CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Poradnik Frankowicza

Jak pozbyć się i anulować kredyt we frankach mBank

Michał Augustynowicz Napisał Michał Augustynowicz
4 lutego 2023
w Poradnik Frankowicza
A A
0
Jak pozbyć się i anulować kredyt we frankach mBank
Share on FacebookShare on Twitter

Od kilku lat widoczny jest systematyczny wzrost zainteresowania konsumentów pozwaniem banku za kredyt frankowy. Jednym z banków, które należą do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o liczbę toczących się postępowań, jest mBank. Na koniec I kwartału br. toczyło się przeciwko mBankowi 14419 spraw związanych z tą grupą kredytów. W zdecydowanej większości przypadków umowa kredytu waloryzowanego kursem franka zawarta z mBankiem lub BRE Bankiem jest możliwa do skutecznego zakwestionowania w sądzie. Jak unieważnić kredyt frankowy w mBanku i ile trzeba czekać na wyrok sądowy w tego rodzaju sprawie?

Spis treści:

  • Dlaczego kredyty frankowe w mBanku można unieważnić?
  • Unieważnienie umowy frankowej w mBanku czy odfrankowienie kredytu?
  • Ile warta jest ugoda frankowa z mBankiem?
  • Ile trzeba czekać na unieważnienie umowy frankowej w mBanku?
  • Podwójne unieważnienie umowy frankowej mBank w 18 miesięcy
  • Prawomocne unieważnienie umowy frankowej mBank w 15 miesięcy

Dlaczego kredyty frankowe w mBanku można unieważnić?

Kredyty frankowe, które znajdują się obecnie w portfelu mBanku, to zarówno produkty własne spółki, jak również te, które „odziedziczyła” ona po BRE Banku. Oba banki udzielały kredytów denominowanych i indeksowanych do franka, które zawierały niedozwolone klauzule przeliczeniowe.

Obecność takich klauzul jest podstawą do zakwestionowania umowy przez kredytobiorcę będącego konsumentem – znaczna większość takich sporów kończy się unieważnieniem umowy, ponieważ po stwierdzeniu abuzywności zapisów umownych sąd nie ma możliwości ich częściowej modyfikacji lub zastępowania luki powstałej po ich wyeliminowaniu kursem średnim NBP.

Umowa pozbawiona klauzul abuzywnych, na podstawie których wyliczany był zarówno kapitał kredytu, raty kapitałowo-odsetkowe, jak i saldo zadłużenia, staje się bezużyteczna, co prowadzi do jej upadku.

Czym są niedozwolone klauzule przeliczeniowe w umowach kredytowych mBanku i BRE Banku? To tego rodzaju zapisy, które uprawniają bank do arbitralnego wyliczenia zobowiązań kredytobiorcy w oparciu o nierynkowe kryteria.

Kredytodawca mógł na ich podstawie jednostronnie ustalać kurs franka, zarabiać dodatkowo na spreadach walutowych i kształtować wysokość długu klienta, co sądy krajowe, jak i TSUE uznają za niedopuszczalne.

Unieważnienie umowy frankowej w mBanku czy odfrankowienie kredytu?

Obecna linia orzecznicza jest jednoznacznie korzystna dla kredytobiorców, a sądy wydając wyroki wybierają zwykle rozwiązanie najbardziej opłacalne dla frankowicza, czyli unieważnienie umowy w całości. Taki wyrok jest wydawany w ok. 92 toczących się sprawach na 100. Po unieważnieniu umowy frankowej traktowana jest ona tak, jakby nie została nigdy zawarta.

Strony unieważnionej umowy rozliczają się wzajemnie ze spełnionych świadczeń. Bank oddaje kredytobiorcy pobrane w ramach spłaty kredytu środki – raty kapitałowe wraz z odsetkami, prowizje, opłaty dodatkowe.

Zwrot środków następuje w walucie, w której kredytobiorca dokonywał spłaty. Frankowicz w takiej sytuacji jest zobowiązany jedynie do zwrotu samej nominalnej kwoty kredytu. W dużym uproszczeniu można to porównać do sytuacji, w której kredytobiorca pożyczyłby od banku środki, a następnie oddał je bez żadnych kosztów dodatkowych.

Odfrankowienie kredytu to nieco inna procedura. W jej ramach kredyt nie jest uznany za nieważny, a jedynie zamieniony na zobowiązanie złotowe z koniecznością powtórnego przeliczenia zobowiązania kredytobiorcy. Frankowicz uwalnia się wówczas od ryzyka walutowego ciążącego na franku, ale nadal spłaca swoje raty w oparciu o dotychczasowy wskaźnik oprocentowania, właściwy dla kredytów w CHF.

Ile warta jest ugoda frankowa z mBankiem?

Jakiś czas temu mBank dołączył do programu ugód frankowych i proponuje klientom posiadającym czynne zobowiązanie możliwość konwersji kredytu na złotówki.

Ugoda wiąże się z częściowym umorzeniem długu, jednak powstały w ten sposób zysk to mniej więcej 20% korzyści wynikających z unieważnienia umowy. Należy pokreślić, że kredyt po podpisaniu ugody będzie oprocentowany wg stawki WIBOR, której wartość jest zależna od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Obecnie stopy procentowe są najwyższe od 20 lat, a RPP prawdopodobnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i niewykluczone, że będzie kontynuować cykl podwyżek w kolejnych miesiącach. Decydowanie się na ugodę z bankiem to spore ryzyko, na które nie warto się decydować, gdy na stole są dużo lepsze możliwości, czyli odfrankowienie kredytu lub unieważnienie umowy.

Ile trzeba czekać na unieważnienie umowy frankowej w mBanku?

Ogromne zainteresowanie sprawami frankowymi przekłada się na duże obłożenie sądów pracą. To oczywiście ma wpływ na tempo rozpatrywania sporów. Orientacyjny czas potrzebny do prawomocnego unieważnienia umowy kredytu w CHF wynosi 3-4 lata.

Zdarzają się ekspresowe wyroki, gdy sądom obu instancji udaje się ustalić nieważność umowy w mniej niż 2 lata, ale jak na razie to jednostkowe przypadki. Poniżej prezentujemy dwie sprawy, w których naprawdę szybko udało się doprowadzić do unieważnienia umowy – jeden z wyroków jest już prawomocny.

Podwójne unieważnienie umowy frankowej mBank w 18 miesięcy

Kredytobiorcy, którzy w przeszłości podpisali więcej niż jedną umowę kredytu frankowego, mogą dążyć do unieważnienia swoich zobowiązań za pomocą jednego pozwu. Sądy sprawnie orzekają w takich sporach, czego wyrazem jest wyrok, który zapadł 4 sierpnia 2022 w sprawie o sygnaturze XXVIII C 4616/21. Obie umowy dotyczyły kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka.

W umowach występowały niedozwolone klauzule przeliczeniowe, a bank nie dopełnił wobec klientów obowiązku rzetelnego poinformowania o ryzyku walutowym. W efekcie umowy zostały przez Sąd Okręgowy w Warszawie uznane za nieważne w oparciu o teorię dwóch kondykcji. Bank został zobligowany do zwrotu kredytobiorcom wszelkich nienależnie pobranych świadczeń, których suma wynosiła niemal milion złotych wraz z odsetkami. Sąd obciążył też bank kosztami postępowania sądowego.

Sprawa w I instancji toczyła się przez 1,5 roku.

Pełnomocnikami kredytobiorców w tej sprawie są: adw. Jacek Sosnowski i adw. Dominika Peżyńska – Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni

Prawomocne unieważnienie umowy frankowej mBank w 15 miesięcy

Ekspresowy wyrok zapadł 9 czerwca 2022 roku w sprawie o sygnaturze I ACa 184/22, w której przedmiotem sporu była umowa kredytu frankowego zawarta z BRE Bankiem w 2007 roku. Zarówno Sąd Okręgowy, jak i Sąd Apelacyjny w Warszawie uznały umowę za nieważną, a jedną z przyczyn takiej decyzji była obecność w umowie klauzul niedozwolonych.

Owe niedozwolone zapisy umowne dotyczyły mechanizmu indeksacyjnego, za pomocą którego bank mógł kształtować wysokość wypłacanego kapitału, jak i należność wynikającą z rat kapitałowo-odsetkowych. Sąd zasądził od mBanku na rzecz kredytobiorców zwrot kosztów postępowania sądowego. Wyrok jest już prawomocny.

Sprawę kredytobiorców prowadził adw. Jacek Sosnowski – Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij32Tweet20
Michał Augustynowicz

Michał Augustynowicz

Ekspert finansowy, skupiający się od 5 lat na kredytach frankowych. Ma zdolność do analizy skomplikowanych zagadnień oraz pasje do dzielenia się wiedzą. Autor wielu publikacji stanowiących źródło informacji dla poszkodowanych klientów banków.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
1 sierpnia 2023
0
Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Kancelarie prawne przestrzegają Frankowiczów przed zbyt długim zwlekaniem ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Powodem jest możliwość podnoszenia przez banki zarzutu przedawnienia roszczeń. Co prawda, zgodnie z orzecznictwem TSUE...

Czytaj więcej

PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Napisał Anna Gromera
19 czerwca 2023
0
PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Uzyskanie dochodu przez podatnika jest w Polsce związane z powstaniem obowiązku podatkowego. Jak ta reguła ma się do korzyści, które uzyskują frankowicze na drodze sądowej, doprowadzając do prawomocnego...

Czytaj więcej

Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Napisał Alina Kownacka
16 czerwca 2023
0
Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu przeciwko bankowi duża część frankowiczów stara się znaleźć informację o tym, ile można zyskać na wygranej sprawie frankowej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie...

Czytaj więcej

Jak spłacić kredyt we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
25 maja 2023
0
Jak spłacić kredyt we frankach?

Na pewno wielu kredytobiorców, którzy posiadają zobowiązanie we frankach, zastanawia się, czy warto spłacać kredyt w tej walucie. Zdaniem ekonomistów, jednorazowa spłata kredytu we frankach jest w tej...

Czytaj więcej

Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Napisał Michał Augustynowicz
3 kwietnia 2023
0
Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Kredyty frankowe, które dziś są kwestionowane w sądach, były najczęściej zaciągane w latach 2004-2008. Nie da się ukryć, że od tego czasu sytuacja życiowa wielu posiadaczy tych zobowiązań...

Czytaj więcej
Następny post
TO NIE UPADŁOŚĆ. Co oznacza przymusowa restrukturyzacja Getin Bank?

TO NIE UPADŁOŚĆ. Co oznacza przymusowa restrukturyzacja Getin Bank?

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony