CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna W Sądach

Frankowicze wygrywają z bankiem Raiffeisen sprawy o kredyty we frankach

Anna Gromera Napisał Anna Gromera
13 września 2022
w W Sądach
A A
0
Frankowicze wygrywają z bankiem Raiffeisen sprawy o kredyty we frankach
Share on FacebookShare on Twitter

Banki niechętnie dzielą się informacjami na temat tego ile postępowań przegrywają z frankowiczami, a jeśli już jakieś dane ujawniają, zwykle nie oddają one rzeczywistej sytuacji i prawdziwej skali problemów. Na jakiekolwiek oficjalny komunikat w tej kwestii nie można również liczyć ze strony organów państwowych, gdyż Ministerstwo Sprawiedliwości nie prowadzi żadnego rejestru ile spraw przeciwko bankom jest wszczynanych, ani ile z nich kończy się porażką instytucji finansowej, dlatego tym bardziej cenne są statystyki prowadzone przez kancelarie pomagające frankowiczom i dane na temat liczby postępowań ujawniane przez sądy, gdyż tylko w ten sposób kredytobiorcy, którzy nadal nie zdecydowali się na złożenie pozwu przeciwko bankowi, mogą dowiedzieć się jakie mają szanse na wygraną i jak faktycznie przedstawia się sytuacja frankowiczów w sądach.

Spis treści:

  • Duży problem z frankowiczami banku Raiffeisen.
  • Sąd Okręgowy w Warszawie „oblężony” przez frankowiczów.
  • Raiffeisen przegrywa dużo i szybko.
  • Unieważnienie w kilka miesięcy i prawomocne rozstrzygnięcie.

Duży problem z frankowiczami banku Raiffeisen.

Miniony rok nie był szczególnie udany dla żadnego banku, który w przeszłości udzielał kredytów frankowych, lecz wydaje się, że w przypadku banku Raiffeisen problem frankowy osiągnął istne apogeum. Z danych ujawnionych przez kancelarię obsługujące frankowiczów a zgromadzone przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wynika bowiem, iż w 2021 roku, w sądzie pierwszej instancji, wydanych zostało przeciwko bankowi Raiffeisen aż 321 wyroków, a z tego aż 317 było korzystnych dla posiadaczy kredytów frankowych! Bank wygrał więc w pierwszej instancji zaledwie 4 procesy, procentowo wygląda to więc tak, że kredytobiorcy wygrali 99 procent postępowań, zaś bank tylko 1 procent.

Wyrok sadu pierwszej instancji nie kończy jednak procesu, gdyż zwykle od takiego rozstrzygnięcia składana jest apelacja, zatem stanowisko w sprawie zobowiązany jest zająć sąd drugiej instancji, orzeczenie sądu odwoławczego powoduje jednak, że wyrok staje się prawomocny. W przypadku banku Raiffeisen statystyki dotyczące wyroków prawomocnych również jednak nie przedstawiają się korzystnie, bo choć w 2021 roku takich wyroków nie wydano za dużo, tylko 44, to tylko jeden był korzystny dla banku, a aż 43 uwzględniały roszczenia dochodzone przez frankowiczów. W ubiegłym roku bank prawomocnie przegrał więc 98 procent procesów, wygrał zaś zaledwie 2 procent postępowań.

Sąd Okręgowy w Warszawie „oblężony” przez frankowiczów.

W kwietniu 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie zaczął działać pierwszy w Polsce wydział dedykowany rozpoznawaniu tylko spraw frankowych i był to kolejny rok z rekordową liczbą pozwów skierowanych do tego Sądu z zakresu kredytów frankowych. Z informacji przekazanych przez Sąd wynika bowiem, że w 2020 roku do Sądu wpłynęło trochę ponad 15,5 tysiąca pozwów przeciwko bankom, natomiast w minionym roku, z danych zebranych do końca listopada, wynika, że zakwestionowanych zostało prawie 18 tysięcy umów kredytowych.

Liczba spraw, która została zainicjowana przed Sądem Okręgowym w Warszawie jest imponująca również w skali kraju, gdyż z danych ujawnionych przez Związek Banków Polskich wynika, że w 2021 roku wszczęto około 33 tysiące nowych spraw z tytułu kredytów frankowych (chodzi o okres od stycznia do końca października 2021 roku), a więc ponad połowa nowych procesów toczy się przed warszawskim Sądem Okręgowym. Szacuje się, że przeciwko bankom toczy się już łącznie około 71 tysięcy spraw, i nic nie wskazuje na to, że tempo pozywania banków zmaleje, więc w 2022 roku można spodziewać się kolejnych rekordów.

Raiffeisen przegrywa dużo i szybko.

Jak powyżej zasygnalizowano, w 2021 roku bank Raiffeisen przegrał z frankowiczami wiele razy, lecz wyrok wydany w dniu 28 maja 2021 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt XXV C 1856/20, prowadzonej przez Kancelarię adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni, na długo zapisze się w historii banku, gdyż wówczas, po zaledwie kilkunastu minutach rozprawy, bank przegrał dwie sprawy frankowe. Wydanie dwóch rozstrzygnięć podczas jednej rozprawy możliwe było, gdyż Sąd zdecydował się połączyć do wspólnego rozpoznania dwie sprawy toczące się wobec banku Raiffeisen, a to z powodu związku faktycznego pomiędzy nimi, sprawy były po prostu analogiczne.

W obydwóch przypadkach Sąd stwierdził nieważność zawartej umowy kredytowej, a postępowanie dowodowe ograniczył wręcz do minimum, gdyż Sąd nie zdecydował się nawet na przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron, jak również pominął dowód z zeznań świadków. Orzeczenie wydano więc w oparciu o złożone pisma procesowe oraz dokumenty przekazane do Sądu, i zaledwie tyle wystarczyło Sądowi by uznać, że zawarte umowy kredytu są nieważne, ponieważ ich zapisy są sprzeczne z obowiązującym prawem, jak również zawierają niedozwolone postanowienia umowne bez których umowy nie mogą być dalej wykonywane.

Sąd zwrócił uwagę, iż niezgodnymi z prawem były zapisy odsyłające kredytobiorcę do tabel kursowych banku, według których ustalany był kurs kupna i kurs sprzedaży franka szwajcarskiego, a ponadto, bank nie dopełnił swojego obowiązku informacyjnego wobec kredytobiorców.

Bez znaczenia dla wydanego rozstrzygnięcia był natomiast fakt, że jeden z kredytobiorców podpisał aneks do zawartej umowy kredytowej, dzięki któremu spłata zobowiązania miała następować we frankach szwajcarskich. Sąd w tym zakresie wyraził pogląd zbieżny z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, które stanowi, że późniejszy aneks do umowy nie powoduje, iż w momencie zawarcia umowa nie posiadała zapisów niedozwolonych, a przez Sąd oceniana jest właśnie umowa z chwili jej podpisania.

Unieważnienie w kilka miesięcy i prawomocne rozstrzygnięcie.

Jeszcze do niedawna, unieważnienie umowy kredytowej poprzedzone było długotrwałym postępowaniem sądowym, obecnie jednak tendencja ta wyraźnie się odwraca i uzyskanie wyroku w zaledwie kilka miesięcy od wniesienia pozwu staje się jak najbardziej realne.

Przykładem takiego szybkiego procesu jest orzeczenie wydane przez Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 13 września 2021 r. (sygn. akt XXVIII C 4150/21), oczywiście przeciwko bankowi Raiffeisen, także prowadzone przez Kancelarię adwokata Jacka Sosnowskiego.

Postępowanie w pierwszej instancji trwało tylko pięć miesięcy, i to w czasach pandemii, a szybkie rozstrzygnięcie możliwe było, gdyż Sąd, zgodnie z wnioskiem kredytobiorcy, pominął dowód z zeznań świadków o który wnioskował bank, jak również nie uwzględnił dowodu z opinii biegłego, postępowanie dowodowe ograniczone więc zostało do zeznań kredytobiorcy.

Co istotne, sprawa dotyczyła kredytu już w pełni spłaconego, to jednak nie przeszkodziło sądowi stwierdzić nieważność zawartej umowy. Jak zwykle w przypadku umów kredytowych banku Raiffeisen, Sąd zwrócił uwagę, iż bank miał nieograniczoną możliwość określania kursów waluty, a ponadto, klauzule indeksacyjne zawarte w umowie stanowią główne postanowienia umowy, gdyż bez nich najpewniej nie doszłoby do zawarcia umowy o kredyt. Zapisy te są jednak sprzeczne z obowiązującym prawem, dlatego też umowa została unieważniona.

Do prawomocnego unieważnienia umowy o kredyt frankowy zawartej z bankiem Raiffeisen doszło natomiast 5 listopada 2021 r., również przez warszawski sąd. Wyrok w pierwszej instancji został wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie, i już wówczas Sąd ustalił nieważność zawartej umowy. Apelację od wskazanego orzeczenia wniósł jednakże bank, wskazując na szereg uchybień materialnych i procesowych, czyli tak jak zwykle banki działają, jednakże podnoszenie tych zarzutów nie przyniosło zamierzonego rezultatu.

Postępowanie w sądzie drugiej instancji trwało niecałe cztery miesiące, a wyrok przez Sąd Apelacyjny w Warszawie został wydany w dniu 5 listopada 2021 r. Orzeczeniem tym Sąd Apelacyjny nieznacznie zmienił pierwotny wyrok (oddalone zostało powództwo o zapłatę odsetek w okresie od 25 czerwca 2020 r. do 4 listopada 2021 r.), lecz w pozostałym zakresie apelacja została oddalona, a więc wyrok unieważniający umowę o kredyt frankowy stał się prawomocny.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Tagi: Frankowicze Raiffeisen Bank Polska
Udostępnij33Tweet21
Anna Gromera

Anna Gromera

Śledzi orzecznictwo sądów. Sprawdza aktualne problemy kredytobiorców, przygląda się produktom bankowym sprawiającym problemy. Gromadzi informacje o najważniejszych wydarzeniach dla kredytobiorców.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile teraz trwa postępowanie w sprawie frankowej?

Napisał Barbara Gawrońska
25 marca 2023
0
Ile teraz trwa postępowanie w sprawie frankowej?

Rosnąca liczba pozwów o kredyt frankowy to coś, czego wszyscy się spodziewali – skala tego zjawiska jednak zaskoczyła sądy, do których w 3 pierwszych miesiącach tego roku wpłynęło...

Czytaj więcej

Sądy już MASOWO unieważniają kredyty we frankach PO 1 ROZPRAWIE w 2023 roku

Napisał Alina Kownacka
6 lutego 2023
0
Sądy już MASOWO unieważniają kredyty we frankach PO 1 ROZPRAWIE w 2023 roku

Dla banków powoli staje się jasne, że 2023 rok przyniesie rekordowe zainteresowanie frankowiczów pozwami. Banki więc robią, co mogą, by przekonać klientów, że na prawomocne rozpatrzenie sporu w...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu i odsetki za kredyt we frankach – Sąd Najwyższy wyda wyrok w 2023 roku

Napisał Alina Kownacka
3 stycznia 2023
0
Unieważnienie kredytu i odsetki za kredyt we frankach – Sąd Najwyższy wyda wyrok w 2023 roku

Frankowicze ponownie stali się przedmiotem medialnej dyskusji. Tym razem z uwagi na coraz większą liczbę pozwów o unieważnienie zawartych z bankami umów i konsekwencjami, które się z nimi...

Czytaj więcej

Usunięcie WIBORU z kredytu złotówkowego

Napisał Alina Kownacka
30 stycznia 2023
0
Usunięcie WIBORU z kredytu złotówkowego

W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja na rynku kredytów hipotecznych uległa znacznemu pogorszeniu. Już nie tylko frankowicze mają powód do narzekań. Wysoka inflacja sprawiła, że stopy procentowe poszybowały w...

Czytaj więcej

Sądy zaczynają usuwać WIBOR z umów i raty kredytów w złotówkach mocno spadają

Napisał Alina Kownacka
21 grudnia 2022
0
Sądy zaczynają usuwać WIBOR z umów i raty kredytów w złotówkach mocno spadają

Stawka WIBOR budzi wiele kontrowersji, między innymi dlatego, że jest wartością zmienną ustalaną na podstawie danych przekazanych od 10 największych banków, które mają na celu oszacowanie koszt pozyskania...

Czytaj więcej
Następny post
Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie należy się bankom

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie należy się bankom

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony