sobota, 14 czerwca, 2025
Kontakt: info@chf24.pl
CHF24.PL

Portal informacyjny dla Frankowiczów i kredytobiorców złotówkowych - Wiadomości dotyczące sporów sądowych z bankami.

  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
CHF24.PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Co zrobić jeśli rata kredytu wzrosła i nie dajesz już rady go spłacać?

Barbara Gawrońska Napisał Barbara Gawrońska
Data ostatniej modyfikacji: 13/02/2025 12:39
Czas czytania:5 minut
A A
0
Share on FacebookShare on Twitter

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to często jedyne rozwiązanie by nabyć własny dom bądź mieszkanie, i choć oprocentowanie tego rodzaju kredytów zawsze uchodziło za najatrakcyjniejsze, to obecnie posiadanie złotówkowego kredytu hipotecznego stanowi dla wielu kredytobiorców wręcz tragedię. Drastycznie rosnąca inflacja, a z nią oprocentowanie kredytów, powoduje, że spłata zaciągniętego zadłużenia staje się coraz trudniejsza, lecz najgorsze jest to, że nikt nie wie kiedy sytuacja się ustabilizuje, nie mówiąc już o jej poprawie. Co zrobić jeśli rata kredytu wzrosła i nie dajesz już rady go spłacać?

Posiadacze kredytów złotówkowych, tak jak przed laty frankowicze, postanowili więc zawalczyć o swoje prawa w sądach, czy jednak finał tych spraw będzie taki sam jak w przypadku kredytów frankowych, trudno powiedzieć, ponieważ orzecznictwo w tym zakresie będzie się dopiero kształtować, choć pojedyncze wyroki mogą dawać nadzieję.

Kolejna i nieostatnia podwyżka stóp procentowych.

8 czerwca br. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej, już dziewiątej z rzędu, podwyżce stóp procentowych, stopa referencyjna wzrosła więc tym razem o 75 punktów procentowych i obecnie wynosi już 6 procent. W stosunku do października ubiegłego roku, gdy stopa referencyjna kształtowała się na poziomie 0,1 procenta, wzrost jest olbrzymi, więc dla kredytobiorców oznacza to tylko jedno, zastraszającą podwyżkę oprocentowania zaciągniętych kredytów i olbrzymie raty do spłaty.

Systematyczne podnoszenie stóp procentowych spowodowało, że niektórym kredytobiorcom już teraz rata kredytu wzrosła dwukrotnie, a na spłatę zaciągniętego kredytu, muszą przeznaczać większość miesięcznych zarobków. Ponadto szacuje się, że w kilku województwach, spłata kredytu hipotecznego pochłania ponad 80 procent miesięcznej pensji, a ostatnia podwyżka stóp procentowych spowodowała, że w niektórych częściach kraju na miesięczną ratę kredytu będzie trzeba wydać nawet 90 procent średniego wynagrodzenia.

Dane te dobitnie więc pokazują, jak dużym obciążeniem stał się kredyt hipoteczny zaciągnięty w złotówkach, i choć niektórzy mogą twierdzić, że biorąc kredyt należało się liczyć z tym, że miesięczna rata do spłaty może wzrosnąć, to nie da się ukryć, iż takiego rozwoju sytuacji nikt się nie mógł spodziewać i nie dało się przewidzieć tak olbrzymich podwyżek.

W czasach sprzed pandemii oraz wojny u nasz wschodnich sąsiadów, osoby decydujące się na kredyt hipoteczny, ale również banki i ekonomiści, nawet w najczarniejszych snach nie mogli przewidzieć, że sytuacja ulegnie tak diametralnej zmianie i że kredyt hipoteczny może być, aż tak ryzykowny.

Najwyższe od kilkudziesięciu lat stopy procentowe z którymi obecnie się borykamy, już niedługo mogą się zmienić, i wbrew oczekiwaniom kredytobiorców, wcale nie będzie to zmiana dla nich pozytywna. Eksperci wskazują, że prawdziwy kryzys gospodarczy jest dopiero przed nami, a to oznacza, iż inflacja dalej będzie rosnąć, więc i stopy procentowe nadal będą systematycznie podwyższane.

Trudno więc powiedzieć kiedy sytuacja się poprawi, lub przynajmniej kiedy się ustabilizuje, dlatego coraz więcej posiadaczy kredytów w złotówkach myśli o złożeniu przeciwko bankowi pozwu.

Posiadacze kredytów złotówkowych pójdą w ślady frankowiczów?

Gdy raty kredytów złotówkowych zaczęły bardzo szybko rosnąć, zarówno kredytobiorcy, jak i prawnicy, zaczęli baczniej przyglądać się oprocentowaniu tych kredytów, a wnioski jakie z tej analizy się pojawiły, dały wielu kredytobiorcom nadzieję na uporanie się z uciążliwym kredytem.

Otóż WIBOR, który jest podstawowym wskaźnikiem na podstawie którego ustala się oprocentowanie w przypadku zdecydowanej większości kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu, jest wskaźnikiem, który z założenia powinien odzwierciedlać zawierane przez banki transakcje depozytowe na rynku międzybankowym.

WIBOR nie jest więc bezpośrednio  zależny od wysokości głównej stopy procentowej, zatem teoretycznie, nie powinien rosnąć za każdym razem, gdy stopy procentowe są podwyższane. Problem polega jednak na tym, że transakcje międzybankowe są bardzo rzadkie, dlatego dla ustalenia WIBOR-u banki podają dane szacunkowe, które zwiększają się, gdy rośnie stopa procentowa.

WIBOR nie jest więc obecnie ustalany w oparciu o rzeczywiste koszty ponoszone przez banki, a że dane do ustalania WIBOR-u płyną z instytucji bezpośrednio zainteresowanych by oprocentowanie kredytów było jak najwyższe, pojawia się uzasadniona obawa, że parametry te są zawyżane.

Analogicznie więc jak w przypadku kredytów frankowych, bank przyznał sobie niczym nieograniczone prawo ustalania oprocentowania kredytu, i właśnie z tego powodu kredyty złotówkowe są obecnie kwestionowane na drodze sądowej.

Do sądów wpłynęły już pierwsze pozwy w których kancelarie reprezentujące kredytobiorców wskazują na niedozwolone postanowienia umowne w zakresie oprocentowania udzielonego kredytu, podkreślić jednak należy, że pomimo licznych podobieństw do spraw frankowych, sprawy dotyczące kredytów złotówkowych mają nieprzetarte szlaki, więc wynik takiego postępowania nie jest pewny, bo nie wiadomo jak sądy będą do takich roszczeń podchodzić.

Niektóre kancelarie frankowe postanowiły natomiast rozszerzyć swoje usługi również o kredyty złotówkowe, przy czym już teraz eksperci wskazują, że w lepszej sytuacji są osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w latach 2004-2008, gdyż w umowach z tego okresu najczęściej można znaleźć postanowienia zawierające klauzule zmiennego oprocentowania, które to oprocentowanie ustalane było jednostronną decyzją zarządu banku.

Teoretycznie więc, w przypadku tych umów kredytowych, sądy nie powinny mieć wątpliwości co do rozstrzygnięcia, gdyż sytuacja posiadaczy kredytów w złotówkach, jest taka sama jak frankowiczów i sądy powinny orzekać w sposób analogiczny jak w sprawach frankowych, jak już jednak powyżej wskazano, nie można mieć pewności co do wyroku, dopóki nie zapadną pierwsze rozstrzygnięcia w sprawach z tego zakresu.

Zapisy w umowach kredytów złotówkowych sądy oceniały już negatywnie.

Pewnym zaskoczeniem dla kredytobiorców może być natomiast fakt, że sądom zdarzało się już oceniać zapisy umów kredytów hipotecznych wyrażonych w złotówkach, i co najważniejsze, ustalenia sądów były korzystne dla kredytobiorców.

W 2018 roku, w sprawie prowadzonej przez kancelarię wyspecjalizowaną w reprezentowaniu kredytobiorców, sąd odniósł się do postanowień zawartej umowy kredytowej, choć sprawa dotyczyła czegoś zupełnie innego i została zainicjowana przez bank. Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Siedlcach, zaś wyrok zapadł 27 marca 2018 r., sygn. akt: I C 1139/16.

W przedmiotowej sprawie bank postanowił pozwać kredytobiorczynię, gdyż po kilku latach nieregularnego spłacania kredytu, pozwana w ogóle przestała spłacać zadłużenie, bank wypowiedział więc zawartą umowę kredytową, postawił w stan wymagalności resztę zadłużenia i wystąpił z powództwem o zapłatę. Kredytobiorczyni postanowiła jednak zawalczyć i zgłosiła się ze swoją sprawą do kancelarii, która po przeanalizowaniu zawartej umowy dopatrzyła się w niej wielu nieprawidłowości.

Prawnicy prowadzący sprawę z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni zwrócili uwagę przede wszystkim na to, że umowa kredytowa zawierała zapisy stanowiące niedozwolone klauzule umowne i Sąd te spostrzeżenia podzielił.

W pierwszej kolejności Sąd uznał zatem, że zawarta umowa jest umową o kredyt konsumencki, choć bank w kontrakcie wprost wskazał, że umowa nie jest umową o kredyt konsumencki, a następnie odniósł się co do okoliczności zawarcia kontraktu.

Sąd zwrócił uwagę, że bank kredytobiorcę powinien traktować jak równorzędnego partnera, i to zarówno na etapie zawierania umowy, jak i podczas jej wykonywania, zatem kredytobiorca powinien uzyskać od banku pełną, rzetelną i prawdziwą informację na temat kredytu, a tego właśnie w tym przypadku zabrakło.

Kredytobiorczyni nie wiedziała więc jak wysoki kredyt przyjdzie jej spłacić, jak kształtuje się oprocentowanie kredytu, a także nie została poinformowana o wielu innych istotnych kwestiach, Sąd nie miał więc wątpliwości, że takie praktyki nie powinny mieć miejsca.

Nawet powołany w sprawie biegły nie był w stanie ustalić oprocentowania kredytu w oparciu o zapisy umowy, Sąd uznał więc, że umowa zawierała zapisy niedozwolone, które nie wiązały kredytobiorczyni, a zatem i wypowiedzenie umowy przez bank nie było skuteczne.

Tagi: Frankowicze
Udostępnij31Tweet19
Barbara Gawrońska

Barbara Gawrońska

Dziennikarka, specjalizuje w dawaniu prostych odpowiedzi na skomplikowane i nietypowe pytania oraz tłumaczeniu trudnych zagadnień prawnych na zrozumiały język.

Rekomendowane dla Ciebie

Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Napisał Michał Augustynowicz
12 czerwca 2025
Frankowicze schodzą z wokandy, ale sądy wciąż duszą się w tłoku. Czy cyfrowy sędzia uratuje Temidę?

Polskie sądy odetchnęły z ulgą – po latach lawiny pozwów od frankowiczów statystyki wreszcie pokazują odwrót trendu. W pierwszym kwartale 2025 r. do sądów trafiło o połowę mniej...

Czytaj więcejDetails

Odsetki w sprawach frankowych – czy Frankowicze faktycznie mogą otrzymać dodatkowe korzyści?

Napisał Michał Augustynowicz
9 czerwca 2025
Odsetki w sprawach frankowych – czy Frankowicze faktycznie mogą otrzymać dodatkowe korzyści?

Czy wieloletni proces sądowy z bankiem może zamienić się w zyskowną inwestycję dla zadłużonych we frankach? Okazuje się, że tak. Tysiące Frankowiczów pozywających banki o unieważnienie kredytu frankowego...

Czytaj więcejDetails

Nowe zasady kredytu konsumenckiego 2025 – ochrona klienta czy kaganiec na kredyt i problem dla banków?

Napisał Michał Augustynowicz
7 czerwca 2025
Nowe zasady kredytu konsumenckiego 2025 – ochrona klienta czy kaganiec na kredyt i problem dla banków?

W czerwcu 2025 r., podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, zawrzało wokół planowanej ustawy o kredycie konsumenckim. To polska implementacja unijnej dyrektywy CCD2, która ma zostać wdrożona do...

Czytaj więcejDetails
Następny post
Jak szybko można unieważnić kredyt we frankach we Wrocławiu?

Jak szybko można unieważnić kredyt we frankach we Wrocławiu?

Spis treści:

  • Kolejna i nieostatnia podwyżka stóp procentowych.
  • Posiadacze kredytów złotówkowych pójdą w ślady frankowiczów?
  • Zapisy w umowach kredytów złotówkowych sądy oceniały już negatywnie.

Serwis informacyjny o kredytach i sporach z bankami. Wiadomości, analizy i komentarze dotyczące kredytów we frankach i złotówkach. Śledzimy wyroki, zmiany w prawie i oferty ugodowe, aby kredytobiorcy byli na bieżąco. Znajdziesz tu także praktyczne poradniki, relacje kredytobiorców i opinie ekspertów, które pomogą Ci zrozumieć aktualną sytuację i podjąć właściwe decyzje.

MENU

  • • Strona główna
  • • Wiadomości
  • • Wyroki
  • • Poradnik Frankowicza
  • • Felietony
  • • W Sądach
  • • Prawnicy
  • • Ranking kancelarii frankowych
  • • Ranking kancelarii SKD
  • • Kancelarie frankowe
  • • Forum frankowe
  • • Kredyty w złotówkach
  • • Baza wiedzy
  • • Kontakt

WYDAWCA

Michał Augustynowicz

Dolnośląskie Centrum Biznesu

ul. Stanisławowska 47

54-611, Wrocław

E-mail: info@chf24.pl

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Projekt i wykonanie:
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Frankowicze
    • Kredyt w PLN
    • Sankcja kredytu darmowego
  • Wyroki
    • Wyroki TSUE
  • Poradnik Frankowicza
  • Felietony
  • Prawnicy
  • W Sądach
  • Forum
  • Ugody
  • Ranking Kancelarii

© 2025 CHF24.PL - Frankowicze, Kancelarie Frankowe, Wiadomości | Redakcja | Mapa portalu | Polityka prywatności | Regulamin strony | Kontakt