Wiele się mówi o tym, że polskie sądy są nadmierne obciążone, przez co postępowania trwają latami, lecz problem ten zdaje się omijać walczących z bankami frankowiczów. Kredytobiorcy żądający unieważnienia zawartych umów kredytowych, prowadzą już tysiące procesów sądowych, jednak kancelarie reprezentujące frankowiczów, systematycznie donoszą o kolejnych zakończonych sprawach i co najważniejsze, o korzystnych dla kredytobiorców orzeczeniach. Niezwykłe jest również to, biorąc pod uwagę standardy polskiego sądownictwa, że coraz częściej zdarza się, iż frankowicze na rozstrzygnięcie czekają zaledwie kilka/kilkanaście miesięcy, a nie lata, choć sprawy dotyczące frankowych umów kredytowych wcale proste nie są. Kancelarie zajmujące się pomocą frankowiczom chwalą się więc bardzo dobrymi wynikami.
Pierwszy kwartał 2022 roku z rekordową liczbą wyroków w sprawach frankowych.
Zainteresowanie prowadzeniem procesów z bankami nie maleje i nic nie wskazuje na to, że się to zmieni, a wręcz przeciwnie, niepewna sytuacja gospodarcza i rynkowa powodują, że wkrótce można się spodziewać kolejnej fali pozwów. Konsekwencją dużej liczby procesów prowadzonych z bankami jest to, że sądy wydają coraz więcej rozstrzygnięć w takich sprawach, jednak takich wyników chyba nawet najwięksi optymiści się nie spodziewali.
W pierwszym kwartale 2021 r. wydane zostały 224 orzeczenia, z czego aż 205 wyroków uwzględniało żądania zgłaszane przez frankowiczów, w 14 przypadkach wygrały banki, a 5 wyroków zostało uchylonych. Przedstawiając powyższe wyniki w procentach, wyglądało to tak, że kredytobiorcy wygrali 91,5% procesów, a banki zaledwie 6,25%. Brakujące 2,25% dotyczyło orzeczeń uchylonych. Ubiegłoroczne statystyki prezentują się bardzo dobrze i już wtedy mówiło się, że banki z frankowiczami nie mają praktycznie żadnych szans, jednak patrząc na tegoroczne dane, można odnieść wrażenie, że poprzedni rok stanowił dla frankowiczów tylko rozgrzewkę.
W analogicznym okresie 2022 r., a więc od stycznia do końca marca, szacuje się, że w sprawach frankowych wydano 1 703 wyroki, a z tego aż 1 655 orzeczeń to rozstrzygnięcia korzystne dla frankowiczów. W tym roku, odsetek wygrywanych przez kredytobiorców procesów, osiągnął więc już poziom 97%! Banki wygrały natomiast 43 sprawy, co stanowi 2,5% ogólnej liczby zapadłych wyroków, a do sądu pierwszej instancji, w celu ponownego rozpatrzenia, trafiło 5 spraw, czyli 0,5% z ogólnej liczby orzeczeń.
Pierwszy kwartał bieżącego roku był więc rekordowy pod względem rozstrzygnięć wydanych w sprawach frankowych, co wcale nie jest dobrą informacją dla banków.
Dlaczego tak wiele wyroków zapada w sprawach frankowych?
Na rynku działa wiele kancelarii, które oferują swoją pomoc frankowiczom, jednak tylko te najlepsze i najbardziej doświadczone w procesach z bankami kancelarie, mogą pochwalić się wręcz rekordowymi liczbami wygranych spraw, a to świadczy o dwóch rzeczach.
Po pierwsze, pomimo wielu spraw, które zostały poddane pod rozstrzygnięcie sądów, nie tylko z zakresu kredytów frankowych, sądy działają sprawnie. Być może, szybkie rozpatrywanie spraw frankowych wynika z faktu, że nie są to postępowania zupełnie nowe, lecz istnieje bogata linia orzecznicza, więc łatwiej jest wydać orzeczenie, a być może to wynik wprowadzonych na czas pandemii przepisów, które umożliwiają prowadzenie rozpraw zdalnych oraz kierowanie spraw na posiedzenia niejawne.
Niewykluczone również, że sądy starają się jak najwięcej spraw frankowych zakończyć w krótkim czasie, gdyż zdają sobie sprawę, że frankowicze nie odpuszczą, a obecna sytuacja zachęci jeszcze większą grupę do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Tylko w 2021 roku w sądach toczyło się około 62 tysiące procesów przeciwko bankom, i wszystko wskazuje na to, że wkrótce pojawi się kolejna fala pozwów w sprawach frankowych, gdyż kurs franka jest wysoki i niepewny, a niestabilna sytuacja gospodarcza powoduje, że w każdej chwili frank może znacznie podrożeć, więc kredytobiorcy nie chcą po raz kolejny narażać się na takie ryzyko.
Po drugie, dobre kancelarie frankowe mają bardzo dobrze przygotowaną argumentację i szeroką wiedzę, które pozwalają na szybkie przeprowadzenie procesu, gdy więc sprawnie działają, to i wyroków mają więcej na swoim koncie. Rola doświadczonego i obeznanego w umowach frankowych prawnika, jest w przypadku sporu z bankiem nieoceniona, gdyż banki robią wszystko by proces spowolnić, a prawnik będzie wiedział jak z takimi praktykami sobie poradzić.
Na drodze sądowej bankom nie pozostało nic praktycznie innego, jak celowe przedłużanie postępowania, gdyż tylko powołując się na długo trwające postępowania sądowe są w stanie przekonać niektórych frankowiczów do zawarcia ugód, pomimo ich niekorzystnych dla kredytobiorców warunków. Szybkie uzyskiwanie wyroków jest niewątpliwą zaletą kancelarii i domeną tylko tych najlepszych w sprawach frankowych prawników, dlatego niektóre kancelarie nie mają oporu by informować o tym ile czasu trwają sprawy w danym sądzie, lub z danym bankiem, które właśnie ta kancelaria prowadziła, co dla kredytobiorcy poszukującego prawnika jest oczywiście bardzo korzystne.
Kancelarie chwalą się wieloma wyrokami uzyskanymi w marcu 2022 r.
Do kancelarii, które ujawniają dane na temat uzyskanych w sprawach frankowych wyroków należy m.in. Kancelaria Radcy Prawnego Barbary Garlacz. Z opublikowanych informacji wynika, iż w marcu 2022 r. Kancelaria ta uzyskała 52 wyroki w sprawach frankowych, a wśród tych orzeczeń znalazł się 1 wyrok Sądu Najwyższego, który dla frankowicza jest bardzo istotny, gdyż sądy niższego rzędu nie uwzględniły dochodzonych roszczeń, a Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. 19 wyroków to wyroki prawomocne, natomiast w sądach pierwszej instancji zapadły 32 orzeczenia. Zdecydowana większość uzyskanych wyroków dotyczy unieważnienia zawartej umowy kredytowej, jednak w zestawieniu znalazło się również orzeczenie, którym oddalony został pozew banku o zasądzenie kapitału kredytu z nieważnej umowy kredytu oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu. Spośród wskazanych wyroków, dwa orzeczenia w drugiej instancji zostały wydane na korzyść banku, więc są to orzeczenia prawomocne, oraz dwa wyroki w pierwszej instancji nie były przychylne kredytobiorcom, lecz będą one kwestionowane apelacją.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paweł Borowski również podaje informacje na temat zakończonych postępowań, co jednak ciekawe, zestawienie zawiera także czas trwania każdego procesu. Kancelaria ujawniła, że w marcu br. uzyskała 40 korzystnych dla kredytobiorców wyroków, a z tego 7 to orzeczenia prawomocne. W przypadku wyroków prawomocnych, tylko jedno postępowanie toczyło się ponad 2 lata, pozostałe rozstrzygnięte zostały znacznie szybciej, a rekord stanowi uzyskanie wyroku prawomocnego w 1,5 roku. W pierwszej instancji Kancelaria uzyskuje wyroki w nawet kilka miesięcy, niektóre orzeczenia zostały wydane do 10 miesięcy od wniesienia pozwu.
Z kolei Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni w marcu 2022 r., uzyskała 39 korzystnych dla frankowiczów wyroków, 33 to wyroki nieprawomocne, a 6 to wyroki prawomocne. Ta Kancelaria również podaje czas trwania postępowań sądowych, i co warto odnotować, jeden z prawomocnych wyroków wydany został po 11 miesiącach od wniesienia pozwu. Z analizy ujawnionych wyroków wynika natomiast, że na wydanie wyroku w pierwszej instancji czeka się od kilku do kilkunastu miesięcy, a wszystkie orzeczenia dotyczyły nieważności umów kredytowych.