Gigant na rynku pośredników odszkodowań ma ogromne problemy finansowe. Europejskie Centrum Odszkodowań, niegdyś lider w swojej branży, złożyło już wniosek o wszczęcie postępowania sanacyjnego i ostatecznie o ogłoszenie upadłości. Spółka, która od lat pomagała odszkodowanym, w tym od jakiegoś czasu Frankowiczom, nie ma środków na swoją bieżącą działalność i spłatę licznych zobowiązań. Zarząd kłopoty finansowe EuCO tłumaczy głównie pandemią i jej wpływem na gospodarkę krajową. Nie wiadomo, czy firmie uda się przeprowadzić restrukturyzację i odzyskać płynność finansową.
Jakie problemy finansowe ma EuCO?
Jak podaje Zarząd firmy, Europejskie Centrum Odszkodowań utraciło swoją płynność finansową z powodu pandemii koronawirusa, która bardzo negatywnie wpłynęła na działalność przedsiębiorstwa. Dotychczas spółka ta miała szeroki zakres usług, na przykład kontaktowała się z ofiarami wypadków, by pomóc im uzyskać wyższe odszkodowanie, niż zaoferował ubezpieczyciel. Firma jest też obecna na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i działa na terenie całego kraju. Jednak poważna destabilizacja finansowa doprowadziła EuCo do skraju bankructwa, a przyszłość firmy jest bardzo niepewna.
Obecnie spółce brakuje niemal 1,5 mln złotych, by wykupić obligacje z serii B oraz uregulować zaległe odsetki. Firma ma duże trudności z wypłacaniem należności swoim klientom. Poza tym przedsiębiorstwo zmaga się z konfliktem wewnętrznym i ma kłopoty ze spłatą rat kredytu zaciągniętego w banku Santander.
EuCO tłumaczy ten fakt długotrwałym lockdownem w czasie panowania COVID-19, który znacznie utrudnił dostęp do klientów, a także spowolnił postępowania sądowe spraw prowadzonych przez firmę.
Obecna sytuacja Europejskiego Centrum Odszkodowań
Zarząd spółki EuCO wierzy, że jej problemy z pieniędzmi znikną w ciągu 6 miesięcy, a płynność finansową mają przywrócić między innymi prowizje w wysokości ok. 50 mln złotych, jakie firma ma pozyskać po zakończeniu licznych spraw swoich bieżących klientów. W dniu 15 października 2022 Europejskie Centrum Odszkodowań poinformowało o swoich problemach, podając wiele szczegółów i sposobów ich rozwiązania, by uspokoić wszystkich wierzycieli i klientów.
Firmowy Zarząd wniósł już o otwarcie postępowania sanacyjnego, a także o ogłoszenie upadłości spółki. Wniesiono jednocześnie, by postępowanie upadłościowe nie rozpoczęło się, zanim nie pojawi się prawomocny wyrok w zakresie restrukturyzacji firmy.
Dzięki niej bowiem EuCO planuje ustabilizowanie działalności, poprzez pozyskanie fali nowych klientów. Z kolei bieżące zobowiązania mają być spłacane w dużej mierze w ratach, lub nawet likwidowane w drodze stosownych porozumień.
Jak kłopoty finansowe Europejskiego Centrum Odszkodowań mogą wpłynąć na Frankowiczów?
Spółka EuCo prowadziła wiele spraw Frankowiczów, którzy zdecydowali się na pozew sądowy przeciwko bankowi frankowemu. Kredytobiorcy liczyli na profesjonalną pomoc prawną w zakresie swojej indywidualnej sprawy, by uwolnić się w końcu od kredytu niszczącego domowy budżet. Niestety zlecenie prowadzenia sprawy frankowej firmie EuCO może nieść bardzo poważne skutki dla konsumentów – obecnie jednak trudno przewidzieć jakie.
Według półrocznego sprawozdania finansowego w 2022 roku, EuCO miało w sumie aż blisko 60 mln zobowiązań wobec klientów, natomiast kwota dostępna do dyspozycji firmy oscylowała w granicach ok. 1,5 mln złotych.
Jeśli dojdzie jednak do upadłości i likwidacji firmy wtedy majątek spółki zostanie spieniężony i podzielony między wierzycielami, według kolejności określonej w prawie upadłościowym. To również trwa wiele miesięcy i nie wiadomo kto i kiedy będzie miał zaspokojone swoje roszczenie.
Jak Frankowicze powinni wybierać pomoc prawną?
Aby skorzystać z pomocy prawnej do prowadzenia swojej sprawy frankowej, kredytobiorcy powinni szukać specjalistycznych kancelarii, zajmujących się tylko problemami Frankowiczów. To pomoże w uniknięciu sytuacji, w jaką wpadli klienci kancelarii odszkodowawczej, zajmującej się w sposób masowy wieloma różnymi sprawami i bez konkretnych regulacji działalności. Tymczasem zasady współpracy z dobrą kancelarią frankową są jasne od początku, by klienci wiedzieli, jak będzie wyglądać pomoc.
Frankowicze korzystający z adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w kredytach CHF mają też o wiele większe szanse na wygraną w sądzie, składając pozew przeciwko bankowi frankowemu.
Dzieje się tak, ponieważ prawnicy mają już duże doświadczenie w tym temacie, wiedzą jak sformułować pozew, czego dokładnie żądać, jak zabezpieczyć roszczenia konsumenta i jakiej argumentacji użyć, by banki już nie miały szans na wygraną.
Poza tym wynagrodzenie kancelarii frankowej jest obliczanie na uczciwych i ograniczonych ustawą zasadach – nie mam tam zachęcania klientów darmową pomocą i dokładania po czasie nienaturalnie wysokich prowizji rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Dobrej kancelarii prawnej prowadzącej sprawy frankowe warto szukać nawet w całym kraju, by w bezpieczny i pewny sposób walczyć o odzyskanie swoich pieniędzy. Co ważne, pieniądze odzyskane dzięki korzystnemu wyrokowi sądowemu, mogą wpłynąć wprost na konto Frankowiczów, bez pośredników.