CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Poradnik Frankowicza

Czy warto pozwać bank i iść do sądu z kredytem we frankach?

Anna Gromera Napisał Anna Gromera
13 września 2022
w Poradnik Frankowicza
A A
0
Czy warto pozwać bank i iść do sądu z kredytem we frankach?
Share on FacebookShare on Twitter

Rok 2022 zaczął się bardzo dobrze dla Frankowiczów, którzy w styczniu wygrali 98% postępowań. Ogólna liczba rozstrzygnięć sądowych w sprawach frankowych wyniosła w pierwszym miesiącu roku 415, z czego 75 wyroków było prawomocnych. Orzecznictwo sądów jest już na tyle ukształtowane i ukierunkowane na ochronę praw konsumenta, że każdego dnia w różnych sądach na terenie kraju zapadają pozytywne dla Frankowiczów wyroki.

W kolejnych miesiącach spodziewane są nowe orzeczenia TSUE, które rozwieją nieliczne już wątpliwości dotyczące sporów frankowych, odnoszące się głównie do kwestii przedawnienia roszczeń oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Unijny trybunał posiada wyrobione zdanie na temat tych spraw, dlatego w kolejnych wyrokach najprawdopodobniej jeszcze mocniej ugruntuje pozycję konsumentów w sporach z bankami.

W sądach powszechnych od kilku miesięcy widać przyspieszenie w wydawaniu wyroków, które nierzadko zapadają w kilka miesięcy od wniesienia pozwu. Sytuacja Frankowiczów jest bardzo korzystna, co powinno skłonić niezdecydowanych do działania. W 2022 roku na pewno warto iść do sądu z kredytem frankowym.

Spis treści:

  • Korzystne orzecznictwo sądów w sprawach frankowych
  • Sprawy Frankowiczów toczą się coraz szybciej
  • Unieważnienie umowy mBanku w 9 miesięcy na 1 rozprawie w SO w Łodzi
  • Prawomocne unieważnienie umowy Getin Banku w 1,5 roku w Jeleniej Górze
  • Pozew frankowy w 2022 roku warto powierzyć dobrej kancelarii prawnej

Korzystne orzecznictwo sądów w sprawach frankowych

Statystyki wyroków dobrze oddają klimat jaki panuje w sądach w związku ze sprawami frankowymi. Sędziowie od dawna nie mają wątpliwości, że umowy frankowe zawierają niedozwolone postanowienia odnoszące się do mechanizmów przeliczeniowych oraz inne istotne wady prawne. Większość spraw sądowych kończy się unieważnieniem umowy kredytowej, co jest dla kredytobiorców najlepszym pod każdym względem rozstrzygnięciem. Prawomocny wyrok unieważniający umowę kredytową kończy definitywnie spór z bankiem, a kredytobiorca musi rozliczyć się tylko w zakresie pożyczonego kapitału (bez odsetek). Następnie może wnioskować o wykreślenie hipoteki banku z księgi wieczystej nieruchomości.

Sądy obecnie rzadziej wydają wyroki odfrankowiające, które również są korzystnym sposobem rozwiązania sporu i niosą duże korzyści finansowe. Umowa co prawda zostaje utrzymana w mocy, ale na wiele lepszych warunkach. Pozostaje niskie oprocentowanie typowe dla kredytów walutowych, a bank musi zwrócić nadpłacone przez lata kwoty oraz przedłożyć nowy harmonogram spłat z niższymi ratami.

Sprawy Frankowiczów toczą się coraz szybciej

Niektóre osoby obawiają się pozwać bank ze względu na perspektywę długiego oczekiwania na wyrok. Tego typu obawy są niepotrzebne, bo sprawy sądowe toczą się coraz szybciej. Wyroki sądów I instancji zapadają nierzadko w kilka miesięcy od wniesienia pozwu. Nie trzeba już długo czekać także na wyrok prawomocny. Oto dwa przykłady ekspresowych rozstrzygnięć sądowych w sprawach frankowych w styczniu 2022 roku.

Unieważnienie umowy mBanku w 9 miesięcy na 1 rozprawie w SO w Łodzi

W dniu 12 stycznia 2022 roku Sąd Okręgowy w Łodzi wydał wyrok w sprawie o sygn. akt II C 852/21, ustalając nieważność umowy kredytowej mBanku zawartej w 2008 roku. Sprawa została rozstrzygnięta błyskawicznie w 9 miesięcy od wniesienia pozwu, co miało miejsce w kwietniu 2021 roku. Wyrok zapadł po jednej rozprawie, a łódzki sąd uznał zasadność roszczenia głównego oraz podzielił argumentację, którą przedstawiła prowadząca sprawę Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Według sądu, umowa opiewała na walutę polską, ale zawierała klauzulę indeksacyjną, która uzależniała kwotę wypłaconego kredytu i spłacanych rat od decyzji jednej strony, tj. banku, który w dodatku miał silniejszą pozycję względem konsumenta. Umowa nie zawierała mechanizmu, który pozwalałby na ustalenie świadczeń kredytobiorców w sposób obiektywny. Sąd Okręgowy w Łodzi nie miał wątpliwości co do abuzywnego charakteru klauzul indeksacyjnych w umowie mBanku. W ocenie sądu, dalsze funkcjonowanie umowy po wyeliminowaniu postanowień niedozwolonych nie było możliwe. W związku z tym została ona uznana za nieważną, a na rzecz kredytobiorców zasądzono zwrot wpłaconych kwot w PLN i CHF wraz z odsetkami za opóźnienie.

Prawomocne unieważnienie umowy Getin Banku w 1,5 roku w Jeleniej Górze

Sprawa o sygn. akt II Ca 740/21, do której Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze wydał prawomocny wyrok unieważniający umowę kredytową Getin Banku świadczy, że sądy II Instancji także sprawnie wydają wyroki. Rozstrzygnięcie to zapadło zaledwie po 2 miesiącach od wpłynięcia apelacji banku od korzystnego dla kredytobiorców wyroku Sądu Rejonowego w Lubaniu z dnia 10 września 2021 roku do sprawy o sygn. akt I C 473/20. Kredytobiorców w obu instancjach reprezentowała Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze oddalił apelację banku, zgadzając się ze stroną powodową co do wadliwości umowy kredytowej. Umowę cechował brak transparentności, a kursy przeliczeniowe ustalane były jednostronnie i arbitralnie przez bank. W ramach postępowania przed sądem w Jeleniej Górze odbyła się tylko jedna rozprawa, w trakcie której sąd oddalił wniosek o dopuszczenie dowodu z zeznań strony pozwanej. Całe postępowanie w dwóch instancjach trwało bardzo krótko, bo zaledwie 1,5 roku.

Pozew frankowy w 2022 roku warto powierzyć dobrej kancelarii prawnej

Chociaż statystyki wyroków dobitnie świadczą o dużej przewadze Frankowiczów nad bankami w sądach, nie należy podchodzić do sprawy z lekceważeniem. Warto postawić na doświadczoną kancelarię frankową, która posiada na koncie co najmniej setkę wygranych spraw z bankami. Doświadczony prawnik wie do którego sądu najlepiej złożyć pozew oraz jakie argumenty najlepiej przemówią do danego sędziego. Ważne aby powierzyć sprawę kancelarii adwokackiej lub radcowskiej, bo tylko profesjonalny pełnomocnik ma prawo reprezentować klienta w sądzie.

Duży popyt na usługi prawne dotyczące spraw frankowych spowodował, że na rynku pojawiła się ogromna ilość nowych podmiotów. Często oferują one z pozoru atrakcyjne warunki np. niską opłatę wstępną lub nawet brak opłaty. Po czasie okazuje się jednak, że za prowadzenie sprawy przyjdzie nam słono zapłacić, bo kancelaria pobiera wysoki procent od korzyści z wyroku (rzędu nawet 30%). Problemem może być także sposób ustalania podstawy do wyliczenia kwoty honorarium. Niektóre nowe kancelarie przy wyroku unieważniającym umowę w oparciu o teorię dwóch kondykcji liczą wynagrodzenie od podwójnej kwoty korzyści, bo nie biorą pod uwagę konieczności zwrotu bankowi pożyczonego kapitału.

Powierzenie obsługi sprawy niedoświadczonej kancelarii to większe ryzyko przegranej. Przede wszystkim trzeba unikać dużych korporacji prowadzących działalność w formie spółek kapitałowych. Nierzadko nie dysponują one prawnikami z doświadczeniem, a bazują na aplikantach lub studentach prawa. Odpowiedzialność za ewentualną porażkę jest tam niewielka, bo nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W dużych spółkach oferujących pomoc Frankowiczom brak także indywidualnego podejścia do sprawy, co jest niezwykle ważne. Powielanie szablonowych treści pozwów nie przemawia do sędziów. Ważna jest trafnie dobrana do danej sytuacji argumentacja, co gwarantują tylko najbardziej doświadczone kancelarie frankowe.

Oceń ten artykuł

Powiązane artykuły

Udostępnij31Tweet19
Anna Gromera

Anna Gromera

Śledzi orzecznictwo sądów. Sprawdza aktualne problemy kredytobiorców, przygląda się produktom bankowym sprawiającym problemy. Gromadzi informacje o najważniejszych wydarzeniach dla kredytobiorców.

Rekomendowane dla Ciebie

Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
1 sierpnia 2023
0
Ile jeszcze masz czasu aby pozwać bank o unieważnienie kredytu we frankach?

Kancelarie prawne przestrzegają Frankowiczów przed zbyt długim zwlekaniem ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi. Powodem jest możliwość podnoszenia przez banki zarzutu przedawnienia roszczeń. Co prawda, zgodnie z orzecznictwem TSUE...

Czytaj więcej

PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Napisał Anna Gromera
19 czerwca 2023
0
PODATEK ugoda z bankiem i unieważnienie kredytu we frankach w sądzie

Uzyskanie dochodu przez podatnika jest w Polsce związane z powstaniem obowiązku podatkowego. Jak ta reguła ma się do korzyści, które uzyskują frankowicze na drodze sądowej, doprowadzając do prawomocnego...

Czytaj więcej

Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Napisał Alina Kownacka
16 czerwca 2023
0
Ile można odzyskać po unieważnieniu kredytu we frankach?

Przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu przeciwko bankowi duża część frankowiczów stara się znaleźć informację o tym, ile można zyskać na wygranej sprawie frankowej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie...

Czytaj więcej

Jak spłacić kredyt we frankach?

Napisał Michał Augustynowicz
25 maja 2023
0
Jak spłacić kredyt we frankach?

Na pewno wielu kredytobiorców, którzy posiadają zobowiązanie we frankach, zastanawia się, czy warto spłacać kredyt w tej walucie. Zdaniem ekonomistów, jednorazowa spłata kredytu we frankach jest w tej...

Czytaj więcej

Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Napisał Michał Augustynowicz
3 kwietnia 2023
0
Kredyty frankowe w obliczu rozwodu i śmierci: Poradnik dla kredytobiorców i ich rodzin

Kredyty frankowe, które dziś są kwestionowane w sądach, były najczęściej zaciągane w latach 2004-2008. Nie da się ukryć, że od tego czasu sytuacja życiowa wielu posiadaczy tych zobowiązań...

Czytaj więcej
Następny post
BANK BPH w tarapatach? Inne też nie radzą sobie z Frankowiczami

BANK BPH w tarapatach? Inne też nie radzą sobie z Frankowiczami

Wybierz kategorię

  • Felietony
  • Frankowicze najnowsze wiadomości
  • Kredyty w złotówkach
  • Poradnik Frankowicza
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Wyroki

Kursy walut

Portal informacji o kredytach frankowych i sporach Frankowiczów z bankami. Najważniejsze informacje dla Frankowiczów w przejrzystej formie, zawsze na czas.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredytu w złotówkach

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

  • • Jak wybrać najlepszego prawnika do spraw kredytów frankowych?
  • • Gwarancje kancelarii dla frankowiczów – co się za nimi kryje?
  • • Sprawy o kredyty we frankach sądy w Warszawie rozstrzygają coraz szybciej
  • • Sądy we Wrocławiu unieważniają kredyty we frankach
  • • Jaka kancelaria dla Frankowiczów jest najlepsza i na co zwrócić uwagę w ofertach Kancelarii Frankowych?
  • • Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o kredyt we frankach zajmuje mniej czasu

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Wyroki
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Ranking Kancelarii

2023 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa strony | Polityka prywatności | Regulamin strony