Kredyty frankowe DEUTSCHE BANK mają poważne wady prawne. Pogląd co do wadliwego charakteru tych umów ukształtował się już stosunkowo mocno, chociaż nie było tak od początku. W momencie kiedy w sądach pojawiały się pierwsze pozwy przeciwko bankom, umowy kredytów denominowanych DEUTSCHE BANKU uchodziły za trudniejsze do zakwestionowania. Powodem był skomplikowany język, klauzule abuzywne rozsiane po różnych fragmentach dokumentacji kredytowej, a przede wszystkim lansowana przez bank teza o walutowym charakterze tych umów i możliwości spłaty zadłużenia bezpośrednio w CHF. Przez kilka lat orzecznictwo w sprawie kredytów DEUTSCHE BANKU mocno ewoluowało. Dzisiaj prawnicy i sędziowie nie mają wątpliwości, że przedmiotowe umowy są jednymi z najbardziej wadliwych na rynku, dlatego sądy masowo je unieważniają. Frankowicze wygrywają zdecydowanie ponad 90 proc. spraw, a niejednokrotnie dzieje się to w tempie ekspresowym, tak jak w omówionym niżej postępowaniu o sygn. akt. I ACa 1406/21, gdzie prawomocny wyrok unieważniający umowę DEUTSCHE BANKU zapadł w okresie 1 roku.
- Umowy kredytów denominowanych Deutsche Banku zawierają istotne wady prawne, na podstawie których można dochodzić w sądzie ich nieważności. Na mocy decyzji Prezesa UOKiK, postanowienia umów Deutsche Banku odnoszące się do mechanizmu denominacji zostały wpisane na listę klauzul abuzywnych i na skutek tego nie są one wiążące dla konsumentów. Prawnicy dostrzegają w umowach Deutsche Banku także inne wady skutkujące ich bezwzględną nieważnością, na co mogą powoływać się osoby pozbawione statusu konsumenta, np. przedsiębiorcy. Wadą tą jest brak w umowie kwoty kredytu w PLN, co narusza art. 69 ustawy Prawo bankowe.
- Jedynym sposobem na pozbycie się toksycznego kredytu w Deutsche Banku jest złożenie pozwu i domaganie się w sądzie unieważnienia umowy lub odfrankowienia kredytu. Oba rozstrzygnięcia są korzystne dla kredytobiorców, chociaż najwięcej korzyści finansowych i pozamaterialnych wiąże się z wyrokiem unieważniającym umowę w całości.
- Deutsche Bank proponuje wybranym kredytobiorcom skrajnie niekorzystne warunki ugód, żądając w zamian podpisania oświadczenia o zrzeczeniu się praw i roszczeń z tytułu wadliwej umowy frankowej i rezygnacji z dochodzenia ich w sądzie.
- Kredytobiorcy frankowi wygrywają z Deutsche Bankiem niemal wszystkie sprawy sądowe, zwłaszcza jeśli dysponują wsparciem doświadczonej kancelarii frankowej. W dalszej części artykułu przybliżamy trzy sprawy zakończone szybkimi wygranymi kredytobiorców z Deutsche Bankiem.
Wady umów frankowych DEUTSCHE BANKU
Deutsche Bank udzielał w Polsce w latach 2006-2009 kredytów denominowanych kursem CHF. Ich cechą charakterystyczną było określenie w umowie kwoty kredytu w CHF, natomiast wypłata następowała w złotówkach po uprzednim przeliczeniu wartości w walucie według kursu kupna z tabeli banku. Raty spłacane były w złotówkach po przeliczeniu wartości w walucie według kursu sprzedaży z tabeli bankowej.
Opisany mechanizm denominacji, na mocy decyzji Prezesa UOKiK z dnia 31.12.2018 r. nr DOZIK-9/2018, został zakwalifikowany do niedozwolonych postanowień umownych (klauzul abuzywnych), które nie wiążą konsumenta.
Zawarte w umowach Deutsche Banku klauzule abuzywne to nie jedyne wady prawne tych kredytów. Kredytobiorca w momencie zawierania umowy nie znał sumy w PLN, która zostanie mu udostępniona i nie wiedział czy wystarczy ona do zrealizowania celu kredytowania.
Wartość kredytu w PLN była znana dopiero w dniu wypłaty, kiedy bank dokonywał przeliczenia po kursie kupna waluty. Niejednokrotnie kwota ta rozmijała się z kwotą z wniosku kredytowego, tj. przewyższała sumę potrzebną do zrealizowania celu kredytu (np. zakupu nieruchomości) lub była niewystarczająca. Zgodnie z art. 69 ustawy Prawo bankowe, bank powinien oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony ściśle określoną kwotę środków pieniężnych.
Tymczasem w umowie określona była kwota w CHF, która nie była udostępniania kredytobiorcom. Brak w umowie kwoty kredytu w PLN to wada skutkująca bezwzględną nieważnością umowy kredytowej. Na bezwzględną nieważność umowy mogą powoływać się także osoby pozbawione statusu konsumenta, np. przedsiębiorcy.
Unieważnienie umowy jedynym sposobem na pozbycie się nieuczciwego kredytu DEUTSCHE BANKU
Jedynym sposobem na uwolnienie się od nieuczciwego kredytu frankowego Deutsche Banku jest skierowanie do sądu pozwu przeciwko bankowi i domaganie się unieważnienia umowy. Prawomocny wyrok unieważniający umowę oznacza, że nie trzeba dalej spłacać rat kredytowych, a z bankiem należy rozliczyć się tylko do wysokości pożyczonego kapitału, bez odsetek.
Dodatkowo, jeśli sąd orzeknie nieważność w oparciu o teorię dwóch kondykcji i zasądzi na rzecz kredytobiorcy zwrot sum w CHF, można sporo zyskać na różnicach kursowych, bo kurs franka jest obecnie znacznie wyższy niż w minionych okresach, kiedy raty były spłacane.
Ciekawe: Jak samodzielnie sprawdzić czy można pozwać bank i zweryfikować swoją umowę o kredyt we frankach
Z uwagi na wysokie stopy procentowe, premią za czas oczekiwania na wyrok są naprawdę wysokie odsetki za opóźnienie (aktualna stawka to 12 proc.), które bank musi zapłacić kredytobiorcy po wyroku unieważniającym umowę.
Niematerialną korzyścią z wyroku unieważniającego umowę jest prawo do wykreślenia hipoteki banku i możliwość swobodnego dysponowania nieruchomością.
Ugody DEUTSCHE BANK skrajnie nieopłacalne
Od kilku tygodni Deutsche Bank oferuje wybranym kredytobiorcom ugody na własnych warunkach, które nie mają nic wspólnego z wytycznymi Szefa KNF. Są one skrajnie niekorzystne dla Frankowiczów.
Bank proponuje niektórym kredytobiorcom możliwość wcześniejszej spłaty pozostałej części zadłużenia we frankach po kursie około 20 proc. niższym niż aktualny kurs rynkowy, ale o wiele wyższym niż początkowy. Oferty w zakresie proponowanych kursów są niejednorodne, a bank dostosowuje je do indywidualnej sytuacji klienta.
W zamian żąda podpisania oświadczenia o braku roszczeń i praw związanych z umową frankową, jak również deklaracji, że klient nie będzie ich w przyszłości dochodzić w sądzie.
Warunki ugód Deutsche Banku są wyjątkowo niekorzystne, bo klient spłacając kredyt po kursie znacznie wyższym niż początkowy realizuje stratę na różnicach kursowych i zamyka sobie możliwość odzyskania nadpłat powstałych w wyniku przeliczania spłaconych już rat po kursie waluty.
Ponadto podpisując oświadczenie o rezygnacji z praw z tytułu nieuczciwej i wadliwej umowy frankowej zamyka drogę do dochodzenia roszczeń w sądzie.
Przykłady wygranych z DEUTSCHE BANKIEM
W sądach w całym kraju zapada coraz więcej nieprawomocnych i prawomocnych wyroków unieważniających umowy kredytowe Deutsche Banku. Sprawy sądowe toczące się przeciwko temu bankowi są procedowane coraz sprawniej, gdyż sędziowie nie mają najmniejszych wątpliwości co do ich abuzywnego charakteru i innych wad, skutkujących bezwzględną nieważnością. Oto przykłady trzech podstępowań zakończonych wyrokami unieważniającymi umowy Deutsche Banku w ekspresowym tempie. We wszystkich sprawach kredytobiorców reprezentowała Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.
Prawomocne unieważnienie umowy Deutsche Bank w 12 miesięcy we Wrocławiu
W dniu 17 lutego 2022 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w ramach postępowania o sygn. akt I ACa 1406/21 oddalił apelację Deutsche Banku od wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy z dnia 1 lipca 2021 r. do sprawy o sygn. akt I C 530/20, na mocy którego umowa kredytowa została uznana za nieważną. W ten sposób umowa Deutsche Banku stała się prawomocnie nieważna po upływie zaledwie 1 roku od wniesienia pozwu. Jest to absolutny rekord w skali kraju!
Sądy I i II instancji zgodziły się, że zakwestionowana umowa zawiera niedozwolone postanowienia odnoszące się do mechanizmu denominacji, po wyeliminowaniu których nie może być kontynuowana. Sąd Okręgowy w Legnicy zwrócił uwagę na szereg nieprawidłowości, jakich dopuścił się bank przy zawieraniu umowy.
Przede wszystkim nie poinformował on klientów w sposób dostateczny na temat ryzyka wiążącego się z zaciągnięciem kredytu waloryzowanego kursem CHF, a nawet wprowadził ich w błąd co do stabilności szwajcarskiej waluty.
Rozpatrujący apelację banku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu z kolei skupił się na dowolności banku w kreowaniu wysokości zobowiązania kredytobiorców, poprzez zastosowanie dwóch różnych kursów waluty (kursu kupna i kursu sprzedaży), a dodatkowo ustalanie ich w sposób arbitralny.
Unieważnienie umowy Deutsche Banku w 2 lata w Warszawie, bez rozprawy
Kolejna sprawa dotycząca umowy Deutsche Banku prowadzona przez Kancelarię Adwokacką Paweł Borowski zakończyła się wyrokiem unieważniającym umowę w I instancji wydanym w dniu 4 listopada 2021 przez Sąd Okręgowy w Warszawie do sprawy o sygn. akt XXVIII C 2797/21. Dodatkowo na rzecz kredytobiorcy zasądzone zostały znaczne kwoty w PLN i CHF (100.388,77 zł oraz 37.705,41 CHF).
W ramach sprawy nie odbyła się ani jedna rozprawa, a wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym, wyłącznie w oparciu o zgromadzone dokumenty i pisma procesowe. Sprawa zakończyłaby się z pewnością jeszcze szybciej, gdyby nie fakt, że była kilkukrotnie przenoszona pomiędzy różnymi wydziałami.
Prawomocne unieważnienie umowy Deutsche Banku w 2 lata w Warszawie
Bardzo szybko jak na warunki sądów warszawskich doszło do prawomocnego unieważnienia umowy Deutsche Banku, którą zawarli klienci Kancelarii Adwokackiej Paweł Borowski. W dniu 4 listopada 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w ramach sprawy o sygn. akt V ACa 484/21 oddalił apelację banku od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2021 r. do sprawy o sygn. akt II C 2006/20, na mocy którego zakwestionowana przez kredytobiorców umowa została uznana za nieważną. Do prawomocnego wyroku unieważniającego umowę doszło więc po 2 latach trwania postępowania w dwóch instancjach.
Zarówno sądy I jak i II instancji zgodziły się co do tego, że umowa Deutsche Banku jest sprzeczna z art. 69 ustawy Prawo bankowe, gdyż nie określa kwoty kredytu w PLN. Fakt iż kwota kredytu nie była nominalnie oznaczona w umowie w złotówkach, a znana była dopiero po uruchomieniu kredytu, skutkuje nieważnością umowy.
Umowa nie zawierała też konsensusu stron co do rzeczywistej kwoty kredytu, co przejawiało się różnicą pomiędzy kwotą wnioskowaną a wypłaconą. W tym przypadku dysproporcja była znaczna, gdyż kredytobiorca otrzymał ponad 12 tys. zł więcej niż pierwotnie umówił się z bankiem.
Warszawskie sądy nie miały też wątpliwości, że umowa Deutsche Banku zawiera postanowienia abuzywne odnoszące się do głównych świadczeń stron, a odwołania w umowie do kursu z tabel bankowych naruszają dobre obyczaje oraz interes konsumenta.