CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Poradnik Frankowicza

Kiedy można wnieść o unieważnienie kredytu hipotecznego we frankach?

Barbara Gawrońska Napisał Barbara Gawrońska
4 lutego 2023
w Poradnik Frankowicza
A A
0
Kiedy można wnieść o unieważnienie kredytu hipotecznego we frankach?
Share on FacebookShare on Twitter

Unieważnienie kredytu we frankach jest tym, do czego dążą tysiące frankowiczów w Polsce. Powodów jest co najmniej kilka – niekorzystne klauzule przeliczeniowe w umowie i słabnąca złotówka to tylko niektóre z nich. Czy każdą umowę o kredyt waloryzowany do franka da się unieważnić? Czy może się zdarzyć, że pozwanie banku okaże się nieopłacalne, a jeśli tak, to kiedy?

Spis treści:

  • Kto i kiedy może unieważnić umowę kredytową waloryzowaną do CHF?
    • Największe możliwości na unieważnienie kredytu we frankach mają osoby, które:
  • Jakie są powody, dla których konsument może unieważnić umowę frankową?
  • Czy przedsiębiorca może unieważnić kredyt we frankach?
  • Czy zdarzają się przypadki, gdy nie opłaca się pozywać banku za kredyt we frankach?

Kto i kiedy może unieważnić umowę kredytową waloryzowaną do CHF?

Obecne orzecznictwo polskich sądów jest niezwykle przychylne kredytobiorcom frankowym, którzy chcieliby zakwestionować swoją umowę.

Największe możliwości na unieważnienie kredytu we frankach mają osoby, które:

  • w umowie z bankiem miały status konsumenta
  • zaciągnęły kredyt na cele prywatne (np. zakup lokalu mieszkalnego)
  • nie posiadają wykształcenia ekonomicznego lub innego związanego z finansami
  • nie podpisały ugody z bankiem, na mocy której kredyt w CHF został zmieniony w zobowiązanie złotówkowe
  • nie negocjowały indywidualnie swojej umowy kredytowej.

Kredytobiorca, który spełnia te warunki, ma dziś ogromne szanse na to, aby odzyskać wpłacone bankowi środki. Jest to możliwe nawet w przypadku tych frankowiczów, którzy spłacili już swój kredyt.

Potwierdza to wrześniowy wyrok TSUE, z którego wynika, że roszczenie kredytobiorcy będącego konsumentem nie może się przedawnić, jeśli nie zdawał on sobie sprawy z abuzywnego charakteru warunków umownych kredytu. Ta decyzja unijnego organu daje argument do odzyskania nawet tych rat kredytu, które zostały spłacone ponad 10 lat temu, czyli teoretycznie powinny być już przedawnione.

Jakie są powody, dla których konsument może unieważnić umowę frankową?

Umowy kredytów waloryzowanych do CHF są dziś na masową skalę unieważniane przez sądy okręgowe w całej Polsce. Podstawą do tego jest przede wszystkim występowanie w tych umowach niedozwolonych klauzul, w tym mechanizmów indeksacyjnych dających bankowi możliwość arbitralnego kształtowania kursu walutowego.

Kwota kredytu w umowie była na ogół wyrażona we frankach szwajcarskich, a wypłata kapitału następowała w złotych polskich. Bank najczęściej nie udostępniał klientowi możliwości samodzielnego obliczenia kursu, po którym przeliczane było zobowiązanie, zatem kredytobiorca podpisujący umowę nie wiedział, jaka kwota zostanie mu wypłacona.

W praktyce okazywało się, że bank zarówno przy przeliczaniu kapitału kredytu z CHF na PLN, jak i przy wyliczaniu salda zadłużenia posługiwał się kursami niekorzystnymi dla kredytobiorcy. Sam brak w umowie informacji o kwocie udzielanego kredytu wyrażonej w PLN powoduje, że taka umowa jest sprzeczna z ustawą prawo bankowe, co również jest istotną przesłanką do unieważnienia kredytu.

Kolejna kwestia to niedochowanie obowiązku informacyjnego ciążącego na kredytodawcy, który powinien poinformować konsumenta o ryzyku związanym z zaciąganiem zobowiązania w obcej walucie. W praktyce informacja udzielana kredytobiorcom była niewystarczająca lub wręcz doradca w banku bagatelizował ryzyko kursowe, przekonując konsumenta, że frank to niezwykle stabilna waluta i z pewnością nie zanotuje gwałtownych wzrostów.

Konstruując dokumenty kredytów waloryzowanych do CHF, banki obarczały całkowitym ryzykiem wahań kursu walutowego słabszą stronę umowy, czyli kredytobiorcę, który przeważnie nie miał wpływu na kształt zaproponowanych mu warunków.

Czy przedsiębiorca może unieważnić kredyt we frankach?

Część posiadaczy kredytu frankowego to osoby prowadzące działalność gospodarczą lub takie, które zaciągnęły kredyt na zakup mieszkania pod inwestycję. Jeśli cel kredytowy wymieniony w umowie z bankiem był powiązany z działalnością zarobkową, kredytobiorca najprawdopodobniej nie zostanie przez sąd uznany za konsumenta.

