CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Frankowicze najnowsze wiadomości

Frankowicze i banki: wyrok TSUE, obniżenie ratingów i podwyżki stóp procentowych wpływają na spory o kredyty we frankach

Michał Augustynowicz Napisał Michał Augustynowicz
10 kwietnia 2023
w Frankowicze najnowsze wiadomości
A A
0
Frankowicze i banki: wyrok TSUE, obniżenie ratingów i podwyżki stóp procentowych wpływają na spory o kredyty we frankach
Share on FacebookShare on Twitter

Wiosna to okres zmian, również w świecie kredytów frankowych. Marzec przyniósł wiele interesujących wiadomości, istotnych dla wszystkich osób posiadających aktywny kredyt frankowy lub tych, które swoje zobowiązanie już spłaciły, a dziś jedynie chcą wystąpić z pozwem wobec banku o zapłatę. To właśnie w marcu Sejm uchwalił nie do końca korzystną dla frankowiczów zmianę w kpc, która wpłynie na kwestię właściwości miejscowej sądów w sprawach o kredyty w walutach obcych. A to dopiero początek. Które marcowe zmiany będą najistotniejsze dla frankowiczów?

  • 16 marca 2023 roku TSUE wydał kolejny ważny wyrok w polskiej sprawie o franki. Chodzi o sprawę C-6/22, w której Trybunał potwierdził tak naprawdę dotychczasowe ustalenia, wzmacniając tym samym krajową linię orzeczniczą
  • 24 marca 2023 roku agencja Moody’s obniżyła ratingi depozytów długookresowych dla Millennium Banku i mBanku, czego powodem są spory tych podmiotów z frankowiczami
  • Szwajcarski Bank Narodowy podjął decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. W marcu koszt pieniądza wzrósł w Szwajcarii o 50 pb, do poziomu 1,5 proc.
  • 31 marca 2023 w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, która wejdzie w życie 13 kwietnia. Frankowicze stracą wkrótce możliwość decydowania o tym, do którego sądu trafi ich pozew wobec banku.

Spis treści:

  • TSUE potwierdza, że sąd krajowy nie może „naprawiać” umowy wbrew woli konsumenta
  • Moody’s obniża ratingi dwóch dużych banków
  • SNB znów podnosi stopy procentowe. Frankowicze zapłacą wyższe raty
  • Po zmianach w kpc frankowicze będą „skazani” na lokalne sądy
    • Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

TSUE potwierdza, że sąd krajowy nie może „naprawiać” umowy wbrew woli konsumenta

Banki od wielu miesięcy walczą o to, aby kwestionowane przez kredytobiorców umowy nie upadały w sądach, a były „naprawiane” poprzez zastąpienie klauzul abuzywnych przepisami prawa krajowego.

Nadzieje sektora na taki scenariusz są bezpodstawne, a TSUE po raz kolejny potwierdził to wyrokiem z 16 marca 2023 roku. TSUE, wydając decyzję w sprawie C-6/22, nie tylko uznał, że umowy nie mogą być naprawiane poprzez wstawienie w lukę po klauzuli abuzywnej przepisu o charakterze niedyspozytywnym, ale podkreślił, że dyrektywa 93/13 chroni konsumenta również wtedy, gdy spłacił on swój kredyt.

To oczywiście złe informacje dla banków, które są coraz częściej stroną pozwaną w sprawach o zapłatę, inicjowanych przez ex-frankowiczów, którzy zdążyli wywiązać się z umowy. Ponadto TSUE jest też zdania, że sąd krajowy, rozpatrując sprawę o kredyt, nie powinien analizować sytuacji majątkowej kredytobiorcy.

To istotne z punktu widzenia tych frankowiczów, którzy są w dobrej kondycji finansowej i stać ich na spłatę kredytu na bieżących warunkach. Bankom wytrącono więc z ręki kolejny argument, często podnoszony dotąd w sądach.

Moody’s obniża ratingi dwóch dużych banków

Skutki procederu frankowego zaczynają przekładać się na kondycję sektora bankowego. Świadczy o tym obniżenie długookresowych ratingów depozytów dla dwóch dużych banków funkcjonujących na polskim parkiecie: Millennium i mBanku.

Agencja Moody’s argumentuje swoją decyzję o zmianie perspektywy na negatywną tym, że te dwa podmioty są uwikłane w spory frankowe, linia orzecznicza sądów jest zaś dla nich mocno niekorzystna.

Po opinii Rzecznika Generalnego TSUE z 16 lutego br. jasne stało się, że jeśli orzecznictwo w Polsce będzie ewoluować, to raczej w prokonsumencką stronę – konsumenci mogą wkrótce np. zyskać prawo do roszczeń o waloryzację świadczeń wskaźnikiem inflacji czy odszkodowanie lub zadośćuczynienie za straty o charakterze niemajątkowym.

SNB znów podnosi stopy procentowe. Frankowicze zapłacą wyższe raty

W II połowie marca Szwajcarski Bank Narodowy podjął kolejną decyzję o podwyżce kosztu pieniądza – podobnie jak w grudniu, stopy procentowe wzrosły w tym kraju o 50 pb. Tym samym główna stopa procentowa w Szwajcarii jest już na poziomie 1,5 proc.

Zmianę kosztu pieniądza odczują frankowicze – za niespełna 3 miesiące owa podwyżka zostanie uwzględniona w ich racie odsetkowej. Jeśli kurs franka utrzyma się na podobnym poziomie co w marcu, w wakacje kredytobiorcy frankowi zapłacą najwyższe raty kredytowe w historii. Wielu z nich może to skłonić do wystąpienia na drogę sądową celem unieważnienia umowy.

Motywacja może być tym silniejsza, iż eksperci coraz częściej sugerują, że wyższe stopy procentowe w Szwajcarii mogą być trendem długoterminowym, a SNB może wprowadzić kolejne podwyżki, by osiągnąć swój cel inflacyjny.

Po zmianach w kpc frankowicze będą „skazani” na lokalne sądy

Przez wiele miesięcy prawnicy ostrzegali frankowiczów, że rządzący szykują zmianę kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadzi niekorzystny dla kredytobiorców art. 18. W marcu Sejm przegłosował nowelizację, która następnie została podpisana przez Prezydenta RP, a ostatniego dnia miesiąca opublikowano ją w Dzienniku Ustaw.

Vacatio legis dla art. 18 wynosi tylko 14 dni. Od 13 kwietnia br. kredytobiorcy frankowi będą składać swoje pozwy w oparciu o nową właściwość miejscową sądów. Frankowicze spoza Warszawy stracą możliwość sądzenia się w Wydziale Frankowym. Przez najbliższych 5 lat będzie on dostępny wyłącznie dla warszawiaków mieszkających na lewym brzegu Wisły, czyli tych, którzy podlegają pod tamtejszy Sąd Okręgowy. Wszyscy pozostali będą musieli kierować swoje pozwy do sądów lokalnych, właściwych przez wzgląd na ich miejsce zamieszkania.

Podobnym ograniczeniom nie będą podlegać banki, które będą mogły kierować swoje kontrpozwy do sądu w Warszawie. Doprowadzi to do sytuacji, w której niektórzy konsumenci będą sądzić się z bankiem w dwóch miejscach jednocześnie – w lokalnym sądzie będą rościć o unieważnienie umowy, zaś w tym stołecznym będą udowadniać, że bankowi nie należy się wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Dodatkowo po zmianach kpc kredytobiorcom może być trudniej uzyskać zabezpieczenie roszczeń.

Do tej pory pozytywne odpowiedzi na wnioski kredytobiorców należały głównie do sędziów Wydziału Frankowego. Lokalni sędziowie rzadziej udzielają takich zabezpieczeń, przy czym należy się spodziewać, że trend ten może zacząć ulegać zmianie wraz z rosnącym doświadczeniem kolejnych orzeczników w zakresie rozpatrywania sporów o franki.

Co przyniosą frankowiczom następne miesiące? Setki tysięcy kredytobiorców z niecierpliwością oczekują na wyrok TSUE w sprawie C-520/21. Eksperci wskazują, że prawdopodobnie potwierdzi on ustalenia Rzecznika Generalnego, co byłoby dla konsumentów niezwykle istotnym wydarzeniem.

Warto też obserwować poczynania Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie uregulowania rynku kancelarii odszkodowawczych – planowane jest m.in. ograniczenie możliwości prowadzenia takich podmiotów wyłącznie do osób posiadających wykształcenie prawne.

Kredytobiorcy powinni również śledzić poczynania sektora bankowego i KNF, którym wyraźnie marzy się ustawowe rozwiązanie kwestii kredytów frankowych. KNF pracuje już nad stosownym projektem, czemu przyklaskują banki.

Szanse na wprowadzenie rozwiązań promowanych przez sektor są jednak minimalne, gdyż KNF nie posiada inicjatywy legislacyjnej, a politycy w roku wyborczym nie będą chcieli narażać się elektoratowi. Mimo to jednak frankowicze powinni bacznie śledzić to, co mówią przewodniczący KNF i prezes ZBP, by być na bieżąco z aktualną narracją tych instytucji, które wyraźnie nie potrafią się pogodzić z sankcją darmowego kredytu i prokonsumenckim orzecznictwem w Polsce.

Nie przegap żadnej ważnej informacji. Obserwuj nasze konto na Twitter oraz Facebook,  a także Subskrybuj nasz kanał na Youtube. Jeśli uważasz, że materiał jest przydatny udostępnij go dalej.

 

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij32Tweet20
Michał Augustynowicz

Michał Augustynowicz

Ekspert finansowy, skupiający się od 5 lat na kredytach frankowych. Ma zdolność do analizy skomplikowanych zagadnień oraz pasje do dzielenia się wiedzą. Autor wielu publikacji stanowiących źródło informacji dla poszkodowanych klientów banków.

Rekomendowane dla Ciebie

Frankowicze powinni pozwać banki po WYBORACH do Parlamentu? Będzie pomoc dla Frankowiczów?

Napisał Michał Augustynowicz
24 września 2023
0
Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Czy warto czekać z pozwem na spełnienie przez zwycięską partię obietnic wyborczych? Analizując dotychczasowy „wkład" dwóch głównych partii politycznych w rozwiązanie problemu kredytów frankowych wydaje się, że czekanie...

Czytaj więcej

Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

Napisał Michał Augustynowicz
23 września 2023
0
Unieważnienie kredytu we frankach teraz DOSTĘPNE SZYBCIEJ – nowa decyzja TSUE zmienia zasady gry

W czwartek 21 września br. sektor bankowy usłyszał kolejny niekorzystny dla siebie wyrok TSUE w sprawie o franki. Tym razem w Luksemburgu pochylono się nad sprawą C-139/22, co...

Czytaj więcej

Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Napisał Michał Augustynowicz
22 września 2023
0
Bank będzie musiały ODDAĆ po unieważnieniu kredytu we frankach jeszcze o 30% WIĘCEJ. Nie Frankowicze a banki do tego doprowadziły?

Ile musi oddać bank frankowiczowi, gdy umowa kredytowa prawomocnie upadnie w sądzie? Do niedawna można by stwierdzić, że dokładnie tyle, ile otrzymał od klienta w ramach rat kapitałowo-odsetkowych,...

Czytaj więcej

Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Napisał Michał Augustynowicz
20 września 2023
0
Czy Santander Bank Polska podpisuje ugody za kredyty we frankach z Frankowiczami?

Santander Bank Polska nie należy do grupy banków, które szybko zdecydowały się na oferowanie Frankowiczom ugód. Z czasem bank doszedł jednak do wniosku, że ugody opłacają mu się...

Czytaj więcej

Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Napisał Michał Augustynowicz
17 września 2023
0
Co po wyborach z kredytami we frankach? Co obiecuje PIS I PO dla Frankowiczów? Czy warto czekać z pozwem?

Pomimo wysiłków podejmowanych przez rząd, a zwłaszcza Ministerstwo Sprawiedliwości, w kierunku usprawnienia przebiegu postępowań frankowych w sądach, jest jeszcze wiele do zrobienia aby ułatwić Frankowiczom dochodzenie sprawiedliwości oraz...

Czytaj więcej
Następny post
21% Frankowiczów otrzymuje propozycje ugód od banków: Co się dzieje?

21% Frankowiczów otrzymuje propozycje ugód od banków: Co się dzieje?

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony