Nie tylko rosnący kurs CHF może być czynnikiem skłaniającym Frankowiczów do wkroczenia na drogę sądową. Za podjęciem kroków prawnych przemawiają także wyjątkowo pozytywne statystyki wyroków za pierwszy miesiąc 2022 roku, jak i cały 2021 rok. Wskazują one, że kredytobiorcy wygrali 98-99% spraw frankowych. Prokonsumencki trend w orzekaniu potwierdził sam Związek Banków Polskich, który ma skłonność do zaniżania statystyk i kreowania sytuacji w świetle bardziej korzystnym dla banków. ZBP zakomunikował, że w ostatnich miesiącach zapadło w sądach 90% wyroków korzystnych dla Frankowiczów. Szczegółowa analiza wyników spraw prowadzonych przeciwko kilku najważniejszym bankom frankowym pokazuje jednak, że sytuacja w sądach w 2021 roku była jeszcze lepsza, a kredytobiorcy wygrali prawie wszystko.
- W styczniu w sądach zapadło 415 wyroków w sprawach frankowych, z czego 75 było prawomocnych. 98% postępowań sądowych zakończyło się w pierwszym miesiącu 2022 roku korzystnie dla Frankowiczów.
- W 2021 roku banki przegrały 98-99% spraw. Najwięcej wyroków zapadło w postępowaniach prowadzonych przeciwko mBankowi (łącznie ponad 900 wyroków w I i II instancji). Największy odsetek porażek ogółem zanotował Bank Millennium – 99,7% przegranych spraw. Statystyki dotyczące pozostałych posiadaczy dużych portfeli kredytów frankowych (mBank, PKO BP, Getin Bank, Santander, BPH) wskazują na porażkę w 98-99% przypadków.
- Sytuacja Frankowiczów w sądach jest coraz lepsza. Wygrywają jedną potyczkę za drugą i posiadają miażdżącą przewagę nad bankami. Wadliwe umowy frankowe są masowo unieważniane. Z miesiąca na miesiąc zapada coraz więcej korzystnych wyroków prawomocnych, które pozwalają kredytobiorcom definitywnie pozbyć się toksycznego kredytu w CHF.
Styczeń 2022 roku bardzo dobry dla Frankowiczów
Prawnicy reprezentujący interesy Frankowiczów podsumowali pierwszy miesiąc 2022 roku. Na podstawie danych pochodzących z samych kancelarii frankowych, informacji opublikowanych na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości, w mediach społecznościowych oraz na zamkniętych forach kredytobiorców frankowych ustalono, że w styczniu 2022 roku niezmiennie w sądach dominowali Frankowicze, którzy wygrali 98% spraw. Zapadło w tym miesiącu 415 wyroków sądów I i II instancji w sprawach frankowych, tj. trochę mniej niż w grudniu, kiedy zanotowany został rekord 480 wyroków. W porównaniu do sytuacji sprzed roku znacząco wzrosła ilość wyroków prawomocnych – w styczniu 2022 było ich 75, podczas gdy za całe pierwsze półrocze 2021 prawomocnym rozstrzygnięciem zakończyły się łącznie tylko 52 postępowania. W 80% przypadków zakończonych pozytywnie dla Frankowiczów w styczniu sądy stwierdzały nieważność umowy kredytowej, a tylko 20% wyroków stanowiły odfrankowienia. Trzeba jednak podkreślić, że oba rozstrzygnięcia są pozytywne i wiążą się z dużymi korzyściami finansowymi.
Statystyki wyroków za 2021 rok
Najważniejsze banki frankowe poniosły w 2021 roku sromotną klęskę w starciu z Frankowiczami. Niemal każdą bitwę wygrywali w sądach kredytobiorcy. Około 98-99% spraw zakończyło się korzystnym dla konsumentów wyrokiem, tj. w przeważającej większości unieważnieniem umowy kredytowej. Najwięcej wyroków zapadło w sprawach przeciwko mBankowi, na drugim miejscu pod tym względem uplasował się PKO BP. Natomiast jeśli chodzi o procent przegranych spraw, pierwsze miejsce przypadło Bankowi Millennium z 99,7% porażek. Pozostałe banki niewiele jednak odbiegały od tego wyniku, bo odsetek przegranych był u nich na poziomie 98-99%. A oto dokładne statystyki wyroków za 2021 rok dla poszczególnych banków.
mBank – 98% spraw w I i II instancji wygrali Frankowicze
I instancja – na 763 sprawy kredytobiorcy wygrali 747 razy
wyroki prawomocne – na 164 sprawy, 163 wygrane Frankowiczów
PKO BP – ponad 99% spraw w I i II instancji wygrali Frankowicze
I instancja – na 439 spraw kredytobiorcy wygrali 435 razy
wyroki prawomocne – na 42 sprawy, 42 wygrane Frankowiczów
Bank Millennium – 99,7% spraw w I i II instancji wygrali Frankowicze
I instancja – na 343 sprawy kredytobiorcy wygrali 342 razy
wyroki prawomocne – na 43 sprawy, 43 wygrane Frankowiczów
Getin Bank – ponad 98% spraw w I i II instancji wygrali Frankowicze
I instancja – na 341 spraw kredytobiorcy wygrali 336 razy
wyroki prawomocne – na 57 spraw, 56 wygranych Frankowiczów
Santander Bank – ponad 99% spraw w I i II instancji wygrali Frankowicze
I instancja – na 373 sprawy kredytobiorcy wygrali 370 razy
wyroki prawomocne – na 52 sprawy, 51 wygranych Frankowiczów
BPH GE – ponad 98% spraw w I i II instancji wygrali Frankowicze
I instancja – na 295 spraw kredytobiorcy wygrali 291 razy
wyroki prawomocne – na 23 sprawy, 22 wygrane Frankowiczów
Doskonała sytuacja Frankowiczów w sądach w latach 2021-2022
Jak widać na wyżej zaprezentowanych danych, wygranych spraw sądowych począwszy od 2021 roku jest cała masa. Niemal każdy pojedynek na linii kredytobiorca – bank zakończył się pozytywnie dla pierwszego. Korzystny trend orzeczniczy zapoczątkował słynny wyrok TSUE w sprawie państwa Dziubak z października 2019 roku, a z każdym następnym miesiącem ulegał on utrwaleniu. Aktualnie wśród sędziów przeważa tendencja do unieważniania umów w całości, co jest najbardziej pożądanym rozwiązaniem z punktu widzenia kredytobiorców, bo pozwala pozbyć się zupełnie kredytu i przynosi największe korzyści finansowe.
Analizując statystyki wyroków, uwagę zwraca także wysoki odsetek pozytywnych rozstrzygnięć prawomocnych. Wygrane prawomocne banków to przypadki, które można policzyć na palcach jednej ręki. Powodem do zadowolenia jest również przyspieszenie sądów apelacyjnych w orzekaniu. W pierwszym półroczu 2021 zapadły łącznie tylko 52 wyroki prawomocne w sprawach frankowych. Był to wynik oczekiwania na tzw. dużą uchwałę Sądu Najwyższego, która miała rozstrzygnąć kompleksowo wątpliwości na tle sporów frankowych. Na początku września stało się jasne, że do podjęcia uchwały nie dojdzie ani w 2021 roku, ani też w roku kolejnym. Sądy odwoławcze zaczęły nadrabiać zaległości i prowadzić sprawy do zakończenia. W listopadzie wydanych zostało aż 110 prawomocnych wyroków w sprawach frankowych. W grudniu było ich 94, a w styczniu 75. Nic nie zmieni pozytywnego trendu orzeczniczego, dlatego nie warto zwlekać z pozwaniem banku, tak aby wkrótce dołączyć do grona szczęśliwych kredytobiorców frankowych, którzy pozbyli się balastu w postaci zadłużenia w CHF.