Getin Bank to instytucja finansowa, która od dawna budzi dużo kontrowersji, a jej działania wielokrotnie były kwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bank ten został już kilka razy ukarany przez Urząd za stosowanie niedozwolonych praktyk wobec klientów oraz wprowadzanie ich w błąd, a suma nałożonych kar osiągnęła kilka milionów złotych, na tym jednak problemy banku się nie skończyły.
Jak większość banków działających w pierwszej dekadzie XXI wieku, Getin Bank również udzielał kredytów frankowych, a zawierane umowy kredytowe obarczone były licznymi wadami prawnymi, które dziś powodują, że sądy orzekają o nieważności takich umów. Frankowicze zaś coraz chętniej decydują się na prowadzenie procesu z bankiem, bo tak naprawdę jest to jedyne rozwiązanie by skutecznie uwolnić się od niekorzystnego kredytu, a fakt, że w sądach kredytobiorcy wygrywają prawie wszystkie procesy, powoduje, że nawet najwięksi przeciwnicy postępowań sądowych decydują się na złożenie pozwu.
Getin Bank wygrywa z frankowiczami tylko przypadkowo.
Statystyki dotyczące postępowań sądowych za ubiegły rok nie pozostawiają złudzeń i jasno dowodzą, że frankowicze w sądach mają wręcz miażdżącą przewagę nad praktycznie wszystkimi bankami. Tylko w minionym roku przeciwko Getin Bankowi, w pierwszej instancji, zapadło 341 wyroków z czego aż 336 uwzględniało roszczenia wysuwane przez posiadaczy kredytów frankowych, frankowicze wygrali zatem 99 procent postępowań! Bankowi udało się wygrać tylko 5 procesów, co stanowi 1 procent wszystkich wydanych wyroków, trudno więc nie mieć wrażenia, że wygrane banku to tak naprawdę „wypadek przy pracy” i łut szczęścia.


Równie niekorzystnie dla Getin Banku przedstawiają się dane dotyczące prawomocnych wyroków wydanych w 2021 roku, gdyż na 57 ostatecznych rozstrzygnięć, na korzyść kredytobiorców zapadło 56 wyroków, a tylko 1 orzeczenie zostało wydane po myśli banku. Procentowo te statystyki prezentują się nieco lepiej dla banku, frankowicze uzyskali bowiem korzystne i prawomocne wyroki w 98 procentach wszystkich przypadków, bank wygrał z kolei 2 procent postępowań, niemniej bank i tak nie ma powodów do radości, bo liczba postępowań, które przegrywa jest wręcz powalająca.
Frankowicze szturmują sądy w całej Polsce.
Problem z kredytami frankowymi nie dotyczy jednak tylko Getin Banku, gdyż z danych ujawnionych przez Związek Banków Polskich wynika, że tylko w 2021 roku (dane obejmują okres od stycznia do końca października) liczba procesów przeciwko bankom zwiększyła się aż o 33 tysiące nowych spraw, łącznie więc w sądach trwa ponad 71 tysięcy postępowań, w których kredytobiorcy kwestionują zawarte umowy kredytowe.
Co ciekawe, najbardziej obleganym przez frankowiczów sądem jest Sąd Okręgowy w Warszawie, czyli jedyny sąd w Polsce w którym utworzony został specjalny wydział przeznaczony tylko do rozpatrywania spraw frankowych. Nie jest tajemnicą, że warszawski sąd jest przychylny frankowiczom, być może więc z tego powodu tak dużo spraw przeciwko bankom kierowanych jest właśnie do tego sądu.
Tylko od kwietnia 2021 roku, a więc od momentu, gdy ów wydział został utworzony, do warszawskiego sądu wpłynęło blisko 15 tysięcy pozwów, a ponad 1 600 spraw zostało już rozstrzygniętych. Tak duże zainteresowanie sprawami frankowymi oraz korzystna dla frankowiczów linia orzecznicza, dla banków oznacza tylko jedno, konieczność tworzenia jeszcze większych rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi.
Getin Bank nie ma nic na swoją obronę.
Przykłady korzystnych dla frankowiczów orzeczeń uzyskanych względem Getin Banku można mnożyć, bo jak już powyżej wskazano, jest w czym wybierać, jednak na szczególną uwagę zasługuje wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Gliwicach z dnia 16 lutego 2021 r., sygn. akt: I C 363/20 w sprawie prowadzonej przez Kancelarię adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.
Orzeczeniem tym Sąd stwierdził nieważność zawartej umowy kredytowej, a w trakcie postępowania, które choć trwało tylko siedem miesięcy, wyznaczono dwie rozprawy. W przedmiotowej sprawie Sąd nie zdecydował się na ograniczenie postępowania dowodowego, przesłuchani zostali więc kredytobiorcy oraz świadek powołany przez bank, i właśnie tymi zeznaniami bank się pogrążył.
Świadek banku, którym były pracownik Getin Banku, przyznał, że bank nie posiadał żadnych procedur oraz wytycznych w zakresie udzielania kredytów odnoszących się do franka szwajcarskiego, a jedynym co się liczyło, to jak najwyższa sprzedaż, gdyż wynagrodzenie doradców uzależnione było od liczby zawartych umów.
Ponadto, zeznania świadka potwierdziły, że umowy o kredyty frankowe były zawierane według wzorca, który nie podlegał negocjacjom z klientem. Kredytobiorcy nie mieli możliwości by wcześniej zapoznać się z zawieraną umową, jak również nie byli informowani o ryzyku związanym z kredytem odnoszącym się do waluty obcej, nie przedstawiano im żadnych symulacji, ani historycznych danych dotyczących kursu franka szwajcarskiego. Świadek banku w pełni więc potwierdził twierdzenia zaprezentowane przez kredytobiorców w pozwie, a w świetle takich zeznań wyrok nie mógł być inny jak unieważniający zawartą umowę.
Getin Bank próbuje się bronić na różne sposoby.
Trzeba przyznać, że Getin Bank w sprawach frankowych nie składa broni i pomimo korzystnego dla frankowiczów orzecznictwa, w procesach wysuwa coraz to nowe argumenty mające doprowadzić do oddalenia roszczeń kredytobiorców. Tak było m.in. w sprawie prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie, która mimo wszystko zakończyła się wyrokiem unieważniającym umowę o kredyt hipoteczny.
W postępowaniu tym bank standardowo podnosił, że w zawartej umowie kredytowej nie ma klauzul stanowiących niedozwolone postanowienia umowne, a sama umowa nie jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami oraz nie narusza zasad współżycia społecznego, dodatkowo jednak, bank starał się podważyć status konsumenta po stronie kredytobiorców. W tym konkretnym przypadku kredytobiorcy byli bowiem z wykształcenia prawnikami, w ocenie banku właśnie więc z tego powodu kredytobiorcom nie należy się ochrona, gdyż posiadają ponadprzeciętne kwalifikacje. Z argumentacją tą nie zgodził się jednak Sąd i uznał, że umowa nie precyzuje sposobów ustalania kursów franka szwajcarskiego przez bank, więc klauzule indeksacyjne zawarte w umowie są sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego, a zatem umowa musi zostać unieważniona.
Sprawę o kredyt we frankach z Getin Bankiem można wygrać szybko.
Duża liczba procesów z bankami to nie jedyne co się wydarzyło w 2021 roku w zakresie spraw frankowych, gdyż na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy dało się również zauważyć, że procesy są prowadzone coraz sprawniej, a wyroki szybciej wydawane.
Do szybkiego unieważnienia umowy o kredyt frankowy zawartej z Getin Bankiem doszło m.in. w dniu 30 września 2021 r., kiedy to orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Olsztynie, sygn. akt. I C 929/20 prowadzona przez Kancelarię adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni, po 9-cio miesięcznym postępowaniu. W procesie Sąd ustalił, że kredytobiorca zawarł umowę o kredyt frankowy, gdyż nie miał zdolności by uzyskać kredyt złotówkowy, a podpisując umowę, nie miał możliwości negocjowania jej warunków.
Ponadto, kredytobiorca nie był świadomy tego jak zmienny jest kurs franka szwajcarskiego i że już w niedługim czasie po wypłacie kredytu saldo jego zadłużenia znacznie wzrośnie, gdyż bank będzie mógł dokonywać dowolnych przeliczeń w oparciu o kurs franka ustalony w tabeli banku. Poza brakiem odpowiedniego poinformowania kredytobiorcy, bank udzielił mu nieprawdziwych informacji, gdyż frank przedstawiony został jako waluta stabilna i bezpieczna, a sam kredyt w tej walucie jako najtańszy, umowa ta musiała więc zostać przez Sąd unieważniona.