa, gdyż 98,5 procenta z tych wyroków było korzystnych dla kredytobiorców.

Problemy z kredytami frankowymi szybko się nie skończą.

Obecna sytuacja gospodarcza powoduje, że coraz więcej kredytobiorców decyduje się pozwać bank za kredyt frankowy, i choć banki robią co mogą by liczbę procesów ograniczyć, to jednak wielu frankowiczów tak naprawdę nie ma innego wyjścia, niż pozwać bank i w ten sposób pozbyć się ciążącego kredytu.

Na chwilę obecną aktywnych pozostaje około 410 tysięcy kredytów frankowych, zaś do sądów trafiło około 120 tysięcy spraw z tego zakresu, więc nawet połowa aktywnych umów nie została jeszcze zaskarżona.

Ponadto, na skutek niedawnej uchwały Sądu Najwyższego, na pozwanie banku najpewniej zdecyduje się kolejna grupa frankowiczów, a mianowicie kredytobiorcy- przedsiębiorcy, banki muszą więc być przygotowane, że liczba pozwów będzie tylko rosła.

Banki nie mogą również liczyć na to, że nagle kredytobiorcy zaczną dochodzić innych roszczeń niż unieważnienie zawartego kontraktu, a wszystko dlatego, gdyż dla frankowiczów jest to rozwiązanie najkorzystniejsze.

Unieważnienie umowy powoduje, że udzielony kredyt jest tak naprawdę darmowy, w takiej bowiem sytuacji kredytobiorca musi do banku oddać tylko równowartość otrzymanego kapitału, bez dodatkowych opłat i odsetek, a bank ma obowiązek zwrócić sumę wszystkich pobranych opłat i rat.

Na unieważnieniu kredytobiorcy zyskują więc czasem nawet kilkaset tysięcy złotych, banki z kolei nic na takich kredytach nie zarabiają. Dla banków nie jest również dobrą informacją to, że sądy w sprawach frankowych orzekają coraz szybciej, gdyż to powoduje, iż olbrzymie koszty z przegranych procesów rosną w zastraszającym tempie, więc rezerwy finansowe banków na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi muszą być coraz większe.

Sądy nie ułatwiają bankom, wyroki zapadają ekspresowo.

Jeszcze niedawno, na szybkie rozstrzygnięcie sprawy frankowej można było liczyć w sądach mniej obłożonych, gdzie postępowań frankowych było znacznie mniej, dziś jednak i najpopularniejsze wśród frankowiczów sądy orzekają bardzo szybko.

Najwięcej spraw mających za przedmiot umowy kredytowe odnoszące się do franka szwajcarskiego trafia oczywiście do Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie nawet utworzono specjalny wydział, dedykowany tylko sprawom frankowym, i właśnie z sądów apelacji warszawskiej płyną dla frankowiczów bardzo dobre wieści.

Postępowanie, które zakończyło się prawomocnym orzeczeniem w dniu 9 czerwca 2022 r., trwało łącznie tylko 15 miesięcy, wystarczyło więc niewiele ponad rok by umowę o kredyt frankowy unieważnić. Kredytobiorców przed sądami obydwóch instancji reprezentowała Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni, pozew przeciwko mBankowi został wniesiony do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sąd Okręgowy uwzględnił zgłaszane żądania, a więc wyrok unieważniający zawartą umowę, został wydany w dniu 16 listopada 2021 r., sygn. akt: XXVIII C 1933/21, bank jednak orzeczenie to zaskarżył, więc sprawa trafiła do sądu drugiej instancji. Jak już powyżej wskazano, Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 czerwca 2022 r., sygn. akt: I ACa 184/22, apelację banku oddalił, tym samym więc, prawomocny stał się wyrok, którym umowa została unieważniona.

W uzasadnieniu zajętego stanowiska Sąd wskazał, iż co do zasady zgadza się z ustaleniami Sądu Okręgowego, jednak nieważność umowy kredytowej wynika z zawartych w niej klauzul abuzywnych. Za niedozwolone postanowienia umowne sądy obydwóch instancji uznały zapisy dotyczące indeksacji, czyli przeliczania kwoty kredytu i poszczególnych rat, z uwagi więc, że zapisy te nie są wiążące dla kredytobiorców, to umowa stała się niewykonalna, a zatem należało stwierdzić jej nieważność.

Tylko o miesiąc dłużej, czyli 16 miesięcy, trwało natomiast postępowanie przeciwko Raiffeisen bank, w którym frankowiczów reprezentowała Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego. W tym przypadku, wyrok w pierwszej instancji również wydał Sąd Okręgowy w Warszawie, zatem orzeczeniem z dnia 30 lipca 2021 r., sygn. akt XXVIII C 1823/21, Sąd stwierdził nieważność umowy o frankowy kredyt hipoteczny. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się bank, więc została wniesiona apelacja, która finalnie została oddalona przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. akt: V ACa 844/21, zatem wydany wyrok jest prawomocny.

Sądy obydwóch instancji orzekające w przedmiotowej sprawie uznały, iż usunięcie z umowy zapisów dotyczących indeksacji powoduje, że umowa kredytowa staje się nieważna. Indeksacja przewidziana w umowie stanowi bowiem główne świadczenie, więc nie jest możliwe by bez niego umowa mogła dalej funkcjonować, jak również nie można zapisów tych zastąpić innymi regulacjami.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij30Tweet19
Anna Gromera

Anna Gromera

Śledzi orzecznictwo sądów. Sprawdza aktualne problemy kredytobiorców, przygląda się produktom bankowym sprawiającym problemy. Gromadzi informacje o najważniejszych wydarzeniach dla kredytobiorców.

Rekomendowane dla Ciebie

Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Napisał Michał Augustynowicz
26 września 2023
0
Obietnice wyborcze DLA Frankowiczów – już są wdrażane w życie!

Politycy liczą na to, że setki tysięcy frankowiczów skierują swoje sympatie wyborcze w kierunku, z którego spłynie do nich najwięcej obietnic. Mogą się jednak rozczarować. Kredytobiorcy, raz już...

Czytaj więcej

Frankowicze powinni pozwać banki po WYBORACH do Parlamentu? Będzie pomoc dla Frankowiczów?

Napisał Michał Augustynowicz
24 września 2023
0
Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Czy warto czekać z pozwem na spełnienie przez zwycięską partię obietnic wyborczych? Analizując dotychczasowy „wkład" dwóch głównych partii politycznych w rozwiązanie problemu kredytów frankowych wydaje się, że czekanie...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

Napisał Michał Augustynowicz
23 września 2023
0
Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

W czwartek 21 września br. sektor bankowy usłyszał kolejny niekorzystny dla siebie wyrok TSUE w sprawie o franki. Tym razem w Luksemburgu pochylono się nad sprawą C-139/22, co...

Czytaj więcej

Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Napisał Michał Augustynowicz
22 września 2023
0
Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Ile musi oddać bank frankowiczowi, gdy umowa kredytowa prawomocnie upadnie w sądzie? Do niedawna można by stwierdzić, że dokładnie tyle, ile otrzymał od klienta w ramach rat kapitałowo-odsetkowych,...

Czytaj więcej

Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Napisał Michał Augustynowicz
20 września 2023
0
Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Santander Bank Polska nie należy do grupy banków, które szybko zdecydowały się na oferowanie Frankowiczom ugód. Z czasem bank doszedł jednak do wniosku, że ugody opłacają mu się...

Czytaj więcej
Następny post
Oświadczenie o stosowaniu praktyk naruszających interesy konsumentów Raiffeisen – jakie to ma znaczenie dla Frankowiczów?

Oświadczenie o stosowaniu praktyk naruszających interesy konsumentów Raiffeisen - jakie to ma znaczenie dla Frankowiczów?

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony