Czy wiesz, że od początku bieżącego roku do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej? To znaczący wzrost, który można przypisać wpływowi wyroków TSUE. W wyniku orzeczenia TSUE banki nie mają już prawa żądać od kredytobiorców rekompensaty przekraczającej zwrot kapitału i ustawowe odsetki za zwłokę, jeśli sąd uzna umowę kredytową za nieważną z powodu zawarcia w niej niedozwolonych warunków. Wobec tego banki coraz częściej proponują klientom ugody, które mają na celu ograniczenie liczby spraw sądowych.
Ugoda frankowa – co to właściwie jest?
Ugoda frankowa polega na spłacie kredytu we frankach szwajcarskich, jednak na nieco innych warunkach. Przewalutowanie kredytu polega na przeliczeniu aktualnego zadłużenia z franków na polskie złotówki, według kursu z dnia przewalutowania. Ugoda zakłada również przejście na WIBOR, co może skutkować wzrostem oprocentowania. Choć propozycja ugody ze strony banku może wydawać się korzystna, warto zadać sobie pytanie, ile tak naprawdę pieniędzy można odzyskać, korzystając z kalkulatora sumy korzyści.
Dlaczego bankom zależy na zawieraniu ugód?
Banki preferują zawieranie ugód z klientami z prostego powodu: po ich podpisaniu oszczędzają ogromne pieniądze i nie muszą oddawać całej kwoty która naprawdę należy się frankowiczom. Aktualnie, prawie wszystkie sprawy frankowiczów kończą się na korzyść kredytobiorców. Jednakże, pomimo tego, dlaczego w ogóle rozważa się ugodę z bankiem? Jeżeli ktoś po prostu chce mieć problem z głowy i nie martwić się bataliami sądowymi, może zdecydować się na porozumienie z bankiem. Po zawarciu ugody nie trzeba też śledzić kursu franka szwajcarskiego i obawiać się jego wzrostu. Niemniej jednak, należy pamiętać, że akceptacja warunków proponowanych przez bank może być najmniej korzystnym finansowo rozwiązaniem.
Alternatywa dla ugody z bankiem: ugoda sądowa
Alternatywą dla ugody z bankiem może być ugoda sądowa, która przynosi korzyść wielokrotnie wyższą niż oferta proponowana przez banki. Z wyliczeń specjalistów wynika, że ugoda pozasądowa z bankiem gwarantuje jedynie 10% korzyści finansowych, podczas gdy ugoda zawarta przed sądem to już około 80%. Ugoda sądowa często jest negocjowana przez kancelarię frankową po złożeniu pozwu. Kiedy bank widzi, że przegrana jest nieunikniona wówczas chętniej negocjuje.
Wykorzystaj kalkulator, aby ocenić korzyści z ugody
Warto skorzystać z narzędzia takiego jak kalkulator dla frankowiczów, aby ocenić korzyści związane z ugoda sądową. Kalkulator na podstawie podstawowych danych, takich jak kwota kredytu, data wypłaty środków czy liczba rat, oblicza sumę korzyści związanych z wygraną na drodze sądowej z bankiem. Proces jest krótki, szybki i intuicyjny – w zaledwie dwie minuty można wyliczyć sumę wszystkich korzyści. Warto to zrobić, ponieważ kwota może być naprawdę duża.
Warto się jednak zastanowić z jakiego kalkulatora dla Frankowiczów warto skorzystać. Na rynku jest wiele kalkulatorów publikowanych przez różne podmioty i firmy. Warto jednak skorzystać z kalkulatorów stworzonych przez wyspecjalizowane kancelarie frankowe. Jednym z najlepszych i najpopularnieszych kalkulatorów jest www.kalkulatorfrankowicza.pl stworzony przez wyspecjalizowaną kancelarię w sprawach Frankowiczów Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.
Wnioski
Podsumowując, ugoda frankowa może być korzystnym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że zostanie zawarta przed sądem. Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek kroki, warto skorzystać z kalkulatora, aby wiedzieć, na jakie korzyści możesz i powinieneś liczyć w przypadku wejścia na drogę sądową. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, pamiętaj, że świadoma decyzja i dokładna analiza mogą przynieść Ci znaczne korzyści finansowe.