To oznacza, że taki frankowicz nie może powołać się na obecność w swojej umowie klauzul niedozwolonych, albowiem prawo w tym zakresie chroni tylko konsumentów.

Niemniej jednak kredytobiorca ma inne podstawy prawne, by unieważnić swoją umowę – będzie to znacznie łatwiejsze po kwietniowej uchwale Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która wprost uznała, że jednostronne kształtowanie przez kredytodawcę kursu walutowego bez odniesienia do obiektywnych kryteriów (jak np. kurs średni NBP) jest sprzeczne z naturą stosunku prawnego. Jest to argument w walce o unieważnienie umowy kredytu waloryzowanego do CHF, gdy kredytobiorca nie jest objęty ochroną konsumencką.

Czy zdarzają się przypadki, gdy nie opłaca się pozywać banku za kredyt we frankach?

Zdecydowana większość frankowiczów może dziś unieważnić swój kredyt, o czym świadczą statystyki – aż 92% wyroków w sprawach frankowych to unieważnienia umowy w całości. W kilku procentach przypadków sądy orzekają o odfrankowieniu umowy, czyli przeliczeniu jej od początku na złotówki przy zachowaniu obecnego wskaźnika oprocentowania.

Banki na chwilę obecną wygrywają ok. 3% spraw i prawdopodobnie ilość sukcesów będzie się w ich przypadku systematycznie kurczyć – kolejne uchwały Izby Cywilnej SN i wyroki TSUE jasno wskazują, że racja jest po stronie kredytobiorców.

Sporadycznie może się jednak zdarzyć, że pozwanie banku będzie nieopłacalne. Do takiej sytuacji może dojść np. wówczas, gdy pozew chce złożyć przedsiębiorca, który zaciągnął kredyt w 2004 roku, po czym w całości spłacił go przed 2019 rokiem. Roszczenia kredytobiorców niebędących konsumentami przedawniają się już po 3 latach. Wrześniowy wyrok TSUE w sprawie C-82/21 nie ułatwi im walki o zwrot roszczeń, ponieważ dotyczył sytuacji konsumentów, a nie przedsiębiorców.

Pod górkę w sporze z bankiem może mieć również osoba, która posiada staranne wykształcenie ekonomiczne i/lub pracowała w banku przy udzielaniu kredytów frankowych albo wręcz opracowywała ich warunki umowne. Taki kredytobiorca miałby poważne trudności z udowodnieniem w sądzie, iż nie zdawał sobie sprawy z ryzyka walutowego ani nie rozumiał istoty zobowiązania waloryzowanego do franka.

Należy przy tym podkreślić, że każda sytuacja jest inna, tak więc decyzję o pozwaniu banku lub zaniechaniu składania pozwu powinno się podejmować zawsze po konsultacji z prawnikiem.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij30Tweet19
Barbara Gawrońska

Barbara Gawrońska

Dziennikarka, specjalizuje w dawaniu prostych odpowiedzi na skomplikowane i nietypowe pytania oraz tłumaczeniu trudnych zagadnień prawnych na zrozumiały język.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
1 sierpnia 2023
0
Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Kancelarie prawne przestrzegają Frankowiczów przed zbyt długim zwlekaniem ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Powodem jest możliwość podnoszenia przez banki zarzutu przedawnienia roszczeń. Co prawda, zgodnie z orzecznictwem TSUE...

Czytaj więcej

PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Napisał Anna Gromera
19 czerwca 2023
0
PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Uzyskanie dochodu przez podatnika jest w Polsce związane z powstaniem obowiązku podatkowego. Jak ta reguła ma się do korzyści, które uzyskują frankowicze na drodze sądowej, doprowadzając do prawomocnego...

Czytaj więcej

Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Napisał Alina Kownacka
16 czerwca 2023
0
Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu przeciwko bankowi duża część frankowiczów stara się znaleźć informację o tym, ile można zyskać na wygranej sprawie frankowej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie...

Czytaj więcej

Jak spłacić kredyt we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
25 maja 2023
0
Jak spłacić kredyt we frankach?

Na pewno wielu kredytobiorców, którzy posiadają zobowiązanie we frankach, zastanawia się, czy warto spłacać kredyt w tej walucie. Zdaniem ekonomistów, jednorazowa spłata kredytu we frankach jest w tej...

Czytaj więcej

Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Napisał Michał Augustynowicz
3 kwietnia 2023
0
Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Kredyty frankowe, które dziś są kwestionowane w sądach, były najczęściej zaciągane w latach 2004-2008. Nie da się ukryć, że od tego czasu sytuacja życiowa wielu posiadaczy tych zobowiązań...

Czytaj więcej
Następny post
Uwaga na kredyty ze stałym oprocentowaniem. Zaraz będą z nimi problemy jak z kredytami we frankach

Uwaga na kredyty ze stałym oprocentowaniem. Zaraz będą z nimi problemy jak z kredytami we frankach

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony