Wybór dobrej kancelarii do obsługi sprawy frankowej wymaga czasu i dokładnej weryfikacji ofert. Propozycji na rynku jest naprawdę całe mnóstwo i nawet nie trzeba specjalnie się wysilać aby natknąć się na reklamę spółek, które oferują „pomoc Frankowiczom”. Niejednokrotnie wystarczy przejrzeć skrzynkę mailową, gdzie w postaci spamu spływają różne z pozoru „atrakcyjne” oferty. Podmioty określające się mianem „kancelarii frankowych” prześcigają się w chwytach marketingowych, promocjach i kuszących propozycjach podjęcia sprawy za 0 złotych oraz oferują pakiety gwarancji. Na tego typu oferty należy w szczególności uważać, bo z całą pewnością nie pochodzą one od renomowanych kancelarii adwokackich i radcowskich, gdyż profesjonalni pełnomocnicy nigdy nie składają obietnic bez pokrycia.
- Osoby podające się za ekspertów lub będące twarzami kancelarii frankowych często nie mają wykształcenia prawnego. Sytuacja dotyczy w szczególności podmiotów, które nachalnie reklamują się na portalach społecznościowych, zamieszczają swoje oferty w porównywarkach internetowych lub rozsyłają spam na skrzynki mailowe.
- Podjęcie współpracy z pseudokancelarią, zwłaszcza prowadzoną w formie spółki z o.o., może wiązać się z dużym ryzykiem. Oferty tego typu podmiotów wyglądają z pozoru na atrakcyjne finansowo i bezpieczne, a w rzeczywistości trzeba zapłacić za poprowadzenie sprawy nawet kilkaset tysięcy złotych w formie tzw. success fee.
- Zawsze trzeba zweryfikować przy pomocy dostępnych online rejestrów czy za ofertą stoi prawdziwa kancelaria prawna prowadzona przez adwokatów lub radców prawnych.
- Profesjonalni pełnomocnicy nie oferują pakietów gwarancji w sprawach od nich niezależnych. Są to wyłącznie chwyty marketingowe podmiotów desperacko pozyskujących klientów.
- Sprawę frankową najlepiej powierzyć kancelarii prowadzonej przez adwokatów lub radców prawnych, która ma na koncie co najmniej 400 wygranych spraw frankowych.
Uwaga na osoby podające się za „ekspertów” od spraw frankowych
Wiele osób nie ma świadomości, że rynek usług prawnych w Polsce nie jest do końca uregulowany i podmiot określający się mianem „kancelarii” lub „kancelarii frankowej” może założyć każdy, nawet osoba bez wykształcenia prawniczego, bez matury lub karana. Osoby podające się za ekspertów od spraw frankowych tak naprawdę mogą być laikami w tej dziedzinie.
Na rynku funkcjonuje cała rzesza podmiotów i mało doświadczonych kancelarii prawnych, które dotąd specjalizowały się w zupełnie innym obszarze, a teraz chcą zarobić na sprawach frankowych. Nie mają one zbyt wielu atutów, dlatego wykorzystują pośredników i handlowców do pozyskiwania klientów.
Często przybiera to formę agresywnego marketingu, wydzwaniania na przypadkowe numery telefonów, wykorzystywania płatnej reklamy na portalach społecznościowych i zaśmiecania skrzynek mailowych spamem.
Na takie działania nie mogą pozwolić sobie kancelarie prowadzone przez adwokatów i radców prawnych, bo zakazuje im tego kodeks etyki zawodowej.
Tanie chwyty marketingowe wykorzystywane przez pseudokancelarie:
- 0 zł za przyjęcie sprawy do prowadzenia
- gwarancja zwrotu wszystkich kosztów w przypadku przegranej
- gwarancja uzyskania sądowego zabezpieczenia roszczeń i wstrzymania spłaty rat w ciągu kilku miesięcy po zleceniu sprawy
Kto kryje się za tymi z pozoru atrakcyjnymi ofertami? Najczęściej są to firmy prowadzone przez osoby bez wykształcenia prawnego, które podają się za ekspertów i wprowadzają tym samym klientów w błąd.
Takie oferty zamieszczają także pośrednicy i handlowcy pozyskujący klientów dla mało doświadczonych kancelarii prawnych lub dla kancelarii nastawionych na wysokie stawki, których nie mogą oferować bezpośrednio z uwagi na zakazy wynikające z kodeksu etyki radców prawnych.
Jak zweryfikować kancelarie od kredytu we frankach?
Pierwszym krokiem w celu zweryfikowania czy osoba, z którą rozmawiamy jest w rzeczywistości adwokatem lub radcą prawnym jest zasięgnięcie informacji w dostępnych online rejestrach, tj. w rejestrze adwokatów i aplikantów adwokackich https://rejestradwokatow.pl/adwokat oraz w rejestrze radców prawnych https://rejestrradcow.pl/Home/Index. Sprawdzenia warto także przeprowadzić względem osoby, która reprezentuje daną kancelarię bądź jest jej właścicielem.
Trzeba przy tym wiedzieć, że kancelarie adwokackie i kancelarie radców prawnych mogą być prowadzone tylko jako indywidualna działalność gospodarcza oraz w formie spółki cywilnej lub spółek osobowych (jawna, partnerska, komandytowa). Firmy posiadające formę spółek kapitałowych, w tym spółek z o.o., nie są kancelariami prawnymi.
Dlatego kolejnym krokiem po sprawdzeniach w rejestrach profesjonalnych pełnomocników powinno być ustalenie formy prawnej danego podmiotu oraz zakresu jego działalności, np. poprzez wyszukiwarkę KRS https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/. Można tam sprawdzić m.in. od kiedy działa dana firma i jaki jest przedmiot jej działalności.
Czerwona lampka powinna zapalić się w momencie, kiedy domniemana kancelaria prawna okazuje się faktycznie spółką z o.o., a tym bardziej jeśli poza usługami prawniczymi, oferuje także pośrednictwo finansowe. Zdarza się, że obsługi spraw Frankowiczów podejmują się firmy lub osoby współpracujące nadal lub w przeszłości z bankami (np. jako pośrednicy sprzedający kredyty w CHF).
Ryzyko współpracy z fałszywym „ekspertem” od spraw frankowych oraz ze spółkami z o.o.
- spółki z o.o. nie muszą dysponować kadrą profesjonalnych pełnomocników tj. adwokatów lub radców prawnych
- sprawy prowadzone są przy minimalnych nakładach kosztów i bez indywidualnego podejścia, wykorzystywane są szablony pism procesowych i powielane treści z innych postępowań
- sprawę frankową może w spółce z o.o. prowadzić prawnik bez aplikacji, student prawa lub osoba bez wykształcenia prawniczego
- za pseudokancelarią frankową mogą stać osoby współpracujące z bankami
- ryzyko przegrania sprawy w sądzie jest w przypadku pseudokancelarii wysokie
- spółki nie muszą posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC na wypadek szkody wyrządzonej klientowi
- odpowiedzialność finansowa spółek z o.o. jest ograniczona do wysokości kapitału zakładowego, który na ogół jest na minimalnym wymaganym poziomie 5.000 zł
- spółki pobierają gigantyczne premie za wygranie sprawy, sięgające nawet kilkudziesięciu procent od sumy korzyści liczonej nierzadko od podwojonej podstawy (od kwoty przelanej przez bank oraz od zmniejszonego do 0 salda zadłużenia)
Wątpliwe gwarancje pseudokancelarii od kredytów we frankach
Na pierwszy rzut oka atrakcyjne cenowo oferty poprowadzenia sprawy za 0 zł lub za minimalną opłatę wstępną najczęściej pochodzą od spółek z o.o. Podmioty, które kierują się wyłącznie chęcią złapania jak największej liczby klientów, zaczynają posuwać się do absurdów oferując pakiety gwarancji obejmujących sprawy całkowicie od nich niezależne.
Wkrótce można spodziewać się wysypu ofert z gwarancją wygrania sprawy frankowej! A już teraz można napotkać takie kuriozalne gwarancje oferowane przez spółki:
- gwarancja zwrotu wszystkich kosztów w przypadku przegranej – chwyt marketingowy stosowany przez spółki stwarzające pozory, że oferta jest tania, atrakcyjna i bezpieczna. Gwarancja na wypadek przegranej nie najlepiej świadczy o danym podmiocie, bo dobre kancelarie frankowe wygrywają dziś niemal 100 proc. spraw w sądach.
- gwarancja uzyskania sądowego zabezpieczenia roszczeń i wstrzymania spłaty rat kredytu w ciągu kilku miesięcy po zleceniu sprawy – manipulacja i wprowadzanie klientów w błąd. Żaden prawnik nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie decyzja sądu w kwestii zabezpieczenia powództwa, a tym bardziej zagwarantować, że wniosek zostanie zaakceptowany. Leży to wyłącznie w gestii sądu.
Dlaczego sprawy należy zlecać tylko doświadczonym kancelariom prowadzonym przez adwokatów lub radców prawnych:
- kancelarie prawne wyspecjalizowane w sprawach frankowych posiadają na koncie po ponad 400 wygranych spraw sądowych
- prawdopodobieństwo wygrania sprawy jest bliskie 100 proc.
- adwokaci i radcowie prawni są związani kodeksami etyki zawodowej oraz tajemnicą zawodową, jak również ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną
- muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC na wypadek szkody wyrządzonej klientowi
- standard usług jest nieporównywalnie wyższy niż w przypadku mało doświadczonych firm i spółek oferujących obsługę spraw Frankowiczów
- kancelarie adwokackie i radcowskie nie pobierają gigantycznych premii za sukces (zwykle mieszczą się w granicach od 3 proc. do 7 proc.)