Frankowicze mogą uzyskać specjalistyczną pomoc kancelarii prawnych. Mogą również sami napisać reklamację czy pozew sądowy. Wymaga to jednak przedstawienia kopii pewnego bardzo ważnego dokumentu – umowy kredytowej. Co zrobić w przypadku zgubienia lub zniszczenia kopii, którą posiadaliśmy?
Umowy są nieodłącznym elementem naszego życia. Podpisujemy je zarówno przy zatrudnianiu się do pracy, kupując samochód czy decydując się na korzystanie z jakichś usług. Dlaczego posiadanie kopii umowy jest ważne? Zawarte są w niej wszystkie informacje o tym, na jakich zasadach została zawarta. Dlatego warto mieć je odłożone w konkretnym miejscu, tak by w razie potrzeby mieć dostęp do ich treści, która może okazać się niezbędna np. przy zasięganiu porady prawnej.
Umowa kredytowa zawiera zapisy wszystkich warunków, na jakich zostało zaciągnięte zobowiązanie. Kredytobiorca może dowiedzieć się z niej m. in. ile wynosi oprocentowanie, jak wysoką ratę należy spłacić oraz w jakim terminie.
Gry w 2008 roku doszło do załamania rynku, przez co kurs franka szybko wzrósł, okazało się, że wielu kredytobiorców nie do końca rozumiało wszystkie zapisy, które znajdowały się w podpisanych przez nich umowach. W niektórych umowach nie zaznaczono dokładnej wysokości oprocentowania – mógł je ustalić jedynie bank. Informacja ta zostawała poza zasięgiem kredytobiorcy. Pojawiły się także zapisy niedozwolone przez prawo bankowe.
Umowy frankowe są obecnie najważniejszym dowodem w sporach z bankami, ponieważ udowadniają, że klienci zostali wprowadzeni w błąd.
Kiedy potrzebujemy kopii umowy?
Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy prawnej, a pewno spotkamy się z oczekiwaniem przedstawienia przez nas kopii umowy. Jest ona podstawą, na której oprze się praca prawnika. Z kopii umowy dowie się:
- jaki rodzaj kredytu posiadasz (denominowany, waloryzowany, walutowy)
- czy bank zastosował niedozwolone przez prawo bankowe klauzule
- czy pobierano składki ubezpieczeniowe we właściwy sposób
Umowa będzie również potrzebna, gdy dojdzie do rozprawy sądowej. Sąd będzie wymagał jej przedstawienia, jako najważniejszy dowód w sprawie. Przyda się także gdy zdecydujemy się na samodzielne złożenie reklamacji w banku. Do reklamacji najlepiej jest dołączyć skan umowy, w której zaznaczone będą wszelkie nieprawidłowości.
Poza samą umową, przydatne mogą okazać się również aneksy do niej. W nich również mogą znajdować się nielegalne zapisy. Aneksy wskazują również na operacje związane z kredytem, takie jak odroczenie spłaty raty.
Swoje kopie wszelkich umów powinniśmy trzymać zawsze w bezpiecznym miejscu. Świetnie posłuży do tego segregator czy teczka, które odłożymy zawsze w te samo, wyznaczone miejsce. Co jednak zrobić, jeśli zgubiliśmy dokumenty, np. zapodziewając je w trakcie przeprowadzki? Wylaliśmy na nie jakiś płyn? Można poprosić bank o wydanie dodatkowej kopii dokumentu.
Jak uzyskać kopię umowy?
W celu dostania dodatkowej kopii swojej umowy, musimy zgłosić taką chęć do banku, z którym ją zawarliśmy. Można to zrobić:
- poprzez stronę internetową lub aplikację
- telefonicznie
- udając się do oddziału banku
Niestety nie w każdym banku zadziałają wszystkie te sposoby. Większość placówek zaproponuje osobiste udanie się do oddziału. Należy przygotować się na konieczność dwukrotnego odwiedzenia banku – pierwszy raz by złożyć wniosek, drugi raz w celu odebrania gotowej kopii. Jeśli wyrazimy taką chęć, bank może przesłać dokument na wskazany adres.
Jaki wniosek jest konieczny do otrzymania kopii umowy?
Składając pisemny wniosek musimy jedynie wskazać, jakiej umowy potrzebujemy. We wniosku należy wpisać swoje dane oraz informacje dotyczące umowy: produktu, jakiego dotyczy oraz daty zawarcia.
Co w przypadku, gdy nie pamiętamy kiedy umowa została podpisana? Taką informację powinien udzielić nam pracownik banku. Wpisanie daty przyspieszy proces przygotowywania kopii.
Wniosek nie wymaga uzasadnienia, do czego wykorzystamy kopię, o którą prosimy. Bank nie odmówi więc wydania dokumentu w przypadku podejrzenia, że wykorzystamy ją w pozwie sądowym.
Niestety prawo nie określa czasu, jaki bank ma na rozpatrzenie wniosku oraz wydanie kopii. Czas oczekiwania zazwyczaj zależny jest od ilości dokumentów, które pracownicy banku muszą odnaleźć (chodzi głównie o aneksy) oraz od czasu, jaki upłynął od zawarcia umowy.
Czy bank może odmówić wydania kopii?
Bank ma prawo na odrzucenie wniosku o wydanie kopii, jednak jedynie w ściśle określonych przypadkach.
- koniec okresu obowiązywania umowy
- całkowita spłata kredytu
- upłynięcie 5-letniego okresu archiwizacji
W każdym innym przypadku bank ma obowiązek wydać potrzebną kopię.
Czy wydanie kopii wiąże się z opłatami?
Wydanie odpisów umowy w większości banków jest dodatkowo płatne. Jest to spowodowane tym, że takie dokumenty nie są obowiązkowe. Wysokość opłaty jest ustalana indywidualnie i zazwyczaj zależy od terminu zawarcia danej umowy oraz ilości aneksów do niej.
Co można zrobić z otrzymaną kopią umowy?
Wchodząc w posiadanie swojej kopii, możemy przekazać ją do odpowiedniego prawnika. Dokona on dokładnej analizy wszystkich zapisów, które zawiera. Powinniśmy otrzymać od niego raport, w którym zawarte będą m. in.
- wysokość rat po odfrankowaniu
- wysokość zwrotu za ubezpieczenie pomostowe
- wysokość nadpłaty rat
- wysokość zwrotu za ubezpieczenie niskiego wkładu
Sprawa może zostać przekazana do rozpatrzenia na drodze sądowej. Kopia umowy będzie głównym dowodem w rozprawie. Sąd będzie mógł ocenić, czy znajdują się w niej nieprawidłowości, np. klauzule niedozwolone, nieprawidłowe naliczanie składek czy wprowadzanie kredytobiorcy w błąd.
W zależności od nieprawidłowości zapisów umowy, możemy uzyskać zwrot nadpłaconych rat oraz obniżenia kwoty kolejnych.