Najświeższe statystyki wyroków pokazują, że banki masowo przegrywają w sądach z Frankowiczami. W pierwszej połowie roku 2022 sądy znacznie przyspieszyły wydawanie wyroków w postępowaniach prowadzonych na gruncie kredytów w CHF, orzekają sprawniej i zdecydowanie korzystnie dla kredytobiorców. Od stycznia do czerwca br. w sprawach frankowych zapadło przynajmniej 4.041 wyroków sądów I instancji, czyli więcej niż łącznie w latach 2020 i 2021. 97 proc. spraw (3.917 postępowań) wygrali kredytobiorcy, a tylko w 3 proc. przypadków (117 postępowań) górą były banki. Cieszy również duża liczba wyroków prawomocnych – na 656 orzeczeń 646 (98,5 proc.) stanowiły wygrane Frankowiczów.
- Dane liczbowe nie pozostawiają złudzeń – w sądach górą są Frankowicze, którzy pokonują wszystkie banki frankowe. Korzystnych wyroków, zarówno w I jak i w II instancji, zapada w tym roku znacznie więcej niż w latach ubiegłych.
- 97 proc. wyroków wydanych od stycznia do czerwca br. w sądach I instancji było korzystnych dla kredytobiorców frankowych. Oznacza to, że sądy orzekły nieważność całej umowy kredytowej lub odfrankowienie kredytu. Oba rozstrzygnięcia są korzystne, chociaż niosą odmienne skutki finansowe i prawne. Zdecydowanie dominuje jednak tendencja do unieważniania umów kredytowych w całości – takich wyroków było 3.746, a wyroków odfrankowujących kredyty zapadło 166.
- Jeszcze większy odsetek spraw, bo 98,5 proc. wygrywają Frankowicze w sądach II instancji. 646 spraw zakończyło się prawomocnymi wyrokami na korzyść kredytobiorców, a tylko 10 spraw prawomocnie wygrały banki.
- Kolejne fale pozwów frankowych zmuszają sądy do szybkiego wydawania rozstrzygnięć, tak aby uniknąć zakorkowania referatów. Niektóre sprawy kończą się prawomocnymi wyrokami wydanymi w ekspresowym tempie. Dzieje się tak w sprawach prowadzonych przez doświadczone kancelarie frankowe.
- W dalszej części artykułu podajemy przykłady dwóch ekspresowych prawomocnych wyroków uzyskanych po 15 i 16 miesiącach od wniesienia pozwów. Sprawy prowadzone były przez doświadczone kancelarie frankowe (Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski oraz Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni).
Frankowicze w sądach górą. Banki przegrywają jedną sprawę za drugą
Z danych zebranych przez jedną z kancelarii frankowych wynika, że pierwsza połowa roku 2022 była rekordowa zarówno pod względem liczby wydanych przez sądy wyroków, jak i odsetka wygranych spraw przez Frankowiczów.
Od stycznia do czerwca 2022 sądy wydały w sprawach frankowych przynajmniej 4.041 wyroków w I instancji oraz 656 wyroków prawomocnych. To znacznie więcej niż w przeciągu kilku ostatnich lat. Widać wyraźnie ożywienie w sądach i coraz sprawniejsze procedowanie spraw.
Najwięcej wyroków zapadło w sprawach dotyczących kredytów mBanku (906 wyroków). Na kolejnych miejscach pod względem liczby wyroków uplasowały się PKO BP (576 wyroków), Bank Millennium (485 wyroków), Raiffeisen (428 wyroków), BPH (405 wyroków), Santander (382 wyroki), Getin Noble Bank (371 wyroków), BNP Paribas (119 wyroków), Deutsche Bank (83 wyroki), BOŚ Bank (54 wyroki), Pekao (35 wyroków), ING Bank (34 wyroki), Credit Agricole (18 wyroków) oraz Alior Bank, Bank Handlowy i DNB Nord (po 1 wyroku).
Frankowiczów, którzy jeszcze wahają się czy warto pozwać bank powinny przekonać statystyki, z których wynika, że 97 proc. spraw w I instancji oraz 98,5 proc. spraw w II instancji zakończyło się w pierwszej połowie 2022 roku wygraną kredytobiorców.
Wśród korzystnych wyroków sądów I instancji przeważają unieważnienia umów kredytowych – takich wyroków było 3.746. Sądy wydały też 166 wyroków odfrankowujących kredyty, które również są pozytywnym sposobem rozstrzygnięcia sporu. W 5 innych przypadkach doszło do wygranej kredytobiorcy, ale szczegóły orzeczenia nie są jeszcze znane. Banki wygrały w I instancji tylko 117 spraw. W 7 przypadkach doszło do uchylenia wyroków przez sądy odwoławcze i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez sądy I instancji.
Bardzo pozytywnym sygnałem jest znacznie większa niż w latach ubiegłych liczba wyroków prawomocnych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zapadło ich przynajmniej 656, z czego 646 to były wygrane Frankowiczów (98,5 proc.), a tylko w 10 przypadkach górą były banki (1,5 proc.)
Ekspresowe wyroki zdarzają się coraz częściej
Większa liczba wydanych wyroków świadczy o wyraźnym przyspieszeniu orzekania przez sądy. Obsada kadrowa sądów nie uległa bowiem zmianie, a wyroków w sprawach frankowych zapada znacznie więcej niż w latach minionych. Sędziowie obecnie bardzo sprawnie prowadzą sprawy frankowe i nierzadko wydają wyroki w tempie ekspresowym. Tak było w dwóch opisanych niżej sprawach, w których doszło do wydania prawomocnych wyroków po upływie zaledwie 15 i 16 miesięcy od złożenia pozwów.
Prawomocne unieważnienie umowy dawnego Polbanku (obecnie Raiffeisen) w 16 miesięcy w Warszawie
Dwuinstancyjne postępowanie dotyczące kredytu frankowego dawnego Polbanku (obecnie Raiffeisen Bank International AG) trwało w sądach warszawskich łącznie zaledwie 16 miesięcy. Klienci Kancelarii Adwokackiej Paweł Borowski zakwestionowali umowę kredytową składając pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie, który w dniu 30 lipca 2021 r. wydał wyrok do sprawy o sygn. akt XXVIII C 1823/21, ustalając nieważność rzeczonej umowy kredytowej.
Od wyroku tego bank odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który po 7 miesiącach od wpłynięcia apelacji oddalił ją w ramach sprawy o sygn. akt V ACa 844/21 na posiedzeniu niejawnym, bez przeprowadzania rozprawy apelacyjnej. Umowa kredytu frankowego dawnego Polbanku została prawomocnie unieważniona w 16 miesięcy. Podstawą do ustalenia nieważności były zawarte w niej wadliwe klauzule indeksacyjne, które należało wyeliminować. Stanowiły one główne świadczenia umowne, bez których umowa nie mogła dalej obowiązywać. Sąd zwrócił także uwagę na niedopełnienie przez bank obowiązków informacyjnych wobec konsumentów w zakresie nieograniczonego ryzyka kursowego, które wiązało się z zawarciem tego typu umowy.
Prawomocne unieważnienie umowy mBanku w 15 miesięcy w Warszawie
Niemal w identycznym czasie jak wyżej opisana sprawa zakończyło się postępowanie dotyczące umowy frankowej mBanku pn. „mPlan”, które toczyło się również przed sądami w Warszawie. Klienci Kancelarii Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni uzyskali prawomocne unieważnienie umowy kredytowej mBanku w 15 miesięcy od zainicjowania procesu. Pozew został złożony do Sądu Okręgowego w Warszawie w marcu 2021 r., a już po 8 miesiącach w dniu 16 listopada 2021 r. zapadł wyrok do sprawy o sygn. akt XXVIII C 1933/21, na mocy którego ustalona została nieważność umowy kredytowej.
mBank nie zgodził się z tym wyrokiem i złożył apelację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, gdzie była ona rozpatrywana w ramach postępowania o sygn. akt I ACa 184/22. Wyrokiem z dnia 9 czerwca 2022 roku apelacja banku została oddalona w całości, a umowa kredytowa stała się prawomocnie nieważna. Podstawą wyroku były występujące w umowie klauzule abuzywne, których wyeliminowanie czyniło umowę niewykonalną.
Sąd zwrócił także uwagę na fakt, że kredytobiorcy na podstawie treści umowy oraz regulaminu nie byli w stanie skontrolować, czy bank prawidłowo pobiera świadczenia. W ocenie sądu, umowa mBanku nosiła cechy instrumentu pochodnego o nazwie SWAP, a nie typowej umowy kredytowej. Ponadto bank nie poinformował kredytobiorców o ryzyku wiążącym się z zaciągnięciem kredytu w walucie obcej CHF, której kurs w momencie zawierania umowy był sztucznie utrzymywany do kursu PLN i EUR.