CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Poradnik Frankowicza

Jak przestać spłacać raty kredytu we frankach już teraz? ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA czyli sądowne wstrzymanie spłaty kredytu

Alina Kownacka Napisał Alina Kownacka
6 lutego 2023
w Poradnik Frankowicza
A A
0
Jak przestać spłacać raty kredytu we frankach już teraz? ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA czyli sądowne wstrzymanie spłaty kredytu
Share on FacebookShare on Twitter

Dzięki sądowemu zabezpieczeniu roszczeń można legalnie wstrzymać spłatę rat kredytu frankowego do czasu uzyskania prawomocnego wyroku. Dobre kancelarie frankowe często składają wraz z pozwem wnioski o udzielenie zabezpieczenia, które sąd musi rozpatrzyć w pierwszej kolejności. W przypadku jeśli sąd przychyli się do wniosku, kredytobiorca jest zwolniony z obowiązku spłaty rat na cały okres trwania postępowania. Nie musi się już obawiać dalszych wzrostów kursu franka oraz wysokich rat kredytowych i w komfortowych warunkach może czekać na rozstrzygnięcie sądowe. Ponadto bank nie może wobec niego wszczynać działań windykacyjnych, ma zakaz wypowiedzenia umowy oraz przekazywania danych kredytobiorcy do rejestru dłużników BIK. 

  • Każdy Frankowicz może wnioskować o sądowe zawieszenie spłaty rat, jeżeli spełnione zostaną dwie przesłanki tj. uprawdopodobnienie roszczenia i wykazanie interesu prawnego. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia musi być dobrze umotywowany, więc powinna go przygotować doświadczona kancelaria frankowa, najlepiej taka która posiada na koncie co najmniej 300 korzystnych wyroków w sprawach kredytów w CHF.
  • Sądy coraz częściej akceptują wnioski o udzielenie zabezpieczenia, zwłaszcza w sytuacji gdy spłacony został cały pożyczony kapitał lub jeśli zła kondycja finansowa banku stwarza niepewność stanu prawnego i konieczność ochrony interesów kredytobiorcy.
  • W przypadku banków z nie najlepszą sytuacją finansową wyegzekwowanie w przyszłości wyroku unieważniającego umowę kredytową może być niemożliwe lub znacząco utrudnione. Dlatego nad wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń szczególnie powinny pomyśleć osoby posiadające kredyt frankowy w Getin Banku, znajdującym się na skraju niewypłacalności.
  • W dobie niepewności gospodarczej i politycznej, szalejącej inflacji oraz rosnących kosztów życia, zawieszenie spłaty rat może być znaczącą ulgą dla domowego budżetu każdego kredytobiorcy. Także i TY możesz wnioskować o sądowne wstrzymanie płatności rat.
  • Pomimo kształtującego się w sądach prokonsumenckiego podejścia do kwestii zabezpieczenia roszczeń i akceptacji faktu, że kredytobiorca powinien być odpowiednio chroniony na czas trwania procesu, nie można traktować tego jako formalność i zapewniać, że sąd na pewno przychyli się do wniosku. To typowa manipulacja spółek pozyskujących masowo klientów do obsługi spraw frankowych. Renomowane kancelarie frankowe nigdy nie udzielają gwarancji bez pokrycia.

Spis treści:

  • Legalne wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego
  • Uzyskanie sądowego zabezpieczenia roszczeń to ulga dla każdego kredytobiorcy
    • Sprawdź: Jak długo Frankowicze muszą czekać na wyrok w sprawie frankowej?
  • Przykłady udzielonych przez sądy zabezpieczeń roszczeń Frankowiczów
    • Prawomocne zawieszenie spłaty rat kredytu banku BPH w sądzie w Siedlcach
    • Prawomocne zabezpieczenie roszczeń klientów banku PKO BP udzielone przez sąd w Elblągu
    • Sprawdź: Jak samodzielnie sprawdzić czy można pozwać bank i zweryfikować swoją umowę o kredyt we frankach
    • Prawomocne zabezpieczenie roszczeń w sprawie kredytu GE Money Bank/BPH w Koszalinie

Legalne wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego

Wstrzymanie spłaty rat do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie o unieważnienie kredytu jest możliwe na podstawie postanowienia sądowego. Wcześniej trzeba jednak złożyć wniosek, który rozpatrywany jest przez sąd w pierwszej kolejności.

We wniosku należy uprawdopodobnić roszczenie, czyli wykazać że istnieje wiele przesłanek przemawiających za nieważnością umowy (klauzule abuzywne, naruszenie dobrych obyczajów oraz interesów konsumenta, nierównowaga kontraktowa stron), a zatem wpłacane na rzecz banku raty stanowią świadczenie nienależne. Sądy zazwyczaj biorą pod uwagę fakt, że dalsze płacenie rat prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia się banku oraz do zwiększenia skali rozliczeń po prawomocnym unieważnieniu umowy.

Kredytobiorca musi ponadto wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Taki interes istnieje, jeżeli brak zabezpieczenia uniemożliwiłby lub utrudnił przyszłe wykonanie orzeczenia albo osiągnięcie celu postępowania. Dotyczy to zwłaszcza niepewności stanu prawnego, który uzasadnia konieczność udzielenia kredytobiorcy ochrony. Interesem prawnym może być ochrona praw majątkowych kredytobiorcy, zwłaszcza gdy zwrócił już do banku cały pożyczony kapitał lub gdy sytuacja finansowa banku jest na tyle zła, że w przyszłości mogłyby pojawić się problemy z dochodzeniem roszczeń z tytułu nieważnej umowy kredytowej.

Sądy coraz częściej akceptują wnioski o udzielenie zabezpieczenia, zwłaszcza gdy zawierają one trafną argumentację i są dobrze uzasadnione. Dobre kancelarie frankowe mają sprawdzone sposoby jak przekonać sąd do zaakceptowania wniosku, jednak – w odróżnieniu od spółek nastawionych wyłącznie na złapanie jak największej liczby klientów – nie udzielają gwarancji bez pokrycia. Przygotowanie wniosku warto powierzyć doświadczonej kancelarii, która ma na koncie co najmniej 300 udokumentowanych korzystnych wyroków w sprawach frankowych. Takie kancelarie posiadają także liczne sukcesy w postaci prawomocnych zabezpieczeń roszczeń swoich klientów.

Uzyskanie sądowego zabezpieczenia roszczeń to ulga dla każdego kredytobiorcy

Uzyskanie sądowego zabezpieczenia roszczeń nie oznacza co prawda, że sprawa zakończy się wygraną z bankiem, ale wskazuje że już na wstępnym etapie rozpoznania sąd uznał roszczenie w zakresie unieważnienia umowy za uprawdopodobnione.

Zabezpieczenie pozwala kredytobiorcy czekać w komfortowych warunkach na prawomocny wyrok i nie martwić się o spłatę wysokich rat kredytowych. Zazwyczaj zabezpieczenie obejmuje także zakaz wypowiedzenia przez bank umowy, podejmowania przez niego działań windykacyjnych wobec kredytobiorcy oraz wpisywania jego danych do rejestru dłużników BIK.

Kredytobiorca może zatem skupić się na dochodzeniu roszczeń z tytułu nieuczciwej umowy frankowej, bez ryzyka ponoszenia negatywnych konsekwencji czy stosowania przez bank przymusu w celu wyegzekwowania rat.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia zazwyczaj jest składany wraz z pozwem, ale można to zrobić także na każdym etapie trwania postępowania sądowego. Ubieganie się o sądowe zabezpieczenie roszczeń powinni w szczególności rozważyć kredytobiorcy z Getin Banku.

Kondycja finansowa tego banku jest bardzo zła – za rok 2021 zanotował on stratę w wysokości ponad 1 mld złotych. Powoli wyczerpują się fundusze własne banku, a sytuację dodatkowo pogarszają regularnie przegrywane sprawy w sądach z Frankowiczami.

Sprawdź: Jak długo Frankowicze muszą czekać na wyrok w sprawie frankowej?

Bank co prawda zawiązał rezerwy na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi w wysokości 1,3 mld złotych, ale pokrywa to zaledwie 16 proc. wartości portfela. W razie ewentualnej niewypłacalności banku, co przewidują niektórzy analitycy rynkowi, masy upadłościowej nie starczy dla wszystkich wierzycieli. Dochodzenie roszczeń z tytułu nieważnej umowy frankowej może być wówczas utrudnione lub wręcz niemożliwe. Lepiej więc zawczasu postarać się o zabezpieczenie roszczeń i nie płacić dalej rat kredytowych.

Przykłady udzielonych przez sądy zabezpieczeń roszczeń Frankowiczów

Sądy w całym kraju coraz przychylniej patrzą na kwestie zabezpieczenia roszczeń Frankowiczów, pod warunkiem że wniosek jest przygotowany prawidłowo i zawiera trafne argumenty za udzieleniem kredytobiorcy ochrony na czas trwania postępowania sądowego. Oto trzy przykłady ekspresowo uzyskanych zabezpieczeń.

Prawomocne zawieszenie spłaty rat kredytu banku BPH w sądzie w Siedlcach

W dniu 14 grudnia 2020 roku Sąd Okręgowy w Siedlcach w ramach postępowania o sygn. akt I C 1157/20 po 45 dniach od złożenia pozwu zabezpieczył roszczenie kredytobiorcy, który zakwestionował w sądzie umowę kredytu indeksowanego dawnego GE Money Bank (obecnie BPH). Na mocy sądowego postanowienia klient Kancelarii adwokackiej adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni został zwolniony z obowiązku dalszej spłaty rat od dnia 1 października 2020 roku do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie.

Postanowienie to zostało zaskarżone przez pozwany bank BPH, ale sąd w Siedlcach oddalił zażalenie w zakresie wstrzymania obowiązku spłaty rat.

Należy podkreślić, że kredytobiorca na dzień złożenia wniosku nie spłacił jeszcze całości pożyczonego kapitału, a mimo to sąd pozytywnie ustosunkował się do kwestii udzielenia mu zabezpieczenia. 

Prawomocne zabezpieczenie roszczeń klientów banku PKO BP udzielone przez sąd w Elblągu

W dniu 15 lutego 2021 roku Sąd Okręgowy w Elblągu na mocy postanowienia wydanego do sprawy o sygn. akt I C 63/21 zabezpieczył roszczenie klientów Kancelarii Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni, posiadających kredyt denominowany kursem CHF w banku PKO BP.  Postanowienie zostało wydane w rekordowo krótkim czasie 9 dni od złożenia pozwu przeciwko bankowi. Kredytobiorcy zostali zwolnieni z obowiązku dalszej spłaty rat do czasu uprawomocnienia się wyroku w sprawie.

Sprawdź: Jak samodzielnie sprawdzić czy można pozwać bank i zweryfikować swoją umowę o kredyt we frankach

Pomimo że bank złożył zażalenie na przedmiotowe postanowienie, w dniu 9 kwietnia 2021 roku zostało ono oddalone przez sąd w Elblągu. Na pozytywną decyzję sądu mógł wpłynąć fakt, że kredytobiorcy nadpłacili już pożyczony kapitał. Dalsza spłata rat kredytowych powiększyłaby jedynie skalę rozliczeń po prawomocnym wyroku unieważniającym umowę.

Prawomocne zabezpieczenie roszczeń w sprawie kredytu GE Money Bank/BPH w Koszalinie

Postanowieniem z dnia 7 lipca 2020 roku do sprawy o sygn. akt I C 280/20 Sąd Okręgowy w Koszalinie zabezpieczył roszczenie klientów Kancelarii Sosnowski posiadających kredyt dawnego GE Money Bank (BPH).

Kredytobiorcy zostali zwolnieni z obowiązku spłaty rat do czasu zakończenia postępowania. Pozew wpłynął do sądu w czerwcu 2020 roku, zatem wniosek o udzielenie zabezpieczenia został rozpatrzony przez sąd w Koszalinie bardzo sprawnie.

Na postanowienie złożył zażalenie bank BPH, ale sąd je oddalił w dniu 21 września 2020 roku, a bank wkrótce przesłał kredytobiorcom informację potwierdzającą zawieszenie spłaty rat w związku z orzeczeniem sądu.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Tagi: Frankowicze PKO BP
Udostępnij37Tweet23
Alina Kownacka

Alina Kownacka

Dziennikarka skupiający się w redakcji na sprawach bieżących. Przygotowuje informacje o najciekawszych wyrokach, bacznie przygląda się problemom Frankowiczów oraz śledzi pracę kancelarii świadczących pomoc dla Frankowiczów.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
1 sierpnia 2023
0
Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Kancelarie prawne przestrzegają Frankowiczów przed zbyt długim zwlekaniem ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Powodem jest możliwość podnoszenia przez banki zarzutu przedawnienia roszczeń. Co prawda, zgodnie z orzecznictwem TSUE...

Czytaj więcej

PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Napisał Anna Gromera
19 czerwca 2023
0
PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Uzyskanie dochodu przez podatnika jest w Polsce związane z powstaniem obowiązku podatkowego. Jak ta reguła ma się do korzyści, które uzyskują frankowicze na drodze sądowej, doprowadzając do prawomocnego...

Czytaj więcej

Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Napisał Alina Kownacka
16 czerwca 2023
0
Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu przeciwko bankowi duża część frankowiczów stara się znaleźć informację o tym, ile można zyskać na wygranej sprawie frankowej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie...

Czytaj więcej

Jak spłacić kredyt we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
25 maja 2023
0
Jak spłacić kredyt we frankach?

Na pewno wielu kredytobiorców, którzy posiadają zobowiązanie we frankach, zastanawia się, czy warto spłacać kredyt w tej walucie. Zdaniem ekonomistów, jednorazowa spłata kredytu we frankach jest w tej...

Czytaj więcej

Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Napisał Michał Augustynowicz
3 kwietnia 2023
0
Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Kredyty frankowe, które dziś są kwestionowane w sądach, były najczęściej zaciągane w latach 2004-2008. Nie da się ukryć, że od tego czasu sytuacja życiowa wielu posiadaczy tych zobowiązań...

Czytaj więcej
Następny post
Co jeśli Getin Bank zbankrutuje? Czy jak bank upadnie to trzeba nadal spłacać kredyt?

Co jeśli Getin Bank zbankrutuje? Czy jak bank upadnie to trzeba nadal spłacać kredyt?

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony