Frankowicze zadłużeni w Getin Banku mieli możliwość złożenia skargi do WSA. Miała ona dotyczyć decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odnośnie restrukturyzacji banku. Nie wszystkim jednak udało się złożyć skargę w terminie. Niektórzy przegapili termin, inni nie mieli możliwości wykonania tego kroku z innych przyczyn. Co z tymi osobami? Czy oznacza to, że nie mogę one dochodzić swoich praw? Okazuje się, że wciąż jeszcze jest to możliwe.
Niezłożenie skargi w terminie
Zaskarżyć decyzję Bankowego Funduszu Administracyjnego można było do 7 października 2022 roku. Dano na to stosunkowo mało czasu, w związku z czym, nie każdemu udało się dopełnić wszystkich formalności. Co więcej, nie było jasne, co złożenie takiej skargi daje osobom pokrzywdzonym. Skargę trzeba było złożyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Taką możliwość miał każdy pokrzywdzony w wyniku restrukturyzacji Getin Banku. Co ważne – frankowicze, którzy nie złożyli skargi, mogą dochodzić swoich praw poprzez złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Inną opcją jest zgłoszenie w postępowaniu swojego udziału jako uczestnik.
Takie ścieżki działania wskazali pełnomocnicy, na mocy artykułu 58 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Co dokładnie znajduje się w tym artykule? Skarga, którą wniesie się po upływie terminu, zostanie odrzucona. Wszystkie osoby, które przegapiły termin wniesienia wniosku (7.10.2022), a chciałyby jeszcze zaskarżyć decyzję BFG, mogą wnieść skargę, tylko jeśli dołączą do niej wniosek.
Złożenie wniosku o przywrócenie terminu
Wniosek o przywrócenie terminu powinien spełniać wszystkie warunki formalne. Trzeba w nim podać określony powód niezłożenia skargi do 7 października 2022 roku (taki, który nie wynikałby z winy osoby zaskarżającej). To, jak wniosek zostanie rozpatrzony, będzie w dużej mierze zależeć od użytej argumentacji, w związku z czym należy dobrze przemyśleć powód, jaki podamy. Warto jednak próbować, bo może się to opłacić.
Zgłoszenie udziału w postępowaniu jako uczestnik
Poza złożeniem wniosku, można też zgłosić udział w postępowaniu jako uczestnik (o czym mówi artykuł 33 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). Uczestnik posiada prawa przysługujące jego stronie, m. in. jeśli wyrok WSA będzie negatywny, to ma prawo wniesienia skargi do NSA. Zgłosić się jako uczestnik może każdy, kto ma interes prawny w złożeniu skargi. Uważa się, że ten sposób dochodzenia swoich praw jest prostszy niż złożenie wniosku, które to wymaga użycia dobrej argumentacji.
Do kiedy można się zgłosić? Teoretycznie do zakończenia sprawy, jednak lepiej zrobić to jak najszybciej, jeszcze przed pierwszą rozprawą.
Termin złożenia skargi – wątpliwości
Istnieje duża szansa na to, że wnioski złożone po terminie zostaną rozpatrzone pozytywnie. Wynika to z faktu, że pojawiają się pewne wątpliwości związane z terminem złożenia skargi. Zwraca się uwagę na to, że przepis odnośnie czasu, jaki frankowicze mieli na złożenie skargi na decyzję BFG odnośnie restrukturyzacji Getin Banku, był niejasny. Pojawiły się pewne rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego było następujące: termin wynoszący tydzień na złożenie skargi będzie obowiązywał zarówno bank, jak i osoby chcące zaskarżyć decyzję BFG. Co więcej, termin zaczynał się nie w dniu dostarczenia decyzji do banku, lecz od dnia ogłoszenia tej decyzji na stronie internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To budzi spore wątpliwości – bo wierzyciele banku zostali zmuszeni do kontrolowania sytuacji banku. Sami musieli dbać o własny interes i stale monitorować sytuację.
Ogłoszenie decyzji o restrukturyzacji banku
Warto zwrócić uwagę na liczne uchybienia związane z sposobem ogłoszenia decyzji dotyczącej wszczęcia restrukturyzacji Getin Banku. Treść informacji podanej na stronie była obciążona licznymi niedociągnięciami. To ważne w świetle możliwości złożenia wniosków o przywrócenie terminu przez poszkodowanych tą sytuację, bo niektóre z tych uchybień można podać jako powód, dla którego przywrócenie terminu jest zasadne. Przecież skoro ogłoszenie o restrukturyzacji nie spełniało wymogów, to termin do wniesienia skargi nie mógł rozpocząć się wraz z jego zamieszczeniem na stronie.
Czy osoby, które nie złożyły skargi, mają się czego obawiać?
Jest to dyskusyjne. Osoby, które nie złożyły skargi w terminie, wciąż mają szansę walczyć o swoje prawa. Co więcej, wyrok WSA, który stwierdziłby naruszenie prawa, może mieć zastosowanie również do osób, które nie złożyły skargi i nie planują tego robić, a także nie zgłoszą swojego udziału w sprawie jako uczestnik.
Także i one będą mogły powołać się na wyrok, jeśli będzie korzystny. Kluczowe jest to, czy decyzja BFG zostanie uznana za naruszającą prawo, choć nawet jeśli tak się stanie – nie jest pewne, czy da to podstawę do wypłacenia odszkodowania. Szanse na to, że WSA rozstrzygnie sprawę pozytywnie i zakwestionuje decyzję BFG, nie są duże, jednak nie znaczy to, że nie warto podejmować walki.