Mówi się, że „nie ma wagonika, którego nie da się odpiąć”, dziś jednak okazuje się, że nie ma umowy frankowej, której nie da się unieważnić. Wszystkie kontrakty frankowe konstruowane były w podobny sposób, jednak jedne banki lepiej się zabezpieczyły, a inne gorzej, dlatego dziś część umów frankowych z łatwością można unieważnić, lecz są też takie kontrakty, które spędzają sen z powiek pełnomocnikom kredytobiorców. Determinacja i doświadczenie w procesach z bankami powodują jednak, że i trudne umowy frankowe da się unieważnić, dla frankowiczów jest to więc bardzo dobra wiadomość, bo już nie ma banku, który nie przegrałby choć jednej sprawy frankowej.
Prawomocne unieważnienie umowy Fortis Banku.
Fortis Bank był bankiem uniwersalnym, który od 2009 r. należy do grupy BNP Paribas, zatem kredytobiorcy, którzy zawarli umowę o kredyt frankowy z Fortisem, dziś z roszczeniami występują przeciwko BNP Paribas. Może to nieco dziwić, lecz uznaje się, iż umowy frankowe Fortis Banku to jedne z najtrudniejszych kontraktów do unieważnienia, a stopień ich skomplikowania jest tak duży, że jeszcze niedawno spory odsetek kancelarii frankowych w ogóle nie podejmowało się prowadzenia spraw dotyczących tych właśnie umów.
Na szczęście jednak, niektóre kancelarie nie dały za wygraną i prowadziły procesy o unieważnienie kontraktu Fortis Banku, efekt jest więc taki, że dziś mamy już prawomocnie unieważnione właśnie te umowy.
O sukcesie w sprawie przeciwko BNP Paribas (dotyczącej umowy o kredyt frankowy Fortis Banku), niedawno informowała Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni, która w dniu 18 listopada 2021 roku, przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie, uzyskała prawomocne orzeczenie unieważniające zawarty kontrakt.
Przedmiotowa sprawa była o tyle ciekawa i jednocześnie przez to trudna, gdyż kredytobiorca był przez wiele lat zawodowo związany z bankami, a nawet pełnił funkcję dyrektora oddziału Fortis Banku, więc Sąd aż trzykrotnie go podczas procesu przesłuchiwał.
W pierwszej instancji orzeczenie w przedmiotowej sprawie zostało wydane przez Sąd Okręgowy w Lublinie w dniu 29 października 2020 r., sygn. akt: I C 10/19, i pomimo że wzorzec umowy Fortis Banku jest bardzo trudny do podważenia, oraz z uwagi na fakt, że kredytobiorca znał się na bankowości z racji wykonywanej pracy, Sąd stwierdził nieważność zawartej umowy.
Prawnicy podczas procesu mieli ręce pełne roboty, udało im się jednakże przekonać Sąd do swojego stanowiska i na swoją korzyść wykorzystać fakt, że kredytobiorca pracował wcześniej w banku. Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało bowiem, że bank posługiwał się tak dużą dezinformacją wobec swoich klientów, iż nawet osoba obeznana z rynkiem finansowym, nie miała świadomości na temat ekonomicznych konsekwencji płynących z zaciągnięcia kredytu powiązanego z walutą obcą.
Ponadto, kredytobiorca nie mógł w żaden sposób wpływać na treść umowy, więc bank nawet w tej sytuacji, zawierając umowę z osobą z odpowiednią wiedzą finansową, był w stanie wykorzystać swoją przewagę nad kredytobiorcą.
Wskazane orzeczenie zostało przez bank zaskarżone apelacją, i jak już zasygnalizowano, Sąd Apelacyjny z twierdzeniami banku się nie zgodził i oddalił apelację, przez co wyrok unieważniający kontrakt stał się prawomocny.
Sąd drugiej instancji podzielił ustalenia dokonane przez Sąd Okręgowy, zgodził się więc, że zawarty kontrakt nie zawiera podstawowych i wymaganych przez prawo warunków umowy kredytu, gdyż nie wskazano w nim m.in. kwoty kredytu. Sprzeczność z obowiązującymi przepisami była w ocenie Sądu wystarczającą przesłanką by umowę o kredyt unieważnić, dlatego też Sąd nie rozważał już czy zapisy zawarte w kontrakcie stanowią niedozwolone postanowienia umowne.
Sądy orzekają o nieważności kredytów we frankach Fortis Banku bardzo szybko.
W dniu 14 marca 2022 r., po zaledwie 10 miesiącach od wniesienia pozwu, Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o sygn. XXVIII C 5676/21, stwierdził nieważność umowy frankowej Fortis Banku, w procesie kredytobiorców również reprezentowała Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni.
Pozwanym był następca prawny Fortisa, czyli BNP Paribas, a stwierdzenie nieważności kontraktu nastąpiło tak naprawdę z kilku powodów.
Przede wszystkim Sąd uznał, iż strony zawartej umowy nie osiągnęły porozumienia co do rzeczywistej kwoty kredytu. Kredytobiorcy wnioskowali o kredyt w wysokości 200 000 zł, w umowie kwota kredytu została jednak wyrażona we frankach szwajcarskich, zaś jej wypłata nastąpiła w złotówkach, jednak po przeliczeniu franków na złotówki, kredytobiorcy nie otrzymali więc kredytu o który się ubiegali.
Zdaniem Sądu orzekającego, umowa kredytowa w takim kształcie godziła w cel tej instytucji, a ponadto, bank naruszył zasadę dobrych obyczajów, gdyż świadomie wprowadził kredytobiorców w błąd w zakresie kosztów takiej umowy.
Po 10 miesiącach od złożenia pozwu Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni, również przed Sąd Okręgowym w Warszawie, i również w sprawie przeciwko BNP Paribas, uzyskała kolejny korzystny wyrok, którym umowa o kredyt frankowy Fortis Banku została unieważniona.
Przedmiotowe orzeczenie zapadło w dniu 1 kwietnia 2022 r., sygn. akt. XXVIII C 4895/21, a unieważnienie nastąpiło z powodu sprzeczności kontraktu z właściwością stosunku zobowiązaniowego, co stanowi przekroczenie zasady swobody umów.
Ponadto, Sąd uznał, że wskazana umowa powinna zostać unieważniona również z powodu usunięcia z niej klauzul walutowych.
Sąd zgodził się ze stanowiskiem pełnomocnika kredytobiorców, iż nieuprawnione przez bank było samodzielne ustalanie kursów franka szwajcarskiego, z pominięciem jakichkolwiek kryteriów ustalania ich wysokości.
Brak takich kryteriów powoduje bowiem, że zapisy umowy nie są jasne i dają bankowi dużą swobodę do obarczania kredytobiorców ryzykiem kursowym, naruszając tym samym równorzędność stron umowy. Kontrakt ten nie mógł więc dużej obowiązywać.